Skip to main content
30 Jul 00Thieves Wood and Nomanshill Wood
23 Sep 00Bramcote Hills and The Hemlockstone
14 Oct 00Blidworth Woods
21 Oct 00Thieves Wood and Nomanshill Wood
18 Nov 00Harlow Wood
30 Dec 00Colwick Woods
6 Jan 01Walesby Forest
7 Jan 01Walesby Forest
3 Feb 01Thieves Wood and Nomanshill Wood
4 Feb 01Blidworth Woods

Results for NOC District Event, Sherwood Pines South, Sun 10th Dec 2000

String
White
Yellow
Orange
Light Green
Green
Blue
Brown
Organiser's Comments
Planner's Comments
(Thin) Controller's Comments
String

Name            Age (years) Club  Time (minutes)
Emma Cotterill       6       IND       9
Emma Vincent         7       DVO       6
Jack Salt            9       IND       2
Andy Beadle          10      IND       3
Ben Salt             7       IND       4
Rosie Beadle         6       IND       4
Amy Griffiths        5       IND       9
Matthew Drew         6       NOC       8
William Parkinson    4       NOC       8
Robert Drew          12      NOC       2
Emma Cotterill       6       IND       6
Kathryn Drew         6       NOC       7
Rosie Beadle         6       IND       4
Hannah Horsewill     4       NOC       9
Andy Beadle          10      IND       3
Samuel Horsewill     7       NOC       5
Rosie Beadle         6       IND       4
Claudia Smith        5       NOC      12
Samantha Vincent     8       DVO       4


Back to Contents




White Length 1.5 km, 8 controls 1 E Parkinson NOC W10 10:21 2 Olivia Storey SYO W7 17:30 3 Hared Uke 18:07 4 Craig Thomson FVO M6 18:15 5 Abigail Park NOC W8 19:11 6 Hannah Horsewill NOC W4 21:20 7 Amy Kimberley DVO W5 25:45 8 Emma Cotterill 26:25 9 Drews NOC M/W6 26:44 10 Claudia Smith NOC W5 29:33 11 S Vincent 30:53 ----------- White standard --------------- Back to Contents


Yellow Length 2.4km, 12 controls 1 Ben & Jack Salt M10 23:53 2 Andy Beadle NOC 30:42 3 Simon Wright DVO M8 31:02 4 Josie Park NOC W9 33:07 5 Amy Griffiths IND 34:06 6 Gemma Tongue WBS W12 35:44 7 Thomas Wright DVO M8 38:57 8 Samuel Horsewill NOC M7 42:21 --------- Yellow standard --------------- 9 D Spencer M10 42:28 10 Jarvis 45:22 11 H March AIRE W60 67:45 12 Josh & Abby LOG M9 76:46 dsq Stuart Thomson FVO M9 22:53 m5 dsq J Brown M12 30:05 m5 dsq A Spencer W13 30:20 m5 Back to Contents


Orange Length 3.4km, 9 controls 1 Liam Harrington LOG M12 47:09 2 Richard Poole LES M17 50:48 3 T Burton & S Marshall M17 52:21 4 Janet Lewis 55:21 5 Nick Poole LES 80:39 6 Elaine & Mark 81:17 7 Gregory & Watson 90:05 8 Rob Lindsay DVO M15 92:26 9 Stork 96:40 10 Andrew Taylor SYO M11 99:28 --------- Orange standard --------------- 11 Matthew Harrington LOG 100:22 12 Chloe Wilkinson LOG W12 102:27 13 D Andrews & P Goodson LOG 105:32 dsq Luke Smythe SYO M12 109:19 m6,m8 Karin Quinton DVO rtd Adam Mellor LES M17 rtd Richard Merriman LES M17 rtd Kaye Singleton LES W17 rtd T Haslam & N HousemaneLES W17 rtd Zoe Locker LES W17 rtd Back to Contents


Light Green Length 3.8km, 8 controls 1 Mark Wood DVO M35 39:48 2 J Passarelli DVO M14 40:49 3 E Winfield IND 42:00 4 Andrew Tongue NOC M16 42:29 5 P Wilkinson LOG 42:38 6 Dave Tongue NOC M35 45:41 7 J Fox LEI W35 47:16 8 K Gallagher LEI 53:03 9 S Harrington LOG M40 53:17 10 K Griffiths W21 53:19 11 Tracey Grant DVO W35 59:15 12 D Kimberley DVO M14 62:25 13 B Jarvis M55 63:32 14 J McPherson DVO W40 64:41 15 Norah Jones NOC W70 66:22 16 Marg Wainwright SYO W55 67:19 17 Alan Jones NOC M70 68:24 18 R Ellis DVO W45 70:19 ----------- Light Green standard --------- 19 P Marston SYO W50 70:40 20 Janice Allen DVO W35 70:49 21 A Hayes NOC W35 72:32 22 Coxon 77:36 23 D Ford LEI W50 78:26 24 P Gartside NOC W50 80:16 25 S Moir LEI 84:06 26 Adam Wainwright IND M35 86:20 27 Mike Lindsay DVO M50 90:15 28 Vincent DVO W40 92:10 29 Burley 97:09 30 C & R Marshall IND 104:11 dsq C Burgon SYO 93:46 m8 dsq Alice Bennett LOG W21 93:54 m5 R Wilkinson rtd J Yates NOC W45 rtd T & M Seaston DVO rtd Back to Contents


Green Length 5.3km, 10 controls 1 D Chaffey DVO 51:56 2 Mark Thomson FVO M35 52:06 3 Anthony Donaldson NOC M21 52:34 4 I Wainwright SYO M60 54:44 5 Catherine Hughes NOC W21 57:07 6 D Hobbs DVO M21 58:39 7 Ian Gilliver MDOC M45 59:22 8 Jill Gorvett SYO W50 60:59 9 Jenni Flander SYO W45 63:48 10 Terry Peach DVO M55 64:55 11 Pauline Jones NOC W40 65:44 12 Katy Hatfield NOC W21 66:15 13 Dave Heath SYO 67:29 14 A Roberts LEI M55 68:23 15 Ann Armistead DVO W50 69:22 16 Andrew Jones NOC M40 69:59 17 Peter Preston NOC M55 70:12 18 K Walters SYO M21 71:54 19 Ian Grant DVO M40 73:22 20 Sue Porter LEI W55 73:27 21 Beresford & Radford SYO M21 74:15 22 Zoe Flander SYO W16 75:31 23 D Moir LEI M65 76:53 24 J Mawby DVO M60 77:07 25 E Gebbett NOC M65 77:11 26 R Keeling DVO M55 77:47 ------ Green standard -------------------- 27 C March AIRE M60 80:45 28 Gillian Hatfield NOC W50 80:49 29 E Smith NOC W40 81:22 30 S Drew NOC W40 82:13 31 Christina Wright DVO W40 82:21 32 D Bishton DVO M50 85:15 33 Allan Darwell BOK M45 88:15 34 Leighton WFR M21 88:33 35 Somers WFR M21 91:40 36 G Milner W65 93:04 37 T Holmes & D Hakes SYO M14 94:39 38 M Webb LEI W45 95:40 39 Spencer WFR M21 96:29 40 Geraldine Davis LEI W50 102:44 41 Vernon Davis LEI M55 113:13 42 Orton WFR M35 115:28 43 Banbrook IND M60 121:25 44 Dawn Corner WFR 135:26 dsq Keith Streb NOC M45 55:19 w3 dsq G Bell IND M50 81:43 w1 dsq Andy Black IND M21 105:44 m7,m8 S Anders IND rtd M Lord NOC M35 rtd Back to Contents


Blue Length 7.0km, 18 controls 1 Andrew Powell NUOC M18 58:32 2 Paul Morris NOC M40 60:40 3 D King M21 68:19 4 Stephen Wright NOC M55 68:53 5 Ian Coe NUOC M20 69:22 6 Peter Hubberstey NOC M55 70:09 7 Malcolm Campbell WAROC M50 70:22 8 Alan Beardsley NOC M50 73:15 9 Colin Best SYO M50 73:47 10 Robert McPherson SYO M35 74:10 11 James Allen DVO M21 74:33 12 R Parkinson NOC M40 74:55 13 Simon Ford LEI M55 77:21 14 David Olivant NOC M50 79:16 15 Jane Booker NOC W45 81:01 16 J Couch EPOC W40 81:46 17 M Wilson SYO M40 85:55 18 J Northall DVO M50 86:02 19 L Godfree DVO 87:18 20 Helen O Neil NOC W45 87:34 21 Tony Jones NOC M35 89:02 22 Nick Taylor SYO M40 89:39 -------- Blue standard ------------------- 23 Paul Wright DVO M40 89:42 24 Andy Hawkins DVO M50 89:56 25 Dave Skidmore DVO M50 91:15 26 Chris Hardy AIRE M45 91:18 27 Miko Browell SYO M45 92:24 28 P Carter NOC M40 92:32 29 Chris Williamson LEI M14 93:23 30 Roger Williamson LEI M50 97:26 31 H Turton SYO W35 98:40 32 B Seaman SYO W50 100:11 33 Ursula Williamson LEI W35 103:44 34 Val Johnson DVO W40 103:47 35 D Winser 104:50 36 Chris Kirkham MDOC M50 114:08 37 Tony Berwick DVO M60 122:18 38 J Brown DVO M45 157:09 dsq Shane Wyer M35 93:38 m7-13 dsq David Booker NOC M45 99:32 m9 Liz Campbell WAROC W45 rtd Derek Mill NOC M50 rtd S Burns M40 rtd Back to Contents


Brown
Because of the vandalism to Control 4, the Controller is not awarding a Brown colour standard, and has removed the course from the EMOA Galoppen.

  Length 8.8km,   25 controls
    Michael Sprot         SHUOC  M21  70:19
    M Barnby              SHUOC  M21  74:37
    Mick Lucking          NOC    M40  77:02
    R Cast                SYO    M55  83:25
    C Wilson              SYO    M45  87:14
    John Hurley           DVO    M45  88:12
    Gorvett               SYO    M50  90:43
    D Bray                LEI    M45  92:02
    S Searle              NOR    M45  98:32
    Alan Poxon            MDOC   M45 100:10
    Ian Wells             LEI    M45 100:50
    S Gilliver            MDOC   W35 103:56
    Sebastian Poxon       MDOC   M16 104:56
    Phil Pittson          NOC    M50 106:55
    Guy Seaman            SYO    M50 108:58
    Mike Godfree          DVO    M50 109:16
    Robert Hatfield       NOC    M50 110:56
    S Wood                EPOC   M45 111:50
    Graham Johnson        DVO    M45 113:30
    Henry Marston         SYO    M50 114:49
    H Lloyd               NOR    W40 119:09
    Mike O'Neil           NOC    M40 119:54
    D Gourlay             LOG    M40 121:56
    Ian Couch             EPOC   M50 104:15 m11
    John Bennett          LOG    M40  rtd
    Steve Buckley         DVO    M50  rtd
    Ray Barnes            NOC    M45  rtd
    M Cottam              SYO    M50  rtd

Back to Contents



Organiser's Comments I must have been the only NOC member who wasn't pleased when the NOC Juniors got through to the Yvette Baker Trophy Final. This "competing" event today removed a large number of potential helpers at a stroke. As a result, this event was run on a skeleton team of helpers, but I hope you didn't notice on the day. The main casualty was that we were unable to provide an "on-the-day" results service - sorry!

A big thank you to all the helpers who turned out on the day. The event couldn't have taken place without you.

Also, thank you to all of you who competed on what was a lovely winter's day in the woods.

PS The NOC Juniors retained the trophy, congratulations.

Paul Beverley

Back to Contents


Planner's Comments (no comments)

Peter Bourne

Back to Contents


(Thin) Controller's Comments Despite the late change of venue and other attractive events on the calendar, enough of you turned up to make our efforts worthwhile, Thank you. I hope you enjoyed the well planned and challenging courses set by Peter and the efficient organisation led by Paul and his willing band of helpers. They all deserve our thanks.

Although the Orange course is not designed for beginners, it turned out that the indefinite line of the earthwall control 1 - 2 and the 1:15000 map scale made the leg too difficult for some of you, my apologies.

Unfortunately, the day was spoilt for quite a number of Brown course competitors when control 4 was vandalised (removed). A pity these mindless individuals have nothing better to do. No-one has been disqualified for not punching control 4, the course however will not be valid for colour standard or galoppen results.

My special thanks must go to my better half, Margaret and Peter Preston who invaluable help on the day was much appreciated.

Happy Christmas, Tony Buckland

Back to Contents