Skip to main content
5 Dec 99Byron's Walk
11 Dec 99Haywood Oaks
19 Dec 99Berry Hill Park
30 Jan 00Blidworth Woods
1 Apr 00Sherwood Pines
18 May 00Blidworth Woods
25 May 00Sutton Lawn
8 Jun 00Berry Hill Park
15 Jun 00Thieves Wood and Nomanshill Wood
22 Jun 00Colwick Park

Results for NOC Local Relay Event, Thieves Wood and Nomanshill Wood, Sun 7th May 2000



Organiser's Comments
Planner's Comments
Controller's Comments
Nicola Jackson      4 years 6 minutes
Andy Beadle         9       2
Rosie Beadle        5       3
Rhys Roberts       11       1
William Parkinson   4       5
Elizabeth Parkinson 7       2


White

    Length 1.2km, 9 controls
  1 Elizabeth Parkinson NOC       W7   9:56
  2 Laura Billam        NOC       W8  11:15
  3 Jenny Evans         NOC       W7  15:38
  4 Fiona  Claxton      NOC       W7  18:08
  5 Lewis Shooter       DVO       M5  18:51
  6 Amelia Shooter      DVO       W8  21:41
  7 Daniel Rawstorne    IND       M3  23:08
  ------- White standard ------------------


Yellow

    Length 2.2km, 11 controls
  1 Robert Drew         NOC       M11 14:53
  2 Alex B                            15:06
  3 Laura Evans         NOC       W10 16:31
  4 Richard H &  Kyle S               16:39
  5 David A & Jamie D                 16:57
  6 Luke S  & Paul H                  16:58
  7 Miles R & Adam A    Yewlands  M12 18:03
  8 Craig S Bradfield             M12 18:10
  9 Ted R & Adam H                    18:13
 10 Ryan B & Lee Toner  Newfield  M12 18:16
 11 Ann Jones                         19:13
 12 Marcus D & Scott L  Newfield  M12 19:18
 13 Heather G           SYO       W12 19:22
 14 Rachel C & Katy H   Newfield  W12 20:15
 15 Thomas Wright       DVO       M8  21:32
 ----------- Yellow standard --------------
 16 Jodie D & Amie L    Newfield  W12 22:45
 17 Emma N & Lucy H     Yewlands  W12 23:15
 18 Sarah & Carly                     25:25
 19 Katy V & Victoria B Bradfield W12 25:32
 20 Gemma Tongue        WBS       W12 26:21
 21 Ross A & Kane S     Yewlands      27:08
 22 J Kerry             IND       W70 28:20
 23 Lucy M              Bradfield     30:11
 24 Simon Wright        DVO       M8  31:01
 25 Jonathan            SYO       M12 33:59
dsq Peter Nevin                       35:40 w6


Orange

    Length 3.1km, 11 controls
  1 Sam Hempsall        NOC       M9  38:01
  2 S & C Claxton       NOC       W10 38:20
  3 N Crowe             NOC       W40 38:22
  4 A Jones             LOG       M15 40:23
  5 Hannah Park         NOC       W10 41:41
  6 Laura Evans         NOC       W10 48:20
  7 Richard Pickworth   LOG       M50 48:23
  8 R Crowe             NOC       M11 51:38
 --------- Orange standard ----------------
  9 Alex Stephens       IND           70:53
 10 R Kerry             DVO       M65 72:19
 11 Ellen Holmes        SYO           78:19


Light Green

    Length 3.9km, 11 controls
  1 David Dudley        DVO       M35 35:31
  2 D Holmes                          36:37
  3 J R Mawby           DVO       M60 39:21
  4 C Claxton           NOC       W40 40:48
  5 Roberts             LEI       M55 41:34
  6 Angela Lucking      NOC       W35 41:36
  7 D Simner            NOC       M14 42:34
  8 Tony Seaston        DVO       M60 44:21
  9 Andy Portsmouth     LEI       M45 45:58
 10 A Jones             NOC       M40 46:15
 11 P Olivant           NOC       W45 47:19
 12 David Hales         SYO       M14 49:42
 13 Pauline Jones       NOC       W40 50:11
 14 J Crowe             NOC       M40 50:21
 15 Roger Wells         LOG       M50 52:47
 ------- Light Green standard -------------
 16 Fidler                            54:08
 17 V Davis             LEI       M55 55:03
 18 Norah Jones         NOC       W70 55:28
 19 K Dickinson         DVO       W45 55:34
 20 Alan Jones          NOC       M70 55:57
 21 R Ellis             DVO       W45 56:29
 22 M Webb              LEI       W45 57:16
 23 Alice Bennett       LOG       W21 59:09
 24 Tom Holmes          SYO       M10 60:49
 25 M Buckland          NOC       W55 62:21
 26 G Davis             LEI       W50 64:38
 27 K Gallagher         LEI       M50 65:17
 28 Francesca Watson    NOC       W16 65:54
 29 J Kates             NOC          105:09


Results for Relay: Medium

Pos Time  Bib Club   Team                        Lap 1      Lap 2      Lap 3      Lap 4       Courses
 1  69:27 112 DVO    Dickinson                   18:23 (11) 12:55 (1)  11:39 (1)  26:30 (1)   M2,S1,S2,M1
 2  70:49 106 OD     The Hugo's                  13:28 (3)  22:43 (5)  12:10 (2)  22:28 (2)   S2,M1,S1,M2
 3  74:18 115 NOC    Mountain Team               23:37 (13) 23:50 (15) 11:56 (4)  14:55 (3)   M1,M2,S1,S2
 4  77:46 101 DVO    The Godfrees                11:16 (2)  25:55 (6)  26:48 (6)  13:47 (4)   S1,M2,M1,S2
 5  79:51 117 LEI    Lawsons                      9:54 (1)  35:07 (14) 21:25 (9)  13:25 (5)   S1,M1,M2,S2
 6  81:24 109 NOC    Pittson 2                   15:23 (9)  24:45 (7)  17:56 (3)  23:20 (6)   S1,M1,S2,M2
 7  82:33 119 POTOC  POTOC Pigs                  24:50 (15) 15:34 (9)  25:17 (7)  16:52 (7)   M1,S1,M2,S2
 8  82:43 102 NOC    Little Misses Hit           14:24 (5)  25:50 (8)  29:15 (12) 13:14 (8)   S2,M1,M2,S1
 9  85:27 107 NOC    Pittson 1                   27:56 (17) 16:46 (13) 23:05 (10) 17:40 (9)   M1,S1,M2,S2
10  85:49 114 NOC    Marge & Homer               14:35 (6)  28:07 (11) 29:49 (14) 13:18 (10)  S2,M1,M2,S1
11  92:11 108 SYO    Xanda Pandas                24:51 (16) 17:32 (10) 31:23 (15) 18:25 (11)  M2,S1,M1,S2
12  92:45 111 NOC    Beverley Hill Billies       28:55 (18) 21:21 (16) 23:48 (16) 18:41 (12)  M1,S2,M2,S1
13  95:48 116 SYO/LEI Wainwright                 24:29 (14) 27:15 (17) 28:26 (18) 15:38 (13)  M2,S1,M1,S2
14  99:49 121 DVO    Magic Johnson               14:56 (7)  18:05 (2)  27:33 (5)  39:15 (14)  S2,S1,M1,M2
15 101:30 110 DVO    Moles                       18:18 (10) 15:08 (3)  35:19 (11) 32:45 (15)  S2,S1,M2,M1
16 104:43 104 NOC    Kevin & Perry               29:54 (20) 37:45 (21) 17:55 (21) 19:09 (16)  M2,M1,S2,S1
17 105:04 120 NOC    The Drews 2                 33:19 (21) 22:47 (20) 24:34 (19) 24:24 (17)  M2,S1,M1,S2
18 109:26 118 DVO    Wrights                     21:21 (12) 32:32 (18) 22:17 (17) 33:16 (18)  S2,M1,S1,M2
19 111:47 113 NOC    Quality Controllers         13:57 (4)  20:31 (4)  31:45 (8)  45:34 (19)  S1,S2,M1,M2
20 115:57 103 NOC    Mr & Mrs Patterson          29:22 (19) 25:49 (19) 16:51 (13) 43:55 (20)  M1,S1,S2,M2
21 126:36 105 NOC    You know you been Tongue-od 15:10 (8)  28:08 (12) 42:02 (20) 41:16 (21)  S1,S2,M1,M2

Results for Relay: Long

Pos Time   Bib Club  Team              Lap 1      Lap 2      Lap 3      Lap 4      Lap 5      Lap 6      Courses
 1 135:00  204 NOC   Perpetual Motion  28:12 (6)  27:52 (5)  17:49 (2)  24:07 (1)  21:30 (1)  15:30 (1)  L2,L1,S3,M1,M2,S3
 2 142:44  201 NOC   3 Billy No Mates  22:56 (2)  30:05 (4)  31:31 (6)  23:54 (4)  15:14 (2)  19:04 (2)  M1,L2,L1,M2,S3,S3
 3 145:44  202 DVO   The Baby Sitters  24:02 (5)  22:19 (3)  35:08 (3)  26:12 (3)  24:50 (5)  13:13 (3)  M2,M1,L2,L1,S3,S3
 4 146:13  209 LEI   Foxes             22:59 (3)  34:46 (7)  30:09 (7)  20:54 (5)  20:24 (3)  17:01 (4)  M1,L1,L2,M2,S3,S3
 5 153:21  210 NOC   JDM               20:14 (1)  17:53 (1)  29:58 (1)  31:13 (2)  32:53 (4)  21:10 (5)  M2,S3,M1,L1,L2,S3
 6 155:37  206 DVO   Young Bucks       23:46 (4)  15:40 (2)  42:27 (4)  27:27 (7)  23:49 (6)  22:28 (6)  M2,S3,L1,L2,S3,M1
 7 157:28  203 OD    The Hugos         33:31 (11) 28:18 (11) 29:28 (9)  20:39 (8)  29:23 (8)  16:09 (7)  L1,M1,M2,S3,L2,S3
 8 158:26  208 NOC   ONHS              28:41 (8)  29:52 (8)  31:45 (8)  23:22 (9)  23:54 (7)  20:52 (8)  L2,M1,L1,M2,S3,S3
 9 174:44  211 LOG   LOGgerheads       31:43 (10) 28:14 (9)  24:11 (5)  24:57 (6)  34:10 (9)  31:29 (9)  L1,S3,M2,S3,M1,L2
10 176:04  205 NOC   Hit and Miss      29:40 (9)  31:46 (10) 34:38 (10) 35:43 (10) 23:57 (11) 20:20 (10) M1,L1,M2,L2,S3,S3
ret        207 BUTOC Birmingham Uni    28:16 (7)  28:45 (6)  51:15 (11) 24:09 (11) 17:13 (10) Ret        L1,L2,S3,M1,S3,M2

Results for Course S1

 1 David Lawson        117-1 M LEI     9:54
 2 Mike Godfree        101-1 M DVO    11:16
 3 Thomas Billam       115-3 M NOC    11:56
 4 Edward Hugo         106-3 M OD     12:10
 5 Doug Dickinson      112-2 M DVO    12:55
 6 Alison O'Neil       102-4 M NOC    13:14
 7 David Booker        114-4 M NOC    13:18
 8 Richard Torr        113-1 M NOC    13:57
 9 Pauline Ward        110-2 M DVO    15:08
10 Andrew Tongue       105-1 M NOC    15:10
11 Judy Pittson        109-1 M NOC    15:23
12 John Pigott         119-2 M POTOC  15:34
13 Peter Pittson       107-2 M NOC    16:46
14 Zoe Fiander         108-2 M SYO    17:32
15 Ruth Johnson        121-2 M DVO    18:05
16 Jennifer Beverley   111-4 M NOC    18:41
17 Rhys Roberts        104-4 M NOC    19:09
18 Christina Wright    118-3 M DVO    22:17
19 Sue Drew            120-2 M NOC    22:47
20 Maria Roberts       103-2 M NOC    25:49
21 Margaret Wainwright 116-2 M SYO/LEI27:15


Results for Course S2

 1 Dougie Dickinson    112-3 M DVO    11:39
 2 David Lawson        117-4 M LEI    13:25
 3 Rodney Hugo         106-1 M OD     13:28
 4 Liz Godfree         101-4 M DVO    13:47
 5 Sarah O'Neil        102-1 M NOC    14:24
 6 Jane Booker         114-1 M NOC    14:35
 7 Colin Olivant       115-4 M NOC    14:55
 8 Val Johnson         121-1 M DVO    14:56
 9 Ian Wainwright      116-4 M SYO/LEI15:38
10 Keith Roberts       103-3 M NOC    16:51
11 John Pigott         119-4 M POTOC  16:52
12 Peter Pittson       107-4 M NOC    17:40
13 Sian Roberts        104-3 M NOC    17:55
14 Tom Pittson         109-3 M NOC    17:56
15 Brian Ward          110-1 M DVO    18:18
16 Zoe Fiander         108-4 M SYO    18:25
17 Peter Cholerton     113-2 M NOC    20:31
18=Christina Wright    118-1 M DVO    21:21
18=Jennifer Beverley   111-2 M NOC    21:21
20 Sue Drew            120-4 M NOC    24:24
21 Dave Tongue         105-2 M NOC    28:08


Results for Course S3

 1 Andy Jackson        202-6 L DVO    13:13
 2 Andy Sykes          201-5 L NOC    15:14
 3 Paul Morris         204-6 L NOC    15:30
 4 Steve Buckley       206-2 L DVO    15:40
 5 Edward Hugo         203-6 L OD     16:09
 6 Roger Edwards       209-6 L LEI    17:01
 7 David Aldridge      207-5 L BUTOC  17:13
 8 Michael Napier      204-3 L NOC    17:49
 9 Mick Lucking        210-2 L NOC    17:53
10 Keith Streb         201-6 L NOC    19:04
11 Mike O'Neil         205-6 L NOC    20:20
12 Ian Wells           209-5 L LEI    20:24
13 Rodney Hugo         203-4 L OD     20:39
14 Robert Hatfield     208-6 L NOC    20:52
15 John Middler        210-6 L NOC    21:10
16 Judy Buckley        206-5 L DVO    23:49
17 Katy Hatfield       208-5 L NOC    23:54
18 Helen O'Neil        205-5 L NOC    23:57
19 Karen Jackson       202-5 L DVO    24:50
20 Stephen Bones       211-4 L LOG    24:57
21 Karl Pickworth      211-2 L LOG    28:14
22 Mark Raven          207-3 L BUTOC  51:15


Results for Course M1

 1 Andy Jackson        202-2 L DVO    22:19
 2 Steve Buckley       206-6 L DVO    22:28
 3 Richard Hugo        106-2 M OD     22:43
 4 Tony Donaldson      201-1 L NOC    22:56
 5 Ian Wells           209-1 L LEI    22:59
 6 Thomas Billam       115-1 M NOC    23:37
 7 Paul Morris         204-4 L NOC    24:07
 8 Robert Foster       207-4 L BUTOC  24:09
 9 Garry Drew          120-3 M NOC    24:34
10 Tom Pittson         109-2 M NOC    24:45
11 Graham Pigott       119-1 M POTOC  24:50
12 Alison O'Neil       102-2 M NOC    25:50
13 Doug Dickinson      112-4 M DVO    26:30
14 Mike Godfree        101-3 M DVO    26:48
15 Val Johnson         121-3 M DVO    27:33
16 Phil Pittson        107-1 M NOC    27:56
17 David Booker        114-2 M NOC    28:07
18 Rodney Hugo         203-2 L OD     28:18
19 Gillian Wainwright  116-3 M SYO/LEI28:26
20 Paul Beverley       111-1 M NOC    28:55
21 Keith Roberts       103-1 M NOC    29:22
22 Helen O'Neil        205-1 L NOC    29:40
23 Katy Hatfield       208-2 L NOC    29:52
24 John Middler        210-3 L NOC    29:58
25 Jenni Fiander       108-3 M SYO    31:23
26 Richard Torr        113-3 M NOC    31:45
27 Paul Wright         118-2 M DVO    32:32
28 Pauline Ward        110-4 M DVO    32:45
29 Karl Pickworth      211-5 L LOG    34:10
30 Viv Lawson          117-2 M LEI    35:07
31 Rhys Roberts        104-2 M NOC    37:45
32 Andrew Tongue       105-3 M NOC    42:02


Results for Course M2

 1 Dougie Dickinson    112-1 M DVO    18:23
 2 Derek Mill          210-1 L NOC    20:14
 3 Roger Edwards       209-4 L LEI    20:54
 4 David Lawson        117-3 M LEI    21:25
 5 Michael Napier      204-5 L NOC    21:30
 6 One of the Hugo's   106-4 M OD     22:28
 7 Phil Pittson        107-3 M NOC    23:05
 8 Judy Pittson        109-4 M NOC    23:20
 9 David Olivant       208-4 L NOC    23:22
10 Judy Buckley        206-1 L DVO    23:46
11 Paul Beverley       111-3 M NOC    23:48
12 Colin Olivant       115-2 M NOC    23:50
13 Tony Donaldson      201-4 L NOC    23:54
14 Karen Jackson       202-1 L DVO    24:02
15 John Bennett        211-3 L LOG    24:11
16 Ian Wainwright      116-1 M SYO/LEI24:29
17 Gordon Fiander      108-1 M SYO    24:51
18 Graham Pigott       119-3 M POTOC  25:17
19 Liz Godfree         101-2 M DVO    25:55
20 Sarah O'Neil        102-3 M NOC    29:15
21 Richard Hugo        203-3 L OD     29:28
22 Jane Booker         114-3 M NOC    29:49
23 Sian Roberts        104-1 M NOC    29:54
24 Paul Wright         118-4 M DVO    33:16
25 Garry Drew          120-1 M NOC    33:19
26 Helen O'Neil        205-3 L NOC    34:38
27 Brian Ward          110-3 M DVO    35:19
28 Ruth Johnson        121-4 M DVO    39:15
29 Dave Tongue         105-4 M NOC    41:16
30 Maria Roberts       103-4 M NOC    43:55
31 Peter Cholerton     113-4 M NOC    45:34
   Mark Raven          207-6 L BUTOC   ret


Results for Course L1

 1 Andy Jackson        202-4 L DVO    26:12
 2 Paul Morris         204-2 L NOC    27:52
 3 Robert Foster       207-1 L BUTOC  28:16
 4 Derek Mill          210-4 L NOC    31:13
 5 Keith Streb         201-3 L NOC    31:31
 6 Stephen Bones       211-1 L LOG    31:43
 7 Robert Hatfield     208-3 L NOC    31:45
 8 Mike O'Neil         205-2 L NOC    31:46
 9 Edward Hugo         203-1 L OD     33:31
10 Roger Edwards       209-2 L LEI    34:46
11 Judy Buckley        206-3 L DVO    42:27


Results for Course L2

 1 Steve Buckley       206-4 L DVO    27:27
 2 Michael Napier      204-1 L NOC    28:12
 3 David Olivant       208-1 L NOC    28:41
 4 David Aldridge      207-2 L BUTOC  28:45
 5 Richard Hugo        203-5 L OD     29:23
 6 Andy Sykes          201-2 L NOC    30:05
 7 Ian Wells           209-3 L LEI    30:09
 8 John Bennett        211-6 L LOG    31:29
 9 Mick Lucking        210-5 L NOC    32:53
10 Karen Jackson       202-3 L DVO    35:08
11 Mike O'Neil         205-4 L NOC    35:43

Back to Contents


Photos

Medium Start Medium Winners Long Winners
Medium Start Medium Winners
Dougie and Doug Dickinson
Long Winners
Michael Napier and Paul Morris
Photos courtesy of John Dalton


Organiser's Comments The weather was kind to us, which made for an enjoyable day. As always, thanks to all the helpers, without whom there would of course be no event. As far as I am aware, all the helpers who wanted a run got one.

One last thing. Always remember, you must report to the finish even if you retire. At the end of the event we had a yellow stub and no control card which creates extra problems for the finish team.

Richard Beadle

Back to Contents


Planner's Comments I hope everyone enjoyed the courses today. From the comments received it would seem to be the case. I tried to make the courses reasonably simple, with a small number of controls which led to fast running but I hope still interesting.

Long Relay runners might have found course S3 a surprise, as I was able to keep you in the forest more than on the tracks. Thanks to John for vigilant controlling, Richard for smooth organising and the general public for not disturbing a single control (last time I planned here 7 sites were vandalised).

As no one ran the Short Relay, next year would competitors prefer just 2 relays?

Steve Wright

Back to Contents


Controller's Comments It was heartening to see such a good turnout for a Little John Relay event. Steve's planning left me with little to do except stroll around taking photographs during the event, and I'm sure that those who came appreciated his thoughtful courses and his excellent choice of changeover area.

I must also comment on the smooth running of the organisation, as I know Richard had not had any experience of helping in any capacity at a relay before today; I'm glad to say that today's participants would have been blissfully unaware of that fact.

John Dalton

Back to Contents