Skip to main content
2 Oct 99Bestwood Country Park
3 Oct 99Bestwood Country Park
16 Oct 99Thieves Wood and Nomanshill Wood
13 Nov 99Blidworth Woods
27 Nov 99Rufford Country Park
11 Dec 99Haywood Oaks
19 Dec 99Berry Hill Park
30 Jan 00Blidworth Woods
1 Apr 00Sherwood Pines
7 May 00Thieves Wood and Nomanshill Wood

Results for NOC District Event, Byron's Walk, Sun 5th Dec 1999

White
Yellow
Orange
Light Green
Green
Blue
Brown
Organisers' Comments
Planner's Comments
Controller's Comments
White

        Length 1.6km, 40m climb, 12 controls
1       A Simner        JGS     M11     15:59
2       Gemma Tongue    WBS     W12     19:45
3       J Hodkinson     NOC     W4      20:31
4       S Wright        DVO     M7      21:59
5       T Wright        DVO     M7      22:22
6       J Evans         NOC     W6      24:04
7       E Lloyd         BAOC    W12     25:47
8       Simon Teesdale  NOC     M4      34:49
9       Claudia Smith   NOC     W4      37:20
10      Schofield       NOC             56:47
----------- White standard ------------------


Back to Contents


Yellow Length 2.6km, 50m climb, 13 controls 1 Peter Hodkinson NOC M10 23:06 2 Laura Evans NOC W10 28:55 3 C Beeby NOC 29:04 4 S Teesdale NOC W21 30:02 5 Hannah Park NOC W10 30:28 6 S Thomson FVO M8 32:09 ------------ Yellow standard ---------------- 7 Harriet Haines-Young 34:56 8 C Thomson FVO M5 35:59 Back to Contents


Orange Length 3.1km, 80m climb, 13 controls 1 K R Pickworth LOG M14 51:34 2 W Ribson IND 55:38 3 Marg Wainwright SYO W55 59:57 4 Darren Bristol NOC M14 61:50 5 Sandra Lee IND 61:58 6 R Mills NOC W15 63:52 7 C Mills NOC M11 68:06 8 Christine Cope HALO W50 68:36 9 David Randall NOC M21 69:58 ----------- Orange standard ----------------- 10 D Longley NOC M14 85:07 11 Cooper PPOC M16 91:18 12 Lynn & Karen IND 97:01 dsq Dave Tongue NOC M35 59:28 m10,12 E Bishton DVO W12 rtd Bev Smith NOC W35 rtd
Back to Contents


Light Green Length 3.3km, 85m climb, 12 controls 1 S Schofield NOC M35 26:55 2 R Hodkinson NOC W12 33:52 3 S Humphries DVO M35 35:25 4 Peter Brookes NOC M35 37:54 5 David Akroyd SYO M50 38:07 6 M Haines-Young NOC M14 41:20 7 Paul Suter NOC M14 41:47 8 D Simner NOC M14 42:53 9 D Gatland LSOC M21 43:05 10 A Sleigh HOC 44:46 11 Paul Giles NOC M40 48:37 12 R Bourne NOC W55 50:00 13 Rachel Davies DVO W35 50:11 14 Peter Cholerton IND M40 50:45 15 A Tongue NOC M14 50:48 16 S Robinson NOC M14 52:30 17 Zoe Fiander SYO W14 54:43 18 J Cook NOC W45 55:00 ----------- Light Green standard ------------ 19 K Gallagher LEI M50 55:34 20 M Webb LEI W45 61:14 21 R Ellis IND W45 61:17 22 Lowe Freer Hurt LES W17 62:07 23 J Haines-Young NOC W40 63:51 24 Wilcox HoskissonLES W17 65:37 25 M Anderson LEI W60 66:33 26 K Bedwell LEI W21 66:40 27 N Jones NOC W70 67:00 28 Alice Bennett LOG W21 68:13 29 D Bishton DVO M50 68:19 30 P Gartside NOC W50 69:13 31 R Beresford LEI W70 70:24 32 Govan/Price LES M17 74:32 33 J Smith NOC M35 74:47 34 G Davis LEI W50 83:56 Spittle rtd Maria Whittaker NOC W21 rtd
Back to Contents


Green Length 4.7km, 140m climb, 15 controls 1 Dai Bedwell LEI M21 40:03 2 N James NOC M14 45:14 3 Kate Ruffell LEI W35 48:39 4 M Thomson FVO M21 50:36 5 Stephen Hodkinson NOC M45 50:53 6 M Picker IND M21 51:01 7 Sarah O'Neil NOC W14 52:58 8 R Macdonald DVO M45 53:02 9 A Dunn IND M21 53:44 10 Tim Mackervoy DVO M35 54:09 11 M Mackervoy DVO W21 54:24 12 Barrie Bibby DVO M60 54:55 13 Jenny WilliamsonLEI W16 56:13 14 James Seddon NOC M14 56:54 15 Richard Torr NOC M45 56:57 16 Jennie Fiander SYO W45 57:43 17 Wooldridge & Morgan M17/ 57:59 18 Clare Claxton NOC W35 58:51 19 J Plummer IND M35 59:02 20 Claire Gale DVO W21 59:24 21 Peter Leake LEI M60 59:28 22 L Dunn NOC M50 61:02 23 I Wainwright SYO M60 61:07 24 John Woodall NOC M60 62:42 25 David Dudley DVO M35 63:53 26 P Teesdale-Spittle NOC M21 64:17 27 Paul Wright DVO M40 64:52 28 J Croskell SYO W45 65:22 29 Viv Macdonald DVO W45 66:08 ---------- Green standard ------------------- 30 Tony Buckland NOC M60 66:11 31 Ian Hodson DVO M21 66:23 32 J B Mawby DVO M55 66:36 33 R Keeling DVO M55 66:47 34 Terry Peach DVO M55 67:12 35 Chris WilliamsonLEI M12 67:37 36 K Pettingill LEI W16 67:47 37 David Anderson LEI M60 67:48 38 Hazel Rice NOC W45 67:55 39 Tom Kempton DVO M14 69:33 40 Keith Langhorn DVO M60 71:19 41 Margaret KeelingDVO W50 73:26 42 Christina WrightDVO W40 73:58 43 J Passarelli DVO M14 74:02 44 Jennifer Beverley NOC W16 75:24 45 J E Gale DVO W50 76:09 46 D Brown LSOC M20 79:45 47 P Manson NOC W45 80:54 48 Vernon Davis LEI M55 81:59 49 Gillian HatfieldNOC W50 83:42 50 Greville Seddon NOC M45 85:41 51 Start 11.04 91:04 52 Alan Jones NOC M70 105:36 dsq Tony Seaston DVO M60 67:04 m8 dsq Janet Haywood SYO W50 98:23 m8 Peter Bourne NOC M55 rtd Bob Alderson NOC M55 rtd Alistair Wilson rtd
Back to Contents


Blue Length 6.3km, 205m climb, 19 controls 1 D Bray LEI M45 53:06 2 David Booker NOC M45 55:40 3 Andy Sykes NOC M21 56:48 4 David Cooke NOC M50 59:04 5 Phil Haywood SYO M50 61:07 6 Paul Beverley NOC M45 61:59 7 Derek Mill NOC M50 63:18 8 Robert ParkinsonNOC M40 64:21 9 S Ford LEI M55 65:26 10 Sean McManus MDOC M21 65:41 11 R Beadle NOC M35 65:55 12 Alan Beardsley NOC M50 66:20 13 A O'Neil NOC W14 66:31 14 Liz Godfree DVO W50 66:47 15 Keith Streb NOC M45 67:48 16 Ted Morton SYO M60 68:44 17 D Skidmore DVO 69:04 18 Mike Cope HALO M50 69:31 19 Chris Smith NOC M35 69:56 20 A Goddard SYO M55 70:56 21 John Marriott LEI M50 72:48 22 B Stephens DVO M55 72:58 23 Roger WilliamsonLEI M50 73:37 24 A Kempton DVO M45 74:02 25 Andy Hawkins DVO M50 74:19 26 Ernie Williams LEI M55 74:30 27 T Oades HALO M35 74:39 28 Michael Luxton LEI M45 75:31 29 E Roddick IND W21 77:14 30 Andrew Houlden EBOR M21 78:21 31 G Wainwright LEI W21 78:26 32 Helen O'Neil NOC W40 79:03 ----------- Blue standard ------------------- 33 Ursula Williamson LEI W35 80:20 34 K Walters SYO M21 80:37 35 M Spencer DVO M40 82:31 36 S Willis EBOR M45 83:36 37 Colin Drury LEI M50 83:40 38 D Winser 83:46 39 D Gale DVO M55 90:15 40 Berwick DVO M60 92:51 41 D Walker BAOC M35 93:13 42 Mike H Cowley LEI M55 109:39 dsq Ray Waight SYO M40 81:33 m11 Janet Evans NOC W35 rtd
Back to Contents


Brown Length 7.3km, 225m climb, 23 controls 1 M Jubb LEI M21 56:57 2 Graham Watson LSOC M21 57:41 3 Al Powell NUOC M21 57:42 4 T Hills NOC M35 58:27 5 S Padget NUOC M21 59:35 6 Mike Wainwright IND M21 61:19 7 Richard RobinsonNOC M18 61:42 8 Greg Pettingill LEI M40 65:57 9 R Last SYO M35 67:32 10 Mike Godfree DVO M50 68:37 11 C Reeh LSOC M21 69:25 12 Mike Gardner DVO M40 70:19 13 Stephen Bones LOG M20 72:42 14 J Bennett LOG M40 73:31 15 Mike O'Neil NOC M40 75:17 16 S Sharp DVO M40 75:34 17 James Allen DVO M21 76:41 18 S Davidson LEI M35 76:52 19 Ian Wells LEI M45 77:26 20 R Hatfield NOC M50 79:08 21 Ray Barnes NOC M45 79:14 22 K Picksley NOC M60 80:06 23 K Price DVO M40 80:52 24 Mike Whittaker NOC M21 80:58 ----------- Brown standard ------------------ 25 D J Walker DVO M55 92:37
Back to Contents


Organisers' Comments (none)

Phil and Judy Pittson

Back to Contents


Planner's Comments After nearly eight years of orienteering I decided that I really should plan an event. Byron's Walk was one of the first areas I tried as a novice back in 1992 and remembered the up and down bits, the power line and the orange coloured soil. I also remembered enjoying the area as a competitor.

Planning a Galloppen event on such a small area posed a number of problems as I was keen to avoid the courses becoming tedious as similar parts of the woodland were visited twice on the longer courses. The use of a manned crossing assisted things by opening up the western area for the Blue and Brown runners. Another concern was keeping competitors out of the grotty, brambly areas. I think in the main I succeeded, helped by the onset of cold winter weather which has thinned the undergrowth resulting in some very fast areas of woodland.

On the day things began well at 6am in the woods with a quite beautiful sunrise just before 8am. Putting controls out does have its finer points you see! Unfortunately one third of the controls were the responsibility (and in the possession) of my partner who inadvertently overslept, only arriving at the event at 8.45am. This necessitated a rescheduling of my tasks and the late arrival of the maps and control descriptions at the car park/ice rink.

Feedback from competitors was positive with most people enjoying their run. A few orange competitors appeared to have had problems but these were the exceptions. Thanks are due to Jad Dziadosz, my controller who kept me from deviating too wildly from the norm, my partner Catherine for her assistance with the control placing and collecting and Phil Pittson and his organising team for keeping things running smoothly.

Tony Donaldson

Back to Contents


Controller's Comments Despite the cold we couldn't have had a nicer day, had it been yesterday there would have been a lot more retirements.

The courses set by Tony were enjoyed by all the competiors I spoke to at the finish, although from the times the Orange was a little long.

After the Bestwood event a warning was put in the results that those competitors not punching at the second master maps may be disqualified. This would happen at Badge events and above and as this was a gallopen event I am going to be firm.

Jad Dziadosz

Back to Contents