Skip to main content
1 Jul 99Morton Hall
8 Jul 99Peafield Lane
15 Jul 99Sherwood Pines
12 Sep 99Colwick Park
2 Oct 99Bestwood Country Park
16 Oct 99Thieves Wood and Nomanshill Wood
13 Nov 99Blidworth Woods
27 Nov 99Rufford Country Park
5 Dec 99Byron's Walk
11 Dec 99Haywood Oaks

Results for NOC District Event, Bestwood Country Park, Sun 3rd Oct 1999

String
White
Yellow
Orange
Light Green
Green
Blue
Brown
Organisers' Comments
Planner's Comments
Controller's Comments

String
                      Age       Mins
  Simon Teesdale       3         4
  Sarah Claxton   NOC  9         2.30
  Fiona Claxton   NOC  6         3.30
  Derek Claxton   NOC 39         5
  Craig Thomson   FVO  5         5
  Amy Robinson    NOC  5         6
  Sarah Robinson  NOC  1        11
  Ashley & Tam    IND  5 & 4     5
  Peter Hodkinson NOC  8         2
  Amy Robinson    NOC  5         4
  Jessica, Abigail & James
                  IND  4,7 & 11  3
  Amy Kimberley   DVO  4         8
  Peter Hodkinson NOC  8         2.30
  Thomas Wright   DVO  7         4
  Simon Wright    DVO  7         3
  Daniel KimberleyDVO 11         2
  Peter Hodkinson NOC  8         2

Back to Contents


White Length 1.4km, 12 controls 1 Simon Wright DVO M7 17:25 2 Katy Town WBS W12 18:56 3 Paul King WBS M12 19:08 4 Ampie Passan WBS W12 19:10 5 Korrine Gill WBS W12 19:11 6 Ashley Hopewell NOC 20:09 7 Thomas Wright DVO M7 22:28 8 Bertie Tapp Scotting NOC M7 23:24 9 Amy Kimberley DVO W12 27:18 10 Adam Thomas 27:40 11 Cordelle S HeathNOC 37:39 12 A. Cholerton/S. Cotton IND 43:40 13 Elisabeth Saunderson IND W75 52:18 14 J Haines Young IND M10 66:52 ----- White standard ----------------------
Back to Contents


Yellow Length 1.6km, 11 controls 1 Peter Hodkinson NOC M10 11:31 2 S Thomson FVO M7 14:13 3 B Cuff BLS M13 16:06 4 Moors BLS ?11 16:13 5 Paul King & Katy Town MW12 16:19 6 R Franks & A Jackson BLS M10 17:24 7 A Garton & A Banis BLS W9 18:19 8 C Thomson FVO M5 18:39 9 Phillippa Kirtley BLS W11 19:14 10 Korrie & Dinipe WBS W12 20:37 11 Andrew Chappell IND M13 23:13 12 L Best IND W12 23:14 ----- Yellow standard --------------------- 13 Liam Hucknall IND M11 24:38 14 Harriet 25:55 15 C Stuart DVO W45 27:07 16 Amy Robinson NOC W5 28:17 17 Hardy IND 32:33 18 James Haslam IND 34:12 19 M Smollett WBS W12 37:18 20 Flo Tapp Scotting NOC W10 37:29 21 A Hopewell NOC 48:21 22 Elaine Humphrey 48:50 23 B & A Smith NOC W35 73:08 dsq Nicholas Taylor WBS M12 16:53 w4
Back to Contents


Orange Length 2.4km, 11 controls 1 Stuart Thomson FVO M8 26:55 2 Paul Teesdale 29:29 3 Daniel KimberleyDVO M12 39:44 4 Sam Hempsall NOC M8 40:32 5 Sarah Claxton NOC 40:48 6 Andrew Chappell M13 50:29 7 Coxon 62:40 ----- Orange standard --------------------- 8 Mark 78:11 9 Chris 79:16 10 Rachel Keating 79:45 11 P Pittson NOC M12 85:02 12 L Blackwell & N Gore WBS W12 93:28 M Mills rtd
Back to Contents


Light Green Length 4.2km, 13 controls 1 J Woodall NOC M60 45:48 2 David Winser NOC M45 48:37 3 Stephen RobinsonNOC M14 49:36 4 Roberts LEI M55 53:33 5 P Olivant NOC W45 54:08 6 Paul Giles NOC M40 57:29 7 R Denney LEI M55 59:19 8 Gill Hatfield NOC W50 60:56 9 C Phillips LEI M50 68:54 10 Tony Rushton NOC 69:17 11 Hazel Rice NOC 72:34 12 Peter Cholerton IND M40 73:44 13 D Wilson 76:24 14 T Brydges NOC M14 76:59 15 Rhys Roberts NOC M12 77:52 16 D Simner NOC M14 78:14 ---- Light Green standard ---------------- 17 J Best NOC M14 78:37 18 Jo Haines Young IND W45 79:13 19 M Haines Young M14 79:20 20 Di Ford LEI W50 79:22 21 Steve Smith WBS M21 80:35 22 Ross Clegg 83:16 23 Tim Aldsworth IND M21 83:18 24 Maria Whittaker IND W21 83:57 25 Roger Beresford LEI M70 84:32 26 Mary Boothroyd LEI W50 86:00 27 Haslam IND 86:19 28 S Brydges 90:07 29 O Tapp Scotting NOC M21 98:38 M Buckland NOC W55 rtd R Ellis rtd
Back to Contents


Green Length 5.3km, 16 controls 1 Andy Sykes NOC M21 50:10 2 R Hatfield NOC M50 57:04 3 John Palmer NOC M50 57:48 4 Colin Olivant NOC M14 59:15 5 J Anthony SROC W40 59:49 6 C Claxton NOC W35 62:06 7 I Hodson DVO M21 68:27 8 Andy Portsmouth LEI M40 69:12 9 Barrie Bibby DVO M60 69:20 10 P Preston NOC M55 70:20 11 T Seaston DVO M60 71:30 12 G Boothroyd LEI M45 73:09 13 Paul Wright DVO M40 74:03 14 Tony Buckland NOC M60 75:52 15 Margaret KeelingDVO W50 76:26 ---- Green standard ---------------------- 16 C Hughes NOC W21 76:31 17 T Peach DVO M55 76:58 18 S Roberts NOC W14 84:59 19 J Pittson NOC W45 85:20 20 James Seddon NOC M14 88:59 21 B Robinson NOC M35 89:42 22 R Keeling DVO M55 91:13 23 P Gartside NOC W50 92:01 24 D Tongue IND M35 93:03 25 A Tongue NOC M14 99:54 26 Ray Stuart DVO M50 102:44 27 J Edwards LEI M50 104:25 Christina WrightDVO W40 rtd M Roberts NOC W35 rtd
Back to Contents


Blue Length 6.2km, 15 controls 1 Paul Morris NOC M40 51:18 2 Tony Donaldson NOC M21 58:18 3 David Olivant NOC M50 59:37 4 Simon Ford LEI M55 62:56 5 Liz Godfree DVO W50 63:51 6 John Dalton NOC M50 67:18 7 D Thacker WRE M21 69:25 8 Mark Holder LEI M40 70:32 9 Roger WilliamsonLEI M50 72:20 10 Bob Alderson NOC M55 73:18 11 Mike Whittaker IND M21 75:01 12 D Skidmore DVO 76:03 13 D McGivern DVO M60 76:27 ---- Blue standard ----------------------- 14 Thomas Billam NOC M14 79:12 15 Chris Smith NOC M35 82:41 16 Keating IND M35 82:44 17 Jenny WilliamsonLEI W16 83:16 18 Ursula Williamson LEI W35 86:41 19 Keith Roberts NOC M35 89:56 20 Colin Drury LEI M50 96:20 21 Andrew White M21 98:57 22 B James 99:01 23 Mike H Cowley LEI M55 100:29 24 A Harris NOC M50 104:01 dsq D Bray LEI M45 56:44 m8
Back to Contents


Brown Length 8.0km, 21 controls 1 Ray Barnes NOC M45 81:40 2 Mike Godfree DVO M50 83:29 3 R Shooter DVO M45 91:43 4 D Walker DVO M55 95:58 5 Rex Bleakman DVO M55 99:52 6 Kevin Price DVO M40 101:45 ---- Brown standard ---------------------- dsq M Cottam SYO M50 137:01 m16
Back to Contents


Organisers' Comments

(to follow)

Tom & Alice Kirwan

Back to Contents


Planner's Comments -- none --

Richard Robinson

Back to Contents


Controller's Comments

The courses were planned by Richard Robinson who was recently invited to join the British Junior Orienteering Squad. It was the first event he has planned and from the comments received you thought the courses were good if a little demanding.

As Richard left for Lancaster University on Saturday morning thanks are due to Hilary, David and Peter Hodkinson, James Sladen, Stephen Robinson and Alan Beardsley who put out and collected in the controls. Most of them got rained upon heavily twice. It is unfortunate that more people did not try the night event. The weather was good - during the event - and the medium course was only of Orange standard.

This was the first event organised by Tom and Alice Kirwan and having recruited many NOC stalwarts everything ran smoothly.

Because I am feeling in a good mood people who did not punch at the second master maps have not been disqualified. This is tough on the competitor who realised and went back a kilometre to punch.

Mick Lucking

Back to Contents