Skip to main content
17 Jun 99Thieves Wood and Nomanshill Wood
24 Jun 99Berry Hill Park
1 Jul 99Morton Hall
8 Jul 99Peafield Lane
15 Jul 99Sherwood Pines
2 Oct 99Bestwood Country Park
3 Oct 99Bestwood Country Park
16 Oct 99Thieves Wood and Nomanshill Wood
13 Nov 99Blidworth Woods
27 Nov 99Rufford Country Park

Results for NOC Local Event, Colwick Park, Sun 12th Sep 1999

String
White
Yellow
Orange
Red
Light Green
Green
Organisers' Comments
Planner's Comments
Controller's Comments

String

Name                    Club    Age     Time
Connor Weightman                5        8
Joe & Max Elliott       NOC     5 & 3   13
Mario & Mark                    10 & 13  4
Alice & Jenny                   9        5
Sean & Ben                      9 & 10   4
Katy, Adam & James              12,8, 9  4
Elizabeth & Camilla     NOC     6 & 8    5
William                 NOC     3        8
Adele                   NOC     7        7
Hannah Horsewill
    & Kathryn Drew      NOC     3 & 4    7
Matthew Drew            NOC     4        5
Robert Drew             NOC     11       3
Craig Thomson           FVO     5        6
Ben Royles                      6        4
Rebecca Royles                  4        4
Rachel Royles                   8        3
Tyler &Louise Best              2 & 11   6
Laura & Jenny Evans     NOC     8 & 6    3
Stuart Thomson          FVO     8        3
Liam                    BOG     11       5
Hazelle                 BOG     12       3
Alistair                BOG     11       3
Phillipa                BOG     11       3
Lauren Moors            BOG     11       4
Joy Hodkinson           NOC     4        6
Andrew                  JGS     9        3
Samuel                  NOC     5        7
Jenny                   NOC     6        3

Back to Contents




White Length 1.4 km, 9 controls 1 Stuart Thomson FVO M8 8:58 2 Joy Hodkinson NOC 11:54 3 Nathan Langston WCH M7 11:57 4 Liam + 2 13:27 5 Andrew Simner JGS M8 15:21 6 S Campbell 17:22 7 Pietro & Anton IND 19:27 8 Laura Billam NOC W6 19:44 9 Flo TappscottingNOC W10 21:17 10 Samuel HorsewillNOC M5 21:26 11 D Winfield 23:29 12 Joe & Max Elliott NOC M5/3 24:54 13 Jenny Evans NOC W6 25:06 14 Jorge Hills NOC M1 30:52 15 J Bendell/A MoorBLS 33:54 16 James Haslam IND 36:04 17 Fiona Claxton NOC W6 44:35 18 A Bendell 47:50 ----------- White standard ------------------
Back to Contents


Yellow Length 1.8 km, 10 controls 1 L Hucknall/A Barton 14:21 2 Stuart Thomson FVO M8 15:34 3 Peter Hodkinson NOC M10 18:34 4 S Hempsall/J Sizer BLS/WBS M8 19:59 5 H Garton BLS 20:23 6 Robert Drew NOC M11 20:33 7= Peter Bowen NHS M14 21:22 7= M O'Grady M14 21:22 9 C & L Slade IND 21:49 10 E Maile 22:12 11 M Grainger M14 22:13 12 Hanah Park NOC W10 22:23 13 N Gore/L Blackwell WBS W12 22:57 14 Oliver Hill NHS M14 23:05 15 C Herman NHS M14 23:07 16 R Royles 24:19 ------------ Yellow standard ---------------- 17 Andrew Simner JGS M8 24:50 18 Craig Thomson FVO M5 25:02 19 L Best IND W12 25:03 20 J Brown NHS M14 25:25 21 R Barnes NHS M14 25:33 22 L Billam NOC W6 25:52 23 Laura Evans NOC W8 26:07 24 M Verjee/S Helley BLS 26:27 25 R Sims WBS 28:16 26 P Kirtley/L Moors BLS W7 29:33 27 M Shanley 30:11 28 Amy Langston WCH W9 32:53 29 Lowdham Guides IND W12 49:16 30 L Fearn NHS M14 58:25 31 J Smith NHS M14 58:27
Back to Contents


Orange Length 2.9 km, 11 controls 1 Peter Hodkinson NOC M10 22:19 2 Chris Wright 28:57 3 O Tappscotting NOC M12 29:56 4 Monica Billam NOC W40 31:44 5 A Claxton M12 32:39 6 P Scofield WCH W50 35:05 7 Margaret Wainwright SYO W55 36:49 ----------- Orange standard ----------------- 8 S & C Claxton NOC W10/ 38:46 9 Dorothy Woodall NOC W55 42:45 10 Nicki Crowe NOC W40 43:04 11 N Gores/L Blackwell WBS W12 43:42 12 Geraldine Davis LEI W50 44:39 13 Stuart Davis LEI M16 46:31 14 J Oates 49:56
Back to Contents


Red Length 5.8 km, 13 controls 1 R Clegg 29:01 2 N Weightman IND 31:49 3 Adam Jones NOC M16 32:44 ----------- Red standard -------------------- 4 M Buckland NOC 55:11 dsq D R Scofield WCH M50 38:44 m12 dsq C Evert 39:25 m12
Back to Contents


Light Green Length 4.0 km, 10 controls 1 Martin Picker 26:19 2 Donald Moir LEI M65 32:15 3 Pam Gartside NOC W50 35:53 4 David Simner NOC M14 37:41 5 Peter Cholerton IND M40 38:56 6 Vernon Davis LEI M55 39:17 7 Ron Miller LOG M50 39:29 8 C Brass IND W35 39:39 9 James Best WBS M14 40:10 ----------- Light Green standard ------------ 10 S Brydges IND 40:48 11 Haslam family IND 41:55 12 K Gallagher 43:43 13 Shirley Moir LEI W60 47:06 14 McGowan IND M40 49:43 15 T Brydges NOC M14 53:08 16 N Jones NOC W70 61:50 17 M Bendell IND 73:21 dsq M Rodney/A Crich/R Pykett SCOUTS M11/ 59:18 missing several
Back to Contents


Green Length 5.4 km, 11 controls 1 M Jubb LEI M21 30:57 2 Tim Hills NOC M35 31:44 3 D Bray LEI M45 32:06 4 Paul Beverley NOC M45 33:13 5 R Parkinson 36:14 6 Nick James NOC M14 36:25 7 David Cooke NOC M50 36:35 8 P Sotting NOC M35 40:11 9 Ian Wainwright SYO M60 40:21 10 Thomas Billam NOC M14 40:24 11 G Wainwright LEI W21 43:21 12 Andy Portsmouth LEI M40 43:38 13 John Woodall NOC M60 44:36 ---------- Green standard ------------------- 14 Jennifer Beverley NOC W16 48:23 15 John Crowe NOC M40 48:41 16 Greville Seddon NOC M45 51:21 17 Jeff Haycock WRE M55 52:00 18 A Tongue NOC M14 52:17 19 Richard Torr NOC M45 54:13 20 Pauline Jones NOC W35 56:51 21 P Giles NOC M40 57:45 22 Chris Williams LOG M50 59:01 23 Alan Jones NOC M70 75:22 24 D Tongue IND M35 93:33
Back to Contents


Organisers' Comments (to follow) Angela Lucking

Back to Contents


Planner's Comments (to follow)

Mick Lucking

Back to Contents


Controller's Comments (to follow)

Tony Buckland

Back to Contents