Skip to main content
9 Jun 99Carr Bank Park
10 Jun 99Sherwood Pines
17 Jun 99Thieves Wood and Nomanshill Wood
24 Jun 99Berry Hill Park
1 Jul 99Morton Hall
15 Jul 99Sherwood Pines
12 Sep 99Colwick Park
2 Oct 99Bestwood Country Park
3 Oct 99Bestwood Country Park
16 Oct 99Thieves Wood and Nomanshill Wood

Results for NOC Local Event, Peafield Lane, Thu 8th Jul 1999

'O' Zone - Event 3

   Names                                    School         Time taken
 1  Andrew Boulton                          Holly             8:49
 2  Danielle Deans/Claire Wallett           Holly            10:10
 3  Craig Pickering/Mark Borsuk             Holly            10:18
 4  Richard Shaw/Michael Hughes             Birklands        10:29
 5= Alexander Peck/Kylie                    Leas Park        10:48
 5= Luke Callaghan/ Sam Clarey              Peafield Lane    10:48
 7  Thomas Carrington/Tom Calladine         Holly            11:21
 8  Nicola Newell                           Abbey Gates      11:42
 9  Emily Revill                            Abbey Gates      12:39
10  Nathan Pothecary/David Croteau          Leas Park        13:20
11  Adam Langton/Corinne Bingham            Birklands        13:41
12  Thomas McLellan/Aimee King              Heatherley       13:47
13  Kerry Klein/ Jessica Lott               Heatherley       14:08
14  Adam Johnson/Jake Marriott              Birklands        14:28
15  Matthew Woodward/Nathan Carrington      Heatherley       15:02
16  Vicki Heathcote/Beth Spacey/Joanna Dorn Abbey Gates      15:22
17  Micheal Bernard/ Josh Brown             Birklands        15:50
18  Nichola Gelson/Rebecca Pinder           Leas Park        15:54
19  Laura Stendall/Niall Whittaker          Heatherley       15:57
20  Kayleigh Whittaker/Emily Hannah         Heatherley       16:28
21  Robyn Goulding/Tom Rickett              Heatherley       16:41
22  Danielle Bednarek/Rachel Thorpe         Heatherley       16:47
23  Claire Edwards/Stephanie Bullan         Abbey Gates      17:43
24  Lindsey Garner/Lucy Booth               Peafield Lane    18:12
25  Terri Stokes/Emma Sutton                Peafield Lane    19:41
26  Sam Bailey/Jonathan Emery               Peafield Lane    20:56
27  Thomas Jefferson/Ben Wilson             Birklands        21:49
28  Louise Leech/Kimberley Eyre             Leas Park        22:19
29  Helen/Aiden                             Leas Park        24:14
30  Laura Willets/Amanda Hitch              Leas Park        26:19
31  Zach Hibbert/ Rebecca Lindsay           Peafield Lane    26:59
32  Rachel Higgins /Carly-Jo Evans          Peafield Lane    27:51
33  Matthew Lomas/Simon Hollingsworth       Peafield Lane    30:17

School Scores
Holly          1 +  2 +  3 =  6
Birklands      4 + 11 + 14 = 29
Leas Park      5 + 10 + 18 = 33
Abbey Gates    8 +  9 + 16 = 33
Heatheley     12 + 13 + 15 = 40
Peafield Lane  5 + 24 + 25 = 54


Final School placings
              Event Event  Event  Total
                One   Two  Three
Holly            16    24      6    46
Heatherley       23     9     40    72
Birklands        34    40     29   103
Abbey Gates      47    26     33   106
Peafield Lane    41    27     54   122
Leas Park        25     -     33   N/A

Congratulations to Holly Primary as overall winners, all the children did really well and I hope they have enjoyed having a go at 'real' orienteering. Many children who compete regularly would find difficulty in beating many of the results gained by the children taking part. Our apologies to Heatherley and Leas Park Schools who were both affected by the missing punch.


Summer League Yellow Course 1. Alastair Yarrington 27:00 Medium Course Norweigen 1. Robert Palmer 40.25 2. Stephen Wright 42:16 3. Mick Lucking 45:51 4. Dave King 47:30 Colin Olivant 55.27 (No card) 5. Dave Olivant 56:22 6. Alan Beardsley 58:00 7. Jane Booker 61:04 Dave Booker 65:20 (No card) 8. Angela Lucking 79:20 9. Ray Barnes 79:21 Andy Sykes 40:30 m10 Bob Alderson Rtd Long Course Norweigen, partially map memory 1. Richard Robinson 57:03