Skip to main content
27 Dec 98Wollaton Park
13 Feb 99Sherwood Pines
14 Feb 99Sherwood Forest
11 Apr 99Thieves Wood and Nomanshill Wood
13 May 99Burntstump Country Park
20 May 99Trent University - Clifton Campus
27 May 99Haywood Oaks
9 Jun 99Carr Bank Park
10 Jun 99Sherwood Pines
17 Jun 99Thieves Wood and Nomanshill Wood

Results for NOC Local Relay Event, Colwick Park, Sun 16th May 1999



Pos Time     Bib  Club   Team                       Lap 1        Lap 2        Lap 3        Lap 4        Courses
1    92:03     8  NOC    Polar Bears                21:04 (2)    22:22 (1)    30:13 (2)    18:24 (1)    M2,S2,M1,S1
2    93:28     6  NOC    Beverley Hill Billies      19:06 (1)    26:56 (2)    20:34 (1)    26:52 (2)    S2,M2,S1,M1
3   117:51     7  DVO    Dale Close                 27:00 (4)    22:19 (3)    24:21 (3)    44:11 (3)    M1,S1,S2,M2
4   119:19     1  DVO    The Wright Ones            21:27 (3)    32:12 (4)    28:27 (4)    37:13 (4)    S1,S2,M1,M2
5   128:53     2  SYO    Father Ted                 44:56 (7)    27:43 (6)    29:38 (7)    26:36 (5)    S2,M1,S1,M2
6   154:12     4  NOC/IN The 'O' Bros               36:12 (6)    22:06 (5)    30:45 (5)    65:09 (6)    M2,S1,S2,M1
dsq 124:54     5  DVO    Magic Johnsons             35:42 (5)    38:23 (7)    21:18 (6)    29:31 Dsq    M2,M1,S1,S2

Results for Relay B: Medium

Pos Time     Bib  Club   Team                       Lap 1        Lap 2        Lap 3        Lap 4        Courses
1    89:12   116  NOC    Too Good To Be True!       17:51 (1)    25:06 (2)    21:03 (1)    25:12 (1)    M2,M4,M3,M1
2    98:04   118  NOC    Dave & Mark                25:30 (5)    21:35 (4)    25:27 (2)    25:32 (2)    M4,M2,M1,M3
3   100:52   117  NOC    Baldy & Chick              26:05 (7)    20:27 (3)    27:36 (4)    26:44 (3)    M1,M2,M3,M4
4   101:02   120  NOC    A Scratch Team             18:03 (2)    22:36 (1)    32:38 (3)    27:45 (4)    M2,M1,M3,M4
5   101:24   115  NOC/DV The Psychos!               25:34 (6)    23:52 (5)    31:07 (8)    20:51 (5)    M1,M3,M4,M2
6   101:37   111  LOG    LOGger Heads               26:13 (8)    28:16 (6)    24:04 (6)    23:04 (6)    M4,M1,M3,M2
7   105:35   112  NOC    Little & Large             22:37 (3)    32:56 (8)    23:10 (7)    26:52 (7)    M1,M4,M3,M2
8   106:00   114  NOC    Bo & Peep                  27:42 (9)    28:32 (9)    22:09 (5)    27:37 (8)    M4,M1,M2,M3
9   129:38   113  NOC    We Don't Know              22:45 (4)    32:02 (7)    30:06 (9)    44:45 (9)    M3,M4,M1,M2
10  157:07   119  LEI/SY Wainwright                 32:17 (10)   26:44 (10)   57:13 (10)   40:53 (10)   M1,M2,M3,M4
N/C  57:34   121  NOC    Solo                       57:34 ----                                          M4,M1,M2,M3

Results for Relay C: Long

Pos Time     Bib  Club   Team                       Lap 1        Lap 2        Lap 3        Lap 4        Lap 5        Lap 6        Courses
1   131:55   215  NOC    Team Stress                20:56 (5)    21:34 (3)    13:26 (1)    13:41 (1)    30:53 (1)    31:25 (1)    M4,M3,S2,S1,L2,L1
2   143:20   214  LSOC   The Loughborough Lone...   12:27 (1)    14:01 (1)    31:17 (3)    32:30 (3)    28:26 (2)    24:39 (2)    S2,S1,L2,L1,M4,M3
3   149:20   212  BUOC   BUOC Boys                  19:15 (3)    32:43 (4)    38:19 (5)    33:08 (5)    12:59 (5)    12:56 (3)    M3,M4,L1,L2,S1,S2
4   151:59   213  DVO    DVO Z                      32:23 (6)    34:55 (5)    14:52 (4)    13:58 (4)    26:40 (3)    29:11 (4)    L1,L2,S1,S2,M3,M4
5   157:36   211  NOC    Team Speedy                14:55 (2)    13:34 (2)    28:19 (2)    31:26 (2)    37:15 (4)    32:07 (5)    S1,S2,M3,M4,L1,L2
6   159:44   217  LEI/NO Unholy Alliance            38:53 (8)    36:17 (7)    24:02 (6)    30:06 (6)    14:04 (6)    16:22 (6)    L1,L2,M3,M4,S1,S2
7   174:31   219  DVO/IN The Interlopers            32:33 (7)    45:42 (8)    25:00 (7)    37:06 (7)    15:02 (7)    19:08 (7)    L1,L2,M3,M4,S1,S2
8   180:00   216  NOC    The In-Laws                42:55 (9)    49:06 (9)    26:39 (9)    27:57 (8)    15:02 (8)    18:21 (8)    L2,L1,M4,M3,S2,S1
9   194:00   218  DVO/IN The Jacksons               19:28 (4)    55:28 (6)    33:10 (8)    58:25 (9)    13:12 (9)    14:17 (9)    M3,M4,L2,L1,S2,S1

Results for Course S1

Pos  Name                     Club Relay Bib-Lap  Time
1    David Aldridge           BUOC  C    212-5    12:59
2    Stuart Hatfield           NOC  C    215-4    13:41
3    Graham Watson            LSOC  C    214-2    14:01
4    Ian Wells             LEI/NOC  C    217-5    14:04
5    Carole O'Hara         DVO/IND  C    218-6    14:17
6    Val Johnson               DVO  C    213-3    14:52
7    Keith Picksley            NOC  C    211-1    14:55
8    Karen Jackson         DVO/IND  C    219-5    15:02
9    Angela Lucking            NOC  C    216-6    18:21
10   John Woodall              NOC  A      8-4    18:24
11   Jennifer Beverley         NOC  A      6-3    20:34
12   K Johnson                 DVO  A      5-3    21:18
13   Thomas Wright             DVO  A      1-1    21:27
14   Andy Tongue           NOC/IND  A      4-2    22:06
15   Ben Humphris              DVO  A      7-2    22:19
16   Kath Morton               SYO  A      2-3    29:38

Results for Course S2

Pos  Name                     Club Relay Bib-Lap  Time
1    Graham Watson            LSOC  C    214-1    12:27
2    Robert Foster            BUOC  C    212-6    12:56
3    Andy Jackson          DVO/IND  C    218-5    13:12
4    Richard Robinson          NOC  C    215-3    13:26
5    Bob Hatfield              NOC  C    211-2    13:34
6    Doug Dickinson            DVO  C    213-4    13:58
7    Stephen Hodkinson         NOC  C    216-5    15:02
8    Ray Barnes            LEI/NOC  C    217-6    16:22
9    Jennifer Beverley         NOC  A      6-1    19:06
10   Patrick O'Hara        DVO/IND  C    219-6    19:08
11   John Woodall              NOC  A      8-2    22:22
12   Simon Humphris            DVO  A      7-3    24:21
13   Dave Tongue           NOC/IND  A      4-3    30:45
14   Simon Wright              DVO  A      1-2    32:12
15   Kath Morton               SYO  A      2-1    44:56
dsq  K Johnson                 DVO  A      5-4    29:31

Results for Course M1

Pos  Name                     Club Relay Bib-Lap  Time
1    Michael Napier            NOC  B    120-2    22:36
2    David Cooke (Little)      NOC  B    112-1    22:37
3    Tim B                     NOC  B    116-4    25:12
4    David King                NOC  B    118-3    25:27
5    Colin Olivant         NOC/DVO  B    115-1    25:34
6    Catherine Hughes          NOC  B    117-1    26:05
7    Paul Beverley             NOC  A      6-4    26:52
8    Stuart Humphris           DVO  A      7-1    27:00
9    Ted Morton                SYO  A      2-2    27:43
10   Stephen Bones             LOG  B    111-2    28:16
11   Paul Wright               DVO  A      1-3    28:27
12   Peep                      NOC  B    114-2    28:32
13   Nicholas James            NOC  B    113-3    30:06
14   Chris Smith               NOC  A      8-3    30:13
15   Gillian Wainwright    LEI/SYO  B    119-1    32:17
16   Ruth Johnson              DVO  A      5-2    38:23
17   Andy Tongue           NOC/IND  A      4-4    65:09

Results for Course M2

Pos  Name                     Club Relay Bib-Lap  Time
1    Ste                       NOC  B    116-1    17:51
2    Michael Napier            NOC  B    120-1    18:03
3    Tony Donaldson            NOC  B    117-2    20:27
4    Matthew Dickinson     NOC/DVO  B    115-4    20:51
5    Chris Smith               NOC  A      8-1    21:04
6    Mark Ellison              NOC  B    118-2    21:35
7    Bo                        NOC  B    114-3    22:09
8    Stephen Bones             LOG  B    111-4    23:04
9    Ted Morton                SYO  A      2-4    26:36
10   Ian Wainwright        LEI/SYO  B    119-2    26:44
11   Richard Torr              NOC  B    112-4    26:52
12   Paul Beverley             NOC  A      6-2    26:56
13   Hilary Johnson            DVO  A      5-1    35:42
14   Dave Tongue           NOC/IND  A      4-1    36:12
15   Christina Wright          DVO  A      1-4    37:13
16   Wendy Humphris            DVO  A      7-4    44:11
17   Thomas Billam             NOC  B    113-4    44:45

Results for Course M3

Pos  Name                     Club Relay Bib-Lap  Time
1    David Aldridge           BUOC  C    212-1    19:15
2    Andy Jackson          DVO/IND  C    218-1    19:28
3    Ste                       NOC  B    116-3    21:03
4    Stuart Hatfield           NOC  C    215-2    21:34
5    Nicholas James            NOC  B    113-1    22:45
6    David Cooke               NOC  B    112-3    23:10
7    Matthew Dickinson     NOC/DVO  B    115-2    23:52
8    Ian Wells             LEI/NOC  C    217-3    24:02
9    Dave Gourlay              LOG  B    111-3    24:04
10   Graham Watson            LSOC  C    214-6    24:39
11   Karen Jackson         DVO/IND  C    219-3    25:00
12   Mark Ellison              NOC  B    118-4    25:32
13   Graham Johnson            DVO  C    213-5    26:40
14   Catherine Hughes          NOC  B    117-3    27:36
15   Peep                      NOC  B    114-4    27:37
16   Angela Lucking            NOC  C    216-4    27:57
17   Keith Picksley            NOC  C    211-3    28:19
18   Janet Evans               NOC  B    120-3    32:38
19   Marg Wainwright       LEI/SYO  B    119-3    57:13

Results for Course M4

Pos  Name                     Club Relay Bib-Lap  Time
1    Richard Robinson          NOC  C    215-1    20:56
2    Tim B                     NOC  B    116-2    25:06
3    David King                NOC  B    118-1    25:30
4    Dave Gourlay              LOG  B    111-1    26:13
5    Stephen Hodkinson         NOC  C    216-3    26:39
6    Tony Donaldson            NOC  B    117-4    26:44
7    Bo                        NOC  B    114-1    27:42
8    Janet Evans               NOC  B    120-4    27:45
9    Graham Watson            LSOC  C    214-5    28:26
10   Val Johnson               DVO  C    213-6    29:11
11   Ray Barnes            LEI/NOC  C    217-4    30:06
12   Colin Olivant         NOC/DVO  B    115-3    31:07
13   Bob Hatfield              NOC  C    211-4    31:26
14   Thomas Billam             NOC  B    113-2    32:02
15   Robert Foster            BUOC  C    212-2    32:43
16   Richard Torr (Large)      NOC  B    112-2    32:56
17   Patrick O'Hara        DVO/IND  C    219-4    37:06
18   Ian Wainwright        LEI/SYO  B    119-4    40:53
19   Carole O'Hara         DVO/IND  C    218-2    55:28
n/c  Rhys Roberts              NOC  B    121-1    57:34

Results for Course L1

Pos  Name                     Club Relay Bib-Lap  Time
1    Stuart Hatfield           NOC  C    215-6    31:25
2    Graham Johnson            DVO  C    213-1    32:23
3    Graham Watson            LSOC  C    214-4    32:30
4    Karen Jackson         DVO/IND  C    219-1    32:33
5    Keith Picksley            NOC  C    211-5    37:15
6    Paul Wilson              BUOC  C    212-3    38:19
7    Ian Wells             LEI/NOC  C    217-1    38:53
8    Angela Lucking            NOC  C    216-2    49:06
9    Carole O'Hara         DVO/IND  C    218-4    58:25

Results for Course L2

Pos  Name                     Club Relay Bib-Lap  Time
1    Richard Robinson          NOC  C    215-5    30:53
2    Graham Watson            LSOC  C    214-3    31:17
3    Bob Hatfield              NOC  C    211-6    32:07
4    Tan Pratontep            BUOC  C    212-4    33:08
5    Andy Jackson          DVO/IND  C    218-3    33:10
6    Doug Dickinson            DVO  C    213-2    34:55
7    Ray Barnes            LEI/NOC  C    217-2    36:17
8    Stephen Hodkinson         NOC  C    216-1    42:55
9    Patrick O'Hara        DVO/IND  C    219-2    45:42

Return to Top