Skip to main content
21 Dec 08Walesby Forest
17 Jan 09Shirebrook Wood
1 Feb 09Clumber Park
1 Mar 09Annesley - Park Forest and Morning Springs
29 Mar 09Sherwood Pines
31 May 09Rushcliffe Country Park
7 Jun 09Silverhill Wood
21 Jun 09Bramcote Hills and The Hemlockstone
5 Jul 09Shirebrook Wood
19 Jul 09Brierley Country Park
Return to class index
Goto previous class MenB, next class MenD
Splits for course MC

Results for Class MenC
Length 3.0km, 60m climb, 19 controls (course MC)

  1  Peter Bray (M16)         SN      19:05   6.4 m/km
  2  Mark Saunders (M50)      BOK     19:15   6.4
  3  Duncan Taylor (M16)      DEVON   19:24   6.5
  4  Andrew Jackson (M45)     DVO     19:36   6.5
  5  Ian Marsden (M21)        HH      19:47   6.6
  6  James Crawford (M50)     GO      20:09   6.7
  7  Adam Bradbury (M18)      SYO     20:11   6.7
  8  Paul Murgatroyd (M40)    LOG     20:25   6.8
  9  Chris Young (M16)        HH      20:26   6.8
 10  Rob Palmer (M21)         NOC     20:27   6.8
 11  Carl Edmonds (M16)       BARRO   20:30   6.8
 12  Simon Branford (M21)     WIM     20:42   6.9
 13  Declan Gray (M20)        SARUM   20:49   6.9
 14  Chris Poole (M35)        CLOK    20:58   7.0
 15  John Embrey (M50)        HOC     21:08   7.0
 16  Mike Smithard (M60)      DEE     21:10   7.1
 17  Peter Gorvett (M60)      SYO     21:12   7.1
 18  Nicholas Evans (M45)     NOC     21:17   7.1
 19  Steve McLean (M45)       SROC    21:18   7.1
 20  Chris McCartney (M40)    OD      21:22   7.1
 21  Dave Kingham (M50)       TVOC    21:27   7.2
 22  David Williams (M45)     HOC     21:30   7.2
 23  David Lawson (M45)       DVO     21:32   7.2
 24  Craig Thomson (M16)      FVO     21:35   7.2
 25  Simon Errington (M45)    HH      21:43   7.2
 26  Rob Pearson (M55)        SYO     21:44   7.2
 27  Barry Elkington (M50)    OD      21:48   7.3
 28  Paul Todd (M21)          LOK     21:53   7.3
 29  Neil Harvatt (M50)       HALO    21:56   7.3
 30  Steve Corrigan (M50)     EBOR    21:57   7.3
 31  Kevin Lomas (M50)        NOC     22:00   7.3
 32  Keith Tonkin (M50)       GO      22:24   7.5
 33  Neville Baker (M55)      TVOC    22:25   7.5
 34  Simon Baston (M45)       SYO     22:28   7.5
 35  Matthew Penellum (M16)   BARRO   22:36   7.5
 36  Alan Leakey (M55)        SLOW    22:37   7.5
 36  Neil Frankum (M40)       BKO     22:37   7.5
 38  Graham Louth (M45)       WAOC    22:39   7.6
 39  Thomas Butt (M18)        SARUM   22:40   7.6
 40  Andy Allen (M40)         ERYRI   22:46   7.6
 41  Andy Jones (M50)         SLOW    23:16   7.8
 42  Bill Hanley (M55)        SYO     23:17   7.8
 43  Jonathan Howell (M55)    WCH     23:23   7.8
 43  David Brown (M35)        WCH     23:23   7.8
 45  Ray Collins (M50)        WCH     23:25   7.8
 46  Ian Buxton (M40)         TVOC    23:28   7.8
 47  Richard Gardner (M55)    OD      23:48   7.9
 48  Peter Lake (M35)         WCH     23:52   8.0
 49  Andy Emmerson (M50)      OD      23:57   8.0
 50  Steve Wilson (M40)       CLYDE   23:59   8.0
 51  Mark Collins (M45)       DFOK    24:12   8.1
 52  Andy Robinson (M55)      SLOW    24:45   8.3
 53  Steven Taylor (M35)      DVO     25:39   8.6
 54  Mike Capper (M50)        WAOC    26:01   8.7
 55  William White (M16)      SARUM   26:06   8.7
 56  Roger Scrutton (M60)     ESOC    26:12   8.7
mp   Simon Bradbury (M16)     SYO     20:12      

Return to Top, class index
Goto previous class MenB, next class MenD
Splits for course MC

Results service provided by MERCS