Skip to main content
21 Dec 08Walesby Forest
17 Jan 09Shirebrook Wood
1 Feb 09Clumber Park
1 Mar 09Annesley - Park Forest and Morning Springs
29 Mar 09Sherwood Pines
31 May 09Rushcliffe Country Park
7 Jun 09Silverhill Wood
21 Jun 09Bramcote Hills and The Hemlockstone
5 Jul 09Shirebrook Wood
19 Jul 09Brierley Country Park
Return to class index
Goto previous class MenC, next class MenE
Splits for course MD

Results for Class MenD
Length 2.9km, 60m climb, 17 controls (course MD)

  1  Matthew Burden (M21)     AIRE    18:53   6.5 m/km
  2  Michael Hoare (M18)      ERYRI   20:10   7.0
  3  Paul Beresford (M35)     DVO     20:38   7.1
  4  Bruce Bryant (M50)       OD      20:52   7.2
  5  Mike Hampton (M60)       OD      21:34   7.4
  6  Graeme Francis (M40)     KNOBOC  21:39   7.5
  7  Stephen Kimberley (M50)  DVO     21:45   7.5
  8  Simon Gale (M35)         DVO     21:50   7.5
  9  Christopher Branford (M60)
                              WIM     21:55   7.6
 10  Paul Oates (M60)         DFOK    21:58   7.6
 11  Jeff Butt (M45)          SARUM   22:07   7.6
 12  Philip Gristwood (M60)   MV      22:20   7.7
 13  John Worth (M40)         TVOC    22:25   7.7
 14  Jonathan May (M21)       LOG     22:30   7.8
 15  Paul Bradbury (M50)      SYO     22:31   7.8
 16  Stephen Gilmore (M45)    SOS     22:35   7.8
 17  Ian Wilson (M40)         LEI     22:39   7.8
 17  Rod Postlethwaite (M55)  WRE     22:39   7.8
 19  John Robinson (M55)      WCH     22:41   7.8
 19  Kevin Randall (M21)      SYO     22:41   7.8
 21  Andrew Kelly (M50)       AIRE    22:54   7.9
 21  Mike Gardner (M50)       DVO     22:54   7.9
 23  Daniel Kimberley (M21)   DVO     22:55   7.9
 24  Ronan Cleary (M45)       LOK     23:04   8.0
 25  Barrie Speake (M65)      EBOR    23:09   8.0
 26  Mike Godfree (M60)       DVO     23:11   8.0
 27  Nicholas Jones (M50)     AIRE    23:16   8.0
 28  Jeremy Hill (M55)        TVOC    23:24   8.1
 29  Steve Brockbank (M60)    DFOK    23:32   8.1
 30  Josh Gilmore (M16)       LVO     23:34   8.1
 31  Philip Cooper (M60)      SOC     23:39   8.2
 31  Wilbert Hollinger (M60)  LVO     23:39   8.2
 33  Kevin Parkes (M50)       HH      23:42   8.2
 34  Iain Bell (M40)          KNOBOC  23:43   8.2
 35  Mike Perry (M65)         SAX     23:44   8.2
 36  Joe Elliott (M16)        NOC     23:45   8.2
 37  Peter Martin (M45)       MV      23:50   8.2
 38  Keith Willdig (M60)      OD      23:51   8.2
 38  Michael Lord (M45)       NOC     23:51   8.2
 40  Mike Edwards (M40)       HH      23:54   8.2
 41  Thomas Stubbs (M18)      SARUM   24:08   8.3
 42  Peter Langmaid (M40)     HOC     24:09   8.3
 43  Pete Owens (M45)         DEE     24:11   8.3
 44  Alan Rosen (M50)         HH      24:12   8.3
 45  Paul Furness (M55)       OD      24:14   8.4
 46  Dave Brown (M50)         EBOR    24:24   8.4
 47  Philip Beale (M55)       SN      24:35   8.5
 48  Keith MacDermott (M60)   EBOR    24:43   8.5
 49  Christopher Virgo (M55)  DEVON   24:50   8.6
 50  Alan Halliday (M55)      OD      24:53   8.6
 51  Chris Brook (M21)        AIRE    25:11   8.7
 52  Mark Webster (M40)       NOC     25:25   8.8
 53  Chris Littler (M40)      SYO     25:36   8.8
 54  Doug Dickinson (M60)     DVO     25:40   8.9
 55  Mark Lyne (M50)          SOS     25:53   8.9
 56  Keith Henderson (M65)    WIM     25:59   9.0
 57  Matthew Jones (M16)      SLOW    26:37   9.2
 58  Colin West (M50)         SOS     26:56   9.3

Return to Top, class index
Goto previous class MenC, next class MenE
Splits for course MD

Results service provided by MERCS