Skip to main content
21 Dec 08Walesby Forest
17 Jan 09Shirebrook Wood
1 Feb 09Clumber Park
1 Mar 09Annesley - Park Forest and Morning Springs
29 Mar 09Sherwood Pines
31 May 09Rushcliffe Country Park
7 Jun 09Silverhill Wood
21 Jun 09Bramcote Hills and The Hemlockstone
5 Jul 09Shirebrook Wood
19 Jul 09Brierley Country Park
Return to class index
Goto previous class MenD, next class WomA
Splits for course ME

Results for Class MenE
Length 2.6km, 60m climb, 20 controls (course ME)

  1  Robert Parkinson (M50)   NOC     22:01   8.5 m/km
  2  Nigel Ferrand (M50)      SWOC    22:36   8.7
  3  Keith Downing (M55)      SMOC    22:50   8.8
  4  Gareth Davis (M55)       GO      23:08   8.9
  5  Gordon Halton (M20)      ERYRI   23:35   9.1
  6  Chris Burden (M60)       AIRE    23:53   9.2
  7  Robert Shooter (M55)     DVO     23:59   9.2
  8  Philip Craven (M55)      DFOK    24:09   9.3
  9  David Heale (M40)        HH      24:32   9.4
 10  Simon Brook (M50)        AIRE    24:50   9.6
 11  Christopher Drew (M60)   HH      25:12   9.7
 12  Mark Foxwell (M45)       LEI     25:13   9.7
 13  Trevor Roberts (M60)     MDOC    25:20   9.7
 14  Richard McCourt (M65)    LVO     25:37   9.9
 14  David Hanstock (M50)     BOK     25:37   9.9
 16  Vic Bevan (M50)          DVO     25:43   9.9
 17  Derek Gale (M65)         DVO     25:48   9.9
 18  Arthur Boyt (M70)        KERNO   26:20  10.1
 19  Simon Ford (M65)         LEI     26:22  10.1
 20  Nev Myers (M50)          EBOR    26:28  10.2
 21  Mark White (M50)         SARUM   26:30  10.2
 22  Jonathan Austin (M16)    BARRO   27:05  10.4
 23  Roman Kotecky (M60)      OD      27:06  10.4
 24  John Collyer (M60)       SOS     27:16  10.5
 25  Bill Simpson (M55)       LVO     27:32  10.6
 26  Bob Elmes (M60)          DEE     28:01  10.8
 27  Grahame Crawshaw (M60)   MDOC    28:28  10.9
 28  Stuart Hanstock (M16)    BOK     29:10  11.2
 29  Colin Darlington (M55)   ERYRI   30:19  11.7
 30  Guy Goodair (M70)        EPOC    30:33  11.8
 31  Paul Turner (M50)        SELOC   31:36  12.2
 32  Michael Wood (M65)       EPOC    32:27  12.5
 33  Robin Campbell (M70)     CHIG    33:41  13.0
 34  Philip Young (M50)       HH      35:42  13.7
 35  Alan Parker (M60)        Aire    35:48  13.8
 36  Thomas Gale (M16)        DVO     37:34  14.4
 37  Brian Odell (M65)        EBOR    38:11  14.7
 38  Fred Ross (M60)          AIRE    40:09  15.4
 39  Anthony Barrable (M65)   RAFO    43:02  16.6
n/c  Jack Benham (M16)        SARUM   17:35   6.8
n/c  Aidan Smith (M14)        SYO     17:56   6.9
n/c  Sam Giles (M16)          SARUM   18:08   7.0
n/c  Brian Ward (M45)         HALO    20:56   8.1
n/c  David Vincent (M45)      DVO     21:55   8.4
n/c  Andrew Evans (M50)       DFOK    22:55   8.8
n/c  David Mawdsley (M65)     MDOC    27:51  10.7
n/c  Jon Wheatcroft (M55)     TVOC    31:07  12.0
mp   Mike Bray (M50)          SN      27:09      
mp   David Parkin (M75)       BOK     27:31      

Return to Top, class index
Goto previous class MenD, next class WomA
Splits for course ME

Results service provided by MERCS