Skip to main content
21 Dec 08Walesby Forest
17 Jan 09Shirebrook Wood
1 Feb 09Clumber Park
1 Mar 09Annesley - Park Forest and Morning Springs
29 Mar 09Sherwood Pines
31 May 09Rushcliffe Country Park
7 Jun 09Silverhill Wood
21 Jun 09Bramcote Hills and The Hemlockstone
5 Jul 09Shirebrook Wood
19 Jul 09Brierley Country Park
Return to class index
Goto previous class JunH, next class MenB
Splits for course MA

Results for Class MenA
Length 3.0km, 70m climb, 24 controls (course MA)

  1  Graham Gristwood (M21)   OD      15:12   5.1 m/km
  2  Nick Barrable (M35)      SYO     15:31   5.2
  3  Peter Hodkinson (M18)    NOC     16:00   5.3
  4  Ralph Street (M20)       SLOW    16:13   5.4
  5  Jonathan Crickmore (M16) SO      16:47   5.6
  6  Neil Northrop (M21)      SYO     17:04   5.7
  7  Marcus Pinker (M35)      FVO     17:30   5.8
  8  Quentin Harding (M45)    SROC    17:39   5.9
  9  Matthew Dickinson (M21)  DVO     17:58   6.0
 10  John Owens (M40)         BAOC    18:11   6.1
 11  Alex Rothman (M21)       CLOK    18:13   6.1
 12  Simon Gardner (M21)      WAOC    18:29   6.2
 12  Andrew Powell (M21)      NOC     18:29   6.2
 14  Matthias Mahr (M21)      SLOW    18:33   6.2
 14  Tim Britton (M21)        BOK     18:33   6.2
 16  Thomas Louth (M16)       WAOC    18:40   6.2
 17  Clive Hallett (M45)      BOK     18:59   6.3
 18  David Alcock (M21)       AIRE    19:10   6.4
 19  Glen Richardson (M21)    NOR     19:28   6.5
 20  John Hartley (M21)       WSX     19:46   6.6
 21  Rob Palmer (M21)         NOC     20:00   6.7
 22  Chris Poole (M35)        CLOK    20:05   6.7
 23  Mark Saunders (M50)      BOK     20:13   6.7
 24  Andrew Jackson (M45)     DVO     20:31   6.8
 25  Carl Edmonds (M16)       BARRO   20:57   7.0
 26  Simon Errington (M45)    HH      21:16   7.1
 27  Paul Todd (M21)          LOK     21:27   7.2
 28  Simon Branford (M21)     WIM     21:28   7.2
 29  Keith Tonkin (M50)       GO      21:32   7.2
 30  Peter Gorvett (M60)      SYO     21:36   7.2
 31  Rob Pearson (M55)        SYO     21:51   7.3
 32  Neville Baker (M55)      TVOC    22:02   7.3
 33  Craig Thomson (M16)      FVO     22:04   7.4
 34  Nicholas Evans (M45)     NOC     22:09   7.4
 35  Neil Harvatt (M50)       HALO    22:14   7.4
 36  Michael Hoare (M18)      ERYRI   22:51   7.6
 37  Stephen Kimberley (M50)  DVO     23:42   7.9
 38  Iain Bell (M40)          KNOBOC  24:41   8.2
 39  Paul Beresford (M35)     DVO     24:54   8.3
 40  Paul Furness (M55)       OD      24:58   8.3
 41  John Worth (M40)         TVOC    25:01   8.3
 42  Dave Brown (M50)         EBOR    25:11   8.4
 42  John Robinson (M55)      WCH     25:11   8.4
 44  Doug Dickinson (M60)     DVO     25:36   8.5
 45  Steve Brockbank (M60)    DFOK    25:46   8.6
 46  Mike Godfree (M60)       DVO     25:47   8.6
 47  Mark Cheesman (M40)      MV      26:12   8.7
 48  Michael Lord (M45)       NOC     26:26   8.8
 49  Mike Hampton (M60)       OD      26:31   8.8
 50  Mark Lyne (M50)          SOS     26:46   8.9
 51  Chris Burden (M60)       AIRE    26:55   9.0
 52  Nigel Ferrand (M50)      SWOC    27:58   9.3
 53  Arthur Boyt (M70)        KERNO   28:08   9.4
 54  David Heale (M40)        HH      28:12   9.4
 55  Roman Kotecky (M60)      OD      28:22   9.5
 56  Christopher Drew (M60)   HH      28:48   9.6
 57  David Hanstock (M50)     BOK     28:58   9.7
 58  Gareth Davis (M55)       GO      29:07   9.7
 59  John Collyer (M60)       SOS     29:12   9.7
 60  Nev Myers (M50)          EBOR    29:21   9.8
 61  Gordon Halton (M20)      ERYRI   29:39   9.9
 62  Robin Campbell (M70)     CHIG    31:42  10.6
 63  Stuart Hanstock (M16)    BOK     32:47  10.9
 64  Mark White (M50)         SARUM   32:48  10.9
 65  Kevin King (M50)         FVO     34:56  11.6
 66  David Rollins (M40)      BAOC    47:03  15.7
mp   David Vincent (M45)      DVO     21:55      

Return to Top, class index
Goto previous class JunH, next class MenB
Splits for course MA

Results service provided by MERCS