Skip to main content
21 Dec 08Walesby Forest
17 Jan 09Shirebrook Wood
1 Feb 09Clumber Park
1 Mar 09Annesley - Park Forest and Morning Springs
29 Mar 09Sherwood Pines
31 May 09Rushcliffe Country Park
7 Jun 09Silverhill Wood
21 Jun 09Bramcote Hills and The Hemlockstone
5 Jul 09Shirebrook Wood
19 Jul 09Brierley Country Park
Return to class index
Goto previous class MenA, next class MenC
Splits for course MB

Results for Class MenB
Length 3.1km, 60m climb, 24 controls (course MB)

  1  Scott Fraser (M21)       EUOC    15:03   4.9 m/km
  2  Oliver Johnson (M21)     SYO     15:33   5.0
  3  Matthew Crane (M21)      SYO     15:52   5.1
  4  John Rocke (M21)         SHUOC   16:04   5.2
  5  Kristian Jones (M18)     SBOC    16:16   5.2
  6  Jamie Stevenson (M18)    FVO     16:45   5.4
  7  Christopher Smithard (M20)
                              DEE     16:48   5.4
  8  Robert Little (M21)      SHUOC   17:01   5.5
  9  Gareth Candy (M21)       SYO     17:14   5.6
 10  Stuart Thomson (M18)     FVO     17:27   5.6
 11  Shane Lynch (M21)        SYO     18:00   5.8
 12  David Peel (M40)         SYO     18:05   5.8
 13  Andrew Monro (M40)       HOC     18:33   6.0
 14  Matthew Rooke (M21)      UWOC    18:44   6.0
 15  Charlie Adams (M45)      SYO     18:48   6.1
 16  Kevin Harding (M50)      HH      19:28   6.3
 17  Richard Guillaume (M21)  SYO     19:30   6.3
 18  Jon Cross (M40)          FVO     19:36   6.3
 19  Paul Thornton (M50)      CLOK    20:05   6.5
 20  Tim Beale (M21)          SN      20:21   6.6
 21  Chris Young (M16)        HH      20:22   6.6
 22  Declan Gray (M20)        SARUM   20:44   6.7
 23  David Lawson (M45)       DVO     20:52   6.7
 24  Thomas Butt (M18)        SARUM   20:54   6.7
 25  James Crawford (M50)     GO      21:09   6.8
 26  Chris McCartney (M40)    OD      21:11   6.8
 27  Adam Bradbury (M18)      SYO     21:26   6.9
 28  Ian Marsden (M21)        HH      21:29   6.9
 29  Ian Buxton (M40)         TVOC    21:56   7.1
 30  Barry Elkington (M50)    OD      22:07   7.1
 31  David Brown (M35)        WCH     22:48   7.4
 32  Andy Jones (M50)         SLOW    23:18   7.5
 33  Andy Allen (M40)         ERYRI   23:46   7.7
 34  Steve Jones (M50)        SBOC    24:07   7.8
 35  Graham Louth (M45)       WAOC    24:09   7.8
 35  Steven Taylor (M35)      DVO     24:09   7.8
 37  Rod Postlethwaite (M55)  WRE     24:26   7.9
 38  Stephen Gilmore (M45)    SOS     24:47   8.0
 39  Jonathan May (M21)       LOG     24:53   8.0
 40  Ronan Cleary (M45)       LOK     25:09   8.1
 41  Simon Gale (M35)         DVO     25:50   8.3
 42  Mike Gardner (M50)       DVO     26:13   8.5
 43  Josh Gilmore (M16)       LVO     26:14   8.5
 44  Joe Elliott (M16)        NOC     26:40   8.6
 45  Philip Beale (M55)       SN      26:52   8.7
 46  Philip Cooper (M60)      SOC     26:56   8.7
 47  Kevin Parkes (M50)       HH      27:01   8.7
 48  Chris Brook (M21)        AIRE    27:24   8.8
 49  Christopher Virgo (M55)  DEVON   27:49   9.0
 50  Keith MacDermott (M60)   EBOR    28:45   9.3
 51  Keith Downing (M55)      SMOC    29:29   9.5
 52  John Palmer (M60)        NOC     32:30  10.5
 53  Bob Elmes (M60)          DEE     32:42  10.5
 54  Bill Simpson (M55)       LVO     32:46  10.6
 55  Michael Wood (M65)       EPOC    33:12  10.7
 56  Jonathan Austin (M16)    BARRO   34:31  11.1
 57  Philip Young (M50)       HH      34:54  11.3
 58  Colin Darlington (M55)   ERYRI   36:49  11.9
 59  Brian Odell (M65)        EBOR    38:58  12.6
 60  Fred Ross (M60)          AIRE    40:22  13.0
 61  Alan Parker (M60)        Aire    41:48  13.5
mp   David Mawdsley (M65)     MDOC    28:26      

Return to Top, class index
Goto previous class MenA, next class MenC
Splits for course MB

Results service provided by MERCS