Skip to main content
2 Jul 98Walesby Forest
9 Jul 98Morton Hall
3 Oct 98Strawberry Hill & Ransom Wood
4 Oct 98Strawberry Hill & Ransom Wood
28 Nov 98Bestwood Country Park
27 Dec 98Wollaton Park
13 Feb 99Sherwood Pines
14 Feb 99Sherwood Forest
11 Apr 99Thieves Wood and Nomanshill Wood
13 May 99Burntstump Country Park

Results for NOC District Event, Bestwood Country Park, Sun 29th Nov 1998

String
White
Yellow
Orange
Light Green
Green
Blue
Brown
Organiser's Comments
Planner's Comments
Controller's Comments

String
                			Age             mins
		Rosie Hodkinson 	10	NOC	2
		Alex Houldsworth	9	NOC	5
                Frances Houldsworth	6	NOC	5
                Matthew Addison		6	DVO     6
                Emily Addison           8       DVO     5
                Adele Goodwood          6       NOC     13
                Matthew Drew            3       NOC     3
                Katherine Drew          3       NOC     3
                Amy Kimberley           3       DVO     11
                Laura Addison           18 mnth DVO     13
                David McShane           5       SYO     13
                Isobel Fale             4       AIRE    12
                Madeleine Fale          2       AIRE    15
                Jane Cox                13      LEI     3
                Harriet Pettingill      12      LEI     3
                Laura Wilson            5       DVO     8
                Joy Hodkinson           3       NOC     7
                Amy Robinson            4       NOC     10
                Mark Sutherland         9       SYO     3
                Fiona Sutherland        3       SYO     10
                Patrick Brown           5       SYO     11
                Rosie Pettingill        10      LEI     3
                Sebastian Brown         4               10
                Charlotte Cox           11              4
                Matthew Drew            3       NOC     9
                James Haines-Young      8       NOC     4
                Rachel Wilson           8       DVO     5
                Alex Houldsworth        9       NOC     4
                Frances Houldsworth     6       NOC     4
                Nathan Lawson           1       LEI     16
                Harriet Lawson          3       LEI     16
                Peter Pittson           10      NOC     2
                Peter Pittson           10      NOC     2
                Peter Pittson           10      NOC     3
                S Brown                 4       SYO     13
                Andrew Sutherland       6       SYO     4
                Nicola Jackson          2       DVO     11
                Natalie & William       3 + 1   LEI     12
                Patrick Brown           5       SYO     9
                Fiona Sutherland        3       SYO     9
                William Eaton           4       LEI     18
                Katherine Eaton         2       LEI     18
                Claire Sutherland       10      SYO     3
                Mark Sutherland         9       SYO     3
                India Body              7       NOC     8
                Helen Parker            7       NOC     8
                Izzy Body               3       NOC     12
                Harriet Lawson          3       LEI     16
                Nathan Lawson           1       LEI     16
                Ellie Bennett           4       DVO     8
                Isaac Griffiths         4       DVO     8
                Sam Griffiths           2       DVO     11
                Samuel Horsewill        5       NOC     8
                Hannah Horsewill        2       NOC     11
                Simon Wright            6       DVO     5
                Thomas Wright           6       DVO     4
                Peter Hodkinson         7       NOC     3
                Amy Robinson            4       NOC     12
                Fiona Claxton           5       NOC     4
                Jessica Gale            2       DVO     16
                Robert Mather           10      NOC     3
                William Mather          8       NOC     4
                Peter Hodkinson         7       NOC     3
                Isobel Tucker           8       DVO     3
                Julia Tucker            6       DVO     3
                Joy Hodkinson           3       NOC     18

Back to Contents


White Length 1.5km, 20m climb, 10 controls 1 S Claxton NOC W8 12:45 2 Robert Mather NOC M11 12:54 3 Simon Wright DVO M6 13:32 4 Hannah Park NOC W9 15:58 5 William Mather M8 17:16 6 Frances Houldsworth NOC W6 17:48 7 Start 11.59 17:51 8 Thomas Wright DVO M5 18:13 9 Fiona Claxton NOC W5 18:44 10 Emily Addison DVO 19:00 11 Samuel HorsewillNOC M5 21:27 12 Amy Robinson NOC W4 22:49 13 J & I Tucker IND 25:59 14 James Haines-Young IND 26:01 15 Thomas Gale DEE M4 26:14 16 Dan Robinson IND M10 26:25 17 Isaac DVO 30:36 18 Start 11.22 31:37 19 Joy Hodkinson NOC W3 33:28 20 Elpitha SoldatouIND 33:48 21 Jo & Max ElliottIND 34:49 22 Fiona SutherlandSYO W3 37:12 23 Sebastian Brown IND M4 37:57 24 Patrick Brown IND M5 38:53 25 Andrew Sutherland SYO M6 39:03 ----- White standard ----------------------
Back to Contents


Yellow Length 2.7km, 60m climb, 12 controls 1 S Robinson NOC M14 20:00 2 Alistair ClaxtonNOC M10 22:08 3 Sam Hempsall BLS M8 22:50 4 S Lockwood HPHS W12 23:18 5 Rhys Roberts NOC M10 24:09 6 Mark Sutherland SYO M9 25:32 7 Amy Brandon OD W12 29:19 8 Darren Bristol IND M12 29:28 9 Alex HouldsworthNOC W9 29:52 10 Charlotte Cox LEI W12 30:35 11 Rosemary Pettingill LEI W10 32:36 12 Peter Pittson NOC M10 33:37 ----- Yellow standard --------------------- 13 Emma Perkins HPHS W12 34:24 14 James Haines-Young IND 40:48 15 J Hassnip LOG 47:00 16 Tim Brandon OD M10 47:09 17 Adele Goodwin NOC W6 50:11 18 Matthew Bird WBS M11 52:40 19 Jennie Perkins HPHS W12 55:22 20 Emora Morris HPHS W12 57:30 21 Boddy 58:58 22 M Dyas HPHS M11 70:39 dsq Peter Hodkinson NOC M10 19:27 w1
Back to Contents


Orange Length 3.3km, 100m climb, 9 controls 1 Bert Past NOC M35 37:40 2 Paul Suter NOC M14 37:42 n/c Richard Torr NOC M40 38:31 3 Tim Bagguley NOC M14 40:06 4 Rosemary Hodkinson NOC W12 44:19 5 Claudia Sarner W21 45:15 6 Richard Marr OD M14 47:05 7 Daniel KimberleyDVO M12 53:37 8 E Bishton DVO W12 57:26 9 Ann Spencer 57:35 10 J Best WBS M14 60:05 11 R Wollacott 60:32 12 A Tongue NOC M14 62:34 13 Roberts 65:03 14 P Pogan + 1 IND M35 68:13 ----- Orange standard --------------------- 15 Smith IND W55 68:48 16 M Bishton IND M16 70:55 17 K Needham DVO W10 71:37 18 S Robinson NOC M14 76:17 19 A Sims DVO W21 77:33 20 David Coxon & 2 NOC M40 82:14 21 C Sutherland SYO W10 97:56 22 S Wheatcroft 98:22 23 M Wilsher IND 108:25 dsq A Gelder SKP 78:24 w3 dsq Start 11:55:00 88:50 m9 A Jones NOC M14 rtd
Back to Contents


Light Green Length 4.0km, 140m climb, 10 controls 1 Chris Bourne DVO M21 31:27 2 Webb IND M35 32:08 3 J Sharp DVO M40 32:34 4 Thomas Billam NOC M14 36:49 5 P Wilson BUOC 37:05 6 David Hobbs DVO M21 39:57 7 P Keating HPHS M13 42:36 8 Paul Billam NOC M35 43:23 9 Cox LEI M40 44:55 10 Spencer DVO M40 45:28 11 N Eaton LEI M35 45:38 12 Elizabeth Furness OD W40 47:45 13 D Earnshaw HOC 49:14 14 Doug Dickinson DVO M50 50:21 15 D Tongue IND M35 50:47 16 Pam Gartside NOC W45 50:55 17 N Brown IND 51:06 18 Chris WilliamsonLEI M12 51:13 19 David Randall NOC M21 51:36 20 V Lawson LEI W21 52:27 21 J Mather NOC W40 54:02 22 R Bourne NOC W55 54:12 23 Sue Bowman OD W50 56:28 24 Jennifer Beverley NOC W14 58:04 25 R McGinn BUOC 59:34 26 V Gebbett NOC W60 59:39 ---- Light Green standard ---------------- 27 R Allan DVO 63:08 28 D Ford LEI W50 63:33 29 S Moir LEI W60 67:03 30 K Galligher LEI 69:46 31 N Massey BUOC 70:33 32 B James NOC 72:28 33 N Chaudry BUOC 72:51 34 Matthew Haines-Young M14 73:24 35 S Conway DVO W35 73:40 36 Elizabeth Earnshaw HOC W40 75:01 37 G Walker DVO 75:27 38 Bagguley IND 75:31 39 C Hughes NOC W21 76:04 40 Hurt CLW M15 80:26 41 Katie Beverley NOC W14 83:09 42 Greenall OD W12 84:37 43 Haslam IND 89:57 44 Kath Morton SYO W50 93:25 45 Peter Hodkinson + 1 NOC M10 94:44 46 L Gale DEE 106:04 47 O Pickles NOC 113:53 48 A Caldicott NOC M70 139:51 dsq G Rae IND 76:53 Cox & Pettingill LEI W12 rtd Alice Bennett LOG W21 rtd
Back to Contents


Green Length 4.8km, 200m climb, 13 controls 1 John Palmer NOC M50 43:59 2 M Hughes LEI M21 47:15 3 G Boothroyd LEI M45 47:17 4 Colin Olivant NOC M14 47:28 5 K Streb NOC M45 47:49 6 John Middler NOC M45 48:15 7 M Dickinson DVO M14 50:46 8 A Martin IND M21 51:00 9 D Skidmore DVO 52:46 10 Andy Portsmouth LEI M40 52:49 11 L Phillips OD W21 53:03 12 S Wickes NOC M21 53:10 13 N James NOC M14 53:29 14 Phil Goldsmith LSOC M21 55:19 15 C Gale DVO W21 55:28 16 John Woodall NOC M60 56:00 17 L Wilson DRONGO W21 57:59 18 S Pilgrim NOR W21 58:12 19 J Pittson NOC W40 59:02 20 Tony Seaston DVO M60 59:20 21 A Jones NOC M40 62:05 22 Sue Hallett OD W50 62:51 23 Pauline Jones NOC W35 63:17 24 Brian Robinson NOC M35 63:20 25 J Gale DVO W50 63:25 26 A Marr OD M16 63:56 27 E Gebbett NOC M65 64:57 28 J Edwards LEI M50 65:42 ---- Green standard ---------------------- 29 D Winser NOC M45 66:00 30 R Keeling DVO M55 66:08 31 Andrew Roberts LEI M55 66:12 32 Maria Roberts NOC W35 66:53 33 C Marr W50 67:33 34 R Filipczak NOC M40 68:10 35 D Moir LEI M65 69:28 36 Jones LEI M21 69:37 37 Sian Roberts NOC W12 69:55 38 M Keeling DVO W50 70:40 39 K Langhorn DVO M60 71:01 40 S Wilson DVO 71:41 41 M Meats LEI W45 72:56 42 D Needham DVO M35 77:57 43 Charlotte Langhorn DVO W18 78:33 44 T Kempton DVO M21 79:27 45 Christina WrightDVO W40 82:23 46 J Mawby IND M55 86:48 47 M Buckland NOC W55 87:19 48 Elizabeth Bates OD W45 90:01 49 Elizabeth TrynerDVO W55 90:17 50 J Pettingill IND W21 96:16 51 D Bishton DVO M50 101:53 52 R Beresford LEI M65 114:00 53 F, E, & T MalleyDVO W12 115:58 dsq Peter Leake LEI M55 56:41 m6 dsq R Tucker DVO M45 83:56 m11
Back to Contents


Blue Length 6.9km, 280m climb, 18 controls 1 Alan Beardsley NOC M50 64:21 2 David Booker NOC M40 64:35 3 D Bray LEI M45 65:07 4 Derek Mill NOC M50 65:58 5 David Olivant NOC M50 67:28 6 McShane SYO M40 67:40 7 Keith Picksley NOC M60 68:07 8 A Fale AIRE M35 68:41 9 Paul Beverley NOC M45 68:53 10 Robert ParkinsonNOC M40 70:07 11 Tony Horsewill NOC M40 71:03 12 S Gale DEE M21 71:12 13 Stephen Hodkinson NOC M45 71:16 14 A Hawkins DVO M50 75:40 15 Paul Wright DVO M40 75:48 16 Roger WilliamsonLEI M50 76:47 17 James Allen DVO M21 76:52 18 Paul Furness OD M40 77:01 19= Liz Godfree DVO W50 77:13 19= Tan Pratontep BUOC M21 77:13 21 K Marshall SYO M21 77:51 22 Simon Ford LEI M55 79:13 23 David Cooke NOC M50 80:04 24 David Tryner DVO M55 81:46 25 Mike Hallam NOC M35 81:58 26 John Bowman OD M55 83:48 27 Jane Booker NOC W40 84:32 28 Ursula Williamson LEI W35 87:19 29 Derek Gale DVO M50 87:25 30 Ted Morton SYO M60 87:26 31 Stephen Bates OD M45 87:49 32 Hilary HodkinsonNOC W40 88:24 33 Brian Denness DVO M40 88:36 34 John Bennet DVO M40 91:12 35 D McGivern DVO M60 91:35 36 Neil Addison DVO M40 93:55 ---- Blue standard ----------------------- 37 T Mackervoy DVO M35 105:31 38 Mike H Cowley LEI M50 108:47 39 Chris Houldsworth NOC M40 121:21 40 I Hodson DVO 138:38 dsq Peter Bourne NOC M55 73:46 m16 dsq C Claxton NOC W35 95:49 m9 Cunningham M45 rtd Dean Robinson LEI M45 rtd
Back to Contents


Brown Length 7.8km, 300m climb, 24 controls 1 Richard RobinsonNOC M18 60:01 2 Andrew Jackson DVO M35 63:17 3 Gregory Pettingill LEI M40 66:22 4 D Lawson LEI M35 67:12 5 Robert Brandon OD M45 67:31 6 Anthony Donaldson NOC M21 70:31 7 Stuart Hatfield NOC M18 70:38 8 Tim Wright HOC M21 71:24 9 Andrew MackervoyDVO M21 71:26 10 John Hurley DVO M40 72:41 11 Roger Edwards LEI M45 74:30 12 Dave Marr OD M45 74:58 13 Ray Barnes NOC M45 75:36 14 John Bennett LOG M40 77:28 15 Robert Hatfield NOC M50 77:41 16 K Jackson LEI W35 79:53 17 J Malley DVO M40 80:16 18 G Drew NOC M40 81:02 19 Keith Roberts NOC M35 81:24 20 Dave Aldridge BOK M20 82:44 21 Ian Wells LEI M45 83:25 22 C Bosley M50 84:04 23 David Clough DVO M21 84:17 24 Rodney Hugo OD M55 84:59 25 B McGowan HOC M60 87:22 26 D Gourlay LOG M35 87:43 27 R Foster BUOC M21 87:44 ---- Brown standard ---------------------- 28 Jim Sutherland SYO M40 90:14 29 M Robson BUOC M20 92:12 30 J Lomas SYO W50 100:17 31 John Marriott LEI M50 101:54 32 G Sims DVO M50 132:28 dsq Mike Godfree DVO M45 83:52 w18 Peter Sunley CLOK M20 rtd M Lomas SYO M50 rtd
Back to Contents


Organiser's Comments This was my second venture into organising a NOC event and most of these comments are before and not after the event - so I hope you enjoyed it! One of the good parts of organising is the realisation that you know so many of your helpers and lean on those who you have come to know and respect for all the time and commitment they put into the sport - to those who responded to the call many thanks. Equally good is coming into contact for the first time with club members previously unknown, but who on being asked to help respond positively and enthusiastically - by now we should be able to recognise one another!

Bestwood presents some interesting parking problems and to competitors who have had any difficulties I hope this did not spoil your day - thanks to the parking team for coping. Thanks to Phil and Tony, for their commitment under time pressures. Thanks also to Paul Finn and all his Ranger Colleagues for their interest and support in making Bestwood Country Park such an accessible area for orienteers and other lovers of the countryside - the fight to preserve access goes on. Finally a special mention to Paul Billam, organiser of the October 1997 event in Bestwood , for his advice and excellent briefing notes.

Ralph Bedrock

Back to Contents


Planner's Comments -- none --

Phil Pittson

Back to Contents


Controller's Comments Considerable time and effort is put in to organise these events, and I would like to thank all the helpers and in particular the organiser, Ralph for the work he did especially with the weather. I would also like to thank Phil Pittson whose courses everyone seemed to enjoy, and lastly I would like to thank Margaret and Peter Preston for their considerable help.

Tony Buckland

Back to Contents