Skip to main content
28 Dec 97Rushcliffe Country Park
10 Jan 98Haywood Oaks
11 Jan 98Blidworth Woods
7 Feb 98Sherwood Pines
8 Feb 98Sherwood Pines
19 Apr 98Annesley - Park Forest and Morning Springs
14 May 98Rufford Country Park
17 May 98Bramcote Hills and The Hemlockstone
21 May 98Thieves Wood and Nomanshill Wood
4 Jun 98Rushcliffe Country Park

Results for NOC District Event, Sherwood Forest West, Sun 15th Mar 1998

String
White
Yellow
Orange
Light Green
Green
Blue
Brown
Organiser's Comments
Planner's Comments
Controller's Comments

String

Jenny Evans	 4	NOC	13.10
Laura Evans	 7	NOC	 6.30
Samuel Horsewill 4	NOC	17.10
Claudia Smith	 2	NOC	27.30
Ollie Joyce	 8	IND	 7.00
Jodi Palmer	 2	IND	30.40
Sarah-Jane Longbottom
		 6	IND	10.10
Amy Kimberly	 2	DVO	20.40
Daniel Kimberly	10	DVO	 5.50
Ruth Jeffery	 8	JGS	 7.30
Eve Jeffery	 6	JGS	 8.30
Jenny Joyce	10	IND	 5.40
Hannah Horsewill 2	NOC	19.00
Josh Ludlow	 9	JGS	10.10
Tom Ludlow	 5	JGS	10.10
Adam Rollson	 8	JGS	 6.30
Edmond Turner	 5	JGS	15.50
Alistair Claxton 9	NOC	 6.50
Fiona Claxton	 5	NOC	 8.10
Gemma Tongue	 9	IND	 7.30
Alexia Reader	 6	JGS	12.00
Barrie Tapp Scotting
		 5	JGS	 9.00
Flo Tapp Scotting9	JGS	17.30
Ben Lord	 2	NOC	 9.20
Robynne Wilde	 8	JGS	    ?
Liam Bagguley	 8	IND	 9.00
Robin Tett	 5	SYO	 8.00
Becky Bullock	 8	NOC	 7.00
David Bullock	 6	IND	 6.00
Clare Gale	 1	DVO	11.00
Sarah Hudson	 8	JGS	12.00
Sally Short	 8	JGS	11.00
Megan McCart	 6	SYO	10.00
Jane McCart	 4	SYO	DNF
Matthew Drew	 3	NOC	21.00
Kathryn Drew	 3	NOC	21.00
Eleanor Williams 6	IND	14.30
India Boddy	 6	IND	14.30
Isabell Boddy	 2	IND	11.30
Imogen Williams	 7	IND	14.00
Sophie Williams	 9	IND	13.00
Benjamin Williams3	IND	14.00
Christopher	 2	LEI	23.00
Thomas McCart	 8	SYO	 8.00
Lucas Lepola	13	NOC	 3.00
Harriet Pettingill      LEI	 4.30
Rosie Pettingill 9	LEI	 4.30
Fiona Sutherland 3	SYO	22.00
Robert Armstrong 3	DVO	14.00
Andrew Southerland
	 	 5	SYO	 6.00
Peter Hodkinson	 7	NOC	 4.00
Alex Whitehead	 8	DVO	 6.00
Jessica Whitehead
		 8	DVO	 6.00
Joy Hodkinson	 2	NOC	12.00
Philippa Pettingill
		11	NOC	 3.00
Daniel Robinson	 9	IND	 6.00
Rose Hodkinson	10	NOC	 3.00
Helen Sladen	10	NOC	 4.00

Back to Contents


White Length 1.6km, 30m climb, 11 controls 1 R Jeffery JGS 14:18 2 S Adamson JGS M9 16:22 3 H Park JGS W9 17:18 4 Ben Humphreys IND M9 17:22 5 Bullock Family IND 17:27 6 R Drew NOC M10 17:55 7 Peter Hodkinson NOC M10 17:59 8 A Rollson JGS 18:10 9 N James + 1 NOC M14 18:30 10 D Addison IND M8 18:49 11 L Helmer IND M5 19:28 12 Simon Wright DVO M5 19:30 13 J Ludlow 19:55 14= B Tapp Scotting JGS M5 20:03 14= T Ludlow JGS M5 20:03 16 E Jeffery JGS W6 20:04 17 Helen Sladen NOC W10 20:47 18 Fiona Claxton NOC W5 21:29 19 M Reader JGS M8 23:49 20 R Wilde JGS W8 23:53 21 Flo Tapp Scotting JGS W9 23:56 22 Ollie IND M8 24:47 23 Thomas Wright DVO M5 25:03 24 Gemma Tongue IND W10 26:00 25 J J IND 26:38 26 S Thomson IND M6 28:02 27 Rhys Roberts NOC M10 28:28 28 Michael Tippett JGS M10 31:10 29 Daniel Robinson IND M9 31:57 30 M Mcart SYO W6 32:02 31 J McCart SYO W4 32:36 32 Laura Evans NOC W7 32:50 33 D S M IND 35:56 34 T Giddings IND 36:58 35 S Hudson JGS W8 37:39 36 S Short JGS W8 37:40 37 Boddy IND 46:05 38 Farrand Family IND 47:16 39 Boddy 48:22 40 T McCart SYO M8 48:33 41 C Smith NOC W2 49:20 42 Alex Whitehead DVO M6 50:00 ----- White standard ---------------------- Boddy rtd
Back to Contents


Yellow Length 2.2km, 35m climb, 9 controls 1 T Bagguley NHS M12 12:13 2 C Felstead NOC MI2 13:23 3 Rosemary Hodkinson NOC W12 15:42 4 R Robinson IND 16:07 5 J Cox NOC M10 16:08 6 O Tapp Scotting JGS M11 16:25 7 Rosemary Pettingill LEI W10 16:31 8 Teige Malley DVO M10 18:25 9 W Horsburgh DVO M12 19:25 10 A Logan NHS 19:26 11 Ben Humphreys IND M9 20:42 12 M Sutherland SYO M10 20:44 ----- Yellow standard --------------------- 13 J Addison IND M9 21:10 14 E Jeffery JGS W6 23:16 15 Adam Rollson JGS M8 24:30 16 C Sutherland SYO W10 27:17 17 A Claxton NOC M9 30:02 18 Jessica Whitehead DVO W10 31:12 19 T Giddings IND 31:40 20 R Tett SYO M6 32:44 21 V Mcgowan HOC 44:00 22 L Turner JGS 53:43 23 Erin Malley DVO W10 60:51 24 B Smith NOC 84:39
Back to Contents


Orange Length 3.3km, 40m climb, 10 controls 1 S Cook LOG M16 36:31 2 Philippa Pettingill LEI W12 37:15 3 T Russell SYO M14 38:06 4 A Bull NOC M16 39:00 5 P Cox IND M40 40:53 6 M Forester NOC M12 41:36 7 L Thompson OR M12 42:00 8 Daniel Tett SYO M12 44:50 9 K Johnson DVO W14 46:16 10 A Bean IND M14 46:25 11 Ian & Jenny NOC 47:04 12 Emily Costello LEI W14 49:27 13 Harriet Pettingill LEI W12 50:50 14 R Mills NOC W13 52:38 15 Joyce IND 53:49 16 J Allen DVO W21 54:49 17 Paul Suter NOC M14 56:18 18 A Tongue NOC M14 56:25 19 Maria Roberts NOC W35 57:30 ----- Orange standard --------------------- 20 Thomas Brydge 62:19 21 Luke Jones IND M12 63:46 22 A Cook LOG W40 63:59 23 Daniel KimberleyDVO M12 73:25 24 Sue Williamson IND W75 73:51 25 J Needham DVO M12 76:07 26 J Clarke HOC W35 76:32 27 Rosemary Hodkinson NOC W12 81:27 28 Clare & Sarah Claxton NOC W35/ 85:13 29 S Brydges 86:15 30 M Moss SHUOC W20 89:14 31 Fern Malley DVO W12 100:02 32 Phil Hardy IND 150:25 dsq Jane Sells OD W50 73:24 m8 dsq Victoria/Robert Sinclair LOG W12/M10118:54 m3,m4,m9 Cathy Gardner DVO W35 rtd Oliver Cuff BOG rtd J Fish rtd J Tucker rtd
Back to Contents


Light Green Length 4.3km, 55m climb, 11 controls 1 P Scotting IND M35 36:57 2 G Jones SYO M18 37:06 3 D Goodwin IND M35 44:27 4 Thomas Billam NOC M14 46:13 5 John Woodall NOC M60 47:23 6 H Armstrong DVO W35 48:34 7 Nicholas James (+Dad) NOC M14 49:43 8 Matthew Haines-Young NOC M14 50:48 9 Robert Foster BUOC M21 51:10 10 E Pilkington HALO W35 52:37 11 Emma Whitehead DVO W14 54:23 12= Sian Roberts NOC W12 54:59 12= Chris WilliamsonLEI M12 54:59 14 Adam Jones NOC M14 55:03 15 Martin Cox NOC M14 55:21 16 K Burton NUOC W21 57:04 17 A Hubber M45 57:09 18 Peter Fulwood HALO M18 57:57 19 G Hyem NOC M21 58:08 20 D Smith HALO W45 59:05 21 Carol Picksley NOC W55 59:10 22 M Stevenson SHUOC 59:41 23 Sarah O'Neil NOC W12 61:40 24 P Gartside NOC W45 61:42 25 David Randall NOC M21 62:21 26 Norah Jones NOC W65 63:04 27 M Mills NOC 63:23 ---- Light Green standard ---------------- 28 Ryan Jones SYO M16 63:35 29 M Buckland NOC W55 65:10 30 Peter Baldry LEI M45 65:38 31 Zoe Fiander SYO W14 66:16 32 Alan Jones NOC M65 67:06 33 S Drew NOC W40 67:45 34 G Hatfield NOC W45 67:53 35 Jennifer Beverley NOC W14 68:01 36 Val Gebbett NOC W60 69:30 37 A Jones SYO M14 70:54 38 T Kempton DVO 71:00 39= Julie Whittaker LSOC W21 72:27 39= H Milton HALO M70 72:27 41 M Ward WCH W50 73:10 42 P Goddard IND W55 74:53 43 S Palmer IND W21 75:56 44 M Armstrong DVO M14 75:57 45 K Gallagher LEI 76:38 46 Haslam IND 87:05 47 I Ley LSOC 88:16 48 Shirley Moir LEI W60 96:57 49 David Short IND M35 99:24 50 H March AIRE W55 114:58 51 Fowler & DagnallDVO M35 118:55 Cantrell IND W35 rtd M Bagnall IND W21 rtd C Raven IND W21 rtd
Back to Contents


Green Length 5.5km, 70m climb, 11 controls 1 Helen HargreavesSYO W21 37:20 2 James Furness OD M16 39:13 3 Martin Checkley SYO M45 42:05 4 J Kendall EBOR M16 43:06 5 Jim Sutherleaf SYO M40 44:12 6 L Krouwel LSOC M21 45:27 7 E Galloway LOG M45 45:47 8 Mark Thomson IND M21 49:19 9 Nicola Olivant NOC W18 50:09 10 W Bridge KNOB M21 50:28 11 M Dickinson DVO M14 51:01 12 Paul Wright DVO M40 51:15 13 Tim Blaney NOC M16 52:19 14 Matthew Windsor NOC M16 52:27 15 Colin Olivant NOC M14 52:30 16 Wicks NOC 53:38 17 Kathy Whitehead DVO W40 54:07 18 Peter Leake LEI M55 54:16 19 Barrie Bibby DVO M55 54:20 20 Andrew Russell SYO M50 54:40 21 T Bean EBOR M16 55:49 22 Tony Buckland NOC M60 55:58 23 Jenni Fiander SYO W40 56:07 24 J Ewels KNOB W21 56:31 25 A O'Neal NOC W14 56:37 26 Terry Peach DVO M55 56:44 27 Michael Savage OD M65 57:01 28 David Winsor NOC M45 57:20 29 Richard Leake IND M21 57:28 30 M Cooper SYO W50 57:51 31 Rob Turner DVO M45 58:30 32 Pauline Jones NOC W35 59:01 33 J Bennett DVO M40 59:15 34 D Moir LEI M65 59:55 35 R Torr NOC M40 60:19 36 Tim Filby NOC M16 60:21 37 Ben Lester NOC M16 60:36 38 J Holt LEI W45 60:43 39 Janet Haywood SYO W50 60:47 40 Jenny WilliamsonLEI W35 61:34 41 H Galloway LOC W45 61:35 42 A Jones NOC M40 62:09 43 H Johnson DVO W16 62:46 44 R Bedrock NOC M50 63:13 45 E Shimmin SYO M70 63:21 46 J Guillaume OD W45 63:29 ---- Green standard ---------------------- 47 K Swalwell DVO W20 63:37 48 R Russell SYO W40 63:55 49 Jo Stevenson SHUOC W20 64:01 50 L Guillaume SHUOC W20 64:38 51 R Webb IND 66:28 52 K Bradley LEI M40 67:13 53 Elizabeth Furness OD W40 68:40 54 S Wilson DVO M40 68:54 55 P Leake IND M12 69:12 56 Anne Costello LEI W45 69:29 57 Hazel Rice LOK W45 69:54 58 Roberts LEI M55 70:18 59 D Usher NOC M65 70:21 60 R Keeling DVO M55 70:32 61 A Portsmouth LEI M40 70:52 62 C Gale DVO W21 71:11 63 G Moss IND 71:22 64 A Shilinock LOSOC W21 72:06 65 B Seaman SYO W45 72:55 66 Anthony Haw OD M45 73:09 67 K Langholm DVO 74:06 68 Chris March AIRE M55 74:20 69 Katharine Pettingill LEI W16 74:47 70 M Bradshaw DVO M21 75:38 71 Lisa Ferry WCH W21 76:12 72 Ian Durrant LOG M55 76:22 73 J Ward WCH M55 76:25 74 C Wright DVO W40 77:52 75 K Ellis LOG M50 79:17 76 Alice Bennett LOG W21 82:09 77 E Gebbett NOC M65 84:56 78 D McCart SYO 85:02 79 S Bedrock NOC W50 86:14 80 Chris Horsewill NOC W35 86:51 81 I Casswell IND M18 93:15 82 Karen Bedwell LEI W21 94:21 83 R Sutherland SYO W35 95:26 84 Deborah Eden LOG W21 95:44 85 Martin D. LSOC 96:32 86 Ruth Johnson DVO W16 98:16 87 E Hope + 1 OD M18 99:46 88 Pat Cameron DVO W50 110:35 89 E Bates OD W45 125:32 dsq D MacNab LSOC 75:03 w10 dsq Monks FND 98:55 m9 P Baldy LEI W40 rtd
Back to Contents


Blue Length 7.7km, 105m climb, 14 controls 1 Nicholas Evans NOC M35 52:28 2 Stephen Wright NOC M16 55:21 3 D Bray LEI M45 58:06 4 Stuart Hatfield NOC M18 59:34 5 K Marshall SYO M21 59:35 6 David Booker NOC M40 59:42 7 David Hodkinson NOC M14 61:28 8 Ray Barnes NOC M45 61:47 9 K Picksley NOC M60 62:04 10 Stephen Bates OD M45 62:17 11 Emily Talbot NOC W18 63:39 12 Dorothy Pelly SYO W40 64:31 13 Guy Seaman SYO M45 65:01 14 Tony Horsewill NOC M40 65:12 15 Robert ParkinsonNOC M40 65:15 16 Phil Haywood SYO M50 65:24 17 Keith Streb NOC M45 65:37 18 Peter Guillaume OD M45 66:04 19 Janet Evans NOC W35 66:08 20 Val Johnson DVO W35 66:13 21 D Walker DVO M55 66:16 22 David Cooke NOC M50 66:49 23 Bob Hatfield NOC M50 66:55 24 Judith Checkley SYO W40 67:10 25 Paul Furness OD M40 67:40 26 Eric Porter LEI M55 67:43 27 R Stansfield SYO M55 69:05 28 Stephen Hodkinson NOC M45 69:24 29 M Smith HALO M50 70:28 30 J Ellis CLOK M20 70:33 31 Jo Willis EBOR W16 70:42 32 Stuart Swalwell DVO M45 70:43 33 Keith Roberts NOC M35 70:49 34 David Olivant NOC M50 70:59 35 Alan Goddard SYO M50 71:13 36 Ted Morton SYO M60 71:33 37 Simon Ford LEI M55 71:46 38 Martin Hill LEI M50 71:54 39 Doug Dickinson DVO M50 72:19 40 Dave Heath SYO M40 72:39 41 D Aldridge BUOC M20 72:46 42 Mik Clarke HOC M40 73:28 43 C Smith NOC M35 73:57 44 Jane Booker NOC W40 74:05 45 David Beal OD M50 74:49 46 John Middler NOC M45 75:08 47 Ann-Marie Priston DVO W21 75:21 48 Andrew Kempton DVO M45 75:36 49 Fiona Munton NOC W18 75:58 50 Derek Gale DVO M50 76:11 51 P Watterson HOC M45 77:41 52 Roger WilliamsonLEI M50 78:03 53 Hilary HodkinsonNOC W40 78:25 ---- Blue standard ----------------------- 54 H Turton SYO W21 78:54 55 J Sells OD M50 79:48 56 Katy Hatfield BUOC W20 80:21 57 Kathryn CostelloLEI W18 81:08 58 S Pratontep BUOC M21 81:37 59 Liz Godfree DVO W50 82:32 60 P Sands DVO M35 84:02 61 A Wheeler HOC M45 85:38 62 C Hughes NOC W21 86:06 63 A Armistead DVO W45 86:31 64 Ursula Williamson LEI W35 86:35 65 Mike Cowley LEI M50 90:43 66 Helen O'Neil NOC W40 95:11 67 Dave Sells OD M21 96:35 68 Jo Sells OD W21 96:41 69 James Allen DVO M21 96:42 70 David Needham DVO M35 100:09 71 Jean Hall LEI W50 101:40 72 John Cooke LEI M50 102:57 73 A Berwick DVO M60 111:20 Andy Stevenson LOG M21 rtd J Malley DVO W40 rtd
Back to Contents


Brown Length 9.2km, 110m climb, 18 controls 1 Tim Tett SYO M35 55:48 2 Graham Watson LSOC M21 56:53 3 J Duckworth DVO M21 58:18 4 Andrew Preston SHUOC M21 61:15 5 Ian Whitehead DVO M40 61:48 6 M Smith SYO M35 62:16 7 John Hurley DVO M40 62:20 n/c Christopher Hodkinson NOC M18 62:40 8 Dai Bedwell LEI M21 63:23 9 Paul Armstrong DVO M45 63:36 10 T Higginbottom KNOB M21 65:20 11 Stephen Kimberley DVO M40 66:01 12 Gregory Pettingill LEI M40 66:46 13 Paul Addison DVO M40 69:54 14 Jeff Slater HALO M21 71:37 15 Paul Morris NOC M40 71:55 16 Mike Gardner DVO M40 72:24 17 Jeanette KendallEBOR/BU W20 72:25 18 John Malley DVO M40 72:37 19 Amy Willis BUOC W20 72:55 20 Derek Mill NOC M50 73:14 21 D Gourlay LOG M35 73:23 22 Jim Mallinson LEI M45 73:50 23 Anthony Donaldson NOC M21 75:17 24 J Fulwood HALO M45 78:29 25 Ian Wells LEI M45 78:42 26 Bob Alderson NOC M55 78:47 27 John Bennett LOG M40 80:01 28 Graham Johnson DVO M40 82:48 ---- Brown standard ---------------------- 29 Kevin Price DVO M35 83:47 30 L Scott SYO M21 86:22 31 Rodney Hughes OD M55 86:59 32 Brian Slater HALO M50 87:06 33 Mike Godfree DVO M45 88:55 34 B McGowan 89:36 35 M McShane SYO M40 90:01 36 Neil Cameron DVO M50 93:14 37 Mike O'Neil NOC M40 95:55 38 Paul Beverley NOC M45 99:04 39 M Hancock NOC M35 105:36 40 Mike Hallam NOC M21 109:11 41 Shane DVO M21 110:19 42 Michael RichardsNOC M21 111:18 43 R Gordon HALO M50 112:10 dsq Alan Beardsley NOC M50 83:17 w14 dsq Edward Hugo OD M20 85:21 m11 dsq Nick Cunningham LEI M45 86:20 m11 Neil Costello LEI M40 rtd A Jones NOC M35 rtd
Back to Contents


Organiser's Comments It was my first time organising an event, and I certainly seemed to have luck on my side. Even the early morning start was easily forgotten when the sun was out before 9.00a.m. Everything seemed to go smoothly (surprisingly!), except for the small problem of cars entering and thinking it was the 'Sunday Market'. Ray soon seemed to put them straight though, which I know in some cases wasn't easy. So thanks Ray, it was much appreciated.

I would also like to thank NOC for donating the date and maps for the event, and Jad for giving up his time and house to help us input the results. My main thank you is to all the squad members and their parents, especially the Team Leaders. Everyone was very willing to help and co-operated well. The event almost seemed to run itself once started, which made my job a lot less stressful.

Finally I would like to thank my family, especially Mum who did a lot of the preparation before the event. Thanks also to all competitors for your support and good luck to any future organisers, it's easier than you think and very rewarding.

Nicola Olivant

Back to Contents


Planner's Comments It was an interesting and rewarding experience planning our first 'proper' event. The area was fairly difficult to plan on with only the western side available which is very narrow and has a multitude of paths and brambles (which we are sure you noticed!).

We would like to thank Hilary for her help and advice, Richard, Chris, Alistair and John for helping put out and collect in controls and the squad, especially Nicola and Pauline, for all their work on the organisational side.

No major problems were reported, we hope you all enjoyed your courses and appreciated the nice weather. May you always run in sunlit forests!

Helen and Robert Palmer

Back to Contents


Controller's Comments Many thanks to everyone who helped - all the regional squad and their families. This is the squad's annual 'thank you' to the region for support towards training and competition costs, in addition to raising extra funds.

Special thanks from me to David and Alistair for assisting with my duties on the day, to Robert and Helen for their courses, to Nicola (and Pauline) for the organisation - and to all the competitors for your support in coming to the event. We hope to have raised about £250 (after access charges of nearly £200 and levies) as well as £158 on the cake stall.

Hilary Palmer

Back to Contents