Skip to main content
26 Oct 97Bestwood Country Park
22 Nov 97Thieves Wood and Nomanshill Wood
23 Nov 97Thieves Wood and Nomanshill Wood
28 Dec 97Rushcliffe Country Park
10 Jan 98Haywood Oaks
7 Feb 98Sherwood Pines
8 Feb 98Sherwood Pines
15 Mar 98Sherwood Forest West
19 Apr 98Annesley - Park Forest and Morning Springs
14 May 98Rufford Country Park

Results for NOC District Event, Blidworth and Haywood Oaks, Sun 11th Jan 1998

String
White
Yellow
Orange
Red
Light Green
Green
Blue
Brown
Organiser's Comments
Planner's Comments
Controller's Comments

String

Amber & Jamie Brown	W4/M2	IND	22.00
Samuel Horsewill	M4	NOC	11.30
Hannah Horsewill	W1	NOC	13.50
Jack Salt		M6	IND	 4.30
Ben Salt       		M4	IND	 8.20
Peter Hodkinson		M6	NOC	 3.50
Claudia Smith		W2	IND	20.30
Jamie Sheil & Dom Joyce	M6/4	IND	11.02
Ollie & Paddy Joyce & Danny Shiel
			M8	IND	 7.00
Jenny Joyce & Rosie Seller
			W9/8	IND	 7.00
Megan Joyce & Bethan Seller
			W6/5	IND	 9.05
India & Isabel Boddy	W6/2	IND	13.30
Fiona Claxton		W5	NOC	 6.20
Rebecca Mead		W3	DVO	17.00
Rose Hodkinson		W12	NOC	 2.50
Andrew Blacklock	M10	SYO	 5.30
Robert Gardner		M6	OD	 4.00
William Gardner		M4	OD	 5.30
Phillipa Kirtley & Selina Hull
			W9/11	BOG	 3.40
Alistair Claxton	M9	NOC	 7.00
Ben Lord		M2	NOC	12.00
Rosie Pettingill & Charlotte Cox
			W9/10	LEI	 5.00
Amy Kimberley		W2	DVO	14.40
Amelia Shooter		W5	DVO	10.00
Lewis Shooter		M5	DVO	12.50
Christopher Mallinson	M2	LEI	15.00
Laura Evans		W7	NOC	 6.00
Jenny Evans		W4	NOC	10.30
Jodie Palmer		W2	IND	19.15
John, Tom, Jordan & RamiM11-13	BOG	 3.30
Oliver & Blair		M13	BOG	 3.10
James Cantrell		M10	BOG	 6.20
Bella, Jamie & Pip	M7W12	LEI	 3.20
Lawrence & Ashley	M9/8	BOG	 5.00
Julia Greenfield	W6	DVO	 8.20
Robert Armstrong	M4	DVO	13.30
Thomas Gourlay		M3	LOG	 7.40
Emily Gourlay		W1	LOG	 6.40
Teige & Howard		M8	DVO	 4.50
Maireid Rocke  		W6	LEI	 7.40
John Rocke		M9	LEI	 6.10
James Haines-Young	M8	NOC	 6.55

Back to Contents


White Length 1.6km, 20m climb, 9 controls 1 Hoyle, Poulton & Ostick BOG 10:20 2 A Claxton NOC M9 11:08 3 Jack Gelsthorpe NOC M7 11:23 4 Rebecca Gelsthorpe NOC W8 12:07 5 Leg , Franks & Paston 12:16 6 A Holdsworth NOC W8 12:25 7 Laura Evans NOC W7 13:17 8 O Cutt 13:19 9 Hull & Kirtley BOG W11 13:37 10 F Holdsworth NOC W5 16:01 11 Alpha Runners 16:19 12 Claxton & Smith NOC W8 17:19 13 T Wright DVO M5 17:22 14 S Wright DVO M5 17:57 15 Peter Hodkinson NOC M10 21:20 16 T Gourlay LOG M3 22:29 17 R Gardner OD M6 22:45 18 F Claxton NOC W5 22:56 19 M Rocke LEI W6 23:19 20 A Shooter DVO 25:40 21 S Thomson NOC M6 26:16 22 L Shooter DVO 27:43 23 J Salt IND M6 30:38 24 James Haines-Young NOC M7 30:53 25 Bob Salt IND M4 33:37 26 Samuel HorsewillNOC M4 35:43 27 A & J Brown IND 44:57 28 C Smith NOC W2 46:01 29 Boddy IND 50:25 ----- White standard ----------------------
Back to Contents


Yellow Length 2.4km, 30m climb, 9 controls 1 T Bagguley NHS M12 17:10 2 S Bennett STS M12 19:08 3 R Hodkinson NOC W12 20:05 4 D Simner NOC M11 20:07 5 D Portsmouth IND M13 21:58 6 Paul Suter WBS M14 22:55 7 J Rocke LEI M10 23:24 8 R Rose M12 24:51 9 S Carlisle IND W17 25:46 10 C Felstead M12 27:11 11 R Colville 27:36 12 A Tongue STS M14 28:21 13 Teige & Howard Malley DVO M10 30:18 14 J Gelsthorpe NOC M12 31:13 15 T Crowston HALO M65 32:59 16 L Brandrick DVO M10 33:02 17 I Ley 33:44 ----- Yellow standard --------------------- 18 Scott LEI W50 34:27 19 E Evans IND W21 35:12 20 J Blacklock SYO W40 36:44 21 J Whittaker LSOC W21 37:55 22 E Smith 40:51 23 Harriett Haynes-Young NOC 43:49 24 C Cox LEI W10 47:51 25 R Pettingill LEI W9 49:46 26 M Crowston HALO W65 50:53 27 Beta Runners 52:44 28 Jane Potter WBS W15 61:38 dsq T Bridges WBS M12 29:46 m7 Ian Bradley LEI M13 rtd James Cox NOC M12 rtd Leg, Franks & Poulton BOG rtd D Kimberley DVO M12 rtd
Back to Contents


Orange Length 3.6km, 40m climb, 10 controls 1 Martin Cox NOC M14 41:05 2 Daniel Tinker MDOC M12 42:10 3 T Kempton DVO 46:15 4 David Simner NOC M11 49:04 5 Nicky Bennett IND 49:33 6 Susan Joyce IND W35 51:58 7 Gelsthorpe family NOC 53:15 8 Corrine Tinker MDOC W14 53:57 9 Greville Seddon IND 54:38 10 Christine Cope HALO W50 55:44 11 Helen Armstrong DVO W35 56:11 12 Philippa Pettingill LEI W12 57:12 13 A Cook LOG W40 57:24 14 Adam Parkes IND 61:42 15 J Colian & J Cantrell BOG 62:51 16 P Flynn NOC 62:57 17 B Cowan & Armoush BOG 65:39 18 Harriet Pettingill LEI W12 68:39 19 Luxton IND 72:18 ----- Orange standard --------------------- 20 James Seddon NOC 74:38 21 Richard Castledine IND M12 76:11 22 K Flynn NOC 80:23 23 Deborah Needham DVO W35 81:47 24 H March AIRE W55 84:24 25 Cantrell & EllisBOG W13 90:04 26 S Cann IND 90:56 27 Hasnip & House LOG 91:17 28 B Haslam IND 93:40 29 Hasnip & House LOG 93:41 30 Hazel & Rosie Truman IND W21 96:13 31 Fern,Erin & Hannah Malley DVO W12 123:08 32 J Parr IND 127:38 33 Connie Parr IND 130:42 Jayne Cox LEI W14 rtd Katie Beverley NOC W14 rtd D Hooker IND W10 rtd Andrew Bull NOC M14 rtd Rosemary Hodkinson NOC W12 rtd
Back to Contents


Red Length 4.7km, 60m climb, 11 controls 1 S Mead DVO 52:01 2 Mararet BucklandNOC W55 63:30 3 B Hanna OD M45 67:10 4 G Blacklock SYO M45 67:26 5 Haggan IND W21 75:36 6 Jeskins IND 76:36 ----- Red Standard ----------------------- 7 Janet Haywood SYO W50 87:03 8 A Jones NOC M14 88:29 9 D Anstee NOR W35 101:51 Cathy O'Rourke LEI W40 rtd
Back to Contents


Light Green Length 3.9km, 40m climb, 10 controls 1 S Gilbert BKO M21 35:56 2 John Palmer NOC M50 38:14 3 D Goodwin 42:47 4 N Barringer MDOC M16 44:21 5 John Woodall NOC M60 45:13 6 Filipczak NOC M40 46:17 7 A Collinge AIRE M21 46:41 8 T Billam NOC M14 47:41 9 A Bruce MDOC M16 48:15 10 David Randall NOC M21 48:50 11 M Winser NOC M16 49:22 12 E Pilkington HALO W35 50:50 13 G Bagnall IND M21 51:49 14 K Graham M18 52:47 15 Lucas M20 53:27 16 Haines M45 53:33 17 A Neath DVO W40 54:38 18 Andrew RobertsonIND M21 55:08 19 John Brown DVO M45 55:36 20 G Hyem IND M21 55:42 21 Anne Costello LEI W45 56:10 22 B Butler NOC W45 56:45 23 B Fletcher+1 GO M21 56:54 24 C Marshall BAOC M35 58:28 25 R Bourne NOC W55 58:48 26 Chris WilliamsonLEI M12 59:13 27 M Boothroyd SCOAG W45 59:34 28 P Gartside IND 60:09 29 Start 11:01:00 60:15 30 S Hay IND 60:40 31 Shirley Moir LEI W60 61:19 32 Alison Fraser IND W11 61:27 33 S Portman NOC W16 62:52 34 Sian Roberts NOC W12 64:29 35 Norah Jones NOC W65 64:40 ---- Light Green standard ---------------- 36 Y Malins MDOC M14 64:59 37= N Tinker MDOC M12 65:06 37= R Mills NOC W13 65:06 39 D Ford LEI W50 66:28 40 Parkes IND 67:05 41 Jennifer Beverley NOC W14 68:28 42 B Portman NOC W40 68:35 43 Matthew Haines-Young NOC M14 69:05 44 M Wainwright SYO W55 69:55 45 Kate Johnson DVO W14 70:07 46 Tony Seaston DVO M60 73:29 47 K Borton MDOC W21 74:46 48 H Milton HALO M70 75:00 49 V Gebbett NOC W60 75:05 50 Lynn Stanton LEI W45 75:40 51 V Houldsworth NOC W40 76:21 52 K Gallagher 76:52 53 M Bagnall 85:30 54 Z Fiander SYO 87:02 55 B Hart 88:44 56 Haines Family NOC 93:35 57 K Smith 108:24 58 T Brant 117:50 59 H Rooks 145:03 dsq M Truman IND 49:46 w1 dsq Thomson 89:33 m2 m7 dsq J Morton SYO W50 94:55 many missing C Gourley LOG W21 rtd S Kavanagh rtd B Lucas rtd Claire Raven IND W21 rtd Start 10:52:00 rtd M Harkia rtd D Edwards MDOC M14 rtd
Back to Contents


Green Length 5.3km, 80m climb, 14 controls 1 Stephen Wright NOC M16 45:36 2 Peter Butler NOC M21 48:46 3 Richard RobinsonNOC M18 50:14 4 M Mackervoy DVO W21 50:56 5 Anthony Maybery LEI M21 51:52 6 George Parr IND M55 52:08 7 E Heritage LEI M35 52:30 8 Eric Porter LEI M55 53:38 9 M Dickinson DVO M13 54:41 10 Barrie Bibby DVO M55 54:54 11 R Hatfield NOC M50 54:57 12 Jenni Fiander SYO W40 55:01 13 Keith Picksley NOC M60 55:28 14 Tim Blaney NOC M16 55:32 15 Fiona Munton NOC W18 55:41 16 Jane Booker NOC W40 55:58 17 Hilary Palmer NOC W50 56:46 18 David Hobbs DVO M21 57:02 19 E Talbot NOC W18 57:34 20 H Calderbank SYO M45 57:35 21 Steve Mead DVO M35 57:40 22 Gary Boothroyd SCOAG M45 57:55 23 R Malley M65 58:21 24 Ann Armistead DVO W45 58:22 25 Mark Thomson IND M21 58:26 26 Ben Lester NOC M16 58:37 27 Tony Buckland NOC M60 59:15 28 Helen Palmer NOC W18 59:30 29 T Holt SHUOC M20 59:34 30 C Mitchell PFO M12 59:46 31 Tim Mackervoy DVO M35 61:56 32 David Needham DVO M35 62:05 33 Peter Leake LEI M55 62:16 34 Viv MacDonald DVO W45 62:21 35 S Davis DVO M45 62:28 36 Rob Stevens LOG M35 62:36 37 Gregory Pettingill LEI M40 62:57 38 M Purdy BAOC M45 63:20 39 Lawrie Dunn NOC M50 63:32 40 Tim Filby NOC M16 63:35 41 M Bradshaw DVO M21 63:48 42 Liz Godfree DVO W50 63:56 43 Helen Finlayson DVO W50 64:51 44 A Jones NOC M40 65:19 45 Liz Cross LOK W21 65:23 46 C Claxton NOC W35 66:20 47 Andy Smith BAOC 66:35 48 Barbara Kendal SYO W21 66:47 49 Thelma Spalton LEI W50 68:01 50 Mike Luxton LEI M45 68:12 51= Margaret KeelingDVO W50 68:36 51= Richard Cox LEI M40 68:36 53 Richard Butler NOC M45 68:49 54 David Winser NOC M45 69:10 ---- Green standard ---------------------- 55 Ian Moir LOG M55 69:17 56 Andy Portsmouth LEI M40 69:30 57 P Joyce IND M21 69:50 58 Chris Foster IND M21 70:25 59 Donald Moir LEI M65 70:38 60 M Jones LEI M21 70:56 61 R Graham EBOR M21 71:34 62 Pauline Jones NOC W35 71:53 63 E Whitley NOC W40 71:56 64 Amanda GreenwoodSYO W21 72:41 65 Mike H Cowley LEI M50 72:44 66 G Morton SYO M45 72:54 67 Jean Hall LEI W50 73:30 68 R Keeling DVO M55 73:40 69 Jennifer Cook NOC W45 74:16 70 Jenny WilliamsonLEI W16 74:18 71 John Pullin IND M40 74:25 72 Kevin Bradley LEI M40 74:32 73 E Gebbett NOC M65 74:52 74 Hazel Rice LOK W45 75:13 75 H Johnson DVO W16 75:40 76 Keith Langhorn DVO M60 75:53 77 A Kirwan NOC W45 78:33 78 Tony Rushton NOC M60 79:43 79 Dennis Usher NOC M65 81:42 80 Chris March AIRE M55 84:14 81 Mrs E R Tryner DVO W55 84:27 82 Wicks NOC M21 84:29 83 David Anstee NOR M35 84:33 84 Tom Kirwan NOC M45 85:13 85 G Hatfield NOC W45 86:47 86 Christina WrightDVO W40 87:09 87 Deborah Eden LOG W21 87:32 88 A West NOC W21 88:53 89= Jeffrey Edwards LEI M50 89:19 89= J A H Edwards LEI M50 89:19 91 N Spencer IND M35 89:56 92 Chris Horsewill NOC W35 90:04 93 Dorothy Smith HALO W45 96:14 94 Helen Smith HALO W21 97:57 95 Alan Jones NOC M65 101:25 96 S Moore IND 103:19 97 Llines Owen IND W21 104:29 98 Sue Bicknell LEI W50 110:15 99 R Kelly LEI M60 120:50 100 Ruth Johnson DVO W16 122:06 101 G Riley IND 170:38 dsq C Roberts BAOC 74:27 m6 dsq Andrea Higgins DVO W40 80:44 m11 m12 dsq G E Leach LEI M60 83:01 m9 K Pettingill LEI W15 rtd Alice Bennett LOG W21 rtd N Forrest M55 rtd Sue Porter LEI W50 rtd
Back to Contents


Blue Length 7.6km, 80m climb, 18 controls 1 Paul Morris NOC M40 52:25 2 D Bray LEI M45 54:41 3 R Palmer NOC M20 55:01 4 David Cooke NOC M50 56:12 5 David Walker DVO M55 56:47 6 S Hatfield NOC M18 57:21 7 Val Johnson DVO W35 58:07 8 Doug Dickinson DVO M50 58:14 9 King NOC M21 58:29 10 Jad Dziadosz NOC M45 58:35 11 John Dennis WASH M45 58:41 12 Derek Mill NOC M50 58:55 13 Stephen Wright NOC M50 59:07 14 Martin Wheeler LOG M40 60:16 15 Mike Godfree DVO M45 60:47 16 Phil Haywood SYO M50 61:09 17 A Griffiths IND M35 61:50 18 Phil Pittson NOC M45 62:07 19 S Deardon HALO M16 62:54 20 S Swalwell DVO M45 63:05 21 R Parkinson NOC M40 63:32 22 C Smith BAOC M35 63:34 23 G Fiander SYO M40 64:02 24 Peter HubbersteyNOC M50 64:20 25 A Kempton DVO M45 64:38 26 A Walker OD M21 65:02 27 David Arnot HOC M50 65:40 28 Simon Miles COBOC M21 65:41 29 M Hill LEI M50 65:51 30= E Kivisto EBOR M50 66:42 30= S Horton LSOC M21 66:42 32 Janet Evans NOC W35 67:28 33 Dave Heath SYO M40 67:43 34 Hilary HodkinsonNOC W40 67:57 35 I Wainwright SYO M55 68:36 36 Richard Beadle NOC M35 68:40 37 Tony Horsewill NOC M40 68:45 38 Andy Stevenson LOG M21 69:18 39 R Warren MDOC M16 69:51 40 Stephen Bones LOG M18 70:03 41 A Paterson LEI M21 70:39 42 M Cope HALO M50 70:43 43 Keith Roberts NOC M35 70:45 44 M Bamber MDOC M16 70:47 45 John Middler NOC M45 70:53 46 Dave Tryner DVO M55 70:59 47 Mark Ellison NOC M21 71:11 48 Alistair Horne LEI M40 71:39 49 Simon Ford LEI M55 71:47 50 J Holt LEI W45 71:59 51 Angela Lucking NOC W35 72:01 52 A Roberts LEI M55 72:11 53 Higgins IND 72:21 54 Derek Gale DVO M50 72:26 55 P Goldsmith LSOC M21 72:34 56 P Bulcock M50 72:57 57 Peter Preston NOC M55 73:25 58 Ian Salmon LEI M35 73:26 59 N Aldridge NOC M40 73:37 60 Andrew Houlden EBOR M21 73:53 61 Roger WilliamsonLEI M50 73:57 62 Fulton W40 74:05 63 P Sands DVO M35 74:06 64 Q Sims IND M50 74:24 65 Barrie Stephens DVO M55 74:51 66 Roger De Faye DVO M50 75:16 67 Jayne Malley DVO W40 76:12 68 Mike Smith HALO M50 76:51 69 Stephen Hodkinson NOC M45 76:54 70 Sleath IND M40 77:42 71 S Rex IND M21 78:20 ---- Blue standard ----------------------- 72 Ursula Williamson LEI W35 78:50 73 D Godley SYO M35 79:06 74 D McGivern DVO M60 79:35 75 M Lord NOC M35 79:57 76 J Lomas SYO W50 80:08 77 M Dearden HALO M45 80:38 78 Terry Simms LEI M55 84:08 79 Collins M21 85:50 80 N Wright IND M21 86:50 81 Berwick DVO M60 88:19 82 Jennifer Gale DVO W50 89:30 83 M Lomas SYO M50 92:14 84 Sims IND W45 94:24 85 John Cooke LEI M50 94:46 86 Sharon Price DVO W21 102:03 87 P Colville MDOC M40 104:05 88 Stephen Castledine IND M35 106:31 89 Melvyn Johnson IND M40 126:42 Jan Fox LEI W35 rtd
Back to Contents


Brown Length 9.7km, 130m climb, 23 controls 1 Graham Watson LSOC M21 63:51 2 T Hills NOC M21 64:28 3 John Hurley DVO M40 68:09 4 R Edwards LEI M45 71:40 5 Chris O'Donnell MDOC M21 72:50 6 Dougie DickinsonDVO M21 74:08 7 Paul Armstrong DVO M45 74:40 8 Stephen Templeton HH M40 76:49 9 Mike Hampton OD M50 78:21 10 Nick Evans NOC M35 78:57 11 M Tinker MDOC M20 79:16 12 J Parr IND M21 79:35 13 Steve Buckley DVO M50 80:12 14 N Costello LEI M40 81:06 15 Jim Mallinson LEI M45 84:29 16 J Malley DVO M35 84:51 17 J Fulwood HALO M45 84:54 18 H Lock MDOC M21 84:56 19 David Booker NOC M40 85:14 20 Ian Wells LEI M45 85:46 21 David Gourlay LOG M35 86:08 22 Peter Fulwood HALO M18 86:48 23 John Bennett LOG M40 87:44 24 John Ward OD M50 87:56 25 Alan Beardsley NOC M50 89:09 26 Paul Beverley NOC M40 90:16 27 A Hawkins DVO M50 91:03 28 M Holder LEI M40 91:34 29 Nick Cunningham LEI M45 91:49 ---- Brown standard ---------------------- 30 L Scott SYO M21 96:02 31 Jim Mitchell PFO M55 96:29 32 Ray Barnes NOC M45 97:36 33 Gerard Nosowski OD M50 98:21 34 J Buckley DVO W50 100:10 35 Kevin Price DVO M35 103:23 36 Paul Wright DVO M40 104:40 37 Neil Harvatt HALO M40 105:18 38 M Cottam SYO M50 107:49 39 M Hughes IND M21 110:56 D Mitchell PFO M16 rtd Bob Alderson NOC M55 rtd G Johnson DVO M40 rtd
Back to Contents


Organiser's Comments This is my second attempt at organising a colour coded event. Hopefully you all enjoyed it.

Sorry to those people who got the wrong map for green.

Finally a big thank you to everyone who has helped and made it all go smoothly.

Ian Ward

Back to Contents


Planner's Comments This is the second time I've had the privilege of planning an event in a new area ( Haywood Oaks), but never again do I wish to plan a night event and a colour coded event in 2 separate areas!

I am glad that many enjoyed the event, judging by the comments received.

Can I express my thanks to Mr Smith of Bottoms Farm for permission to use the track between Haywood Oaks and the road.

Also to Peter Bourne for his help (and patience) with the large number of controls.

Jim Clarke

Back to Contents


Controller's Comments none

Peter Bourne

Back to Contents