Skip to main content
27 Jun 96Rufford Country Park
4 Jul 96Blidworth Woods
11 Jul 96Colwick Park
20 Oct 96Thieves Wood and Nomanshill Wood
16 Nov 96Walesby Forest
1 Dec 96Bramcote Hills and The Hemlockstone
27 Dec 96Rufford Country Park
18 Jan 97Sherwood Pines
19 Jan 97Sherwood Pines
20 Apr 97Blidworth Woods

Results for NOC District Event, Walesby Forest, Sun 17th Nov 1996

String
White
Yellow
Orange
Red
Light Green
Green
Blue
Brown
Day Organiser's Comments
Day Planner and Night Planner/Organiser's Comments
Controller's Comments

String

	Samuel Horsewill	3	NOC	18
	Mark Sutherland		7	SYO	6
	Clare Sutherland	8	SYO	5
	Laura Evans		6	NOC	5
	Gregory Ferguson	5	NOC	9
	Stuart Thomson		5	NOC	9
	Craig Thomson		2	NOC	11
	Zachary Ferguson	2	NOC	14
	Sarah MacShane		9		11
	Laura MacShane		6		11
	Emily MacShane		4		14
	Benjamin MacShane	2		17
	Bertie Paradise		11  		4
	Alan Gould (N/C)	40+	NOC	5
	Julia Greenfield	5	DVO	12
	Nicky Jones		5		12
	Andrew Sutherland	4	SYO	14
	Fiona Sutherland	1	SYO	23
	David MacShane		3		14
	Isobel Fale		2		14
	Fiona Claxton		3	NOC	14
	Sarah Claxton		6	NOC	5
	James Cantrell		9	BOG	4
	Oliver Cuff		12	BOG	4
	Ben Cuff		9	BOG	4
	Blair Cowan		12	BOG	4
	Jonathon Cowan		10	BOG	4
	William Nuthall		8		6
	Alistair Claxton	8	NOC	5
	Olver Nuthall		8		5
	Robin Tett		4	SYO	9
	Daniel Tett		9	SYO	5
	Priscilla Chang		2		20
	Andrew Sutherland	4	SYO	10
	Rosie Pettingill	8	LEI	5
	Ben Lord		1	NOC	28
	Lee Brandrick		8	DVO	6
	Philppa Pettingill	10	LEI	4
	Harriet Pettingill	10	LEI	4.5
	Richard Blacklock	8	SYO	6
	Andrew Blacklock	9	SYO	5
	Sean Bukavs		10	NOC	5
	Neil Bukavs		8	NOC	4

Back to Contents


White Length 1.5km, 10m climb, 7 controls 1 C Felstead NOC M10 9:43 2 Bertie Paradise IND M11 9:48 3 Chris Wright IND M11 9:50 n/c Sean & Neil Bukavs NOC M8 11:04 4 R Dobbs IND M9 11:57 5 J Cox M9 13:29 6 Amy Miller STS W10 15:28 7 C Bonnello STS W11 15:42 8 Lisa Parry 16:16 9 D Dobbs IND M7 16:36 10 Jack Norris M7 16:50 11 Sophie & JacklinIND W21 17:29 12 S Jackson STS W10 17:30 13 Kirsty Stanesby NOC W11 18:22 14 Mark Sutherland SYO M7 18:27 15 Richard Way STS M11 19:45 16 William Pigula BSG M9 20:05 17 Andrew Robinson STS M11 21:38 18 Sean & Neil Bukavs NOC M10 21:44 19 Elizabeth G IND 22:57 20 Sarah Greatorex IND 23:51 21 Claxton & Smith 24:15 22 Michael Mudie BSG M9 25:18 23 Thomas Elston BSG M9 25:22 24 Laura Billam NOC W3 25:36 25 Hannah Ellis IND W8 28:04 26 David Mudge 26DON 35:17 27 Daniel ProudlockBSG M9 41:10 28 S Thomson NOC M5 41:12 29= G Ferguson NOC M5 41:17 29= Tom Maund BSG M9 41:17 31 H & J Haines-Young 90:32 ----- White standard ---------------------- Isabel Fale IND rtd
Back to Contents


Yellow Length 2.1km, 10m climb, 9 controls 1 3rd Bram No. 2 IND 14:08 2 Helen Bieris IND W13 14:26 3 L Lepola STS M11 14:27 4 N James STS M11 15:01 5 1st Calow No. 1 IND 15:03 6 J Hallam NHS M11 15:48 7 1st Calow No. 2 IND 16:12 8 Sarah Akroyd IND W13 16:21 9 D Simner STS M10 16:47 10 M Forester STS M10 17:01 11 1st Whit No. 2 IND 17:29 12 18th CH No. 1 IND 18:11 13 Timothy Street HH M10 19:07 14 R Pettingill LEI W8 19:48 15 J Best JGS M11 20:13 16 Clare SutherlandSYO 21:13 17 Whittington Scouts No. 3 21:24 18 B Cowan BLS M12 21:29 19 J Cowan & J Cantrell BLS 21:31 20 T Kempton NHS M11 21:34 21 1st Hasland No. 2 IND 21:52 22 O Coff & T Peck 22:29 ----- Yellow standard --------------------- 23 David Dobbs M9 22:52 24 Richard Dobbs M9 23:19 25 Guy Turner BSG M10 23:28 26 K Dobbs IND W21 23:38 27 N. Wingfield Scouts 10.50 IND 24:13 28 Claxton NOC M8 24:36 29 34th CH No. 2 24:47 30 Matthew Smith BSG M10 25:29 31 Sophie Jacklin IND W21 25:41 32 1st N W No. 2 IND 26:11 33 N Wingfield Scouts 10.46 IND 26:26 34 Neil & Sean Bukavs NOC M10 27:04 35 3rd Brampton No. 1 IND 27:50 36 E & H Wightman 27:58 37 34th C H No. 1 IND 29:44 38 1st Whit No.1 IND 34:20 39 18th C H No.2 IND 34:57 40 R Tett SYO M4 43:53 dsq Bertie Paradise IND M11 16:05 wrong nos. 6 & 7 dsq 1st Hasland No. 1 IND 24:09 wrong no. 6 dsq 1st N W No.1 IND 34:57 missing nos. 1 & 2
Back to Contents


Orange Length 3.0km, 25m climb, 10 controls 1 Brian Hurt CLW M13 25:31 2 Bencsik IND M21 25:48 3 A Smith IND 26:40 4 Chris McLardie CLW M13 26:44 5 Roy Haines-YoungNOC M45 27:19 6 J Sinclair IND 27:27 7 Matthew Haines-Young NOC M11 27:54 8 Adam Jones NOC M11 28:07 9 Chris WilliamsonLEI M10 28:49 10 Marilyn Sackman NOC W45 29:49 11 Dianne Ellis NOC W50 29:55 12 Clare Harrison IND W9 30:34 13 D & J Smith IND 31:54 14 Jonathan Street HH M10 35:10 15 S Ellis DVO W11 35:16 16 D Tett SYO M9 35:30 17 T & N Pigula BSG 36:14 18 Lee Brandrick DVO M8 36:30 ----- Orange standard --------------------- 19 Helen Bieris IND W13 41:28 20 Sarah Akroyd IND W13 42:27 21 Ada Cook LOG W40 44:25 22 J Spencer EBOR W50 44:27 23 David Hope BSG 46:00 24 V Streb NOC W40 47:07 25 C Woodland M9 51:48 26 L Woodland W7 52:32 27 Kendra SmallwoodNOC 56:39 28 Tony Lakin NOC M17 58:41 29 Sarah O'Neil NOC W10 60:35 30 Robert Coding NOC M17 60:40 31 Jason PasserelliIND M10 67:36 32 David PasserelliIND M12 67:37 33 J Wightman BSG 70:15 dsq Karen Dobbs IND W21 38:17 missing no. 10 dsq J Greenfield DVO 56:57 wrong no. 2
Back to Contents


Red Length 5.4km, 40m climb, 10 controls 1 Paul Brown IND M45 38:28 2 A Cox IND M21 47:39 3 Gill Nicholson NOC W40 65:13 4 A Spencer EBOR M55 68:16 ---- Red standard ------------------------ 5 Mark Brown IND M21 122:52 dsq D Harrison IND M45 48:54 wrong no. 4 dsq C Harrison NHS M11 52:49 wrong no. 4
Back to Contents


Light Green Length 3.6km, 35m climb, 12 controls 1 Matthew Sackman NOC M13 24:08 2 Thomas Billam NOC M11 24:58 3 A. Farquharson SYO M19 25:49 4 T. Blaney NOC M13 26:03 5 C. Olivant NOC M11 26:04 6 C. Hughes NOC W21 26:11 7 Kata Wright IND W50 26:43 8 R. Holmes IND M18 26:56 9 Stuart Wicks NOC M21 27:22 10 A. Johnson IND M17 27:25 11 D. Goodwin NOC M21 29:50 12 G. Moses DVO M19 29:56 13 J. W. Brown DVO M40 30:51 14 A Paterson LEI M21 30:52 15 M Hardy LEI M21 31:43 16 A Mills LEI W21 34:53 17 B Dyson NOC M55 35:57 18 Alison O'Neil NOC W11 36:05 19 Jenny WilliamsonLEI W13 37:52 20 L Dunn IND M50 38:04 21 David Randall NOC M21 38:27 22 Frances Street HH W35 38:29 23 Val Gebbett NOC W55 38:50 24 Calvin Bates DVO M20 39:05 25 Katharine Pettingill LEI W13 39:14 ---- Light Green standard ---------------- 26 J Mather NOC W35 41:45 27 M Thomson NOC M21 41:50 28 Peter Reynolds SYO M45 42:16 29 Ian Abbott IND 42:21 30 J Smith NOC M35 42:43 31 Ben Hignett IND M21 43:11 32 Helen O'Neil NOC W40 44:00 33 D Ford LEI W45 44:07 34 Monica Billam NOC W40 44:19 35 R Kirtley BOG 44:51 36 R Sutherland SYO W37 44:54 37 Brian Hurt CLW 48:34 38 DM Ellis DVO M13 48:43 39 J Holmes EPOC M45 49:19 40 Sue Hignett NOC W35 51:42 41 R Bradshaw IND M17 51:43 42 BS Metcalf DVO M60 53:28 43 JB Mawby NOC M55 54:39 44 N Day IND M21 57:42 45 F,E&T Malley DVO 66:34 46 Emily Costello LEI W11 68:14 47 Ross Unsworth SCOAG M19 75:22 48 Sarah Wilson SYO W35 76:48 49 Stepanie Chambers IND 86:00
Back to Contents


Green Length 4.9km, 40m climb, 13 controls 1 T Tett SYO M35 24:07 2 R McPherson SYO M35 27:44 3 R Palmer NOC M17 28:05 4 Paul Beverley NOC M40 30:09 5 Steve Lord IND 31:12 6 Shane IND 31:33 7 A Hawkins DVO M45 31:47 8 J Johnston NOC M17 33:06 9 Tim Norris DVO M40 33:22 10= A Goddard SYO M50 33:48 10= G Holmes EPOC M15 33:48 12 Richard Torr NOC M40 33:50 13 Peter Preston NOC M50 34:06 14 Peter Bourne NOC M55 34:25 15 Ted Morton SYO M55 34:38 16 A Farquharson SYO M19 35:35 17 Roy Goodman SYO M35 35:38 18 John Beadle WAOC M45 36:00 19 Fale 36:33 20 G Green SYO M45 36:42 21 Alec Hickton NOC M50 36:53 22 Fiona Munton NOC W15 37:30 23 A Johnson IND M17 37:53 24 M Lord NOC M21 38:10 25 Norman Howarth WASH M65 38:14 26 J Sutherland SYO M35 38:25 27 Andy Jones NOC M40 38:30 28 G D Hine CLOK M35 38:34 29 J King NOC M35 38:56 30 Viv Macdonald DVO W40 38:58 31 Ken Gregson AIRE M60 39:01 32 Ursula Williamson LEI W21 39:06 33 B Fenton SYO W21 39:47 34 McShane IND M35 40:10 35 Keith Foster SYO M65 40:30 36 M Brad M21 41:14 37 Keith Langhorn DVO M55 42:08 38 John Woodall NOC M55 42:17 ---- Green standard ---------------------- 39 S Robins NOC W15 42:38 40 Pauline Jones NOC W35 43:15 41 Charlotte Langhorn DVO W15 43:33 42 R Keeling M50 43:55 43 I Hodson IND 43:56 44 M Smith 3WFR M21 44:41 45 Mark Stuart 3WFR M21 44:53 46 J Green SYO W35 45:19 47 C Leighton 3WFR M21 45:38 48 I Suckling NOC M21 46:05 49 Hart IND 46:06 50 Margaret KeelingDVO W45 46:19 51 John Malpass 3WFR M21 47:08 52 E Gebbett NOC M60 47:20 53 Dennis Usher NOC M65 47:26 54 Claxton NOC W35 48:11 55 Jeffrey Edwards LEI M50 48:44 56 No name Finish 11.26 49:04 57 Hazel Rice LOK W40 49:38 58 K Morton IND W21 50:58 59 Mary Boothroyd SCOAG W45 51:30 60 P Bradwell 52:05 61 B Moses DVO M45 52:46 62 Alan Jones NOC M65 52:55 63 G Hatfield NOC W45 52:57 64 E Norris DVO W45 55:09 65 Lesley Hickton NOC W45 55:47 66 Mark Stanton IND M21 56:15 67 Mark Webster SCOAG M17 57:10 68 A Chanter LEI M35 58:53 69 N Jones NOC W65 61:46 70 R Holmes IND M17 69:04 71 Chris Horsewill NOC W35 69:46 72 M Webb LEI 74:28 73 D Waterman IND 78:19 74 Richard Blacklock SYO M10 94:42 75 Andrew BlacklockSYO M10 95:46 76 No name Finish 13.13 126:20
Back to Contents


Blue Length 7.5km, 75m climb, 15 controls 1 Chris Bourne DVO M21 41:24 2 Stephen Wright NOC M50 45:44 3 David Booker NOC M40 50:36 4 R Robinson NOC M15 53:32 5 R Parkinson NOC M35 54:16 6 Barrie Bibby DVO M55 55:35 7 Kempton DVO M40 56:39 8 Gary Boothroyd SCOAG M45 56:41 9 M Cottam SYO M45 57:39 10 Martin Hill LEI M45 57:56 11 Roger WilliamsonLEI M50 59:07 12 Geoff Allen NOC M50 59:55 13 Mike O'Neil NOC M40 60:46 14 Helen Palmer NOC W15 61:54 15 Dave Heath SYO M35 62:43 ---- Blue standard ----------------------- 16 Simon Ford LEI M50 63:11 17 N Tegaskes NOC M35 64:32 18 S Price DVO W21 66:16 19 E Williams SMOC W21 66:37 20 Jennie Fiander SYO W40 66:44 21 C J MacDonald DVO M50 67:37 22 Linda Rushmere W35 68:47 23 Jon MiddlebrookeSYO M21 74:29 24 J A Towns NOC M45 79:21 25 W Sampson LEI 115:55 n/c David Olivant NOC M45 46:21 n/c Janet Evans NOC W35 55:48 dsq Nicola Olivant NOC W15 74:59 wrong no. 12 James Yeates 3WER M21 rtd
Back to Contents


Brown Length 9.5km, 100m climb, 21 controls 1 Douglas Dickinson DVO M21 53:55 2 Nick Evans NOC M35 55:26 3 Clive Street HH M35 58:27 4 Mark Holder LEI M35 61:36 5 Anthony Donaldson NOC M21 61:43 6 Neil Costello LEI M40 62:32 7 Peter Forester NOC M17 62:40 8 R Hatfield NOC M45 63:11 9 John Collins DEE M21 63:33 10 I Nicholson NOC M45 64:01 11 Bill Hanley SYO M40 65:44 12 Ian Wells LEI M40 66:04 13 Dave Morgan EPOC M50 66:12 14 Stephen Wright NOC M13 68:19 15= Bob Alderson NOC M55 68:25 15= S Hatfield NOC M15 68:25 15= David Ellis DVO M35 68:25 18 David Gourlay LOG M35 70:45 19 Nick Aldridge NOC M35 71:16 20 David Cooke NOC M45 71:19 21 Ray Barnes NOC M40 71:50 22 Keith Streb NOC M40 72:37 ---- Brown standard ---------------------- 23 M Wilson SYO M40 93:01 dsq Gregory Pettingill LEI M35 56:41 wrong no. 9 dsq Derek Mill NOC M45 59:36 wrong no. 11 dsq Jane Booker NOC W40 67:48 missing no. 12
Back to Contents


Day Organiser's Comments This was the first event I have organised and I would like to thank everyone who helped to make the event run smoothly.

Andy Bukavs

Thank you to those who entered their correct BOF number on their control card. This facilitates results processing. If possible, at future NOC events please bring a note of your BOF number. It makes our life easier.

Results Team

Back to Contents


Day Planner and Night Planner/Organiser's Comments Saturday`s night event was the first I had planned with the vast experience of competing at only one before. Despite this I received favourable comments from finishers and no complaints. I assume this means you all enjoyed it.

My thanks to my wife Barbara for helping set out and man the registration and to Alan Gould for keeping me on course and doing Start/Finish.

Sunday's weather forecast was rain and it did - but not until you had all finished and we went to collect the controls!

Again favourable comments mean you must have enjoyed the courses even the Blue and Brown Norwegians which attempted to make good use of the area.

Thanks to Andy Bukavs, another first-timer for NOC, who now recommends it to others. I await the flood of calls from NOC members!

Colin Portman (also Fixtures Secretary)

Back to Contents


Controller's Comments Two events within 24 hours fortunately were held in the dry between some very heavy rain.

Colin, ably assisted by Barbara, deserves our thanks, not only for planning both the night and day courses, but also for organising the night event as well as running its registration and assisting at its start and finish.

He planned some excellent courses and by only using the Scout camp and northern woods he kept you away from the worst of the brambles.

I have just a couple of observations to make: -

1. Parents shadowing junior competitors before their own race should consider declaring themselves non-competitive since this may provide them with a distinct advantage over the other competitors.

2. Self-registration certainly reduces the manpower required on the day for an event but for it to work effectively you, the competitor, must fully complete all the relevant sections of the control card and its stub. Without this information the results team have to take on the role of amateur detectives and ultimately to resort to the blind, or at least perhaps educated, guess especially when presented with a control card with no information on it at all!

Alan Gould

Back to Contents