Skip to main content
16 Jun 96Strawberry Hill & Ransom Wood
20 Jun 96The University of Nottingham and Highfields Park
27 Jun 96Rufford Country Park
4 Jul 96Blidworth Woods
11 Jul 96Colwick Park
16 Nov 96Walesby Forest
17 Nov 96Walesby Forest
1 Dec 96Bramcote Hills and The Hemlockstone
27 Dec 96Rufford Country Park
18 Jan 97Sherwood Pines

Results for NOC District Event, Thieves Wood and Nomanshill Wood, Sun 20th Oct 1996

String
White
Yellow 1
Orange
Purple
Light Green
Green
Blue
Brown
Organiser's Comments
Planner's Comments
Controller's Comments

String

	1	Rosemary Hodkinson	NOC	8	4:13
	2	Sarah Claxton		NOC	6	5:05
	3	Peter Hodkinson		NOC	5	5:07
	4	Alistair & Oliver	NOC	8 & 8	5:10
	5	Mark Sutherland		SYO	7	5:12
	6	Caroline Higgins	IND	6	5:15
	7	Clare Sutherland	SYO	8	5:40
	8	Alex Needham		AIRE	6	5:53
	9	Harriet Haines-Young	NOC	9	6:00
	10	James Needham		AIRE	10	6:09
	11	Sarah & Claire		NOC	6	6:18
	12	Sarah & Laura MacShane  IND	9 & 6	7:01
	13	Jessica Way		IND	13	7:41
	14	Stuart Thomson		NOC	5	7:51
	15	Philip Davey		IND	9	7:52
	16=	Anna Hartley		IND	5	9:40
	16=	Emily Addison		DVO	6	9:40
	18	James Haines-Young	NOC	6       9:49
	19	Matthew Addison		DVO	4      10:10
	20	Andrew Sutherland	SYO	4      10:30
	21	Jessica Woodworth	IND	5      10:55
	22=	Michael Koenig		BTVW	6      11:05
	22=	Sandra Koenig		BTVW	4      11:05
	24	Thomas Kirk		IND	4      11:44
	25	Sandra Koenig		BTVW	4      11:53
	26=     Matthew Addison		DVO	4      12:20
	26=	Emily MacShane		IND	4      12:20
	26=	Benjamin MacShane	IND	2      12:20
	29	Fiona Claxton		NOC	3      12:24
	30	Christopher Jackson	IND	6      12:41
	31	Julia Greenfield	DVO	5      12:44
	32	David MacShane		IND	3      12:55
	33	Victoria Crane		HALO	9 mnths13:22
	34	Craig Thomson		NOC	2      13:58
	35	Laura & Jenny Evans	NOC	5 & 3  14:11
	36	Sam Fletcher		SYO	4      14:20
	37	Adele Goodwin		NOC	4      15:13
	38	Fiona Sutherland	SYO	1      16:37
	39=     Thomas Gale		DEE	2.5    18:30
	39=	Jessica Gale		DEE	6 wks  18:30
	39=	Amy Robinson		NOC	2      18:30
	42	Rebecca Mead		DVO	2      21:20
	43	Ben Lord		NOC	1      23:00
	44	Christopher Mallinson	LEI	16 mnth23:10
	45	Ellie Bennett		IND	2      23:46
	46	Thomas Hayward		NOC	1.5    33:22
	47	Helen Elkington		OD	3      34:10
	48	Matthew Elkington	OD	1      34:20

Back to Contents


White Length 1.5km, 10 controls 1 Chris Felsted NOC M10 9:10 2 Richard Castledine STS M11 10:40 3 D Simaer JGS M10 12:01 4 Sam Freeman JGS 12:15 5 Tom Bray JGS M10 13:16 6 Matthew Bray JGS M7 13:19 7 Lisa Parry CLW W11 13:30 8 Adrian Whant STS M11 14:07 9 Thomas HelliwellSYO 14:19 10 Kirsty Stanesby CLW W11 14:20 11 Hannah James STS W11 14:49 12 Erin Malley DVO W7 15:21 13 Nuthall & Claxton M8 15:23 14 Thomas Atherton-Clark LEI M8 15:42 15 Ashley Buxton DVO 16:02 16 Claxton & Smith NOC W6 16:05 17 Richard Way STS M11 16:16 18 Anna Hartley JGS 16:23 19 Amy Miller STS W11 16:24 20 Katie Gill JGS W10 16:26 21 Peter Hodkinson NOC M5 16:30 22 Luke Harrison JGS M10 16:39 23 Rachel Kerry 17:13 24 Ellen Hartley JGS W10 17:28 25 J White CLW M13 17:36 26 Andrew Robinson STS M11 18:12 27 Suzie Jackson STS W11 18:13 28 L Billam NOC W3 19:38 29 Stephen Jackson STS M11 20:38 30 Karen, Caroline & Ellie IND W6 21:22 31 M Hale 23:39 32 Hassnip 25:03 33 Jessica Way IND W13 25:06 34 Emily Addison DVO W6 25:27 35 Peter Pittson NOC M8 25:56 36 Collins 27:46 37 J Edmondson IND M 28:50 38 L & J Evans NOC W5 & 3 30:58 39 Clare & Mark Sutherland SYO W8 & M7 37:05 40 T Malley DVO M7 52:35 ----- White standard ---------------------- James Cox M9 rtd
Back to Contents


Yellow 1 Length 2.4km, 10 controls 1 David Simner JGS M10 19:40 2 P Sellens PFO M10 21:03 3 J Sellens PFO M8 23:43 4 J Best JGS M11 24:00 5 Rosemary Hodkinson NOC W9 24:02 6 Charlotte Cox LEI W10 24:38 7 Karl Pickworth LOG M12 25:27 8 R Hardy AIRE W10 26:54 9 Luke Harrison JGS M10 28:04 10 J Haines-Young NOC 31:31 11 J Charles/T Harmer CLW M13 31:49 12 H Haines-Young NOC W9 31:54 13 Lisa Parry CLW W11 32:29 14 Hassnip 33:33 15 Thomas Atherton Clark LEI M8 34:26 16 James White CLW M13 34:36 ----- Yellow standard --------------------- 17 T Kempton NHS M11 37:12 18 Martin Cox NHS M11 37:42 19 J Milton IND 38:25 20 Needham Family AIRE N/A 40:17 21 Davy 41:05 22 Sarah Hartley WBS W12 41:47 23 S Thomson NOC M5 44:49 24 J Tuplin IND W50 44:52 25 M Crowston HALO W55 48:08 26 Robert Heppell DVO M9 48:34 27 Robin Tett SYO M4 51:59 28 R Pettingill LEI W8 65:07 dsq F Malley DVO W10 74:21 Wrong no. 2 dsq Nicholas Barber MDOC 79:29 Wrong nos 5 & 6 Nutall + ClaxtonNOC M8 rtd
Yellow 2 Length 2.2km, 10 controls 1 Start 12.30 22:06 2 Sam Freeman JGS 22:39
Back to Contents


Orange Length 3.4km, 9 controls 1 T Filby WBS M14 30:06 2 M Winser NOC M13 30:33 3 P Holloway 31:27 4 Chris WilliamsonLEI M10 36:06 5 Philippa Pettingill LEI W10 39:24 6 A Chapman IND M21 40:56 7 Jayne Cox LEI W11 41:05 8 S Crane HALO W21 41:53 9 C Olivant NOC M11 41:55 10 Rennie 42:21 11 C Thornton LOG M21 42:44 12 T Crowston HALO M65 42:47 13 Peacock IND 43:42 14 Marilyn Sackman NOC W45 46:29 15 W Kisby 47:32 16 Bennett 47:48 17 K Dickenson DVO W40 49:43 18 P Bradwell 50:17 19 Harvey IND 50:53 20 Zoe Fiander SYO W11 52:53 21 Sian Roberts NOC W10 53:01 22 E Gannon SYO W11 54:12 ----- Orange standard --------------------- 23 Gillian Wheeler LOG W40 55:58 24 A O'Grady SYO W60 56:58 25 J Whitehead DVO W7 58:53 26 Carolyn Torr NOC W40 59:25 27 M Wainwright SYO W55 59:54 28 Jo & Nick Hicks IND 61:29 29 J Spencer EBOR W50 64:10 30 Dorothy Woodall NOC W55 64:34 31 H March AIRE W55 71:46 32 D Tett SYO M10 72:25 33 Harriet Pettingill LEI W10 75:32 34 Ada Cook LOG W40 79:35 35 Alison Bawnsley LSOC W17 82:27 36 A Cook LOG M17 84:31 37 Lucas Lepola NOC M11 87:47 38 Mark Murphy 88:29 39 C McLardie CLW M13 93:27 40 Pickworth IND M40 113:38 41 Alison Daniel 114:33 42 Hemming NOC M21 121:43 dsq D Ellis DVO M13 82:06 Missing nos 7 & 9 S Ellis DVO W11 rtd
Back to Contents


Purple Length 7.0km, 14 controls 1 Ben Akers SYO M15 38:53 2 A J Boulton IND M50 57:46 3 Gill Nicholson NOC W40 78:02 4 C Bickford 94:47 ---- Purple standard --------------------- 5 S Haydon NOC W40 112:23 dsq Field + 1 IND 63:30 Wrong nos 1 & 8 Watts rtd
Back to Contents


Light Green Length 4.0km, 11 controls 1 M Dickinson DVO M11 36:23 2 K Konig BTVW W21 37:36 3 A Briggs NOC 38:10 4 E Heritage LEI M35 38:32 5 N Tregaskes NOC M35 41:07 6 Monika Cooper SYO W50 41:52 7 Richard Haw OD M45 43:31 8 Matthew Sackman NOC M13 45:26 9 P Sibley NOC M35 48:14 10 D C Bishop NOC M55 48:54 11 Emma Smith HALO W17 49:23 12 C Gale DVO W21 49:24 13 J Sutherland SYO M35 49:59 14 S Conway DVO W35 50:11 15 P Burrows NOC M21 51:52 16 O V Rossum AIRE M11 52:26 17 Jenny WilliamsonLEI W13 52:33 18 Mark Webster SCOAG M17 53:31 19 David Randall NOC M21 54:21 20 Emma Whitehead DVO W11 55:49 21 Claxton NOC W35 56:36 22 A Hayes NOC W21 57:10 23 A Spencer EBOR M55 57:15 24= M Perry NVOC M21 57:20 24= Stephanie Portman NOC W13 57:20 26 B Portman NOC W35 58:33 27 Thomas Billam NOC M11 58:45 28 Peter Reynolds SYO M45 59:32 29 S van Rossman AIRE W40 59:43 30 Rob Shephard LOG M21 60:31 31 Pocklington SLOW W35 61:07 32= B Metcalf DVO M60 61:09 32= Stephen Bones LOG M15 61:09 34 Jo Green SYO W35 61:44 35 M Anderson LEI W55 62:18 36 Deborah Eden LOG W21 62:19 37 H Milton HALO M65 65:13 38 Ben Hignett IND M21 65:57 39 C Picksley NOC W55 66:32 40 Gillian HatfieldNOC W45 66:36 41 H Burnham IND W35 67:14 ---- Light Green standard ---------------- 42 Keith Picksley NOC M55 67:34 43 Emily Costello LEI W11 68:21 44 A B Portsmouth IND M40 69:11 45 C Y Davis 69:31 46 Monica Billam NOC W40 69:47 47 S Milner SYO W60 70:34 48 Shirley Moir LEI W55 71:09 49 G Jones NOC W35 71:52 50 S Wilson SYO W35 74:20 51 Weath DVO 75:29 52 Alice Archer LOG W21 75:48 53 Isabel GriffithsLEI W50 76:03 54 Sue Hignett NOC W35 76:30 55 Tony Caldicott NOC M70 77:55 56= Ruth Lepola NOC W13 80:37 56= K Mullen LEI W21 80:37 58 Sue Bowman OD W50 81:20 59 D S Ellis NOC W50 81:35 60 Waterman + 1 IND 84:53 61 M Capper WAOC M75 85:02 62 Mary Finlayson DVO W21 85:28 63 N Wright + 1 OD W10 85:56 64 J & G Morton 86:33 65 James GelsthorpeNOC M9 86:49 66 Matchell & NeillIND 93:23 67 J Smith NOC M35 93:53 68 Greg Haywood 95:09 dsq R Bourne NOC W50 54:36 Missing no. 2 dsq Gill Akers SYO W40 56:22 Missing no. 5 dsq Hilary Johnson DVO W13 65:56 Missing 3 controls dsq Woodworth 66:35 Many wrong dsq Kirk 67:32 Many wrong dsq Greenfield 68:30 Many wrong dsq Yvone Roos 79:55 Missing no. 7 dsq Angela Thornton LOG W21 101:38 Missing nos 2 & 9 Ruth Johnson DVO W13 rtd Val Cornish DVO W50 rtd E Smith NOC W40 rtd Chris Horsewill NOC W35 rtd Start 12.22 rtd M A Eltringham IND rtd
Back to Contents


Green Length 5.5km, 11 controls 1 C Bourne EPOC M21 34:45 2 R Robinson NOC M15 36:34 3 Tom Pittson LSOC M19 38:21 4 Robert McPhersonSYO M35 38:55 5 Peter Guillaume OD M45 39:39 6 King IND M21 39:48 7 Burn IND M21 40:58 8 Dave Godley SYO M35 43:11 9 Barrie Bibby DVO M55 44:25 10 Richard Guillaume OD M15 44:35 11 Mark Ellison NOC M21 45:13 12 Lucy Wilson DVO W21 45:47 13 R MacDonald DVO M40 46:24 14 J Barber MDOC M45 46:59 15 Fiona Munton NOC W15 47:09 16 John Smith HALO M50 47:19 17 Wicks NOC M21 48:12 18 Terry Simms LEI M55 48:42 19 P Goldsmith LSOC M19 48:50 20 Mike Luxton LEI M45 48:57 21 Jack Soper SYO M60 49:07 22 David Anderson LEI M55 49:37 23 R Smith LSOC W21 50:34 24 Colin Curtis WAOC M60 50:39 25 John Butler HALO M50 50:44 26 Keith Langhorn DVO M55 50:50 27= Peter Bourne NOC M55 51:19 27= S Roebuck LEI W40 51:19 29 D Moir LEI M60 51:25 30 Steve Mead DVO M21 51:31 31 J Pittson NOC W40 52:06 32 Judith GuillaumeOD W40 52:15 33 D Needham AIRE M35 52:30 34 R Webb 52:32 35 M Lord 52:52 36 R Skrzipkowski IND 52:55 37 J Fiander SYO W40 53:46 38 I Durrant LOG M50 53:50 39 A Jones NOC M40 54:19 40 D Hopper DVO M17 54:23 41 Phillip Broadhead LEI M70 54:29 42 G Bradshaw NOC M70 54:41 43 David Ackroyd SYO M50 54:46 44 Pauline Jones NOC W35 54:58 45 C Pocklington SLOW M40 55:57 46 Ken Gregson AIRE M60 56:14 47 Judith Sharpe HH W21 56:30 48 Margaret KeelingDVO W45 56:43 49 Lars Rows TIF 56:45 50 Ursula Williamson LEI W21 56:48 51 R Keeling DVO M50 56:52 52 Jackie Dakin NOC W40 56:53 ---- Green standard ---------------------- 53 J Heppell DVO M45 57:12 54 J A H Edwards LEI M50 57:15 55 J Richardson OD W45 57:49 56 David Winser NOC M45 58:03 57 Dennis Usher NOC M65 58:18 58 John Woodall NOC M55 58:44 59 Pat O'Grady SYO M60 58:46 60= P Adshead LSOC M19 58:50 60= G Allen SYO 58:50 62 T Kirwan NOC M45 59:24 63 Dorothy Smith HALO W45 59:26 64 Melanie Elkington OD W35 59:36 65 Charlotte Langhorn DVO W15 59:41 66 B Robinson NOC M35 60:08 67 Janet Haywood SYO W50 60:18 68 Mary Boothroyd SCOAG W45 61:25 69 C James IND M45 62:19 70 Rae Lomas MDOC W55 62:32 71 J Spong SYO W21 63:00 72 N Howarth WASH 63:02 73 J Feltblower OD W40 63:41 74 A Fletcher SYO W21 63:48 75 Kerina Stamp WCH W17 64:00 76 Steve Glennon SYO M21 64:15 77 Peter Leake LEI M55 65:28 78 M Dearden HALO M45 65:55 79 C March AIRE M55 65:59 80 David Holme NOC M70 66:56 81 S H Mead DVO W21 67:42 82 K Morton IND W21 68:23 83 G E Leach LEI M60 68:45 84 Kevin Bradley LEI M40 68:47 85 B Goulty LSOC 71:38 86 Karen Bedwell LEI W21 72:21 87 E Hopper DVO W17 73:27 88 D Ford LEI W45 75:07 89 P Wilson SYO W40 76:36 90 J T Middlebrook IND M21 77:19 91 Wapples IND 78:08 92 S Sellens PFO W40 78:41 93 A Kirwan NOC W45 80:40 94 B Butler NOC W45 83:10 95 S Dearden HALO M15 83:45 96 Kath Morton SYO W50 84:37 97 M Stanton IND M21 85:26 98 Oliver Lawn SYO M70 87:24 99 S Chaney HALO W50 88:00 100 B Moses DVO M45 92:20 101 Pat Cameron BADO W45 92:26 102 Rachel Pilnick NOC W15 93:02 103 Lynn Stanton LEI W45 93:12 104 K Gallagher LEI M45 93:56
Back to Contents


Blue Length 7.4km, 16 controls 1 Stephen Middleton LEI M17 44:13 2 Robert Palmer NOC M17 45:02 3 T Tett SYO M35 45:17 4 Matthew Crane WCH M15 47:26 5 Iain Stamp WCH M15 52:04 6 R Edwards LEI M45 53:16 7 Helen Palmer NOC W15 55:12 8 Martin Wheeler LOG M40 55:37 9 S Ford LEI M50 56:42 10 Colin Best SYO M45 56:50 11 Tony Horsewill NOC M40 57:05 12 Peter Fulwood HALO M15 57:32 13 Eric Porter LEI M50 57:47 14 Chris Hardy AIRE M40 59:07 15 S Davidson LEI W35 59:25 16 Geoff Allen NOC M50 59:38 17 Phil Haywood SYO M50 59:55 18 R Todd NUOC M19 60:25 19 S Gale DEE M21 60:52 20 J Halliday OD M35 61:00 21 R Parkinson NOC M35 61:21 22 Robert Shooter DVO M40 61:54 23 Peter HubbersteyNOC M50 61:57 24 Gary Boothroyd SCOAG M45 62:05 25 D Gourlay LOG M35 62:39 26 G Wainwright SYO W21 63:02 27 Keith Roberts NOC M35 63:31 28 K Buxton DVO W35 64:00 29 Dave Heath SYO M35 64:11 30 S Swalwell DVO M45 64:59 31 Val Johnson DVO W35 65:51 32 Ted Morton SYO M55 66:07 33 Martin Bradley SYO M35 67:14 34 D McGivern DVO M55 67:36 35 J Lomas IND W50 67:42 36 Ian Wainwright SYO M55 67:52 37 Peter Lomas MDOC M55 69:05 38 Tony Haw OD M45 69:27 39 Roger WilliamsonLEI M50 69:32 40 Liz Godfree DVO W45 69:39 41 N Olivant NOC W15 70:38 42 Terry Peach DVO M50 70:52 ---- Blue standard ----------------------- 43 Michael Smith HALO M50 71:07 44 D Gale DVO M50 71:08 45 Kempton DVO M40 72:21 46 Helen Finlayson DVO W50 72:41 47 John Helliwell SYO M50 72:46 48 Tim Gray WCH M40 73:14 49 Diana Stamp WCH W45 74:00 50 R Jackson NOC M35 74:25 51 Greta Shields OD W45 75:11 52 Jeremy Murfitt LEI M35 75:29 53 John Bennett DVO M40 75:40 54 John Bowman OD M50 75:51 55 Thomas Van Rossum AIRE M13 77:08 56 Stephen Castledine IND 78:27 57 K Swalwell DVO W17 78:57 58 Jon Plummer IND M21 79:15 59 Peter Preston NOC M50 82:13 60 P Sands DVO M25 82:21 61 Keith Foster SYO M65 82:47 62 M A Smith M21 86:53 63 Graham Sturgess WCH M45 89:18 64 Angela Lucking NOC W21 90:50 65 Neil Addison DVO M40 93:22 66 W Littlewood HALO M55 97:02 67 Andrea Higgins DVO 98:21 68 S Hodkinson NOC M40 98:56 69 J E Gale DVO W58 109:50 dsq C Hodkinson NOC 48:50 Missing no. 12 dsq David Cooke NOC M45 54:35 Wrong no. 15 dsq Jane Booker NOC W40 57:15 Missing no. 8 dsq Graham Reynolds WCH M45 65:15 Missing no. 8 dsq David Best SYO M17 68:28 Missing no. 8 dsq R Beresford LEI M65 105:07 Missing no. 8 Keith Greenall OD M40 rtd Neil Forrest DVO M50 rtd Henk Van Rossum AIRE M45 rtd Christine Middleton LEI W50 rtd Jayne Malley DVO W40 rtd Richard Butler NOC M45 rtd R Buxton rtd Janet Evans NOC W35 rtd
Back to Contents


Brown Length 9.5km, 17 controls 1 Doug Dickinson DVO M21 52:00 2 Simon Bourne MDOC M21 52:23 3 G Watson LSOC M19 54:23 4 Tim Hills NOC M21 55:30 5 Ian Whitehead DVO M40 56:56 6 Ivan Teed NUOC M19 57:55 7 Mick Lucking NOC M35 58:27 8 Gregory Pettingill LEI M35 59:29 9 Martin Smith NUOC M19 59:40 10 David Farquar SYO M21 59:45 11 Michael Napier NOC M40 60:59 12 Barry Elkington OD M40 61:09 13 Dil Wetherill HH M21 62:08 14 Mark Ford LSOC M21 62:11 15 Dai Bedwell LEI M21 62:58 16 Michael Gardner DVO M35 63:00 17 Phil Pittson NOC M45 64:37 18 John Hopper DVO M45 65:06 19 Jeremy Ivens NUOC M21 65:32 20 Simon Horton LSOC M21 66:50 21 Nick Cunningham LEI M40 67:39 22 J Malley DVO M35 67:45 23 Clive Wilson SYO M40 67:51 24 Dave Booker NOC M40 67:52 25 Jim Mallinson SLOW M45 68:14 26 Mike Capper WAOC W40 68:31 27 S Wright NOC M13 69:24 28= Jad Dziadosz NOC M45 69:46 28= M Holder LEI M35 69:46 30 R Hatfield NOC M45 70:08 31 T Feltbower OD M40 70:10 32 D Walker DVO M55 70:33 33 D Mill NOC M45 70:47 34 Chris Barber SYO M40 70:48 35 Bob Alderson NOC M55 70:52 36 A Middleton LEI M45 71:27 37 Ian Wells LEI M40 72:13 38 I Fleming IND M21 73:25 39 Neil Cameron BADO M50 73:35 40 David Olivant NOC M45 73:40 41 S Hatfield NOC M15 73:59 42 Ian Hopkins HOC M21 74:14 43 I R Nicholson NOC M45 74:28 44 John Bennett LOG M35 75:27 45 Ray Barnes NOC M40 75:28 46 John Fulwood HALO M45 76:19 47 Barry McGowan HOC M45 76:20 48 Ian Cooper SYO M45 76:26 49 Judith Checkley SYO W40 76:53 50 Neil Costello LEI M40 77:14 ---- Brown standard ---------------------- 51 Mike Godfree DVO M45 78:01 52 Martin Checkley SYO M40 78:25 53 J Collins DEE M21 78:30 54 M Wilson EPOC M40 79:07 55 K Price DVO M35 82:49 56 N Aldridge NOC M35 83:09 57 T Maybery LEI M21 84:04 58 F A Smith OD M65 85:35 59 A Christian NOC M40 87:38 60 Paul Furness OD M40 87:39 61 John Dalton NOC M45 89:11 62 Dean Robinson LEI M40 91:37 63 T Jones NOC 91:55 64 K Riley LEI M40 91:59 65 David Ellis DVO M35 97:33 66 Ritson LSOC M21 97:37 67 L Rushmere W35 101:33 68 M Hancock M35 106:31 69 Hale NOC 114:42 70 J Tolan NOC M21 125:40 71 M Lomas IND M50 129:55 72 Hart IND 143:55 dsq Stefan Koenig BTVWUP 57:58 Wrong no. 15 dsq Shane NOC 89:57 Wrong no. 9 C Barnes WCH M21 rtd C Reeh rtd D Brodie DVO M45 rtd
Back to Contents


Organiser's Comments Many thanks to all those who helped leaving me with little to do except walk around with a clip board for which I think I do have a natural flair.

Apologies about the weather.

Ian Ward
Back to Contents


Planner's Comments As a first time planner, Sunday 20th came round with some apprehension on my part. However, I thoroughly enjoyed the experience and have learned a lot about a different side of the sport.

To anyone thinking of trying it, I would say "have a go".

I hope I found something to interest all of you on the day.

Thanks to Keith for Controlling (and controlling me!) and to Catherine and Anthony on early morning duty putting out controls. I can recommend bacon cobs after putting out controls!.

Richard Torr
Back to Contents


Controller's Comments The majority of the courses were affected by felling resulting in Richard having to make compromises on several legs. My apologies to everyone in these who spotted the dog-legs. This is the fourth event for NOC that I have been involved with the officiating and the fourth time that Forest Enterprise has attempted to ruin my day. I've started to take it personally.

I think both Richard and Ian who are both first time officials did an excellent job. Would they have done any better than this if they had attended a BOF course?

With so many first time helpers a number of discrepancies have appeared in the NOC organisation. These have been noted and will be resolved at future events.

It is usually a good idea to actually punch your control card at the 2nd masters and its definitely not a good idea to run back through the start boxes especially when its not the optimum route. You all know how you are!

Oh and we still haven't figured out what happened to the 2 missing Brown 2nd master maps. I suppose we should be thankful they didn't take them all.

Keith Streb
Back to Contents