Skip to main content
9 Dec 95Walesby Forest
10 Dec 95Walesby Forest
30 Dec 95Colwick Park
21 Jan 96Budby
10 Feb 96Blidworth Woods
17 Mar 96Sherwood Pines
16 May 96Bestwood Country Park
23 May 96Thieves Wood and Nomanshill Wood
6 Jun 96Welbeck College
13 Jun 96Wollaton Park

Results for NOC District Event, Blidworth Woods, Sun 11th Feb 1996

String
White
Yellow
Orange
Red
Light Green
Green
Blue
Brown
Day Organiser's Comments
Day Planner and Night Planner/Organiser's Comments
Controller's Comments

String

	Anna Delaney   		6  mins
	Richard Delaney		9
	Harry Mason    		11
	Daniel Mason   		11
	Alice Mason    		15
	Ellie and April		22
	Jessica Addison		11
	Harriet Lander 		17
	Sam Horsewill  		23
	Stuart Thomson		14
	Craig Thomson 		25
	Gregory Ferguson	14
	Zachary Ferguson	25
	Matthew Higgins		7
	Caroline Higgins	15
	Jack Gelsthorpe		13
	Michael Wood		15
	Emma Wood		15
	Julia Greenfield	15
	Sarah Claxton		9
	Alistair Claxton	9
	Fiona Claxton		14
	Lee Brandrick		7
	Adele Goodwin  		18
	Rebecca Gelsthorpe	7
	Amelia Shooter		24
	James Gelsthorpe	6
	Thomas Onions		4
	Daniel Robinson		12
	Rachel Lander  		10
	Rebecca Lander		9

Back to Contents


White Length 1.5km, 30m climb, 11 controls 1 Chris Felstead STS M10 10:33 2 Sarah O'Neil NOC/STS W10 13:06 3 L Brandrick DVO M7 13:45 4 Kirsty Sranesby STS W10 13:59 5 N Pigula BSG 14:47 6 F Winser 15:06 7 Andrew Simner IND M5 15:08 8 David Simner JGS M10 16:14 9 James Best JGS M10 16:29 10 Anna Delaney 16:46 11= Daniel Robinson IND M8 17:00 11= Sarah Torr & Suzie NOC W9 17:00 13 Corrinna Bruce STS W11 17:08 14 P Rich BSG 17:27 15 Rosemary Hodkinson NOC W8 17:52 16 J Webster BSG M10 19:36 17 Ashley Buxton DVO M7 19:50 18 Claxton NOC 20:13 19 M Bennett IND 22:17 20 Lisa Parry STS W10 28:56 21 J Gelsthorpe NOC 29:46 22 W Pigula BSG M9 35:30 23 A Jones BSG M10 36:32 24 C Smith BSG 39:24 25 S Thomson NOC 40:11 26 K Martin IND 40:17 27 T Alvey IND M9 40:46 ----- White standard ----------------------
Back to Contents


Yellow Length 2.3km, 60m climb, 10 controls 1 M Brennon LOG M17 28:17 2 Alison Onieil NOC W11 31:02 3 A Jones M11 31:29 4 James Best JGS M10 32:27 5 Chris WilliamsonLEI M9 33:19 6 Joseph Hildread & Andrew YHS 38:53 7 N Lander IND 41:42 8 Sian Roberts NOC W10 42:52 9 Matthew Smith BSG M9 44:07 10 S Torr NOC 50:49 11 S T S Group W10 51:05 12 J Wightman BSG M11 53:05 ----- Yellow standard --------------------- 13 R Robinson IND W11 54:22 14 R Hunt LEI 55:28 15 David Hope BSG 58:03 16 Wood IND 59:52 17 Greenfield DVO 60:44 18 A Pickworth LOG W21 62:42 19 G Felstead 74:08 20 K Gregory BSG M11 114:04 21 M Olvey M9 135:21 S Robinson IND rtd Thomas Billam NOC M11 rtd
Back to Contents


Orange Length 3.4km, 80m climb, 10 controls 1 Jeremy Murfitt LEI M35 40:59 2 K Dickinson DVO W40 46:23 3 Colin Olivant NOC M11 50:13 4 Stephen Bones YHS M15 52:12 5 Phil Daly NOC M35 53:58 6 Chris WilliamsonLEI M10 60:45 7 C Torr NOC 61:36 8 Alison & Adam NOC MMM/ 62:58 9 Charlotte Dakin NOC W11 71:54 10 D Cann IND M15 77:42 11 S Portman NOC W15 78:19 12 A Pollard IND 79:38 13 Monica Billam NOC W40 80:37 14 Rosemary Gray LEI W45 83:29 ----- Orange standard --------------------- 15 S Gelsthorpe NOC 85:51 16 R Glazier YHS 86:15 17 J Gelsthorpe NOC W35 86:17 18 A Redford YHS W15 88:13 19 Rod Hepburn IND M21 92:52 20 Amelia Shooter DVO W4 97:59 21 Shield 98:16 22 K Hills NOC W35 106:56 23 M Smith T DANBY 129:27 24 R Meats LEI 144:08 dsq Ian Bradley LEI M11 71:40 Missing 8, 9 dsq Marilyn Sackman NOC W45 80:27 Several missing dsq Adam Brooks DVO 92:28 Missing 8, 9 Parry rtd
Back to Contents


Red Length 5.2km, 115m climb, 13 controls 1 J Lander IND 45:20 2 A McKinnon 48:47 3 Mark Hoffman M35 50:46 4 Barber 54:45 5 Kevin Clark 75:09 ---- Red standard ------------------------ 6 Peter Reynolds SYO M45 82:04 7 Andy Bukavs 90:16 8 R Payne IND M21 110:03 9 D Lambeth 115:06
Back to Contents


Light Green Length 4.0km, 100m climb, 12 controls 1 Richard RobinsonNOC M15 40:46 2 Murfitt LEI M35 44:15 3 D Hobbs DVO M21 45:42 4 Fiona Munton NOC W15 47:38 5 J Woodall NOC M55 49:04 6 Roy Goodman SYO M35 52:36 7 Jim Delaney NOC M40 54:15 8 David Hodkinson NOC M11 55:31 9 M Dickinson DVO M11 55:33 10 Scott Lawler LSOC M19 60:55 11 Bridget Nelken NOC W45 63:35 12 M Sackman NOC M11 66:02 13 David Randall NOC M21 66:05 14 R Denness IND M40 67:03 15 Margaret Wainwright SYO W55 67:58 16 Marek Nelken NOC M15 69:36 17 A Hayes NOC W21 71:01 18 B Portman NOC W35 76:54 19 K Portman + 1 NOC M15 77:28 20 S Dearden HALO M13 79:15 21 M & H Truman IND M/W2 79:56 22 Emma Jones NOC W15 81:40 23 Tony Caldicott NOC M70 82:46 ---- Light Green standard ---------------- 24 Alice Archer LOG W21 84:20 25 D S Ellis NOC W50 84:22 26 Shirley Moir LEI W55 88:13 27 Jenny WilliamsonLEI W13 91:05 28 Helen O'Neil NOC W40 96:04 29 Mary Finlayson DVO W21 107:13 30 M Stanton IND M21 111:09 31 Luxton IND W17 111:36 32 A Cook LOG W40 117:57 33 Richard Cooke M19 120:28 34 P Goddard IND W50 128:55 35 Julie Pollard IND 134:34 36 Alan Finch LEI M50 134:47 dsq D McClintock NOC W45 60:02 Missing 6-8 dsq F Bennett IND 71:37 Several wrong dsq D James IND M50 73:02 Several wrong dsq Jayne Preece 132:25 Missing 10-12 dsq C Newbolt T DANBY 133:31 Missing 10-12 dsq C & Sean Bukavs NOC W40 154:21 Wrong no.3 H O'Neil rtd R Gumbrell IND W40 rtd J Clarke IND W21 rtd
Back to Contents


Green Length 4.9km, 105m climb, 14 controls 1 Martin Checkley SYO M40 41:44 2 J Herbert NUOC M21 45:16 3 Richard Torr NOC M40 50:12 4 J Soper SYO M60 51:16 5 S Pilgrim BUOC W21 53:39 6 Michael Luxton LEI M45 53:53 7 John Smith HALO M50 53:55 8 Graeme Beech NOC M40 54:12 9 Jonathan King NOC M35 54:46 10 S Wilson DVO 55:26 11 P Raine OD M45 55:29 12 Pauline Jones NOC W35 56:52 13 Helen Smith HALO W21 57:12 14 D Goodwin NOC M21 57:50 15 Roger WilliamsonLEI M50 58:21 16 Keith Roberts NOC M35 58:43 17 Dave Ackroyd SYO M50 60:00 18 M Dennis NOC M35 61:03 19 Tony Buckland NOC M60 61:15 20 David Winser NOC M40 63:11 21 N Fox DVO M35 63:32 22 Kevin Bradley LEI M40 64:47 23 Nicola Olivant NOC W15 64:53 24 David Cooke NOC M45 65:57 25 Elizabeth Furness OD W40 66:16 26 D Usher NOC M65 66:23 27 Donald Moir LEI M60 66:45 28 John Bennett DVO M40 67:38 29 M Saunders LSOC M19 67:50 30 Margaret KeelingDVO W45 67:59 ---- Green standard ---------------------- 31 Phillip Goldsmith LSOC M19 68:18 32 Wicks NOC M21 68:22 33 J F Pollard IND 69:00 34 D Smith HALO W45 69:50 35 Brian Rex EBOR M55 70:46 36 Ian Pilcher LOG M35 70:52 37 R Keeling DVO M50 71:47 38 M Reardon HALO M45 73:20 39 Jackie Dakin NOC W40 73:41 40 M Meats LEI W40 74:58 41 B Pearce KNOB M21 75:25 42 I Hall KNOB W21 75:59 43 Ursula Williamson LEI W21 77:09 44 D Cameron NOC M40 79:17 45 A Kirwan NOC W45 80:26 46 C Taylor KNOB W21 81:02 47 Gillian HatfieldNOC W45 81:18 48 Gerry Leach LEI M60 81:52 49 G White KNOB M35 82:07 50 K Allen DVO M35 82:26 51 H Milton HALO M65 88:53 52 M Cottam 89:31 53 K Morton IND W21 89:37 54 A Jones NOC M65 93:29 55 Peter Leake LEI M55 99:13 56 Roger Beresford LEI M65 101:50 57 K Gallagher LEI 110:49 58 Rosemary Hodkinson & Mum NOC W8 & 148:08 C Phillips LEI M45 rtd S King LSOC M19 rtd
Back to Contents


Blue Length 7.4km, 145m climb, 20 controls 1 N Coast SYO M21 57:42 2 I Teed NUOC M19 58:58 3 D Bray LEI M40 61:16 4 Martin Wheeler LOG M40 66:28 5 Andy Barthorpe NOC M40 66:36 6 David Olivant NOC M45 66:40 7 S Ford LEI M50 67:18 8 Doug Dickinson DVO M50 67:27 9 D Horton NOC M21 67:41 10 Chris Hardy AIRE M40 67:55 11 Richard Beadle NOC M21 68:12 12 D King IND 68:17 13 D Adkin 69:16 14 R Stansfield SYO M55 69:28 15 R Titterington LEI M50 69:52 16 Philippa SkinnerOD W21 70:43 17 Peter HubbersteyNOC M50 70:44 18 Simon Baston SYO M21 71:10 19 R Parkinson NOC M35 71:12 20 Martin Bradley SYO M35 71:32 21 John Palmer NOC M50 71:43 22 G Laurie 71:58 23 Martin Hill LEI M45 72:00 24 Judith Checkley SYO W40 72:13 25 Ray Ward NUOC M21 72:15 26 Ian Wainwright SYO M55 73:21 27 Alan Goddard SYO M50 73:34 28 Barrie Bibby DVO M55 73:54 29 Stuart Hatfield NOC M15 74:27 30 Robert Hatfield NOC M45 74:29 31 Neil Forrest DVO M50 75:25 32 D Gourlay LOG M35 75:32 33 Jon Plummer NOC M21 75:35 34 T Morton SYO M55 75:38 35 Stephen Wright NOC M50 75:59 36 Mark Ellison NOC M21 77:06 37 Kate Ruffell LEI W21 78:56 ---- Blue standard ----------------------- 38 G Parr M55 79:28 39 Paul Furness OD M40 80:02 40 DJ Walker DVO M55 80:34 41 K J MacDermott EBOR M45 81:45 42 M Smith HALO M50 81:49 43 Pete Preston NOC M50 81:57 44 Andrew Skinner OD M50 83:39 45 Jane Booker NOC W40 83:43 46 M Mackervoy DVO W21 84:53 47 Tim Mackervoy DVO M21 85:03 48 Helen Palmer NOC W15 85:10 49 Andy Mackervoy DVO M21 85:49 50 R Todd NUOC M19 86:04 51 Kim Buxton DVO W35 86:50 52 Tony Horsewill NOC M40 87:18 53 Paul Goodwin NOC M40 87:51 54 Hilary Palmer NOC W45 88:12 55 K Griffiths DVO W21 89:48 56 Colin Gray LEI M50 90:27 57 C Reeh LSOC M19 92:29 58 R Buxton DVO 93:21 59 A Boyes DVO M40 96:10 60 Katy Hatfield NOC W17 98:15 61 Stephen Hodkinson NOC M40 98:16 62 Robert Jackson NOC M35 99:31 63 Tony Rushton NOC M60 99:48 64 Mike O'Neil NOC M40 101:34 65 Sweeney IND W21 103:30 66 Helen Finlayson DVO W50 103:45 67 T Kirwan 106:51 68 D McGivern DVO M55 108:40 69 Tony Berwick DVO M55 112:49 70 Stephen Castledine IND M35 119:08 71 Mihir Varia NUOC M21 134:05 72 A Ritson LSOC M21 143:15 dsq Colin Portman NOC M40 71:08 Wrong no.14 dsq P Forester NOC M17 82:57 Missing 11 & 18 Neil Addison DVO M40 rtd M Thomson NOC M21 rtd
Back to Contents


Brown Length 9.5km, 195m climb, 27 controls 1 Jamie Stevenson SHUOC M21 62:00 2 T Hills NOC M21 71:55 3 Peter Cook OD M21 76:54 4 P Addison DVO M35 77:11 5 Paul Morris NOC M35 78:45 6 Michael Gardner DVO M35 82:27 7 Mark Holder LEI M35 87:45 8 R Edwards LEI M45 88:39 9 Ian Wells LEI M40 91:21 10 A Pryor DVO M40 91:22 11 S Lang LSOC M21 92:28 12 Rex Bleakman DVO M50 93:42 13 Jeffrey Slater HALO M19 95:14 14 David Booker NOC M40 95:47 ---- Brown standard ---------------------- 15 John Bennett LOG M35 97:41 16 Andy Hawkins DVO M45 99:55 17 S Wright NOC M13 100:04 18 A Watson TDC M40 100:53 19 J Parr IND M21 101:19 20 R Hyman OD M50 102:07 21 S Horton LSOC M21 108:51 22 Brian Slater HALO M45 109:36 23 L Krouwel LSOC M19 114:10 24 Nick Cunningham LEI M40 115:09 25 Mark Murphy LSOC 123:00 26 T Higginbottom LEI M21 154:47 dsq Del NOC M45 69:45 missing several dsq R Gordon HALO M50 140:54 mispunched 14 & 24
Back to Contents


Day Organiser's Comments Many thanks to everyone who helped on the day, both experienced and newcomers, who make an organiser's job much easier. The enthusiasm of 2 helpers even ran to taking home and drying out the loo tents! And as you will be aware everything needed drying out! To future organisers, "Good Luck", it's not as hard as you may imagine. A little moan now, is your pre-event phone call really necessary? Judy Pittson
Back to Contents


Day Planner and Night Planner/Organiser's Comments For the day event, we decided to use the north car park so that we had use of the toilet block. As you may have seen, it was demolished just before the event! It would have been a pity to only use the new area of Sansom Wood for the Brown, so the shortest Blue that could be managed was planned, dictating the length of the Brown to keep it in proportion. Judging by comments at the finish, you felt the extra was worth it. Thanks to everybody who helped at the event, and personal thanks to my Controller, Andy Jones for gently nudging me when required, and to my son, Stephen Wright for the checking, catering and general assistance on every planning task for both events. For those of you who have never planned, I must say I have learnt more about how to interpret maps and how to visualise routes than I ever could have imagined! I would recommend you all have a go. Sorry about the poor night directions, the brambles and brashings, but at least it didn't snow! Ray Barnes
Back to Contents


Controller's Comments --- none ---
Back to Contents