Skip to main content
22 Jan 06Clumber Park
18 Mar 06Haywood Oaks
19 Mar 06Thieves Wood and Nomanshill Wood
20 May 06Bulwell Hall Park
11 Jun 06Brierley Country Park
24 Jun 06Burntstump Country Park
2 Jul 06Rufford Country Park
8 Jul 06The University of Nottingham and Highfields Park
9 Jul 06Haywood Oaks
15 Jul 06Colwick Park

Results for NOC Local Event, Holme Pierrepont, Sun 18th Jun 2006

String
White
Yellow
Orange
Technical
Planner/Organiser's Comments

String

    Nicolas & Imogen Wilson      5 & 7    LEI      8 mins
    Elizabeth Bedwell            7        DVO     10
    James Bedwell                4        DVO     14
    Isobel Goodwin               7        NOC      7
    Simon Taylor                 40       NOC      5
    Max Elliot                   10       NOC      5
    Joe Elliot                   12       NOC      5

Back to Contents




White 1 Kieran Huggan M10 NOC 10:40 2 William Parkinson M10 NOC 12:30 3 Francesca Littlewood M10 NOC 17:45 4 Isobel Goodwin W7 NOC 22:48 5 Elizabeth Bedwell W7 DVO 28:30 6 James Bedwell M4 DVO 29:15 7 Elisa Wayles W2 IND 30:10 8 M Wayles M11 IND 54:50 Back to Contents


Yellow 1 Libbie Jones 15:00 2 Victoria Littlewood W12 NOC 17:20 3 Max Elliott M10 NOC 18:18 4 Jack Lord M8 NOC 19:45 5 Adele Goodwin W13 NOC 36:30 6 Nicolas & Imogen Wilson 42:05 Back to Contents


Orange 1 Catherine Hughes W35 NOC 19:30 2 Bertie Tapp Scotting M14 NOC 27:00 3= Fiona Claxton W14 NOC 28:00 3= Daniel Kotecky M12 PRAGA 28:00 5 H Palmer W55 NOC 28:15 6 Christine Elliott W45 NOC 29:10 7 Helen Parkinson W40 NOC 31:13 8 Simon Taylor M40 NOC 31:30 9 J Woodall M65 NOC 33:17 10 P Olivant NOC 33:48 11 Craig Thomson M12 FVO 34:30 12 Ruth Ellis W55 DVO 34:35 13 Joe Elliott M12 NOC 35:25 14 Roy Smith M50 35:26 15 Ben Lord M12 NOC 37:00 16 Karen Bedwell W35 DVO 39:50 17= D Woodall W65 NOC 48:30 17= Debs Smith W46 48:30 Jim Clark rtd Back to Contents


Technical Score 1 Colin Smith M40 SYO 51:20 240 2 Dai Bedwell M35 DVO 51:40 240 3 Stuart Thomson M16 FVO 57:00 240 4 Tony Donaldson M35 NOC 56:40 230 5 Simon Elliott M50 NOC 60:17 240 -10 = 230 6 R Hodkinson W20 NOC 59:45 210 7 James Taylor M16 NOC 62:20 240 -30 = 210 8 R Edwards M55 LEI 56:00 200 9 D Bray M50 LEI 56:30 200 10 Ian Wilson M40 LEI 58:40 200 11 E Parkinson NOC 61:30 210 -20 = 190 12 Ian Wells M50 LEI 60:30 190 -10 = 180 13 Mark Thomson M40 FVO 63:40 220 -40 = 180 14 Pauline Ward W60 DVO 50:00 170 15 Rhys Roberts M18 NOC 54:25 170 16 Aidan Smith M12 SYO 59:05 170 17 John Marriott M55 LEI 61:50 190 -20 = 170 18 Mike Hampton M60 OD 67:10 240 -80 = 160 19 Steven Taylor M20 DVO 63:17 190 -40 = 150 20 Rodney Hugo M60 OD 59:25 140 21 Edward Nicholson M45 60:10 140 -10 = 130 22 David Olivant M55 NOC 49:40 110 23 Liddy Lovdon W21 DVO 53:40 110 24 Keith Roberts M45 NOC 62:38 140 -30 = 110 25 Mick Lord M40 NOC 72:30 240-130 = 110 26 Mark Burley M20 NOC 53:15 90 27 Helen Smith W21 SPLOT 57:55 90 28 Roman Kotecky M55 PRAGA/OD 68:20 180 -90 = 90 29 C Claxton W40 NOC 62:30 110 -30 = 80 30 Dave Skidmore M60 DVO 51:00 70 31 Rachel Davis W40 DVO 51:50 70 32 Harry Nicholson M14 NOC 57:45 60 33 Brian Ward M70 DVO 50:06 30 34 David Winser M55 NOC 66:00 80 -60 = 20 35 Tim Cairns M40 IND 82:00 240-220 = 20 Back to Contents



Planner/Organiser's Comments

Richard Beadle

Back to Contents