Skip to main content
8 Jan 11Silverhill Wood
9 Jan 11Silverhill Wood
6 Feb 11Rufford Country Park
13 Feb 11Sherwood Pines
5 Mar 11Colwick Woods
8 May 11Harlow Wood
5 Jun 11Nottingham City
12 Jun 11The Forest and Arboretum
26 Jun 11Rushcliffe Country Park
10 Jul 11Berry Hill Park

Results for NOC Sprint Event, Nottingham University, 02/04/2011

Courses Long, Short, Junior
Return to index

Long (length 7.8km, 52 controls)

  1  Ralph Street         SHUOC M21  37:51 
  2  Graham Gristwood     SHUOC M21  38:12 
  3  Richard Robinson       NOC M21  39:22 
  4  Oliver Johnson         SYO M21  39:28 
  5  Dave Schorah         ShUOC M21  39:29 
  6  John Rocke           SHUOC M21  39:58 
  7  Kristian Jones       ShUOC M20  40:23 
  8  Neil Northrop          SYO M21  41:11 
  9  Alex Rothman           SYO M21  43:27 
 10  Chris Smithard       ShUOC M21  44:18 
 11  Jonathan Malley      SHUOC M20  44:23 
 12  Glen Richardson        NOR M21  46:29 
 13  Gareth Candy           SYO M21  46:52 
 14  Robert Gardner          OD M20  46:55 
 15  Thomas Honniball       IND M21  47:08 
 16  Nicholas Barber      SHUOC M21  47:09 
 17  Rachael Elder          SYO W21  48:38 
 18  John Embrey            HOC M50  50:11 
 19  Anwen Darlington     ERYRI W21  50:15 
 20  Dan Findlay-Robinson  SLOW M21  50:56 
 21  Jenny Johnson          SYO W21  51:15 
 22  Ben Beresford          NOC M16  51:24 
 23  Charlotte Ward        HALO W20  52:01 
 24  Brian Ward            HALO M45  52:28 
 25  Toni O'Donovan          OD W21  52:34 
 26  Jenny Evans            NOC W18  54:15 
 27  Dorien James          SMOC M50  54:35 
 28  Jonathan Howell        WCH M55  54:41 
 29  Carlos Fernandez Lence NOC M35  54:56 
 30  Harry Nicholson        NOC M20  55:18 
 31  Nick Pullen            NOR M21  55:34 
 32  Stephen Kimberley      DVO M50  55:42 
 33  David Wilson          RAFO M21  55:56 
 34  Allan Williams         WCH M40  56:50 
 35  Graham Johnson         DVO M55  58:22 
 36  Nicholas Jones        AIRE M50  61:12 
 37  David Vincent          DVO M50  63:06 
 38  Kelvin Dawson          WCH M35  63:10 
 39  Alastair Paterson      LEI M40  64:12 
 40  Mark Foxwell           LEI M45  66:05 
 41  Ray Collins            WCH M55  68:02 
 42  Christopher Smith     BAOC M45  68:26 
 43  Michael Hanson-Morris   OD M18  70:42 
 44  Paul Watson           MDOC M35  75:25 
 45  Peter Hornsby          MOR M55  78:25 
 46  Daniel Kimberley       DVO M21  80:34 
 47  Richard Naish          IND M45  85:41 
mp   James Taylor           NOC M20  46:01 Incomplete
mp   Robert Kelly          EUOC M20  49:20 Incomplete
mp   Chris McCartney         OD M40  55:25 Incomplete
mp   John Robinson          WCH M60  61:43 Incomplete
mp   Mike Forbes            IND M21  77:41 Incomplete

Courses Long, Short, Junior
Return to Top, index

Short (length 5.1km, 35 controls)

  1  Nicholas Evans         NOC M50  35:57 
  2  Anthony Donaldson      NOC M40  37:05 
  3  Bill Hanley            SYO M55  37:48 
  4  Ian Turner             WCH M50  38:39 
  5  Bruce Bryant            OD M50  39:39 
  6  Nick Malbon            NOC M16  40:10 
  7  Kelly Candy            SYO W21  42:53 
  8  Delia Kingsbury        WRE W45  43:12 
  9  Peter Carey             OD M65  45:12 
 10  Robert Parkinson       NOC M50  45:57 
 11  Robert Shooter         DVO M55  46:03 
 12  Janet Evans            NOC W50  46:08 
 13  Mike Godfree           DVO M60  46:12 
 14  Elizabeth Parkinson    NOC W18  46:41 
 15  Catherine Williams     WCH W35  46:48 
 16  Steve Brockbank       DFOK M60  47:17 
 17  Sheila Carey            OD W65  47:42 
 18  Liz Godfree            DVO W60  48:01 
 19  John Middler            OD M55  48:03 
 20  Helen Parkinson        NOC W45  48:08 
 21  Hilary Palmer          NOC W60  48:45 
 22  Grahame Crawshaw      MDOC M60  50:13 
 23  Jane Booker            NOC W55  53:32 
 24  Jean Lochhead         EPOC W65  54:44 
 25  John Marriott          LEI M60  54:49 
 26  Robin Campbell        CHIG M70  54:54 
 27  Amy Kimberley          DVO W16  56:18 
 28  Jacqueline Embrey      HOC W50  57:21 
 29  Pauline Olivant        NOC W60  60:40 
 30  Ruth Ellis             DVO W60  63:01 
 31  Amanda Ward           HALO W45  63:51 
 32  Alison Slater          NOC W55  64:15 
 33  Hannah Horsewill       NOC W16  64:19 
 34  Anne Kimberley         DVO W50  65:26 
 35  Susan Findlay-Robinson WCH W55  66:01 
 35= Carys James           SMOC W18  66:01 
 37  James Clarke           NOC M55  67:33 
 38  Irene Crawshaw        MDOC W65  71:43 
 39  Ruby Campbell         CHIG W70  85:48 
 40  Ros James             SMOC W50  93:20 
 41  Christine Smith       BAOC W45  95:34 
mp   Mike Hampton            OD M65  38:33 Incomplete
mp   David Bray             LEI M55  40:00 Incomplete
mp   David Booker           NOC M55  43:35 Incomplete
mp   John Palmer            NOC M65  51:01 Incomplete
mp   Hayley Fox             LOG W35  52:04 Incomplete
mp   Dave Skidmore          DVO M65  53:33 Incomplete
mp   Linda Kelly          CLARO W50  59:32 Incomplete
mp   Sue Lynch              WCH W50  68:20 Incomplete

Courses Long, Short, Junior
Return to Top, index

Junior (length 2.6km, 19 controls)

  1  William Parkinson      NOC M16  17:31 
  2  Jack Lord              NOC M14  24:45 
  3  Jack Smith             NOC M14  25:05 
  4  Jessica Beresford      NOC W14  26:54 
  5  Jack Wickham           NOC M14  27:51 
  6  Miles Plaskett         DVO M18  28:40 
  7  Simon Warrener         NOC M12  38:01 
  8  Alastair Flynn         IND M12  43:43 
  9  Carley Dawson          WCH W21  71:46 
mp   Ben Lord               NOC M16  28:49 Incomplete
     Sophie Vincent         DVO W10  rtd   Retired

Courses Long, Short, Junior
Return to Top, index


Results software provided by Michael Napier,