Skip to main content
24 Jul 11Bulwell Hall Park
7 Aug 11Wollaton Park
21 Aug 11Wellow Park
11 Sep 11Bestwood Country Park
1 Oct 11Brierley Country Park
13 Nov 11Byron's Walk
17 Dec 11Walesby Forest
18 Dec 11Walesby Forest
8 Jan 12Bevercotes Pit Wood
22 Jan 12Blidworth Woods

Results for NOC District Event, Bramcote Hills and The Hemlock, 23/10/2011

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Green, Blue, Brown
Return to index

White (length 1.7km, climb 40m, 13 controls)

  1  Ethan Shepherd                              NOC M10  12:20 
  2  Alex Barr                                   IND M10  14:47 
  3  Samuel Davis                                DVO M10  15:38 
  4  Rachel Duckworth                            DVO W10  15:53 
  5  Benjamin Squire                             INT M10  17:15 
  6  Alexa Lindsay                               DVO W10  19:27 
  7  Max Elliot                                      M5   27:13 
  8  Hannah Mather                               LOG W5   29:42 
  9  Katie Spendlove                                 W4   31:12 
 10  Finlay Lowthian                             NOC M5   31:24 
 11  Charlotte Squire                            INT W4   34:40 
 12  Nancy, Mary, Catherine, Joana Jones & KenyonIND W3   48:09 
 13  Lizzy Broughton Lucy Kenyon               IND W3+W7  48:46 
     ------------------White standard-------------------

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index

Yellow (length 1.8km, climb 60m, 12 controls)

  1  Sarah Duckworth                             DVO W10  17:44 
  2  Fraser Ridgway                              NOC M10  17:51 
  3  James Lowthian                              NOC M10  18:03 
  4  Harry Wickham                               NOC M12  20:13 
  5  Ben Mather                                  LOG M8   26:56 
  6  Ariadna Masjoan                             IND W3   39:16 
     ------------------Yellow standard------------------
  7  Elsie Greenwood                             NOC W12  40:17 
  8  Isaac Spencer                               DVO M4   41:10 
  9  William Barker-Rose                         IND M4   45:49 
mp   Jorja Birkin                                    W5   92:59 1 out of order
     Matilda Greenwood                           NOC W14  rtd   Missing nos 2-10

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index

Orange (length 2.7km, climb 85m, 15 controls)

  1  Ethan Tebbutt                               LEI M10  27:19 
  2  Emily Rose                                  NOC W21  36:22 
  3  Alexander Ridgway                           NOC M14  39:49 
  4  Joe Field                                   SYO M10  43:41 
     ------------------Orange standard------------------
  5  Thomas Webster                              NOC M14  51:15 
  6  Adam Williamson                             NOC M14  60:34 
  7  Alistair Hart                               NOC M14  63:53 
mp   Cameron Ridgway                             NOC M16 118:20 Missing no 5

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index

Light Green (length 3.1km, climb 110m, 18 controls)

  1  Finn Lydon                                  LEI M12  28:31 
  2  Caroline Wickham                            NOC W50  37:19 
  3  Yasmin Field                                SYO W12  39:37 
  4  Andrew Ridgway                              NOC M45  39:55 
  5  Richard Torr                                NOC M55  40:15 
  6  Jack Wickham                                NOC M14  45:15 
  7  Kirstie Forbes                              IND W21  46:11 
  8  Patsy Greenwood                             NOC W18  48:31 
  9  Simon Warrener                              NOC M12  49:01 
 10  Charlotte Webster                           NOC W12  50:58 
 11  Roger Keeling                               DVO M65  58:08 
     ---------------Light Green standard----------------
 12  Sally Dipple                                DVO W50  61:31 
 13  Luke Davey                                  NOC M14  66:31 
 14  Di Read                                     LOG W45  67:34 
 15  Joanna Goodhead                             DVO W14  68:06 
 16  Barrie Bibby                                DVO M70  71:19 
 17  Molly Smith                                 LEI W65  78:31 
 18  Claire Newey                                NOC W21  85:05 
 19  Gill Francis                                NOC W60  98:05 
 20  Geoff Gibbs                                 LOG M70 101:45 
mp   Sanjay Puri                                 NOC M16  55:40 Missing no 15

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index

Green (length 4.7km, climb 185m, 23 controls)

n/c  Carlos Fernandez Lence                      NOC M35  40:02 
  1  Iain Tebbutt                                LEI M40  42:24 
  2  Daniel Holmes                              AIRE M21  44:36 
  3  Jordan Webster                              NOC M16  46:18 
  4  David Olivant                               NOC M60  46:24 
  5  Andy Hawkins                                DVO M60  48:16 
  6  Euan Tebbutt                                LEI M14  48:26 
  7  Liz Godfree                                 DVO W60  48:48 
  8  Paul Hudson                                 NOC M45  49:35 
  9  Dave Skidmore                               DVO M65  51:26 
 10  Kevin Price                                 DVO M50  52:40 
 11  Rachel Davis                                DVO W45  53:30 
 12  Andrew Breakwell                            NOC M60  54:06 
 13  Trudy Crosby                                LOG W50  55:58 
 14  Stuart Wicks                                DVO M45  56:15 
 15  Victoria Littlewood                         NOC W16  56:17 
 16  Judith Hughes                               WCH W45  56:38 
 17  Paul Smith                                  IND M45  57:01 
 18  Paul Young                                  IND M21  57:48 
 19  Rowan Staszkiewicz                          NOC M21  58:18 
 20  Richard Llewellyn                           NOC M55  58:51 
 21  Jack Smith                                  NOC M14  59:28 
 22  David Sissons                               NOC M35  60:23 
 23  Liz Heaton                                  LEI W21  60:48 
 24  Judith Holt                                 DVO W60  60:57 
 25  Roseanne Field                              SYO W45  61:08 
 26  Joe Stas                                    NOC M21  61:49 
 27  Jeffrey Baker                               LOG M60  62:00 
     ------------------Green standard-------------------
 28  Trish Lydon                                 LEI W40  63:48 
 29  David Winser                                NOC M60  64:23 
 30  Julie Webster                               NOC W45  65:10 
 31  Hilary Hodkinson                            NOC W55  65:42 
 32  Lloyd Staszkiewicz                          NOC M21  66:42 
 33  Graham Dugdale                            DEVON M60  67:38 
 34  John Woodall                                NOC M70  70:46 
 35  Barbara Tebbutt                             LEI W45  70:55 
 36  Tony Buckland                               NOC M75  71:58 
 37  Hannah Horsewill                            NOC W16  72:23 
 38  Cathryn Goodhead                            DVO W45  73:35 
 39  Ruth Ellis                                  DVO W60  74:02 
 40  John Cooke                                  DVO M65  77:20 
 41  Margaret Keeling                            DVO W60  77:34 
 42  Jeffrey Edwards                             LEI M65  79:36 
 43  Terry Peach                                 DVO M65  80:59 
 44  Alison Hayes                                DVO W45  85:11 
 45  Anne Gibbs                                  LOG W65  90:01 
 46  Wendy Foster                                NOC W45  93:59 
mp   Paul Orton                                  NOC M40  51:52 Missing no 16
mp   Jack Lord                                   NOC M14  53:25 Missing no 14
     Delphine Suty                               LOG W40  rtd   Missing nos 14,21-23

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index

Blue (length 5.8km, climb 245m, 30 controls)

  1  William Parkinson                           NOC M16  47:31 
  2  Stephen Kimberley                           DVO M50  47:34 
  3  Nicholas Evans                              NOC M50  48:16 
  4  Roger Edwards                               LEI M60  50:50 
  5  Alastair Paterson                           LEI M40  51:07 
  6  Nick Malbon                                 NOC M16  52:55 
  7  Radu Rosca                                  NOC M20  54:12 
  8  Ian Hughes                                  WCH M45  55:00 
  9  Kevin Sheridan                              NOC M35  55:21 
 10  Alison Hardy                                LEI W45  57:03 
 11  Keith Roberts                               NOC M50  57:49 
 12  Mike Godfree                                DVO M60  58:53 
 13  Alan Beardsley                              NOC M60  59:51 
 14  Tanya Taylor                                LOG W40  59:54 
 15  Michael Lord                                NOC M45  60:08 
 16  John Marriott                               LEI M60  62:39 
 17  Robert Parkinson                            NOC M50  63:16 
 18  Jonathan Cundill                            DVO M45  67:23 
 19  Glynn Smith                                 LEI M65  67:43 
 20  Ann-Marie Duckworth                         DVO W45  68:49 
 21  Andrew Wallace                              NOC M50  69:28 
 22  Ursula Williamson                           LEI W45  69:57 
 23  Robert Haskins                              LEI M60  71:14 
     -------------------Blue standard-------------------
 24  Simon Ford                                  LEI M65  72:55 
 25  Mike Forbes                                 IND M21  73:09 
 26  Richard Beadle                              NOC M45  74:17 
 27  Sean Harrington                             LOG M50  74:37 
 28  Nigel Lydon                                 LEI M45  74:52 
 29  Steve Edgar                                 LEI M45  75:01 
 30  Mark Goodhead                               DVO M16  77:36 
 31  Michael Lindsay                             DVO M60  83:28 
mp   Graeme Huggan                               NOC M50  72:02 Missing no 26
     Janet Evans                                 NOC W50  rtd   Missing nos 11-12,18-30

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index

Brown (length 7.3km, climb 325m, 30 controls)

  1  David Schorah                               DEE M21  40:05 
  2  Andrew Powell                               NOC M21  45:37 
  3  John Duckworth                              DVO M45  46:52 
  4  Angus Shedden                               LEI M35  48:17 
  5  Paul Murgatroyd                             LOG M40  49:15 
  6  Zachary Field                               SYO M16  51:28 
  7  David Hunt                                  BOK M50  53:49 
  8  Craig Thomson                               FVO M18  54:19 
  9  Jake Field                                  SYO M16  58:39 
 10  Ruth Sheddon                                LEI W21  58:55 
 11  Dean Field                                  SYO M45  59:04 
 12  Dave Peter Denness                          LOG M50  59:19 
     ------------------Brown standard-------------------
 13  Roy Mitton                                  NOC M40  63:14 
 14  John Mather                                 LOG M40  69:55 
 15  Mark Webster                                NOC M45  69:58 
 16  Jeanne Gaudin                               LOG W21  71:40 
 17  Tim Cairns                                  DVO M45  81:26 

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index


Results software provided by Michael Napier,