Skip to main content
9 Jan 11Silverhill Wood
6 Feb 11Rufford Country Park
13 Feb 11Sherwood Pines
5 Mar 11Colwick Woods
2 Apr 11The University of Nottingham and Highfields Park
5 Jun 11Nottingham City
12 Jun 11The Forest and Arboretum
26 Jun 11Rushcliffe Country Park
10 Jul 11Berry Hill Park
24 Jul 11Bulwell Hall Park

Results for NOC District Event, Harlow Wood, 08/05/2011

Courses Blue, Brown, Green, Light Green, Orange, White, Yellow
Return to index

Blue (length 6.4km, climb 170m, 16 controls)

  1  Chris McCartney           OD M40  49:36 
  2  Harrison McCartney        OD M14  49:42 
  3  Andy Sykes               DVO M45  49:50 
  4  Stephen Kimberley        DVO M50  51:22 
  5  John Hurley              DVO M55  52:49 
  6  Paul Morris              NOC M50  53:31 
  7  John Brammer             WRE M50  54:30 
  8  Clive Street             LOG M50  54:40 
  9  Peter Jones             AIRE M55  57:23 
 10  Anne Straube              OD W35  57:53 
 11  Robert Parkinson         NOC M50  58:07 
 12  Andrew Yeates            WCH M50  58:35 
 13  Barry Elkington           OD M55  58:55 
 14  William Parkinson        NOC M16  59:51 
 15  David Booker             NOC M55  60:25 
 16  Robert Brandon            OD M60  60:41 
 17  Mike Smith               DVO  45  61:20 
 18  Glynn Smith              LEI M65  64:35 
 19  Roger Edwards            LEI M60  64:39 
 20  Alan Beardsley           NOC M60  65:31 
 21  Nick Malbon              NOC M16  65:32 
 22  Simon Ford               LEI M65  66:11 
 23  Andrew Breakwell         NOC M60  66:37 
 24  Keith Ellery             WCH M55  66:38 
 25  Michael Lindsay          DVO M60  66:39 
 26= Graeme Huggan            NOC M50  66:41 
 26= Nigel Lydon              LEI M45  66:41 
 28  Mark Hardy               LEI M40  66:42 
 29  Ann-Marie Duckworth      DVO W45  67:10 
 30  Harriet Lawson           DVO W16  67:29 
 31= Peter Harris            HALO M50  68:10 
 31= Adrian Northcott         DVO M45  68:10 
 33  Daniel Roth               OD M40  70:38 
 34  Luis Perdigao            NOC M35  70:54 
 35  Colin Best               SYO M60  71:14 
 36  Alison Hardy             LEI W45  71:44 
 37  Alastair Paterson        LEI M40  72:07 
 38  George Normand           LEI M65  72:38 
 39  Mark Goodhead            DVO M16  73:13 
 40  Kim Buxton               DVO W50  74:21 
     ---------Blue standard----------
 41  Clare Claxton            NOC W50  77:45 
 42  Margaret Keeling         DVO W60  81:02 
 43  David Winser             NOC M60  83:15 
 44  Ursula Williamson        LEI W45  84:29 
 45  Sarah Edwards            LOG W21  88:32 
 46  Peter Howsam            WAOC M60  93:49 
 47  Steve Edgar              LEI M45  99:36 
mp   David Harrison           SYO M45  54:20 Missing no 16
mp   Jordan Webster           NOC M16  63:41 Missing nos 14-15
mp   Richard Beadle           NOC M45  76:15 Missing no 9

Courses Blue, Brown, Green, Light Green, Orange, White, Yellow
Return to Top, index

Brown (length 8.1km, climb 175m, 21 controls)

  1  Richard Robinson         NOC M21  45:31 
  2  Shane Lynch              SYO M21  52:02 
  3  Bill Edwards             SYO M40  52:42 
  4  John Duckworth           DVO M45  58:31 
  5  Karl Marshall            SYO M40  62:10 
  6  Martin Pigott          POTOC M35  64:44 
  7  Tim Street                HH M21  65:40 
  8  Craig Thomson            FVO M18  66:53 
  9  David Lawson             DVO M45  68:07 
 10  Ben Beresford            NOC M16  69:01 
 11  Anthony Donaldson        NOC M40  69:29 
 12  Jeanne Gaudin            LOG W21  69:53 
 13  Paul Beresford           NOC M40  72:19 
 14  Lee Scott                SYO M45  73:18 
 15  Matthew Green            NOC M18  74:05 
 16  Anthony Hall             SYO M45  74:18 
     ---------Brown standard---------
 17  Dave Denness             LOG M50  76:06 
 18  Mark Webster             NOC M45  77:24 
 19  Mark Thomson             FVO M45  77:43 
 20  Iain Tebbutt             LEI M40  78:54 
 21  Michael Lord             NOC M45  79:28 
 22  Steve Green              NOC M55  80:14 
 23  David Bray               LEI M55  80:50 
 24  Lucy Wiegand             SYO W40  83:49 
 25  Russell Buxton           DVO M50  85:19 
 26  Paul Goodhead            DVO M50  87:56 
 27  Ian Wells                LEI M55  89:56 
 28  Peter Brookes            NOC M50  89:59 
 29  Gary Peet                NOC M40  90:41 
 30  Peter Carter             NOC M50  92:19 
 31  Tim Cairns               DVO M45 102:35 
mp   John Orton               NWO M55  66:06 Missing no 10

Courses Blue, Brown, Green, Light Green, Orange, White, Yellow
Return to Top, index

Green (length 4.9km, climb 125m, 15 controls)

  1  Phillip Denness          LOG M20  42:08 
  2  Tim Wiegand              SYO M40  42:58 
  3  Katherine Hall           SYO W16  44:13 
  4  Max Elliott              NOC M16  46:28 
  5  Fionne Lynch             SYO W21  49:28 
  6  David Olivant            NOC M60  49:37 
  7  Euan Tebbutt             LEI M14  49:40 
  8  Peter Guillaume           OD M60  50:11 
  9  Martin Wheeler           LOG M55  50:13 
 10  Trish Lydon              LEI W40  51:04 
 11  Elizabeth Parkinson      NOC W18  52:17 
 12  Stephen Elkington         OD M14  52:23 
 13  David Anderson           LEI M70  52:39 
 14  Matthew Elkington         OD M16  53:06 
 15  Dave Heath               SYO M50  53:24 
 16  Helen Parkinson          NOC W45  54:23 
 17  Kevin Price              DVO M50  55:38 
 18  Paul Wright              DVO M50  55:41 
 19  Dave Skidmore            DVO M65  56:06 
 20  Alison Wright            LOG W21  56:18 
 21  David Dickinson          NOC M45  56:42 
 22  Peter Cholerton          NOC M55  58:01 
 23  Hilary Palmer            NOC W60  58:43 
 24  Rachel Davis             DVO W45  58:47 
 25= Caroline Brammer         WRE W40  58:49 
 25= John Palmer              NOC M65  58:49 
 27  David Cooke              NOC M60  59:01 
 28= Philip Emery             NOC M40  59:38 
 28= Lowri Jones             AIRE W21  59:38 
 30  Julie Webster            NOC W45  60:06 
 31  Keith Streb              NOC M55  60:36 
 32  Paul Weller              IND M45  60:53 
 33  Jane Booker              NOC W55  61:28 
 34  Jessica Beresford        NOC W14  62:39 
 35  John Pigott            POTOC M65  62:56 
     ---------Green standard---------
 36  Janet Richardson          OD W60  63:18 
 37  Colin Drury              SYO M60  63:21 
 38  Tony Buckland            NOC M75  64:12 
 39  Alison Yeates            WCH W40  64:27 
 40  David Wayles             NOC M45  64:28 
 41  Cathryn Goodhead         DVO W45  65:23 
 42  Chris Kirkham           MDOC M60  65:47 
 43  Simon Brickwood          NOC M40  66:00 
 44  Terry Peach              DVO M65  66:08 
 45  Jack Lord                NOC M14  66:15 
 46  Peter Leverington        NOR M75  66:41 
 47  Elaine Smith             NOC W55  67:04 
 48  Barbara Tebbutt          LEI W45  67:15 
 49  Derek Bishton            DVO M60  67:58 
 50  Kevin King               NOC M50  68:14 
 51  Glyn Mayley              LOG M55  68:24 
 52  David Sissons            NOC M35  68:37 
 53  Alan West                LEI M50  69:19 
 54  Ruth Ellis               DVO W60  70:14 
 55  Sue Hallett               OD W65  70:46 
 56  Liz Davies              AIRE W55  72:38 
 57  Christine Elliott        NOC W50  75:23 
 58  Jane Howsam             WAOC W60  77:46 
 59  Richard Llewellyn        NOC M55  79:39 
 60  John Woodall             NOC M70  81:21 
 61  Melanie Elkington         OD W50  81:50 
 62  Anne Kimberley           DVO W50  82:17 
 63  Tony Berwick             DVO M70  87:46 
 64  Greta Greenall            OD W60  91:41 
 65  Simon West               LEI M14  93:25 
 66  Alison Slater            NOC W55 101:43 

Courses Blue, Brown, Green, Light Green, Orange, White, Yellow
Return to Top, index

Light Green (length 3.7km, climb 95m, 11 controls)

  1  Chris Brown              NOC M40  45:44 
  2  Finn Lydon               LEI M12  46:36 
  3  Judith Guillaume          OD W55  49:59 
  4  Philip Wiegand           SYO M14  53:27 
  5  Joanna Goodhead          DVO W14  55:43 
  6  Kate Orton               NWO W55  58:57 
  7  Alison Hayes             DVO W45  62:10 
  8  Charlotte Webster        NOC W12  62:28 
  9  Chris March             AIRE M70  67:49 
 10  James Cully Rush Shah    IND M21  68:20 
 11  Lindsey Brown            NOC W50  68:59 
 12  Wendy West               LEI W45  70:25 
 13  Doreen Best              SYO W60  71:12 
     ------Light Green standard------
 14  Frank Smith               OD M80  71:20 
 15  Molly Smith              LEI W65  76:44 
 16  Bethany Didsbury         NOC W14  78:26 
 17  Margaret Buckland        NOC W70  80:03 
 18  Isoldt Harris           HALO W50  83:31 
 19  Thomas Webster           NOC M14  87:25 
 20  John Pickles             NOC M60 101:52 
 21  Gill Francis             NOC W60 134:32 
mp   Peter Chick              LEI M65  74:54 Missing no 4
mp   Pru Normand              LEI W60  83:54 Missing no 10
     Mateusz Karo Lawrynowicz NOC M21  rtd   Missing nos 2-11
     Chanchal Rethish Kumar   IND W21  rtd   Missing nos 2-11

Courses Blue, Brown, Green, Light Green, Orange, White, Yellow
Return to Top, index

Orange (length 3.1km, climb 85m, 11 controls)

  1  Nicola Northcott         DVO W14  45:07 
  2  Ella-Rose McCartney       OD W12  46:26 
  3  Simon Warrener           NOC M12  52:35 
  4  Alastair Flynn           NOC M12  59:12 
  5  Ethan Tebbutt            LEI M10  66:43 
  6  Robbie Roberts           IND M14  68:22 
     --------Orange standard---------
  7  George & Craig Drury     IND M3   68:59 
  8  Daniel Young                 M10  78:04 
  9  Lucy Young                   W10  79:19 
 10  Susan & David Ward   IND M50/W40  93:21 
 11  Matthew Whitmill         IND M40 135:55 

Courses Blue, Brown, Green, Light Green, Orange, White, Yellow
Return to Top, index

White (length 1.5km, climb 55m, 9 controls)

  1  Rachel Duckworth         DVO W10  10:33 
  2  Samuel Davis             DVO M10  11:52 
  3  Owen Burton              IND M10  16:06 
  4  Louisa Bramma            IND W6   16:13 
  5  Sophie Clark             NOC W10  16:31 
  6  Ellie Hughes             NOC W10  17:04 
  7  Robert Hughes            NOC M10  17:06 
  8  Alexa Lindsay            DVO W10  17:20 
  9  Matthew Clark            NOC M10  17:44 
 10  Hannah Shelley           IND W7   19:36 
 11  Isabella Robinson        NOC W1   23:44 
 12  Reed Lydon               LEI W10  24:23 
     ---------White standard---------
mp   Elisa Wayles             NOC W10  34:03 Missing no 6

Courses Blue, Brown, Green, Light Green, Orange, White, Yellow
Return to Top, index

Yellow (length 2.3km, climb 75m, 9 controls)

  1  George Carley            NOC M10  17:58 
  2  Sarah Duckworth          DVO W10  24:44 
  3  Ellie Hughes             NOC W10  27:51 
  4  Robert Hughes            NOC M10  27:54 
     --------Yellow standard---------
  5  Drury Family                 IND  30:27 
  6  James Peet               NOC M12  33:39 
  7  Adam Wiegand             SYO M10  42:56 
  8  Hannah Shelley           IND W7   51:44 

Courses Blue, Brown, Green, Light Green, Orange, White, Yellow
Return to Top, index


Results software provided by Michael Napier,