Skip to main content
5 Mar 11Colwick Woods
2 Apr 11The University of Nottingham and Highfields Park
8 May 11Harlow Wood
5 Jun 11Nottingham City
12 Jun 11The Forest and Arboretum
10 Jul 11Berry Hill Park
24 Jul 11Bulwell Hall Park
7 Aug 11Wollaton Park
21 Aug 11Wellow Park
11 Sep 11Bestwood Country Park

Results for NOC Summer League, Rushcliffe Country Park, 26/06/2011

Courses Introductory, Long technical, Medium, Short technical
Return to index

Introductory (length 1.7km, 11 controls)

  1  Ethan Shepherd          NOC M10  11:07 
  2  Finlay Lowthian         NOC M5   27:55 

Courses Introductory, Long technical, Medium, Short technical
Return to Top, index

Long technical (length 5.5km, 16 controls)

  1  Anders Brahn          JONKO M40  33:18 
  2  Matthew Green           NOC M18  34:15 
  3  Ben Beresford           NOC M16  35:36 
  4  Steve Green             NOC M55  37:39 
  5  Paul Beresford          NOC M40  38:28 
  6  William Parkinson       NOC M16  38:32 
  7  Keith Lowthian          NOC M40  39:00 
  8  Kitty Bray               SN W21  39:20 
  9  Joe Elliott             NOC M18  39:25 
 10  Simon Elliott           NOC M55  40:04 
 11  Robert Parkinson        NOC M50  40:07 
 12  Mike Capper            WAOC M55  40:09 
 13  Sam Fraser              NOC M21  40:26 
 14  Graeme Huggan           NOC M50  40:36 
 15  Robert Haskins          LEI M60  41:03 
 16  John Marriott           LEI M60  43:59 
 17  Helen Parkinson         NOC W45  44:01 
 18  Michael Lord            NOC M45  44:13 
 19  Max Elliott             NOC M16  44:19 
 20  Kevin Sheridan          NOC M35  45:17 
 21  Tracey Brookes          LEI W45  45:19 
 22  Nick Malbon             NOC M16  46:49 
 23  Keith Roberts           NOC M50  46:52 
 24  Peter Cholerton         NOC M55  47:30 
 25  Carolyn Marr             OD W60  48:47 
 26  Roman Kotecky            OD M60  49:17 
 27  David Booker            NOC M55  50:21 
 28  Dave Skidmore           DVO M65  50:37 
 29  David Sissons           NOC M35  51:04 
 30  Pauline Ward            DVO W65  52:36 
 31  Rodney Hugo              OD M65  55:26 
 32  Sue Bicknell             OD W65  56:07 
 33  Ian Wells               LEI M55  58:03 
mp   Samuel Horsewill        NOC M18  35:56 Missing no 5
mp   David Bray              LEI M55  38:34 Missing no 5

Courses Introductory, Long technical, Medium, Short technical
Return to Top, index

Medium (length 2.5km, 9 controls)

  1  Jamie Lowthian          NOC M10  18:47 
  2  Miles Plaskett          DVO M18  19:21 
  3  Peet family                 NOC  22:28 
  4  Simon Warrener          NOC M12  23:17 
  5  Jessica Beresford       NOC W14  24:33 
  6  Jane Booker             NOC W55  26:42 
  7  Alistair Hart           NOC M14  32:58 
  8  Adam Williamson         NOC M14  33:27 
mp   Tom Cooley              NOC M10  36:32 Missing nos 6,8
     John Cooley             NOC M50  dnf   No finish time

Courses Introductory, Long technical, Medium, Short technical
Return to Top, index

Short technical (length 4.3km, 13 controls)

  1  Catherine Hughes        NOC W40  28:16 
  2  Bruce Bryant             OD M50  29:08 
  3  Neil Fraser             NOC M50  29:28 
  4  David Olivant           NOC M60  30:46 
  5  Hilary Palmer           NOC W60  31:17 
  6  Jack Lord               NOC M14  32:32 
  7  Robert Titterington     LEI M65  33:01 
  8  Liz Phillips             OD W45  33:10 
  9  Peter Hubberstey        NOC M65  35:02 
 10  David Winser            NOC M60  42:50 
 11  John Woodall            NOC M70  43:22 
 12  Ruth Ellis              DVO W60  44:03 
 13  Chris Horsewill         NOC W50  56:02 
 14  Brian Ward              DVO M75  57:32 
mp   Christine Elliott       NOC W50  29:03 Missing nos 12-13
mp   Winnie, Stella & Jessie + 2 NOC  33:03 Missing no 3

Courses Introductory, Long technical, Medium, Short technical
Return to Top, index


Results software provided by Michael Napier, e-mail mnapier @ cix.co.uk