Skip to main content
8 May 11Harlow Wood
5 Jun 11Nottingham City
12 Jun 11The Forest and Arboretum
26 Jun 11Rushcliffe Country Park
10 Jul 11Berry Hill Park
7 Aug 11Wollaton Park
21 Aug 11Wellow Park
11 Sep 11Bestwood Country Park
1 Oct 11Brierley Country Park
23 Oct 11Bramcote Hills and The Hemlockstone

Results for NOC Summer League, Bulwell Hall, 24/07/2011

Courses White, Orange, Short tech, Tech
Return to index

White (length 1.6km, 13 controls)

  1  Ethan Shepherd    NOC M10  10:05 
  2  Robert Towndrow   IND M12  12:21 
  3  Findley Lothian   NOC M5   23:33 
  4  Lucy Stephens     IND W10  54:04 
     -----White standard------

Courses White, Orange, Short tech, Tech
Return to Top, index

Orange (length 2.9km, 14 controls)

  1  Jamie Lothian     NOC M10  47:27 
  2  Eleanor Cooley    NOC W12  48:25 
  3  John & Tom Cooley NOC M10  49:31 
  4  Simon Warrener    NOC M12  69:38 
  5  Connie & Victor IND M/W21  70:24 
     -----Orange standard-----
  6  Alan Oates        IND M21  72:11 
  7  Alistair Hart     NOC M14  77:48 
mp   Richard Acklam    IND M45  55:45 Missing nos 1-2

Courses White, Orange, Short tech, Tech
Return to Top, index

Short tech (length 4.0km, 21 controls)

  1  Catherine Hughes  NOC W40  36:39 
  2  Hilary Palmer     NOC W60  38:21 
  3  Simon Elliott     NOC M55  39:16 
  4  David Olivant     NOC M60  40:33 
  5  Christine Elliott NOC W50  40:50 
  6  Angela Lucking    NOC W45  40:56 
  7  Peter Hubberstey  NOC M65  42:12 
  8  Dave Skidmore     DVO M65  44:34 
  9  Jack Lord         NOC M14  44:37 
 10  Trudy Crosby      LOG W50  45:23 
 11  Laura Hindle     MDOC W14  47:35 
 12  Sue Hallett        OD W65  49:47 
 13  Simon Brickwood   NOC M40  50:36 
 14  Ruth Ellis        DVO W60  51:39 
 15  Mike Hallam       IND M45  60:15 
 16  Jen Gale          DVO W65  65:42 
 17  Alison Slater     NOC W55  68:18 
mp   Hayley Fox        LOG W35  48:26 Missing no 15
mp   David Didsbury    NOC M50  97:37 Missing nos 9,15

Courses White, Orange, Short tech, Tech
Return to Top, index

Tech (length 5.2km, 26 controls)

  1  Ben Beresford     NOC M16  37:12 
  2  Mick Lucking      NOC M50  37:35 
  3  Andy Sykes        DVO M45  39:08 
  4  Tony Udris        SYO M40  40:03 
  5  Roy Mitton        NOC M40  44:12 
  6  Matthew Green     NOC M18  44:17 
  7  Paul Beresford    NOC M40  44:42 
  8  Trevor Hindle    MDOC M45  46:20 
  9  Nadine Wright      OD W21  46:31 
 10  William Parkinson NOC M16  46:36 
 11  Steve Green       NOC M55  46:53 
 12  Michael Lord      NOC M45  47:29 
 13  Alan Beardsley    NOC M60  49:39 
 14  Ian Wells        RAFO M55  49:41 
 15  Rex Bleakman      DVO M65  50:01 
 16  Sarah Edwards     LOG W21  51:07 
 17  Robert Parkinson  NOC M50  53:09 
 18  Derek Gale        DVO M65  53:21 
 19  Helen Parkinson   NOC W45  54:21 
 20  Dave Walsh        IND M50  56:58 
 21  Mike Towndrow     IND M50  58:15 
 22  Samuel Till       NOC M21  59:32 
 23  Carolyn Hindle   MDOC W16  59:38 
 24  Paul Hudson       NOC M45  61:04 
 25  Hazel Hindle     MDOC W45  73:23 
 26  Keith Lothian     NOC M40  95:32 
mp   John Cundill      DVO M45  49:47 Missing no 12
mp   David Sissons     NOC M35  52:11 Missing no 12
mp   Keith Streb       NOC M55  59:25 1 out of order

Courses White, Orange, Short tech, Tech
Return to Top, index


Results software provided by Michael Napier, e-mail mnapier @ cix.co.uk