Skip to main content
12 Jun 11The Forest and Arboretum
26 Jun 11Rushcliffe Country Park
10 Jul 11Berry Hill Park
24 Jul 11Bulwell Hall Park
7 Aug 11Wollaton Park
11 Sep 11Bestwood Country Park
1 Oct 11Brierley Country Park
23 Oct 11Bramcote Hills and The Hemlockstone
13 Nov 11Byron's Walk
17 Dec 11Walesby Forest

Results for NOC Summer League, Wellow Woods, 21/08/2011

Courses Introductory, Intermediate, Short Technical, Long Technical
Return to index

Introductory (length 2.1km, climb 40m, 8 controls)

  1  Ethan Shepherd            NOC M10  14:57 
  2  Mark Hudson               NOC M14  16:22 
  3  Cameron Ridgeway          NOC M16  23:34 
  4  Oonah Ridgeway            NOC W45  29:07 
  5  Winnie, Stella, Jessie + 2NOC K9   35:41 
  6  Ben Mather                NOC M8   38:14 
  7  Fraser Ridgeway           NOC M10  44:57 
  8  Jack Osborn               IND M8   50:20 
  9  Jacob Fuller              IND M8   50:21 
mp   Alexander Ridgeway        NOC M16  46:22 Missing no 1

Courses Introductory, Intermediate, Short Technical, Long Technical
Return to Top, index

Intermediate (length 3.1km, climb 75m, 11 controls)

  1  Simon Warrener            NOC M12  53:52 
  2  John Cooley               NOC M50  66:24 
  3  Ian Hart                  NOC M55  72:40 
  4  Charlotte Webster         NOC W12  75:15 
  5  Valerie Gebbett           NOC W70  78:52 
  6  Geof Gibbs                LOG M70 104:51 
mp   Alistair Hart             NOC M14  75:16 Missing no 8
     Alastair Flynn            NOC M12  rtd   Missing nos 5-11
     James Peet                NOC M12  rtd   Missing nos 4-11
     Eleanor Cooley            NOC W12  rtd   Missing nos 4-11

Courses Introductory, Intermediate, Short Technical, Long Technical
Return to Top, index

Short Technical (length 3.6km, climb 160m, 12 controls)

  1  Chris Sanderson           IND M45  37:09 
  2  Gary Peet                 NOC M40  41:18 
  3  Judith Checkley           SYO W55  47:08 
  4  Terry Crosby              LOG M55  47:50 
  5  Christine Elliott         NOC W50  49:06 
  6  Angela Lucking            NOC W45  50:59 
  7  Jack Lord                 NOC M14  58:09 
  8  Jane Booker               NOC W55  58:32 
  9  Trudy Crosby              LOG W50  60:40 
 10  Dave Skidmore             DVO M65  68:05 
 11  Simon Brickwood           NOC M40  69:26 
 12  John Shaw                SMOC M60  71:47 
 13  Alison Wright             LOG W21  74:12 
 14  Rosie Shaw               SMOC W60  80:26 
 15  Ruth Ellis                DVO W60  81:43 
 16  Frank Ryan              WEGOS M65  84:02 
 17  Andrew Ridgeway           IND M45  86:57 
 18  Louise Sandell            NOC W50  93:09 
 19  Alison Slater             NOC W5   95:23 
mp   Julie Webster             NOC W45  87:48 Missing nos 7-8
     Ann Gibbs                 LOG W65  rtd   Missing nos 8-11
     Eric Gebbett              NOC M75  rtd   Missing nos 6-10

Courses Introductory, Intermediate, Short Technical, Long Technical
Return to Top, index

Long Technical (length 4.5km, climb 190m, 16 controls)

  1  Richard Robinson          NOC M21  33:33 
  2  Paul Morris               NOC M50  44:06 
  3  Mick Lucking              NOC M50  44:43 
  4  Chris Sanderson          BAOC M45  44:58 
  5  Liam Harrington           LOG M21  46:53 
  6= Mike Hampton               OD M65  47:50 
  6= Anthony Donaldson         NOC M40  47:50 
  8  Jenny Evans               NOC W18  49:27 
  9  Padraig Higgins       MID NAV M45  51:01 
 10  Michael Lord              NOC M45  52:13 
 11  Catherine Hughes          NOC W40  54:16 
 12  Nick Malbon               NOC M16  55:31 
 13  David Booker              NOC M55  55:53 
 14  William Parkinson         NOC M16  59:30 
 15  Andy Lucas                LOG M45  59:58 
 16  Roy Mitton                NOC M40  61:53 
 17  John Mather               LOG M40  65:39 
 18  Kevin Randall             SYO M21  66:40 
 19  Ian Wells                 LEI M55  67:27 
 20  Alan Beardsley            NOC M60  70:18 
 21  Ray Waight                SYO M55  75:34 
 22  Paul Hudson               NOC M45  76:21 
 23  David Sissons             NOC M35  80:49 
 24  Max Elliott               NOC M16  91:06 
 25  Sam Till                  NOC M21  91:11 
 26  Hayley Fox                LOG W35  95:28 
 27  Graeme Huggan             NOC M50  98:29 
 28  Gemma Tate                SYO W21 115:31 
 29  Alison Doyle             MDOC W60 124:51 
mp   Andy Sykes                DVO M45  51:27 2 out of order
mp   Nicholas Evans            NOC M50  73:03 Missing no 16
mp   Joe Elliott               NOC M18  78:01 Missing no 14
mp   Jordan Webster            NOC M16  78:40 Missing nos 10-11
     Keith Streb               NOC M55  rtd   Missing nos 13-16
     Mike Capper              WAOC M55  rtd   Missing nos 8-16
     Craig Lucas               LOG M14  rtd   Missing nos 11-15

Courses Introductory, Intermediate, Short Technical, Long Technical
Return to Top, index


Results software provided by Michael Napier, e-mail mnapier @ cix.co.uk