Skip to main content
2 Jul 05The University of Nottingham and Highfields Park
3 Jul 05Bramcote Hills and The Hemlockstone
9 Jul 05Rushcliffe Country Park
17 Jul 05The University of Nottingham and Highfields Park
21 Aug 05Vicar Water Country Park
30 Oct 05Harlow Wood
4 Dec 05Sherwood Pines
18 Dec 05Walesby Forest
22 Jan 06Clumber Park
18 Mar 06Haywood Oaks

Results for NOC Local Event, Blidworth Woods, Sun 18th Sep 2005

String
White
Yellow
Orange
Green
Planner's Comments
Organiser's Comments
String
The following children successfully completed the string course
  Samuel Davis            Age 3    DVO
  Rebecca King                5    IND
  Isabell Goodwin             6    IND
  Francesca Littlewood        6    NOC

Back to Contents


White 1.1 km 20 m climb 8 controls 1 William Parkinson M10 NOC 7:47 2 James Barnes M10 8:19 3 Hannah Turner W12 LOG 10:25 4 Caroline Garfield W8 IND 11:19 5 Isabel Goodwin W6 16:24 6 Samuel Davis M3 DVO 22:18 7 Joseph Cholerton M5 NOC 22:29 ----------- White standard ----------------- Back to Contents
Yellow 2.2 km 65 m climb 10 controls 1 Chris Houlton M12 26:03 2 Oliver Richards M12 26:15 3 Stephanie Garfield W11 IND 28:16 4 King Family IND 28:25 5 Matthew Green M12 32:54 6 Oliver Goodman 33:01 7 Laurence Alfred M17 33:03 8 David Lynas M12 33:48 9 Matti Wetton 34:12 10 Adele Goodwin W13 NOC 34:55 11 Victoria Littlewood W10 NOC 35:10 12 Eamonn Lim M11 37:34 ------------ Yellow standard ---------------- 13 Arjun Nehra M10 39:21 14 Krshav Nehra M21 39:39 15 Wetton-Byrne Family 80:46 16 Ben, Danny & Jack IND 82:59 Back to Contents
Orange 2.5 km 65 m climb 10 controls 1 Bertie Tapp Scotting M14 NOC 21:58 2 Elizabeth Parkinson W12 NOC 25:48 3 Hilary Hodkinson W50 NOC 25:08 4 Josh Turnbull M14 NOC 26:55 5 Leonne Durrant W12 LOG 34:49 -------------- Orange standard -------------- 6 Hannah Horsewill W10 NOC 39:53 7 Margaret Wainwright SYO 45:15 8 Helen Parkinson W35 NOC 57:52 9 Fiona Sutherland W10 SYO 62:52 10 Samuel Horsewill M12 NOC 63:01 Back to Contents
Green 4.2 km 85 m climb 12 controls 1 David Hodkinson M21 NOC 28:23 2 Nick Evans M45 NOC 33:09 3 Jim Sutherland M45 SYO 35:00 4 Rose Hodkinson W18 NOC 35:37 5 Keith Streb M50 NOC 36:03 6 Eric Winfell M50 NOC 37:24 7 R Parkinson NOC 39:33 8 Richard Beadle M40 NOC 40:05 --------------- Green standard -------------- 9 Laura Evans W16 NOC 44:07 10 James Taylor M14 NOC 47:24 11 R Llewellyn NOC 50:41 12 Pauline Jones W45 NOC 52:21 13 Andrew Jones M45 NOC 53:54 14 Paul Giles M45 NOC 54:29 15 Kevin Parker M45 NOC 55:12 16 Paul Goodwin M50 NOC 55:22 17 Peter Lynas M14 NOC 55:40 18 Klize & Simpson NOC 66:56 19 Jenny Evans W12 NOC 70:59 20 Keith Foster M75 SYO 73:37 21 Mick Lord 77:51 22 Katie Taylor W14 87:27 23 W Foster W40 IND 105:32 24 Bert Bradshaw M75 NOC 113:37 Ian Wainwright M65 rtd Board + 1 rtd Back to Contents
Planner's Comments

(to follow)

Tony Donaldson

Back to Contents


Organiser's Comments

(to follow)

Catherine Hughes

Back to Contents