Skip to main content
11 Nov 12Wellow Park
2 Dec 12Colwick Woods
23 Dec 12Walesby Forest
6 Jan 13Vicar Water Country Park
26 Jan 13Ollerton Pit Wood
16 Feb 13Sansom Wood
2 Mar 13Bevercotes Pit Wood
16 Mar 13Ollerton Pit Wood
17 Mar 13Harlow Wood
23 Mar 13Worksop College

Results for RHT and Midland Championships, Sherwood Forest, 03/02/2013

Courses White, Yellow, Orange, Long Orange, Light Green
Return to index

White (length 2.1km, climb 25m, 11 controls)

  1   Euan Tryner             SYO M10  15:35 
  2   Lucy Owens              SYO W40  23:32 
  3   Benjamin Squire         NOC M10  27:35 
  4   Oliver Baker                M6   28:02 
  5   Lewis Billington            M6   28:05 
  6   Hannah Mather           LOG W10  33:07 
  7   Charlotte Squire        NOC W10  38:30 
  8   Jacob Fisher           SMOC M10  40:49 
  9   Sophie Peet                 W2   47:05 
     --------White standard---------

Courses White, Yellow, Orange, Long Orange, Light Green
Return to Top, index

Yellow (length 3.3km, climb 45m, 10 controls)

  1   Jodie Wright            NOC W12  37:17 
  2   Emma Wright             NOC W10  39:52 
  3   Sue Bowman               OD W65  55:41 
     --------Yellow standard--------
  4   Ella Baker                  W5   78:21 

Courses White, Yellow, Orange, Long Orange, Light Green
Return to Top, index

Orange (length 3.9km, climb 40m, 11 controls)

  1   Andrea Marlow           POW W60  36:09 
  2   Monty Barker Pilsworth MAFO M14  41:25 
  3   Lynette Devlin              W60  43:07 
  4   Jan Daniels              QO W55  48:07 
  5   Alison May              NOC W55  53:11 
  6   Jack Tiffin             NOC M21  55:02 
  7   William Baker           NOC M12  57:01 
     --------Orange standard--------
  8   Christine Williams      SYO W55  60:38 
  9   Lewis Roberts        MANSFI M12  60:42 
 10   Emma Phillips           LEI W16  63:44 
 11   Ann O'Grady            HALO W75  75:11 
 12   George Tyler         MANSFI M12 110:20 
 13   Jenny May Coupe      MANSFI W14 111:34 
 14   Ella Kistnar         MANSFI W14 112:39 

Courses White, Yellow, Orange, Long Orange, Light Green
Return to Top, index

Long Orange (length 7.6km, climb 95m, 11 controls)

  1   Teresa Bilington        DVO W40  69:57 
  2   Charlotte Hunt        SPOOK W21  70:40 
     -----Long Orange standard------
      Andrew Littlewood      MDOC M35  rtd   4 out of order

Courses White, Yellow, Orange, Long Orange, Light Green
Return to Top, index

Light Green (length 4.2km, climb 60m, 10 controls)

  1   James Montgomery            M21  33:00 
  2   Mark Spendlove          DVO M40  33:28 
  3   Richard Windsor         LEI M50  36:14 
  4   Roy Bradley            CLOK M65  42:53 
  5   John Bowman              OD M70  44:25 
  6   Jenn Hudd               BOK W45  45:15 
  7   Andy Barker-Pilsworth  RAFO M40  46:15 
  8   Rebecca Hemsley        UYOC W21  46:30 
  9   Thomas Edmonds          LOC M14  46:46 
 10   Don Nisbet             SMOC M50  47:48 
 11   Neil Devlin                 M60  55:15 
 12   Jonny Lyon             UYOC M21  57:26 
 13   Fiona Love             CUOC W21  58:05 
 14   Angela Lucking          NOC W50  58:32 
     -----Light Green standard------
 15   Jeni Pitkin                 W21  61:07 
 16   Elaine Smith            NOC W55  61:37 
 17   Julie Starkey           LEI W50  61:45 
 18   Beryl Seaman            SYO W60  64:02 
 19   Graeme Bower                M21  66:30 
 20   Di Read                 LOG W50  78:02 
 21   John Crawshaw               M40  78:46 
 22   CHRISTOPHER CASHMORE    LEI M45  80:05 
 23   Chris March            AIRE M70  80:20 
 24   Patrick O'Grady        HALO M75  80:53 
 25   Susan Findlay-Robinson  WCH W60  86:49 
 26   Brian Ward              DVO M75  88:45 
 27   Roger Mawby            EBOR M70  93:26 
n/c   Henk Van Rossum        AIRE M60  50:09 

Courses White, Yellow, Orange, Long Orange, Light Green
Return to Top, index


Results software provided by Michael Napier,