Skip to main content
26 Jan 13Ollerton Pit Wood
3 Feb 13Sherwood Forest
16 Feb 13Sansom Wood
2 Mar 13Bevercotes Pit Wood
16 Mar 13Ollerton Pit Wood
23 Mar 13Worksop College
6 Apr 13Langold Country Park
7 Apr 13Bramcote Hills and The Hemlockstone
13 Apr 13Thoresby North and West
14 Apr 13Wollaton Park

Results for NOC District Event, Harlow Wood, 17/03/2013

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to index

White (length 1.6km, climb 45m, 11 controls)

  1  Ben Naish                           M9   11:23 
  2  Josh + Hannah Schofield       NOC W18M6  16:16 
  3  Alexa Lindsay                   DVO W10  20:41 
  4  Ivan Smith                      DVO M10  55:42 
     ------------White standard-------------
     Ailith Smith                    DVO W10  dns   
     Ellen Simpson +1                 OD W5   rtd   Missing nos 5-11

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index

Yellow (length 2.3km, climb 50m, 10 controls)

  1  Ben Hardy                       LEI M10  18:28 
  2  Hazel Williams                  LOG W10  20:01 
  3  Toby Williams                   LOG M10  22:57 
     ------------Yellow standard------------
  4  Harrington Leake                LEI M10  37:28 
  5  Tom Cooley                      NOC M10  39:57 

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index

Orange (length 2.8km, climb 45m, 8 controls)

  1  Rachel Duckworth                DVO W10  37:02 
  2  Reed Lydon                      LEI W12  38:32 
  3  Laura Harrison                 EPOC W12  40:12 
  4  Sarah Blackburn                 DVO W45  48:42 
  5  Joe Field                       SYO M12  49:24 
  6  Kevin Thomas and Clare Chisholm IND W45  49:27 
  7  Samuel Davis                    DVO M12  51:13 
  8  Donald Flynn                    NOC M14  59:33 
     ------------Orange standard------------
  9  Francis Mayes                   LEI M12  60:25 
 10  James Bedwell                   DVO M12  61:26 
 11  Amy Schofield                   NOC W16  66:17 
 12  Sam Grimshaw                    IND M9   68:43 
 13  Fraser Ridgway                  NOC M12  85:40 
 14  Benjamin Mather                 LOG M10 113:09 
mp   William Baker                   NOC M12  59:07 Missing no 5

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index

Light Green (length 3.4km, climb 60m, 12 controls)

  1  Alastair Flynn                  NOC M14  37:30 
  2  Sarah Duckworth                 DVO W12  41:18 
  3  Christine Elliott               NOC W55  41:36 
  4  Imogen Wilson                   LEI W14  41:39 
  5  Ethan Tebbutt                   LEI M12  41:53 
  6  Dawn Moore                      DVO W55  57:02 
  7  Beryl Seaman                    SYO W60  59:26 
  8  Sue Drew                        NOC W55  60:11 
  9  Alison Hayes                    DVO W50  60:47 
     ---------Light Green standard----------
 10  Lynette Chrinstine Devlin           W60  62:14 
 11  Eleanor Cooley                  NOC W14  63:04 
 12  Dominic Simmonds               HALO M14  63:05 
 13  Daniel Stephens                     M21  64:07 
 14  Christopher Cashmore            LEI M45  65:57 
 15  Julie Starkey                   LEI W50  66:07 
 16  Cameron Ridgway                 NOC M18  97:01 
mp   Simon Warrener                  NOC M14  46:55 Missing no 11
mp   James Peet                      NOC M14  80:09 Missing nos 10-12

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index

Short Green (length 3.3km, climb 65m, 13 controls)

  1  Peter Hubberstey                NOC M65  37:48 
  2  David Olivant                   NOC M65  38:29 
  3  Karen Williams                  LOG W40  42:11 
  4  Robert Shooter                  DVO M55  42:25 
  5  Graeme Watson                   NOC M45  45:48 
  6  Ernie Williams                  LEI M70  46:54 
  7  Jane Burgess                    DVO W55  48:12 
  8  Eric Porter                     LEI M70  49:27 
  9  John Cooke                      DVO M65  49:31 
 10  Barbara Tebbutt                 LEI W45  50:37 
 11  Chris Phillips                  LEI M65  51:08 
 12  Christine Middleton             DVO W65  55:04 
 13  Pat Aspinall                   EPOC W70  56:57 
     ---------Short Green standard----------
 14  Jane Stew                           W55  58:27 
 15  Roger Keeling                   DVO M70  59:06 
 16  Isoldt Harris                  HALO W50  60:01 
 17  Diane Ford                      LEI W65  60:16 
 18  Chris Horsewill                 NOC W50  60:29 
 19  Tony Berwick                    DVO M75  63:01 
 20  John Woodall                    NOC M75  63:28 
 21  Felicity Manning                LEI W60  67:59 
 22  Alison Slater                   NOC W55  69:59 
 23  Gill Milner                     DVO W75  73:01 
 24  Margaret Buckland               NOC W70  78:48 
mp   Molly Smith                     LEI W65 100:59 Missing nos 11-13

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index

Green (length 4.3km, climb 95m, 17 controls)

  1  Zachary Field                   SYO M18  30:59 
  2  Max Elliott                     NOC M18  40:39 
  3  Joe Uprichard                   DVO M14  40:43 
  4  Anthony Donaldson               NOC M45  42:10 
  5  Kevin Sheridan                  NOC M40  43:47 
  6  Louis Forshaw-Perring           DVO M14  44:31 
  7  William Parkinson               NOC M18  44:32 
  8  Catherine Hughes                NOC W40  44:59 
  9  Murray White                    DVO M45  45:02 
 10  David Bray                      LEI M60  45:22 
 11  Hannah Cox                      LEI W16  45:44 
 12  Richard Naish                   DVO M45  46:23 
 13  Gary Peet                       NOC M40  46:34 
 14  Ann-Marie Duckworth             DVO W45  47:16 
 15  Andrew Breakwell                NOC M65  47:43 
 16  Rory Sellar                     DVO M55  48:01 
 17  Judith Holt                     DVO W60  49:54 
 18  Julie Couch                    EPOC W55  50:14 
 19  Glyn Mayley                     LOG M55  51:03 
 20  Yasmin Field                    SYO W14  51:14 
 21  Simon Ford                      LEI M70  51:36 
 22  Martin Wheeler                  LOG M55  52:13 
 23  Andy Hawkins                    DVO M65  52:18 
 24  Jean Sellar                     DVO W21  52:43 
 25  Jeffrey Baker                   LOG M60  53:13 
 26  Helen Parkinson                 NOC W45  53:33 
 27  Chris Simmonds                 HALO M50  53:43 
 28  Marcia Bradbury                 SYO W55  54:19 
 29  Chris Heaton                    LEI M21  55:46 
 30  Gill Harrington                 SYO W55  55:52 
 31  Bella Williams                   SN W16  55:53 
 32  David Anderson                  LEI M70  56:26 
 33  Rachel Davis                    DVO W45  56:27 
     ------------Green standard-------------
 34  Andy Portsmouth                 LEI M55  56:39 
 35  Richard Llewellyn               NOC M55  56:44 
 36  Peter Leake                     LEI M70  56:49 
 37  Robert Gibb                     NOC M45  56:52 
 38  Nicola Northcott                DVO W16  57:20 
 39  Liz Heaton                      LEI W21  57:28 
 40  Jane Booker                     NOC W55  57:56 
 41  John Bowman                      OD M70  59:16 
 42  Tony Horsewill                  NOC M55  59:29 
 43  Ian Hodson                      DVO M35  60:27 
 44  Megan Harrison                 EPOC W14  62:32 
 45  Peter Cholerton                 NOC M55  63:31 
 46  Rosie Field                     SYO W45  64:02 
 47  Sue Bicknell                     OD W65  64:36 
 48  Derek Bishton                   DVO M60  65:32 
 49  Viv Macdonald                   DVO W60  65:50 
 50  Ruth Ellis                      DVO W60  67:23 
 51= Fred Ross                      AIRE M65  69:18 
 51= Gill Ross                      AIRE W65  69:18 
 53  Peter Chick                     LEI M65  69:42 
 54  Wendy West                      LEI W50  70:16 
 55  Elaine Smith                    NOC W55  72:31 
 56  Margaret Keeling                DVO W65  73:01 
 57  Margaret Willdig                 OD W60  74:18 
 58  Laurie Fluck                    LEI M65  78:36 
 59  Paul Wright                     DVO M55  80:13 
 60  Anne Gibbs                      LOG W65  87:31 
 61  Oonah Ridgway                   NOC W50  87:41 
 62  Connor Phillips                RAFO M18  95:29 
mp   Michael Wood                   EPOC M70  54:50 Missing nos 7-8
     Andy Smith                      DVO W45  rtd   Missing nos 7-16
     Neil Devlin                         M60  rtd   Missing nos 6-17

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index

Blue (length 6.1km, climb 115m, 23 controls)

  1  Dave Schorah                    DEE M21  34:53 
  2  Harry Nicholson                 NOC M21  43:28 
  3  Paul Murgatroyd                 LOG M45  45:13 
  4  Harriet Lawson                   OD W18  45:24 
  5  Joe Elliott                     NOC M20  47:00 
  6  Dai Bedwell                     DVO M45  47:41 
  7  Finn Lydon                      LEI M14  47:46 
  8  Andy Sykes                      DVO M45  47:57 
  9  Mark Goodhead                   DVO M18  49:23 
 10  Sarah Jones                     LOC W18  49:35 
 11  Paul Morris                     NOC M55  49:59 
 12= Robert Smith                    DVO M50  51:25 
 12= Ian Wilson                      LEI M45  51:25 
 14  Richard Leake                   LEI M45  51:52 
 15  Toni O'Donovan                   OD W35  52:05 
 16  Simon Elliott                   NOC M55  52:37 
 17  Jack Lord                       NOC M16  54:05 
 18  Nicholas Wilson                 LEI M14  54:24 
 19  David Booker                    NOC M55  54:51 
 20  Mark Hardy                      LEI M45  55:06 
 21  Mick Lucking                    NOC M55  55:39 
 22  Steve Schofield                 NOC M50  56:00 
 23  Julie Ferris                    LEI W45  56:24 
 24  Clive Street                    LOG M55  56:33 
 25  Paul Hudson                     NOC M50  56:58 
 26  Cerys Jones                     LOC W21  57:03 
 27  Marjanen Annu                       W21  57:12 
 28  Nigel Lydon                     LEI M45  59:06 
 29  Radu Rosca                      NOC M21  59:08 
 30  Mike Gardner                    DVO M55  59:18 
 31  Paul Goodhead                   DVO M50  59:28 
 32  Alison Hardy                    LEI W45  59:30 
 33  Robert Parkinson                NOC M55  59:58 
 34  Glynn Smith                     LEI M65  60:10 
 35= Jamie Sutherland                LEI M40  60:16 
 35= Tom Barber                      LEI M16  60:16 
 37  Trish Lydon                     LEI W45  60:41 
 38  Rachel Sullivan                RAFO W35  61:18 
 39  Ian Couch                      EPOC M65  61:47 
 40  Adrian Northcott                DVO M50  62:25 
 41  Peter Harris                   HALO M55  62:26 
     -------------Blue standard-------------
 42  Emma Harrison                  EPOC W40  63:31 
 43  Judith Hughes                   WCH W45  63:41 
 44  Simon Starkey                   LEI M55  63:42 
 45  Keith Willdig                    OD M60  64:07 
 46  Helena Crutchley               HALO W50  64:30 
 47  Graham Thorne                   NOC M40  64:31 
 48= Dave Skidmore                   DVO M65  64:39 
 48= Howard Sawyer                  AIRE M55  64:39 
 50  Kevin Kirk                     RAFO M18  64:49 
 51  Michael Lord                    NOC M50  64:57 
 52  John Marriott                   LEI M65  66:24 
 53  Derek Herd                      LEI M45  67:14 
 54  Michael Lindsay                 DVO M60  67:37 
 55  Chris Bosley                    LEI M65  69:06 
 56  John Ward                        OD M65  69:09 
 57  Brian Denness                   DVO M55  69:43 
 58  Joanne Nell                    RAFO W45  69:56 
 59  Michael Nell                   RAFO M60  69:58 
 60  Graeme Huggan                   NOC M55  71:23 
 61  Fiona Sellar                    DVO W55  72:48 
 62  Colin Drury                     SYO M65  72:51 
 63  Tracey Brookes                  LEI W45  73:47 
 64  Kim Buxton                      DVO W50  73:49 
 65  Keith Roberts                   NOC M50  73:59 
 66  Robert Haskins                  LEI M60  74:47 
 67  Jack Smith                      NOC M16  75:02 
 68  Robert Jackson                  NOC M50  75:44 
 69  Colin John                      DVO M60  76:25 
 70  Guy Seaman                      SYO M60  77:00 
 71  Robert Hatfield                 NOC M65  77:23 
 72  Alan West                       LEI M55  78:42 
 73  Alex Smith                     HALO M45  81:30 
 74  Sean Harrington                 LOG M55  82:21 
 75= Ursula Williamson               LEI W50  88:02 
 75= Henk Van Rossum                AIRE M60  88:02 
 77  David Sissons                   NOC M40  92:36 
 78  Liz Davies                     AIRE W60  96:56 
 79  Rebecca Perring                 DVO W45  98:02 
 80  Sally Dipple                    DVO W55 113:12 
     Karl Marshall                   SYO M45  rtd   Missing nos 18-23

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index

Brown (length 8.9km, climb 185m, 29 controls)

  1  Andy Simpson                     OD M40  55:19 
  2  Charles Nell                   RAFO M21  65:01 
  3  Joe Taunton                    NGOC M21  65:02 
  4  Paul Addison                    DVO M55  66:21 
  5  Richard Parkin                  DVO M45  67:07 
  6  Justin Williams                 LOG M45  68:08 
  7  David Lawson                     OD M50  69:32 
  8  Tony Feltbower                   OD M55  75:57 
  9  Jaakko Marjanen                     M21  77:04 
 10  Steve Green                     NOC M55  79:58 
 11  Jake Field                      SYO M18  80:46 
 12  Dean Field                      SYO M50  81:05 
 13  Paul Bradbury                   SYO M55  81:51 
 14  Matthew Cox                     LEI M18  82:08 
 15  James Mellor                    NOC M16  85:01 
     ------------Brown standard-------------
 16  John Mather                     LOG M40  87:03 
 17  Mark Spendlove                  DVO M40  87:04 
 18  Lee Scott                       SYO M45  87:05 
 19  David Vincent                   DVO M50  89:50 
 20  Matthew Green                   NOC M20  90:40 
 21  Mike Smith                      DVO M50  91:59 
 22  Tanya Taylor                    LOG W40  93:31 
 23  Russell Buxton                  DVO M55  94:55 
 24  David Harrison                 EPOC M40  99:01 
 25  Keith Lowthian                  NOC M40  99:06 
 26  ian wells                      RAFO M60 104:08 
 27  Peter Carter                    NOC M55 108:28 
 28  Andrew Ridgway                  NOC M50 110:28 
 29  Tim Cairns                      DVO M45 136:29 
mp   Andrew Middleton                DVO M65  93:48 Missing no 2

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index


Results software provided by Michael Napier, e-mail mnapier @ cix.co.uk