Skip to main content
14 Jul 13Bulwell Hall Park
20 Jul 13Burntstump Country Park
4 Aug 13Holme Pierrepont
7 Sep 13Shireoaks
14 Sep 13Bevercotes Pit Wood
19 Oct 13Worksop College
26 Oct 13Wellow Park
9 Nov 13Thoresby North and West
10 Nov 13Thoresby North and West
16 Nov 13Bramcote Hills and The Hemlockstone

Results for NOC EMOA League Middle Races, Bestwood Country Park, 12/10/2013

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to index

White (length 1.3km, climb 35m, 11 controls)

  1  Libby Barber       LEI W10  14:18 
n/c  Rachel Duckworth   DVO W10  19:09 
     ------White standard------

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index

Yellow (length 1.7km, climb 35m, 13 controls)

  1  Ben Hardy          LEI M10  19:49 
     -----Yellow standard------

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index

Orange (length 1.9km, climb 60m, 12 controls)

  1  Ben Naish              M10  38:33 
  2  Isabella Edwards   DVO W12  43:07 
  3  Sarah Parkin           W40  44:09 
     -----Orange standard------
  4  Joshua + Daniel Chick M6&8  72:40 
  5  James Bedwell      DVO M12  74:01 

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index

Light Green (length 2.3km, climb 70m, 14 controls)

  1  Tom Barber         LEI M16  24:09 
  2  Alastair Flynn     NOC M14  32:48 
     ---Light Green standard---

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index

Short Green (length 2.5km, climb 110m, 13 controls)

  1  Kevin Gallagher    LEI M60  43:23 
  2  John Woodall       NOC M75  54:52 
  3  Ann Armistead      DVO W60  57:11 
  4  Jen Gale           DVO W65  58:10 
  5  Roger Keeling      DVO M70  58:59 
  6  David Parkin       DVO M80  61:10 
     ---Short Green standard---
  7  Helen Finlayson    DVO W65  72:08 
  8  Julie Starkey      LEI W50  72:41 
  9  Molly Smith        LEI W65  88:16 
 10  Ros James         SMOC W50 101:00 
     Diane Ford         LEI W65  rtd   Missing nos 6-12

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index

Green (length 3.1km, climb 135m, 19 controls)

  1  David Bray         LEI M60  39:00 
  2  Simon Ford         LEI M70  43:09 
  3  Alan Beardsley     NOC M65  43:17 
  4  Richard Llewellyn  NOC M55  44:07 
  5  Chris Heaton       LEI M21  45:27 
  6  Liz Heaton         LEI W21  46:17 
  7  Jessica Beresford  NOC W16  50:13 
  8  Judith Holt        DVO W60  50:15 
  9  Rachel Davis       DVO W45  50:27 
 10  Carys James       SMOC W20  53:25 
 11  Hannah Horsewill   NOC W18  55:32 
     ------Green standard------
 12  Margaret Keeling   DVO W65  59:53 
 13  Peter Chick        LEI M65  63:23 
 14  John Cooke         DVO M65  64:19 
 15  Viv Macdonald      DVO W60  67:02 
 16  Wendy West         LEI W50  68:54 
 17  Ruth Ellis         DVO W60  72:39 
 18  Laurie Fluck       LEI M65  82:09 
 19  Simon Davis        DVO M50  83:58 

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index

Blue (length 3.7km, climb 175m, 21 controls)

  1  Jack Lord          NOC M16  41:21 
  2  Alison Hardy       LEI W45  42:46 
  3  Andrew Yeates      WCH M50  45:14 
  4  Glynn Smith        LEI M65  46:52 
  5  David Booker       NOC M55  47:22 
  6  Mark Hardy         LEI M45  47:57 
  7  Chris Bosley       LEI M65  48:00 
  8  Michael Lord       NOC M50  48:18 
  9  Kevin Sheridan     NOC M40  49:06 
 10  Alastair Paterson  LEI M45  50:35 
 11  David Pettit       DVO M21  51:58 
 12  Kim Buxton         DVO W50  52:17 
 13  John Hurley        DVO M55  52:31 
 14  Mike Godfree       DVO M60  52:50 
 15  Paul Hudson        NOC M50  52:58 
 16  Sheila Carey        OD W65  53:39 
 17  John Middler        OD M60  54:24 
 18  Tracey Brookes     LEI W45  55:26 
 19  Derek Gale         DVO M65  56:09 
 20  Dave Skidmore      DVO M65  56:16 
 21  Matt White         LEI M45  56:29 
 22  Roger Edwards      LEI M60  60:46 
     ------Blue standard-------
 23  Ursula Williamson  LEI W50  62:37 
 24  Simon Starkey      LEI M55  67:12 
 25  Liz Godfree        DVO W65  68:41 
 26  Roman Kotecky       OD M60  75:43 
 27  John Nuttall       IND M65 103:42 
     Sue Bicknell        OD W65  rtd   Missing nos 8,14-20

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index

Brown (length 4.0km, climb 175m, 24 controls)

  1  Richard Robinson   NOC M21  29:00 
  2  Joe Taunton       NGOC M21  34:33 
  3  Michael Barnby     WCH M35  35:57 
  4  Richard Parkin     DVO M45  36:58 
  5  Chris McCartney     OD M40  37:10 
  6  Mark Burley        BOK M21  37:16 
  7  Chris Williamson   SOC M21  38:04 
  8  Dai Bedwell        DVO M45  40:09 
  9  Ben Beresford      NOC M18  41:07 
 10  Daniel Kotecky      OD M18  44:02 
 11  Paul Beresford     NOC M40  45:11 
 12  Matthew Litchfield     M21  46:20 
 13  James Bennett      WCH M21  46:52 
     ------Brown standard------
 14  Andis Celinskis    NOC M21  48:08 
 15  Neil Speers       DFOK M45  48:10 
 16  Roger Lewis        SYO M40  48:32 
 17  Mark Webster       NOC M45  49:38 
 18  Francesco Lari     NOC M45  51:16 
 19  Russell Buxton     DVO M55  55:22 
 20  Roy Mitton         NOC M40  59:00 
 21  Robert Finch       NOC M21  61:52 
 22  Tanya Taylor       LOG W40  64:55 
 23  Iain Phillips      LEI M45  69:33 
 24  ian wells         RAFO M60  74:30 
mp   Paul Orton         NOC M40  67:42 Missing no 21

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index


Results software provided by Michael Napier, e-mail mnapier @ cix.co.uk