Skip to main content
14 Sep 13Bevercotes Pit Wood
12 Oct 13Bestwood Country Park
19 Oct 13Worksop College
26 Oct 13Wellow Park
9 Nov 13Thoresby North and West
16 Nov 13Bramcote Hills and The Hemlockstone
1 Dec 13Colwick Woods
22 Dec 13Walesby Forest
5 Jan 14Shirebrook Wood
26 Jan 14Vicar Water Country Park

Results for NOC District Event, Thoresby North, 10/11/2013

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to index

White (length 2.0km, climb 15m, 12 controls)

  1  Alex Gordon            CRICH C M10  15:21 
  2  Austin Tomlinson       CRICH C M10  17:09 
  3  Nick Brown                 NOC M40  17:15 
  4  Benjamin Squire            NOC M10  17:30 
  5  Ivan Smith                 DVO M10  18:05 
  6  Ewan Gregory           CRICH C M10  18:18 
  7  Daniel Stothard            LEI M6   18:23 
  8  Ben Holmes             CRICH C M10  19:09 
  9  Emma Wright                NOC W8   19:13 
 10  Charlotte Squire           NOC W10  20:11 
 11  Freya Tryner               SYO W6   22:46 
 12  Maisie Clarke          CRICH C W10  30:47 
 13  Ailith Smith               DVO W10  31:32 
 14  Amelia & Samual Charlish LEI W9&M6  35:03 
 15  Rory Squire                NOC M4   40:34 
     ----------White standard----------

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index

Yellow (length 2.7km, climb 20m, 11 controls)

  1  Peta Jarvis                LEI W12  21:11 
  2  George Carley              NOC M12  21:33 
  3  Toby Williams              LOG M10  26:39 
  4  Emma Van Dam              HALO W10  29:10 
  5= Austin Tomlinson       CRICH C M10  41:54 
  5= Ewan Gregory           CRICH C M10  41:54 
     ---------Yellow standard----------
  7  Alex Gordon            CRICH C M10  42:29 
  8  Jodie Wright               NOC W14  81:27 
  9  George Holmes          ANT GEL M12  86:19 
mp   Ben Holmes             CRICH C M10  42:15 Missing no 11

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index

Orange (length 3.3km, climb 20m, 12 controls)

  1  Rachel Duckworth           DVO W10  39:35 
  2  George Holmes          ANT GEL M12  43:51 
  3  Fraser Ridgway             NOC M12  49:34 
  4  Peta Jarvis                LEI W12  52:02 
  5  Emma Van Dam              HALO W10  52:24 
  6  Hazel Williams             LOG W10  54:36 
  7  Ian Jarvis                     IND  58:14 
     ---------Orange standard----------
  8  Isobel Percy               IND W16  60:06 
  9  Jessica Dring-Morris       LEI W14  97:38 
 10  Helen Booden               NOC W21 123:35 

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index

Light Green (length 3.8km, climb 25m, 14 controls)

  1  Sarah Duckworth            DVO W12  42:27 
  2  Simon Warrener             NOC M14  50:35 
  3  Alastair Flynn             NOC M14  57:47 
  4  Andy Smith                 DVO W45  60:18 
  5  James Peet                 NOC M14  71:32 
  6  Sue Drew                   NOC W55  72:35 
  7  Lynette Devlin                 W60  77:18 
     -------Light Green standard-------
  8  Jane Payne                EPOC W60  95:07 
  9  Valerie Gebbett            NOC W75 112:49 
 10  Christopher Cashmore       LEI M45 114:27 
     Robert Parkinson           NOC M55  rtd   Missing nos 1,3-14
     Hazel Rice                 NOC W60  rtd   Missing nos 9-13
     Jane Dring-Morris          LEI W45  rtd   Missing nos 1-2,4,9,14; 5 out of orde
     Adam Wiegand               SYO M12  rtd   Missing nos 7-14

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index

Short Green (length 4.0km, climb 25m, 12 controls)

  1  Andrew Breakwell           NOC M65  44:16 
  2  Paul Stothard              LEI M45  50:44 
  3  Ranald Macdonald           DVO M60  50:48 
  4  Amanda Ward               HALO W50  51:12 
  5  Terry Peach                DVO M70  52:27 
  6  John Butler               HALO M70  54:10 
  7  Irene Crawshaw            MDOC W65  54:39 
  8  Jim Harrison              EBOR M65  55:10 
  9  Ernie Williams             LEI M70  56:56 
 10  Chris Phillips             LEI M65  59:44 
 11  Julie Webster              NOC W45  63:00 
 12  Karen Williams             LOG W40  64:44 
 13  David Parkin               DVO M80  68:05 
 14  Eric Porter                LEI M70  71:10 
     -------Short Green standard-------
 15  Sue Porter                 LEI W65  73:18 
 16  David Winser               NOC M60  74:29 
 17  Chris Horsewill            NOC W50  75:37 
 18  Tony Buckland              NOC M75  77:32 
 19  Roger Keeling              DVO M70  78:09 
 20  Diane Ford                 LEI W65  81:32 
 21  Molly Smith                LEI W65  81:45 
 22  Alison Slater              NOC W55  88:36 
 23  Gill Milner                DVO W75  97:03 
 24  Margaret Buckland          NOC W70  99:15 
 25  Margaret Shaw             EPOC W60 104:08 
 26  Eric Gebbett               NOC M80 110:47 
mp   Brian Ward                 DVO M75  74:24 Missing nos 2,8-9

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index

Green (length 4.9km, climb 20m, 15 controls)

  1  Brian Ward                HALO M50  38:22 
  2  Max Elliott                NOC M18  43:16 
  3  Simon Elliott              NOC M55  45:36 
  4  David Harrison            EPOC M40  48:43 
  5  Andrew Ridgway             NOC M50  50:28 
  6  Brian Shaw                 SYO M70  50:39 
  7  Murray White               DVO M45  51:33 
  8  Hilary Palmer              NOC W65  52:22 
  9  David Booker               NOC M55  53:03 
 10  William Parkinson          NOC M18  53:39 
 11  Pauline Tryner             SYO W40  55:13 
 12  Megan Harrison            EPOC W14  55:24 
 13  Joanna Goodhead            DVO W16  57:32 
 14  Pauline Ward               DVO W65  58:41 
 15  Martin Wheeler             LOG M55  60:09 
 16  Simon Ford                 LEI M70  60:44 
 17  John Palmer                NOC M65  60:59 
 18  Andy Portsmouth            LEI M55  61:20 
 19  David Sissons              NOC M40  61:44 
 20  Marcia Bradbury            SYO W55  61:54 
 21  Steve Willis              EBOR M60  62:54 
 22  Angela Lucking             NOC W50  63:09 
 23  Jean Lochhead             EPOC W65  63:23 
 24  Oonah Ridgway              NOC W50  63:55 
 25  Alexander Ridgway          NOC M16  65:04 
 26  Laura Harrison            EPOC W12  65:35 
 27  Viv Macdonald              DVO W60  66:58 
     ----------Green standard----------
 28  Liz Davies                AIRE W60  68:08 
 29  Jane Booker                NOC W55  69:38 
 30  Rod Shaw                  EPOC M75  69:53 
 31  Peter Lomas               MDOC M70  72:00 
 32  David Anderson             LEI M70  74:42 
 33  Jim Mitchell               PFO M70  76:56 
 34  Gillian Rowan-Wilde        PFO W65  77:07 
 35  Grahame Crawshaw          MDOC M65  78:43 
 36  Graham Dugdale           DEVON M60  78:58 
 37  Joe Staszkiewicz           NOC M21  81:31 
 38  Jen Gale                   DVO W65  83:57 
 39  Kevin Bradley              LEI M55  85:49 
 40  Jackie Page               EPOC W60  86:53 
 41  Neil Devlin                    M60  88:06 
 42  Ruth Ellis                 DVO W60  88:25 
 43  Alison Doyle              MDOC W60  89:23 
 44  Peter Chick                LEI M65  89:34 
 45  Margaret Keeling           DVO W65  92:52 
 46  Anne Gibbs                 LOG W65  98:06 
 47  Tom Staszkiewicz           NOC M21  99:37 
 48  Derek Bishton              DVO M60 100:05 
 49  Susan Allard               DVO W50 102:14 
 50  Geoff Gibbs                LOG M70 102:53 
 51  Wendy Foster               NOC W50 117:02 
mp   Mark Webster               NOC M45  60:25 Missing no 14
mp   Peter Cholerton            NOC M55  92:55 Missing no 1

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index

Blue (length 7.0km, climb 45m, 19 controls)

  1  Mark Goodhead              DVO M18  50:12 
  2  Andy Sykes                 DVO M45  51:37 
  3= Paul Bradbury              SYO M55  59:12 
  3= Paul Goodhead              DVO M50  59:12 
  5  Joe Uprichard              DVO M14  60:42 
  6  Tony Davies              SELOC M65  61:25 
  7  Glynn Smith                LEI M65  63:03 
  8  Dave Skidmore              DVO M65  63:55 
  9  Alan Beardsley             NOC M65  64:21 
 10  Louis Forshaw-Perring      DVO M14  65:20 
 11  Alison Hardy               LEI W45  67:14 
 12  John Marriott              LEI M65  68:56 
 13  Derek Gale                 DVO M65  70:41 
 14  Chris Bosley               LEI M65  70:58 
 15  Emma Harrison             EPOC W40  72:55 
 16  Rex Bleakman               DVO M65  74:05 
     ----------Blue standard-----------
 17  Richard Payne             EPOC M60  75:22 
 18  Sean Harrington            LOG M55  77:15 
 19  Ursula Williamson          LEI W50  78:29 
 20  Graeme Huggan              NOC M55  81:52 
 21  Peter Brookes              NOC M50  82:54 
 22  Paul Jackson              EPOC M65  84:03 
 23  Rebecca Perring            DVO W45  84:06 
 24  Andrew Wallace             NOC M55  86:45 
 25  Stephen Round            SELOC M60  87:17 
 26  Peter Carter               NOC M55  88:31 
mp   Paul Morris                NOC M55  63:16 Missing no 2
mp   Jonathan Cundill           DVO M45  63:51 Missing no 17

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index

Brown (length 8.7km, climb 45m, 22 controls)

  1  Joe Taunton               NGOC M21  50:58 
  2  Richard Parkin             DVO M45  59:22 
  3  Peter Tryner               SYO M35  60:27 
  4  Kevin Randall              SYO M21  62:19 
  5  Robert Smith               DVO M50  63:18 
  6  Liam Harrington            LOG M21  65:37 
  7  Roger Phillips             LEI M35  66:51 
  8  Tim Wiegand                SYO M45  67:28 
  9  Bella Williams              SN W16  68:50 
 10  Justin Williams            LOG M45  69:18 
 11  Steve Green                NOC M55  69:36 
 12  Helen Chiswell             DVO W35  70:28 
 13  David Vincent              DVO M50  72:03 
 14  John Mather                LOG M40  74:20 
 15  David Bennett              DVO M35  75:38 
     ----------Brown standard----------
 16  Paul Beresford             NOC M40  78:47 
 17  Peter Gilbert          BASSETL M55  79:21 
 18  Gary Peet                  NOC M40  80:04 
 19  Francesco Lari             NOC M45  80:33 
 20  Keith Lowthian             NOC M40  83:37 
 21  Lucy Wiegand               SYO W45  83:56 
 22  Tanya Taylor               LOG W40  94:29 
 23  Ian Coates                 SYO M50 103:09 
mp   John Franklin              SYO M60  95:37 Missing nos 1,10

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index


Results software provided by Michael Napier, e-mail mnapier @ cix.co.uk