Skip to main content
12 Feb 12Thieves Wood and Nomanshill Wood
3 Mar 12Haywood Oaks
18 Mar 12Holme Pierrepont
22 Apr 12Thoresby North and West
13 May 12Burntstump Country Park
8 Jul 12Nottingham City
15 Jul 12Colwick Park
29 Jul 12Wollaton Park
19 Aug 12Rushcliffe Country Park
23 Sep 12Brierley Country Park

Results for NOC Summer League, Rufford Park, 01/07/2012

Courses Introductory, Medium, Short Technical, Long Technical
Return to index

Introductory (length 1.6km, 13 controls)

  1  Stefan Taylor                    IND M12   9:11 
  2  Ryan Wright                      NOC M12   9:20 
  3  Tom Cooley                       NOC M10  10:19 
  4  George Carley                    NOC M12  10:46 
  5  Eleanor Cooley                   NOC W14  12:02 
  6  Jodie Wright                     NOC W12  12:44 
  7  Alice Carley                     NOC W8   13:19 
  8  Max & Sarah Collinson            IND W45  20:41 
  9  Jack,Joe, Emma Haynes            IND M10  20:51 
 10  Riley Howe                       IND M14  21:36 
 11  Christian Riley (Will, Sam Jill) IND M14  21:55 
 12  Ann Berry                        IND W55  27:04 
 13  Bert Bradshaw                    NOC M85  41:46 

Courses Introductory, Medium, Short Technical, Long Technical
Return to Top, index

Medium (length 3.0km, 12 controls)

n/c  Mick Lucking                     NOC M55  18:24 
  1  Steve Spendlove                      M40  18:26 
  2  Huw Brown                        NOC M12  18:40 
  3  Nick & Caroline Brown            NOC M45  22:20 
  4  Stefan Taylor                    IND M12  22:52 
  5  George Carley                    NOC M12  24:00 
  6  Jodie Wright                     NOC W12  24:14 
  7  Eleanor Cooley                   NOC W14  24:23 
  8  Emma Wright                      NOC W10  24:46 
  9  Cameron Ridgway                  NOC M16  25:00 
 10  John Cooley                      NOC M55  25:10 
 11  Ryan wright                      NOC M12  29:43 
 12  Walter Wright                    NOC M40  29:44 
 13  Paul Drury                       NOC M45  31:07 
 14  Max & Sarah Collinson            IND W45  43:31 
 15  Fraser Ridgway                   NOC M12  50:18 
 16  Ella & Rosian Drury              NOC W12  50:29 
 17  Nina, Billy, Ollie Drury         NOC W10  68:31 
mp   John Read                        NOC M45  27:48 Missing no 2; 1 out of order
mp   Charlotte Webster                NOC W14  32:15 Missing no 12
mp   Dawn Spendlove                       W40  36:17 Missing no 1

Courses Introductory, Medium, Short Technical, Long Technical
Return to Top, index

Short Technical (length 3.9km, 12 controls)

  1  Jordan Webster                   NOC M18  28:57 
  2  Kevin Gallagher                  LEI M60  34:09 
  3  Simon Warrener                   NOC M14  37:46 
  4  Julie Webster                    NOC W45  37:59 
  5  Caroline Wickham                 NOC W50  38:52 
  6  Ruth Ellis                       DVO W60  43:25 
  7  Trudy Crosby                     LOG W50  44:32 
  8  Alexander Ridgway                NOC M14  44:45 
  9  Chris Brown                      NOC M40  44:56 
 10  John Woodall                     NOC M70  45:48 
 11  Tony Buckland                    NOC M75  46:30 
 12  Joanna Goodhead                  DVO W14  46:54 
 13  Kack Wickham                     NOC M16  48:55 
 14  Maureen Webb                    CLOK W55  50:40 
 15  Oonah Ridgway                    NOC W50  52:39 
 16  Lindsey Brown                    NOC W50  54:54 
 17  Roger Keeling                    DVO M65  56:31 
 18  Maria Roberts                    NOC W45  59:37 
 19  Margaret Buckland                NOC W70  60:14 
 20  Huw Brown                        NOC M12  61:46 
 21  Alisons Slater & May             NOC W55  67:38 

Courses Introductory, Medium, Short Technical, Long Technical
Return to Top, index

Long Technical (length 5.2km, 16 controls)

  1  Andy Sykes                       DVO M45  32:08 
  2  Mike Smith                       DVO M50  32:42 
  3  William Parkinson                NOC M16  32:48 
  4  Matthew Green                    NOC M18  33:18 
  5  Ben Beresford                    NOC M18  33:42 
  6  Steve Green                      NOC M55  35:18 
  7  Ian Hughes                       WCH M45  37:25 
  8  Alan Beardsley                   NOC M60  37:32 
  9  John Cundill                     DVO M45  37:38 
 10  Graeme Huggan                    NOC M55  39:51 
 11  Russell Buxton                   DVO M55  40:11 
 12  Judith Hughes                    WCH W45  40:35 
 13  Paul Goodhead                    DVO M50  41:16 
 14  Andrew Ridgway                   NOC M50  41:22 
 15  Helen Parkinson                  NOC W45  41:58 
 16  Catherine Hughes                 NOC W40  42:49 
 17  Keith Roberts                    NOC M50  44:07 
 18  Dave Skidmore                    DVO M65  44:13 
 19  Andrew Wallace                   NOC M55  44:17 
 20  Kim Buxton                       DVO W50  46:37 
 21  Jane Booker                      NOC W55  46:50 
 22  David Booker                     NOC M55  49:20 
 23  Michael Lord                     NOC M50  49:52 
 24  Ian Wells                       RAFO M55  52:47 
 25  Margaret Keeling                 DVO W65  60:12 
 26  Jack Lord                        NOC M16  65:27 
     Paul Hudson                      NOC M50  dnf   No finish time

Courses Introductory, Medium, Short Technical, Long Technical
Return to Top, index


Results software provided by Michael Napier, e-mail mnapier @ cix.co.uk