Skip to main content
14 Oct 12Bramcote Hills and The Hemlockstone
21 Oct 12Byron's Walk
11 Nov 12Wellow Park
2 Dec 12Colwick Woods
23 Dec 12Walesby Forest
26 Jan 13Ollerton Pit Wood
3 Feb 13Sherwood Forest
16 Feb 13Sansom Wood
2 Mar 13Bevercotes Pit Wood
16 Mar 13Ollerton Pit Wood

Results for NOC Winter League, Vicar Water, 06/01/2013

Courses White, Orange, ShortTech, Long Tech
Return to index

White (length 1.4km, climb 45m, 8 controls)

  1  Tom Cooley        NOC M10  13:36 
  2  Euan Blair        DVO M10  15:07 
  3  Charlotte Fox     LOG W10  19:14 
  4  Iona Blair        DVO W8   22:45 
  5  Sophie Peet           W2   29:15 
     -----White standard------

Courses White, Orange, ShortTech, Long Tech
Return to Top, index

Orange (length 2.7km, climb 75m, 14 controls)

  1  Stefan Taylor     NOC M12  32:44 
  2  Fraser Ridgway    NOC M12  40:56 
  3  Jodie Wright      NOC W12  41:51 
  4  Amelia Biddulph   NOC W14  47:40 
  5  Emma Wright       NOC W10  50:35 
  6  William Baker     NHS M12  54:24 
  7  Diana Hailey       OD W70  56:06 
  8  Donald Flynn      NOC M14  57:30 
  9  T Gibby           NOC M14  60:11 
 10  Alison May        NOC W55  60:32 
 11  D Queen               W12  60:41 
     -----Orange standard-----
 12  Euan Blair        DVO M10  81:39 
 13  Robert Bentley        M14  82:24 
mp   Samuel Davis      DVO M12  49:30 Missing no 14
mp   Jessica Howells   LEI W16  60:24 Missing no 9
mp   Brian Ward        DVO M75  74:15 Missing no 14
mp   Ben Naish             M10  75:26 Missing nos 13-14
mp   Iona Blair        DVO W8   82:08 Missing no 5
mp   Gemma Montgomery      W21  87:06 Missing nos 6-7
mp   Andrea Bilton              88:06 Missing no 14; 1 out of order
     Eleanor Cooley    NOC W14  rtd   Missing nos 1-2,5-14

Courses White, Orange, ShortTech, Long Tech
Return to Top, index

ShortTech (length 3.3km, climb 130m, 14 controls)

  1  David Cooke       NOC M65  28:34 
  2  David Bray        LEI M60  29:45 
  3  E-card 1392384             30:54 
  4  Andrew Breakwell  NOC M65  30:59 
  5  Jordan Webster    NOC M18  31:41 
  6  Bruce Bryant       OD M55  34:15 
  7  Hilary Palmer     NOC W65  34:43 
  8  John Palmer       NOC M65  35:06 
  9  Alexander Ridgway NOC M16  36:07 
 10  Pauline Ward      DVO W65  36:30 
 11  Jane Booker       NOC W55  37:35 
 12  Jeffrey Baker     LOG M60  38:05 
 13  Roger Hailey       OD M75  38:39 
 14  Ashleigh Howells  LEI W14  40:05 
 15  Rich and Kate     M35/W40  40:31 
 16  Hayley Fox        LOG W35  40:36 
 17  Janet Richardson   OD W60  41:12 
 18  Christine Elliott NOC W55  41:46 
 19  Laurie Fluck      LEI M65  42:02 
 20  Oonah Ridgway     NOC W50  42:36 
 21  Simon Warrener    NOC M14  43:00 
 22  Alastair Flynn    NOC M14  43:06 
 23  Jim Smith         LEI M60  43:09 
 24  Eric Porter       LEI M70  44:00 
 25= Karen Howells     LEI W40  44:35 
 25= Cathryn Goodhead  DVO W50  44:35 
 27  Margaret Keeling  DVO W65  44:54 
 28  Jane Burgess      DVO W55  45:37 
 29  Cameron Ridgway   NOC M18  45:54 
 30  Thelma Spalton     OD W65  46:28 
 31  Roger Keeling     DVO M70  48:26 
 32  John Woodall      NOC M75  50:31 
 33  Alison Slater     NOC W55  53:44 
 34  Molly Smith       LEI W65  55:03 
 35  Patsy Greenwood   NOC W18  57:40 
 36  Gill Milner       DVO W75  62:09 
 37  Charlotte Webster NOC W14  63:26 
 38  John. B. Mawby    DVO M70  68:14 
 39  James Peet        NOC M12  71:29 
mp   Sue Bicknell       OD W65  65:02 Missing no 14

Courses White, Orange, ShortTech, Long Tech
Return to Top, index

Long Tech (length 4.8km, climb 160m, 21 controls)

  1  Joe Elliott       NOC M20  38:37 
  2  Nick Malton       NOC M18  39:05 
  3  William Parkinson NOC M18  40:12 
  4  Paul Orton        NOC M40  41:32 
  5  Ian Howells       LEI M50  42:33 
  6  Paul Morris       NOC M55  42:37 
  7  Simon Elliott     NOC M55  44:13 
  8  Robert Parkinson  NOC M55  44:18 
  9  Roger Edwards     LEI M60  44:58 
 10  Mike Capper      WAOC M55  45:19 
 11  Mark Goodhead     DVO M18  45:49 
 12  Glynn Smith       LEI M65  46:06 
 13  Jonathan Cundill  DVO M45  46:40 
 14= Gerry Spalton      OD M65  48:02 
 14= James Montgomery      M21  48:02 
 16  Catherine Hughes  NOC W40  48:17 
 17  Paul Hudson       NOC M50  48:24 
 18  Paul Goodhead     DVO M50  49:10 
 19  Tanya Taylor      LOG W40  49:44 
 20  John Marriott     LEI M65  51:08 
 21  Simon Ford        LEI M70  52:34 
 22  Graeme Huggan     NOC M55  53:36 
 23  ian wells        RAFO M60  53:38 
 24= Richard Naish     DVO M45  54:25 
 24= Andy Hawkins      DVO M65  54:25 
 26  Liz Phillips       OD W45  54:26 
 27  Tracey Brookes    LEI W45  56:34 
 28  Robert Haskins    LEI M60  57:17 
 29  Keith Lowthian    NOC M40  57:35 
 30  Helen Parkinson   NOC W45  58:30 
 31  Dave Heath        SYO M55  59:17 
 32  Rachel Davis      DVO W45  59:28 
 33  Nigel Berry       NOR M45  60:16 
 34  Joanna Goodhead   DVO W16  60:32 
 35  David Sissons     NOC M35  63:15 
 36  Graeme Watson     NOC M45  84:19 
mp   Andrew Ridgway    NOC M50  46:22 Missing no 20
     Frank Smith        OD M80  rtd   Missing nos 1,9,11-12,14-21

Courses White, Orange, ShortTech, Long Tech
Return to Top, index


Results software provided by Michael Napier, e-mail mnapier @ cix.co.uk