Skip to main content
11 Mar 07Harlow Wood
19 May 07Wollaton Park
3 Jun 07Rushcliffe Country Park
10 Jun 07Holme Pierrepont
1 Jul 07Bramcote Hills and The Hemlockstone
15 Jul 07Rufford Country Park
22 Jul 07Silverhill Wood
12 Aug 07Oxclose Wood
23 Sep 07Burntstump Country Park
6 Oct 07Brierley Country Park

Results for NOC Local Event, Brierley Country Park, Sun 8th Jul 2007

White
Yellow
Orange
Technical
Planner's Comments
White

  1 Laura Hindle               W8      MDOC    8.36
  2 Oliver Reynolds                    EPOC   10.45
  3 Jacob Reynolds                     EPOC   12.43
  4 Robert Towndrow            M10     NOC    14.00
  5 Hope Hanby                                17.05
  6 Rhiannon Emery             W5      NOC    20.15
  7 Sam Elliot                 M10     BLS    20.36
  8 Joe Field                  M6      NOC    21.10
  9 Lauren Emery               W3      NOC    22.00
 10 Boris Lau                  M12     BLS    24.37
 11 Hugh Atkin                 M11     NOC    25.10
=12 Nic Atkin                  M45     NOC    25.38
=12 Catherine                  W9      NOC    25.38
 14 Jamie Lothian              M6      NOC    30.42

Back to Contents




Yellow 1 Kieran Huggan M12 NOC 14.50 2 Carolyn Hindle W10 MDOC 16.20 3 William Parkinson M12 NOC 21.35 4 Rhiannon Emery W5 NOC 23.15 5 Haydon Hanby M7 23.20 6 Joanna Towndrow W12 NOC 31.05 7 Hugh Atkin M12 NOC 31.20 =8 Michael Goodison M9 39.27 =8 Charlie Mather M10 39.27 Molly Mather W10 NOC rtd Back to Contents


Orange 1 Christine Elliot W45 NOC 20.29 n/c Tim Cairns M40 NOC 21.40 2 Neil Fraser M45 NOC 26.00 3 Helen Parkinson W40 NOC 26.15 4 Hazel Hindle W40 MDOC 26.25 5 Joe Elliot M14 NOC 27.00 6 Sue Cunliffe W40 NOC 29.20 7 Julian Hanby 29.30 8 B Reynolds M40 NOC 29.55 9 Miles Plaskett M14 DVO 30.00 10 J Woodall M65 NOC 31.20 11 Max Elliot M12 NOC 33.45 12 G Huggan M50 NOC 34.18 13 Linda Whitehead W55 EBOR 37.00 14 Sam Fraser M18 NOC 43.20 15 Hannah Horsewill W12 NOC 46.05 16 Claire Newey W21 DVO 50.40 17 Fred Miller M55 NATO 51.30 Back to Contents


Technical The technical was a Norwegian course using map memory, with option of a 5 mins penalty if map carried. 1 Petr Basus M21 NOC 40.55 2 Dean Field M40 EBOR 42.30 3 Silvie Hojna W21 NOC 44.00 4 Steve Whitehead M55 EBOR 47.05 5 Catherine Hughes W35 NOC 47.10 6 Keith Lothian M35 NOC 50.04 7 R Parkinson NOC +5 50.38 8 Andy Sykes M40 NOC +5 51.48 9 Mike Towndrow M45 NOC 52.31 10 Russell Baldwin M20 EBOR +5 53.54 11 Simon Elliot M50 NOC 57.14 12 Elizabeth Parkinson W14 NOC +5 57.40 13 Steve Green M50 NOC 58.10 14 Simon Bradbury M14 SYO 58.40 15 Keith Roberts M45 NOC 59.59 16 Matt Green M14 NOC +5 60.51 17 Mike Ridealgh M55 EBOR +5 61.10 18 Trevor Hindle M40 MDOC +5 61.40 19 Ian Wells M50 LEI 62.31 20 Dave Skidmore M60 DVO 62.40 21 Adam Bradbury M16 SYO 64.10 22 Tim Cairns M40 NOC +5 64.50 23 D Vincent M45 DVO 65.45 24 Samuel Horsewill M14 NOC +5 65.50 25 Vic & Amy Bevan DVO 67.51 26 Jake Field M12 EBOR +5 69.22 27 Rosie Field +5 69.47 28 Ray Waight M50 SYO +5 70.24 29 John Lander M45 NOC +5 71.49 30 Zac Field M12 EBOR +5 73.11 31 Reynold M40 EPOC 75.32 32 Ruth Ellis W55 DVO +5 76.10 33 Jane Booker W50 NOC 79.50 34 Keith Picksley M70 NOC +5 81.07 35 Tony Buckland M70 NOC +5 82.00 36 Pat Conway W50 LEI +5 82.07 37 Frank Smith M75 OD 82.30 38 Marcia Bradbury W50 SYO +5 83.54 39 Oldrich Hojny M55 NOC +5 86.04 40 Janet Richardson W55 OD 86.30 41 John Ragsdell M55 DVO +5 87.06 Dave Booker M50 NOC +5 54.00 w2 D Bray M50 LEI +5 46.10 m2 Jayne Malley W50 DVO +5 rtd M Buckland W65 NOC rtd Alan Beardsley M55 NOC rtd Back to Contents



There were 2 water bottles left at registration. Please phone 0115 9441592 (and ask for Helen!!) to reclaim them.

Planner's Comments

Sarah O'Neil

Back to Contents