Skip to main content
12 Oct 13Bestwood Country Park
19 Oct 13Worksop College
26 Oct 13Wellow Park
9 Nov 13Thoresby North and West
10 Nov 13Thoresby North and West
1 Dec 13Colwick Woods
22 Dec 13Walesby Forest
5 Jan 14Shirebrook Wood
26 Jan 14Vicar Water Country Park
1 Feb 14Thieves Wood and Nomanshill Wood

Results for NOC Winter League, Bramcote Hills, 16/11/2013

Courses Introductory, Long Technical, Medium, Short Technical
Return to index

Introductory (length 1.9km, 12 controls)

  1  No name                    15:30 

Courses Introductory, Long Technical, Medium, Short Technical
Return to Top, index

Long Technical (length 4.3km, 19 controls)

  1  Andrew Llewellyn  NOC M21  25:32 
  2  Joe Elliott       NOC M20  28:03 
  3  Richard Dearden   HOC M40  29:25 
  4  Harry Nicholson   NOC M21  30:48 
  5  Chris McCartney    OD M40  32:14 
  6  Kevin Lomas       NOC M55  33:06 
  7  Andy Sykes        DVO M45  33:08 
  8= Ian Hughes        WCH M50  33:24 
  8= Steve Schofield   NOC M50  33:24 
 10  Simon Elliott     NOC M55  33:42 
 11  Mark Webster      NOC M45  34:37 
 12  David Bray        LEI M60  38:23 
 13  Gerry Spalton      OD M65  38:43 
 14  Rachel Dearden    HOC W21  39:40 
 15  Andrew Ridgway    NOC M50  39:41 
 16  Robert Haskins    LEI M60  40:14 
 17  David Booker      NOC M55  40:40 
 18  Glynn Smith       LEI M65  40:47 
 19  Keith Roberts     NOC M50  41:03 
 20  Tracey Brookes    LEI W45  41:31 
 21  Dave Skidmore     DVO M65  43:08 
 22  Judith Hughes     WCH W45  43:12 
 23  Richard Llewellyn NOC M55  43:22 
 24  Helen Parkinson   NOC W45  44:02 
 25  Iain Phillips     LEI M45  44:30 
 26  Jamie Lowthian    NOC M12  47:02 
 27  Robert Gibb       NOC M45  52:48 
 28  David Anderson    LEI M70  72:04 
 29  Molly Smith       LEI W65  72:36 

Courses Introductory, Long Technical, Medium, Short Technical
Return to Top, index

Medium (length 3.9km, 13 controls)

  1  Tom Stash         NOC M21  47:31 
  2  Jane Dring-Morris LEI M45  63:24 
  3  Finlay Lowthian   NOC M10  64:34 
  4  Helen Booden      NOC W21  66:14 
  5  Sue and Michael       NOC  68:25 
  6  Jess Dring-Morris LEI W14  75:00 
  7  Lizzie Sheridan   NOC W10  77:28 
  8  Isobel Percy          W16  94:42 
     Alex Gibb         NOC M14  rtd   Missing nos 7-13

Courses Introductory, Long Technical, Medium, Short Technical
Return to Top, index

Short Technical (length 2.9km, 12 controls)

  1  Max Elliott       NOC M18  25:43 
  2  Claire Selby      DVO W40  34:45 
  3  David Cooke       NOC M65  35:30 
  4  Hannah Horsewill  NOC W18  37:08 
  5  Christine Elliott NOC W55  38:36 
  6  Simon Warrener    NOC M14  38:47 
  7  Ruth Ellis        DVO W60  39:38 
  8  Julie Webster     NOC W45  40:25 
  9  Laurie Fluck      LEI M65  42:42 
 10  Edvins Darznieks  LAT M14  44:34 
 11  Iveta Darzniece   LAT W21  44:52 
 12  Andis Celinskis   NOC M21  44:56 
 13  Jen Gale          DVO W65  52:43 
 14  Tony Buckland     NOC M75  53:17 
 15  Margaret Buckland NOC W70  76:35 

Courses Introductory, Long Technical, Medium, Short Technical
Return to Top, index


Results software provided by Michael Napier, e-mail mnapier @ cix.co.uk