Skip to main content
14 Sep 14Brierley Country Park
12 Oct 14Byron's Walk
8 Nov 14Colwick Park
15 Nov 14Rushcliffe Country Park
21 Dec 14Walesby Forest
24 Jan 15Burntstump Country Park
25 Jan 15Bulwell Hall Park
8 Feb 15Silverhill Wood
22 Feb 15Harlow Wood
4 May 15Nottingham City

Results for NOC Winter League, Bestwood, 04/01/2015

Courses Introductory, Medium, Short Technical, Long Tech
Return to index

Introductory (length 1.7km, climb 55m, 15 controls)

  1  Iona Moss            LEI M10  23:58 

Courses Introductory, Medium, Short Technical, Long Tech
Return to Top, index

Medium (length 2.5km, climb 90m, 14 controls)

  1  Rachel Duckworth     DVO W12  31:33 
  2  Richard Torr         NOC M60  36:49 
  3  Jessica Dring-Morris LEI W16  41:58 
  4  Ged Moss             LEI M50  42:17 
  5  Simon Wilson     RSHCLFF M45  45:43 
  6  Donald Flynn         NOC M16  49:01 
  7  Samuel Davis         DVO M14  51:44 
  8  Alison Slater        NOC W60  52:39 
  9  Graham Urquhart       OD M60  59:55 
 10  Margaret Buckland    NOC W70  67:31 
 11  Anthony Aram         NOC M50  71:59 
 12  Brian Ward           DVO M80  74:38 
 13  Julie Starkey        LEI W50  79:36 
 14  Michelle + Ethan Edwards      88:47 
 15= Charlotte Fox        LOG W12 103:48 
 15= Elly Spence              W10 103:48 
mp   Robert Page + 3          M5   99:02 Missing no 13
     Karen and Darren Clenn        rtd   Missing nos 10-14

Courses Introductory, Medium, Short Technical, Long Tech
Return to Top, index

Short Technical (length 3.2km, climb 110m, 14 controls)

  1  Bruce Briant          OD M55  33:12 
  2  Matt Litchfield      NOC M21  34:17 
  3  David Olivant        NOC M65  37:53 
  4  Sarah Duckworth      DVO W14  40:15 
  5  Alan Billington          M40  40:31 
  6  Paul Hudson          NOC M50  43:51 
  7  Claire Selby         DVO W40  44:39 
  8  Simon Warrener       NOC M16  45:22 
  9  Kevin Rice           LOG M55  45:47 
 10  David Bray           LEI M60  46:50 
 11  Simon Starkey        LEI M55  47:12 
 12  Jane Burgess         DVO W55  49:04 
 13  Robert Parkinson     NOC M55  49:05 
 14  Jeffrey Baker        LOG M60  49:26 
 15  Jane Booker          NOC W60  52:12 
 16  Janet Richardson      OD W65  52:13 
 17  Helen Parkinson      NOC W45  52:41 
 18  Bob Alderson         NOC M70  53:01 
 19  Peter Hubberstey     NOC M70  53:21 
 20  Jane Dring-Morris    LEI W45  54:00 
 21  Edward Nicholson     NOC M55  55:01 
 22  Donna Hawkings       DVO M50  58:34 
 23  Eric Porter          LEI M70  61:58 
 24  Jen Gale             DVO W65  62:28 
 25  Julie Webster        NOC W50  63:24 
 26  Graeme Watson        NOC M50  64:20 
 27  John Woodall         NOC M75  65:07 
 28  Pauline Ward         DVO W70  66:40 
 29  Caitlin Chafer       LEI W14  68:07 
 30  Sue Hallett           OD W65  69:15 
 31  Thelma Spalton        OD W65  69:16 
 32  Hilary Simpson        OD W75  70:20 
 33  Anne Gibbs           LOG W70  70:48 
 34  Ruth Ellis           DVO W60  71:01 
 35  Christine Middleton  DVO W65  74:12 
 36  Elizabeth Urquhart    OD W60  76:14 
 37  Katheryn Walsh       NOC W50  76:39 
 38  Geoff Gibbs          LOG M70  76:43 
 39  Jane Stew             OD W55  83:25 
 40  Laurie Fluck         LEI M65  83:34 
 41  Tony Buckland        NOC M75  83:54 
 42  Young Family             M45  88:20 
 43  Dave Radmore         NOC M55  88:59 
     Simon Davis          DVO M50  rtd   Missing nos 10-14
     Molly Griffin        LEI W70  rtd   Missing nos 9-14

Courses Introductory, Medium, Short Technical, Long Tech
Return to Top, index

Long Tech (length 4.6km, climb 190m, 23 controls)

  1  John Duckworth       DVO M45  39:04 
  2  Howard Alcock        LEI M45  46:49 
  3  Nigel Mockridge      NOC M50  46:59 
  4  William Parkinson    NOC M20  48:35 
  5  Francesco Lari       NOC M50  48:45 
  6  David Vincent        DVO M50  50:06 
  7  Mick Lucking         NOC M55  50:10 
  8  Samuel Horsewill     NOC M21  50:41 
  9  Catherine Hughes     NOC W45  51:30 
 10  Robert Brandon        OD M65  51:54 
 11  Mark Thomson             M50  52:32 
 12  David Pettit         DVO M21  52:33 
 13  Sally Calland        WIM W40  53:22 
 14  Steve Green          NOC M55  53:59 
 15  A Middleton          DVO M65  55:08 
 16  Mike Capper         WAOC M60  56:03 
 17  David Booker         NOC M60  56:47 
 18  Matthew Green        NOC M21  56:58 
 19  Derek Gale           DVO M70  57:27 
 20  Mike Gardner         DVO M55  57:47 
 21  Steve Schofield      NOC M50  57:48 
 22  Andrew Ridgway       NOC M50  58:00 
 23  Kevin Sheriden       NOC M40  58:39 
 24  Andy Hawkins         DVO M65  59:03 
 25  Stephen Chafer       LEI M45  59:20 
 26  Russell Buxton       DVO M55  59:27 
 27  Glynn Smith          LEI M70  59:31 
 28  Ian Wilson           LEI M45  60:21 
 29  Alastair Flynn       NOC M16  60:24 
 30  Liz Phillips          OD W50  60:53 
 31  Roger Edwards        LEI M65  61:40 
 32  Imogen Wilson        LEI W16  61:59 
 33  Iain Phillips        LEI M45  62:32 
 34  Dave Skidmore        DVO M65  63:50 
 35  Graham Thorne        NOC M40  64:00 
 36  John Ward             OD M70  64:32 
 37= Tanya Taylor         LOG W45  66:15 
 37= Keith Willdig         OD M65  66:15 
 39  Richard Naish        DVO M50  66:54 
 40  Ann-Marie Duckworth  DVO W45  68:58 
 41  Andrew Wallace       NOC M55  69:08 
 42  Jack Lord            NOC M18  69:18 
 43  Robert Haskins       LEI M60  69:47 
 44  Hannah Horsewill     NOC W20  70:54 
 45  ian wells           RAFO M60  72:08 
 46  Trevor Simpson        OD M75  73:05 
 47  Gerry Spalton         OD M65  75:35 
 48  David Sissons        NOC M40  76:32 
 49  Kim Buxton           DVO W50  77:58 
 50  Nigel Berry              M50  80:02 
 51  David Walsh          NOC M50  81:53 
 52  Hayley Fox           LOG W40  90:39 
     Mark Webster         NOC M50  rtd   Missing nos 6,10-11; 3 out of order
     Janet Evans          NOC W50  rtd   Missing nos 17-23
     Margaret Willdig      OD W60  rtd   Missing nos 15-22

Courses Introductory, Medium, Short Technical, Long Tech
Return to Top, index


Results software provided by Michael Napier, e-mail mnapier @ cix.co.uk