Skip to main content
22 Feb 15Harlow Wood
4 May 15Nottingham City
5 Jul 15The University of Nottingham and Highfields Park
19 Jul 15Rushcliffe Country Park
20 Sep 15Berry Hill Park
18 Oct 15Harlow Wood
8 Nov 15Thoresby North and West
19 Dec 15Langold Country Park
20 Dec 15Bramcote Hills and The Hemlockstone
3 Jan 16Boundary and Tippings Woods

Results for NOC EM League, Shirebrook Wood, 11/10/2015

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to index

White (length 1.4km, climb 30m, 12 controls)

  1  Josh Schofield        M8   16:07 
  2  Alexa Lindsay     DVO W10  16:52 
  3  Hannah Stacey         W10  19:00 
  4  Sophie Peet           W5   19:03 
  5  Robert Page           M6   34:05 
     -----White standard------

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index

Yellow (length 2.2km, climb 40m, 10 controls)

  1  George Drury      LOG M7   32:00 
  2  Adam Concannon    LEI M10  33:26 
  3  Ben Mogg              M4   35:49 
  4  Hannah Mather     LOG W10  37:59 
  5  Freia Mccall          W4   58:48 
     -----Yellow standard-----
  6  Ben Ellis        ESOC M5   59:04 
  7  Luke Davison          M4   59:20 
  8  Eden Pigott     POTOC W5   66:01 
  9  Daniel Pigott         M6   66:53 
     Gillian Francis       W55  rtd   Missing nos 7-10

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index

Orange (length 2.3km, climb 50m, 7 controls)

  1  Harrington Leake  LEI M10  29:15 
  2  Toby Williams     LOG M12  37:58 
  3  Carter Ford       LEI M8   78:38 
  4  Bear Ford         LEI M5   79:28 
     -----Orange standard-----
  5  Josie Ford        DVO W10  79:57 
  6  Diane Ford        LEI W65  80:55 
  7  Michael Grundey            84:25 
mp   Luis Perdigao     NOC M35  25:43 Missing no 7

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index

Light Green (length 2.7km, climb 40m, 12 controls)

  1  Guy Ross           OD M20  33:41 
  2  Ben Mather        LOG M12  39:02 
  3  Hazel Williams     SN W12  41:52 
  4  Eve Brown             W14  45:05 
  5  James Peet        NOC M16  49:10 
     --Light Green standard---
  6  Paul Davison          M65  50:49 
  7  Joanna Dann      MDOC W55  88:35 
     Nigel Owens       SYO M45  rtd   RTD
     Joe Owens         SYO M12  rtd   RTD

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index

Short Green (length 2.9km, climb 50m, 11 controls)

  1  David Bray        LEI M60  38:35 
  2  Kevin Gallagher   LEI M65  39:46 
  3  Ursula Williamson LEI W50  45:47 
  4  Dave Skidmore     DVO M65  48:03 
  5  Eric Porter       LEI M70  50:15 
  6  Judith Holt       DVO W65  50:54 
  7  Ruth Ellis        DVO W60  54:15 
  8  Richard Torr      NOC M60  54:32 
  9  John Cooke        DVO M65  58:11 
 10  David Parkin      DVO M80  61:11 
 11  Alison Hayes      DVO W50  63:03 
 12  Karin Kirk         OD W65  63:27 
 13  Sue Porter        LEI W70  63:30 
 14  Chris Phillips    LEI M65  64:06 
     --Short Green standard---
 15  John Woodall      NOC M75  65:16 
 16  Molly Smith       LEI W70  65:35 
 17  David Winser      NOC M60  68:32 
 18  Roger Keeling     DVO M70  69:03 
 19  Pauline Ward      DVO W70  70:42 
 20  Thelma Spalton     OD W65  71:38 
 21  John Palmer       NOC M65  72:37 
 22  Sue Hallett        OD W65  76:22 
 23  Ann Armistead     DVO W65  77:03 
n/c  Sophie Vincent    DVO W14  77:26 
 24  Jenni Fiander         W60  78:39 
 25  Gina Colton       LEI W21  81:14 
 26  Alison Doyle     MDOC W65  95:45 
 27  Brian Ward        DVO M80 108:20 
     Samuel Davis      DVO M14  rtd   Missing nos 3-9,11

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index

Green (length 4.4km, climb 70m, 18 controls)

  1  Gary Peet         NOC M45  49:03 
  2  Amanda Roberts    LOG W50  52:48 
  3  Alastair Flynn    NOC M16  53:39 
  4  Glynn Smith       LEI M70  54:45 
  5  Steve Schofield   NOC M50  59:18 
  6  Stuart Swalwell   DVO M65  65:54 
  7  Simon Warrener    NOC M16  66:09 
  8  Stuart Wicks      DVO M45  66:39 
  9  Simon Ford        LEI M70  67:27 
 10  Keith Streb       NOC M60  68:14 
 11  Martin Wheeler    LOG M60  68:52 
 12= Colin Drury       SYO M65  69:33 
 12= Peter Cholerton   NOC M60  69:33 
 14  David Cooke       NOC M65  73:40 
 15  Jane Dring-Morris LEI W45  74:35 
     -----Green standard------
 16  Carolyn Marr       OD W65  75:08 
 17  Simon Davis       DVO M50  77:05 
 18  Jeffrey Baker     LOG M60  77:07 
 19  Paul Stothard     LEI M50  78:19 
 20  Jane Booker       NOC W60  78:48 
 21  Robert Jackson    NOC M50  80:24 
 22  John Pigott     POTOC M65  80:34 
 23  David Booker      NOC M60  83:55 
 24  Liz Davies       AIRE W60  87:41 
 25  Julie Webster     NOC W50  88:04 
 26  John Ward          OD M70  89:05 
 27  David Anderson    LEI M75  96:03 
 28  Susan Allard      DVO W50 102:03 
 29  Wendy West        LEI W50 107:40 
mp   Cathryn Goodhead  DVO W50  91:09 Missing no 12

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index

Blue (length 5.6km, climb 90m, 17 controls)

  1  Paul Morris       NOC M55  58:06 
  2  Martyn James      SYO M21  60:56 
  3  Alan Billington       M40  61:28 
  4  Andrew Ridgway    NOC M50  67:40 
  5  Michael Napier    NOC M60  70:28 
  6  Lesley Ross        OD W45  70:44 
  7  Paul Goodhead     DVO M50  72:31 
  8  Janet Evans       NOC W50  74:46 
  9  Joanna Goodhead   DVO W18  74:54 
 10  Gordon Fiander        M60  74:58 
 11  Gerry Spalton      OD M65  76:06 
 12  Peter Hornsby     LEI M60  76:12 
 13  John Hurley       DVO M60  78:16 
 14  Simon Starkey     LEI M55  79:45 
 15  Tanya Taylor      LOG W45  79:56 
 16  Kevin Ross         OD M50  83:32 
 17  Kristian Roberts EUOC M21  83:59 
     ------Blue standard------
 18  Sean Harrington   LOG M55  87:19 
 19  Michael Lindsay   DVO M65  89:10 
 20  Robert Brandon     OD M65  89:30 
 21  Rachel Davis      DVO W50  90:16 
 22  Alan West         LEI M55  91:06 
 23  Mark Sherriff     LEI M50  94:17 
 24  Ian Cooper        SYO M65  94:46 
 25  Peter Leake       LEI M75  99:34 
 26  Chris Bosley      LEI M65 101:45 
mp   Peter Carter     AIRE M55  89:47 Missing nos 2,17
mp   Robert Hatfield   NOC M65 112:38 Missing nos 2,17
     Ian Hodson        DVO M40  rtd   Missing nos 14-17

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index

Brown (length 7.5km, climb 120m, 27 controls)

  1  Liam Harrington   LOG M21  71:48 
  2  Martin Pigott   POTOC M40  73:28 
  3= Karl Marshall     SYO M45  74:40 
  3= Justin Williams   LOG M50  74:40 
  5  Chris McCartney    OD M45  75:36 
  6  Nicholas Evans    NOC M55  79:07 
  7  Robert Smith      DVO M50  79:32 
  8  Alan Le Moigne    DVO M40  80:47 
  9  Graham Pigott   POTOC M21  81:52 
 10  Hannah Cox        LEI W18  82:35 
 11  Helen Chiswell    DVO W35  82:56 
 12  Bella Williams     SN W18  86:41 
 13  Jonathan Ellis   ESOC M35  86:54 
 14  John Mather       LOG M45  90:39 
 15  Andis Ozols       DVO M35  92:05 
 16  Mark Webster      NOC M50  92:54 
 17  Dave Marr          OD M60  92:56 
 18  Francesco Lari    NOC M50  93:25 
 19  Keith Lowthian    NOC M45 103:44 
 20  ian wells        RAFO M60 104:24 
     -----Brown standard------
 21  John Franklin     SYO M60 113:28 
mp   Jonathan Cundill  DVO M50 105:59 Missing no 4
     Richard Leake     LEI M45  rtd   RTD

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index


Results software provided by Michael Napier, e-mail mnapier @ cix.co.uk