Skip to main content
5 Jul 15The University of Nottingham and Highfields Park
19 Jul 15Rushcliffe Country Park
20 Sep 15Berry Hill Park
11 Oct 15Shirebrook Wood
18 Oct 15Harlow Wood
19 Dec 15Langold Country Park
20 Dec 15Bramcote Hills and The Hemlockstone
3 Jan 16Boundary and Tippings Woods
14 Jan 16Bevercotes Pit Wood
24 Jan 16Rufford Country Park

Results for NOC EM League, Thoresby North, 08/11/2015

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to index

White (length 2.0km, climb 15m, 14 controls)

  1  Daisy Rennie           LEI W10  12:01 
  2  Tristan Isherwood          M10  14:30 
  3  Freddie Coulson            M10  14:33 
  4  Teddy Edwards          DVO M8   22:19 
  5  Hebe Darwin            LEI W10  23:10 
  6  Robyn Jarvis           LEI W10  23:52 
  7  Josh McDonald            - M10  24:51 
  8  George Rennie          LEI M8   25:13 
  9  Felix Jarvis plus 1        M5   25:23 
 10  Ailith Smith           DVO W10  43:53 
 11  Joshua Baker           IND M8   49:23 
mp   Megan Perkins            - W10  42:02 Missing nos 9,13
mp   George Howard            - M8   50:55 Missing nos 7,10
mp   Lawrie Buchanan          - M8   51:00 Missing nos 7,10
     Isla Tulip-Fowler        - W10  dnf   No finish time

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index

Yellow (length 2.7km, climb 20m, 12 controls)

n/c  Charlie Rennie         LEI M12  17:31 
  1  Tom Drohan             NOC M12  35:39 
  2  Adam Concannon         LEI M10  37:50 
n/c  Daisy Rennie           LEI W10  46:35 
  3  Alyssia Griffiths-Gray   - W16  47:57 
  4  Hannah Mather          LOG W10  49:32 
  5  Charlotte Fox          LOG W12  52:37 
  6  Ivan Smith             DVO M10 102:32 
  7  Ellen Reynolds             W12 114:13 
     -------Yellow standard--------
mp   Joy Hopper             DVO W65  53:22 Missing no 7
mp   Jess Armstrong             W10 108:36 Missing nos 2,7
mp   Meg Withington           - W10 111:00 Missing no 7
mp   Erin Flannery            - W10 113:02 Missing no 7
mp   Ruby Ramsell             - W10 114:21 Missing no 7
     Ava Hewison-Staples        W10  rtd   Missing nos 4,6-11
     Alessandra Edwards     DVO W10  rtd   Missing nos 5-12

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index

Orange (length 3.1km, climb 15m, 11 controls)

  1  Hazel Williams          SN W12  30:59 
  2  Ben Hardy              LEI M12  43:25 
  3  Bethan Clargo            - W16  50:57 
  4  Anne Cunningham        DVO W45  65:36 
  5  Peta Jarvis            LEI W14  65:42 
  6  Isabella Edwards       DVO W14  73:27 
  7  Hellen Jarvis          LEI W50  77:15 
     -------Orange standard--------
  8  Florence Ingram          - W14  80:10 
  9  Eirlys Herring           - W14  96:46 
 10  Rhianna Ong              - W12 113:14 
 11  Lottie Flynn             - W12 113:15 
 12  Alynn McLeod             - W12 114:16 
     Ruth McLeod              - W12  rtd   Missing nos 5-11

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index

Light Green (length 3.7km, climb 15m, 12 controls)

  1  Ashleigh Howells       LEI W16  37:34 
  2  Charlie Rennie         LEI M12  38:33 
  3  Caitlin Chafer         LEI W14  73:42 
  4  Adam Wiegand           SYO M14  76:04 
     -----Light Green standard-----
  5  Toby Williams          LOG M12  81:12 
  6  Sarah Parkin           DVO W40  90:05 
     Ludwik Michalek        IND M50  dnf   No finish time
     Yuko Martin            SYO W55  rtd   Missing nos 5-12

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index

Short Green (length 3.0km, climb 15m, 13 controls)

  1  Kevin Gallagher        LEI M65  33:46 
  2  Helena Crutchley      HALO W50  35:57 
  3  Dave Skidmore          DVO M65  36:56 
  4  Ursula Williamson      LEI W50  37:40 
  5  Martin Wheeler         LOG M60  39:31 
  6  Laura Harrison        EPOC W14  39:45 
  7  Rod Ryall              BOF M70  39:54 
  8  David Parkin           DVO M80  42:55 
  9  Ann Armistead          DVO W65  43:22 
 10  Donna Hawkins          DVO W50  43:33 
 11  Robert Page           EPOC M65  43:42 
 12  Gill Ross             AIRE W65  44:11 
 13  Karen Williams         LOG W45  44:20 
 14  Chris Phillips         LEI M65  45:29 
 15  Jean Lochhead         EPOC W65  45:53 
 16  Derek Turner           WRE M75  46:22 
 17  Ruth Ellis             DVO W60  46:24 
 18  Sue Hallett             OD W65  46:38 
 19  Helen Finlayson        DVO W70  47:15 
 20  Dave Radmore           NOC M60  47:52 
 21  Fred Ross             AIRE M70  48:06 
 22  Ernie Williams         LEI M70  48:29 
 23  Thelma Spalton          OD W65  49:46 
 24  Christine Robinson     SYO W50  49:59 
     -----Short Green standard-----
 25  Guy Goodair           EPOC M75  51:08 
 26  David Winser           NOC M60  51:23 
 27  Laurie Fluck           LEI M65  53:46 
 28  Sue Bicknell            OD W70  54:19 
 29  Judith Goodair        EPOC W70  54:26 
 30  Isoldt Harris         HALO W55  54:37 
 31  John Cooke             DVO M65  56:09 
 32  Roger Keeling          DVO M70  60:11 
 33  Mary Carrick          HALO W65  60:13 
 34  Jackie Page           EPOC W65  60:22 
 35  Diane Ford             LEI W65  66:07 
 36  Sue Porter             LEI W70  69:53 
 37  Molly Smith            LEI W70  72:30 

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index

Green (length 4.5km, climb 30m, 12 controls)

  1  Paul Morris            NOC M55  34:15 
  2  Alastair Flynn         NOC M16  37:26 
  3  Yasmin Field           SYO W16  42:38 
  4  Joe Field              SYO M14  43:26 
  5  Sheila Carey            OD W65  43:51 
  6  George Carley          NOC M14  44:00 
  7  Alastair Ferraro           M40  44:21 
  8  Megan Harrison        EPOC W16  46:15 
  9  Mark Sherriff          LEI M50  47:21 
 10  Peter Cholerton        NOC M60  48:48 
 11  Barry McGowan          HOC M65  48:57 
 12  Andrew Wallace         NOC M55  49:36 
 13  David Booker           NOC M60  49:39 
 14  Andy Hawkins           DVO M65  49:53 
 15  Peter Carey             OD M70  49:55 
 16  Simon Warrener         NOC M16  50:02 
 17= Ray Waight             SYO M60  50:17 
 17= Roger Edwards          LEI M65  50:17 
 19  Glynn Smith            LEI M70  50:45 
 20  Simon Ford             LEI M70  52:36 
 21  Sharon Bowes          EBOR W45  53:32 
 22  Stuart Wicks           DVO M45  53:39 
 23  Fiona Sellar           DVO W55  53:41 
 24  Jeffrey Baker          LOG M60  54:23 
 25  George Normand         LEI M70  54:36 
 26  Andy Portsmouth        LEI M60  55:33 
 27  Alexander Ridgway      NOC M18  57:19 
     --------Green standard--------
 28  Colin Drury            SYO M65  57:54 
 29  Gerry Symes           AIRE M65  61:00 
 30  David Wayles           NOC M50  61:43 
 31  Margaret Willdig        OD W60  63:17 
 32  Roseanne Field         SYO W50  64:53 
 33  John Middler            OD M60  65:01 
 34  Karen Howells          LEI W40  66:53 
 35  Jane Booker            NOC W60  67:26 
 36  Peter Leake            LEI M75  68:16 
 37  David Anderson         LEI M75  69:37 
 38  Margaret Keeling       DVO W65  71:57 
 39  Jane Stew               OD W55  72:03 
 40  Oonah Ridgway          NOC W50  72:05 
 41  David Walker          MDOC M70  73:27 
 42  Clare Hanna            LOG W50  74:05 
 43  Chris Heaton           LEI M35  74:46 
 44  Susan Allard           DVO W50  75:09 
 45  Christine Elliott      NOC W55  76:43 
 46  Chris Simmonds        HALO M50  77:24 
 47  Jen Gale               DVO W65  83:13 
 48  Delphine Suty         BAOC W45  85:22 
 49  Anne Gibbs             LOG W70  93:44 
 50  Geoff Gibbs            LOG M70  97:32 
 51  Wendy Foster           NOC W50  98:02 
 52  Simon Wilson               M45 145:54 
     Jim Mitchell           PFO M70  rtd   Missing nos 8-12

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index

Blue (length 6.3km, climb 40m, 18 controls)

  1  Paul Murgatroyd        LOG M45  46:36 
  2  Steve Corrigan        EBOR M55  50:45 
  3  Kevin Lomas            NOC M55  54:04 
  4  Emma Harrison         EPOC W40  60:27 
  5  Allan McKinley         HOC M40  61:40 
  6  Tanya Taylor           LOG W45  61:58 
  7  Paul Armstrong         DVO M60  62:47 
  8  Howard Sawyer         AIRE M60  63:16 
  9  Andrew Henderson       LEI M50  63:39 
 10  Michael Napier         NOC M60  64:16 
 11  Jonathan Cundill       DVO M50  64:49 
 12  Stuart Hatfield          - M21  65:30 
 13  Luis Perdigao          NOC M35  67:01 
 14  Peter Carter          AIRE M55  67:25 
 15  Stephen Chafer         LEI M45  67:53 
 16  Simon Elliott          NOC M60  67:55 
 17  Ian Gamlen           COBOC M50  68:20 
 18  Murray White           DVO M45  68:44 
 19  Derek Gale             DVO M70  71:20 
 20  Stuart Swalwell        DVO M65  71:44 
 21  Keith Willdig           OD M65  72:30 
     --------Blue standard---------
 22  Robert Brandon          OD M65  73:34 
 23  Gerry Spalton           OD M65  74:34 
 24  Michael Lord           NOC M50  74:39 
 25  John Hopper            DVO M60  76:07 
 26  Mark Hardy             LEI M45  76:31 
 27  Peter Harris          HALO M55  76:32 
 28  Robert Hatfield        NOC M65  76:37 
 29  Joanne Nell           RAFO W50  76:40 
 30  Mike Gardner           DVO M55  77:37 
 31  Andy Bowes            EBOR M45  78:12 
 32  Andrew Ridgway         NOC M50  78:53 
 33  Stephen Martin         SYO M50  80:24 
 34  Michael Nell          RAFO M65  84:17 
 35  Alison Hardy           LEI W45  87:27 
 36  Alex Smith            HALO M45  89:00 
 37  Rachel Davis           DVO W50  90:18 
 38  Chris Bosley           LEI M65  93:18 
 39  David Sissons          NOC M40  99:34 
mp   Ian Howells            LEI M50  68:13 Missing no 1
mp   John Hawkins           DVO M55  76:22 Missing nos 15-17

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index

Brown (length 8.7km, climb 55m, 22 controls)

  1  Richard Robinson       NOC M21  51:34 
  2  Mateusz Podsiadly       OD M20  62:13 
  3  Rich Pigott          POTOC M35  63:06 
  4  Philip Johnston-Davis RAFO M40  63:47 
  5  Justin Williams         SN M50  63:54 
  6  Joe Elliott            NOC M21  65:30 
  7  Graham Pigott        POTOC M21  66:17 
  8  John Mather            LOG M45  69:32 
  9  Richard Parkin         DVO M45  70:14 
 10  Chris Sanderson       BAOC M50  71:14 
 11  Lucy Wiegand           SYO W45  72:16 
 12  Jake Field             SYO M20  72:22 
 13  Dean Field             SYO M50  74:41 
 14  Matthew Green          NOC M21  76:06 
 15  Ray Collins            WCH M60  76:07 
 16  Helen Chiswell         DVO W35  76:45 
 17  Tim Wiegand            SYO M45  77:12 
     --------Brown standard--------
 18  Steve Green            NOC M55  78:21 
 19  Richard Willis         NOC M40  80:14 
 20  Francesco Lari         NOC M50  80:26 
 21  Lee Scott              SYO M45  81:00 
 22  Jonathan Howell        WCH M60  85:17 
 23  Robert Smith           DVO M50  87:30 
 24  ian wells             RAFO M60  89:02 
 25  David Harrison        EPOC M40  89:21 
 26  Liz Heaton             LEI W21  92:50 
mp   Mark Webster           NOC M50  86:50 Missing no 22
mp   Richard Naish          DVO M50  99:51 Missing no 1

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index


Results software provided by Michael Napier, e-mail mnapier @ cix.co.uk