Skip to main content
20 Dec 15Bramcote Hills and The Hemlockstone
3 Jan 16Boundary and Tippings Woods
14 Jan 16Bevercotes Pit Wood
24 Jan 16Rufford Country Park
7 Feb 16Clumber Park
19 Mar 16Colwick Woods
3 Apr 16Sherwood Pines
8 May 16Southwell Urban
19 Jun 16Oxclose Wood
3 Jul 16Burntstump Country Park

Results for NOC EM League, Bestwood Country Park, 14/02/2016

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to index

White (length 1.9km, climb 40m, 16 controls)

  1  Leo Crown                          DVO M12  15:13 
  2  Olin Davies                        BOF M12  22:29 
  3  Sarah Pennell                               26:51 
  4  Felix Jarvis                       LEI M6   30:38 
  5  Alexa Lindsay                      DVO W10  47:38 
     --------------White standard--------------

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index

Yellow (length 2.1km, climb 65m, 13 controls)

  1  Alyssia Griffiths-Gray             NOC W18  25:20 
  2  Alexandra Crawshaw                EPOC W12  26:58 
  3  Adam Concannon                     LEI M10  33:41 
  4  Andrew / Robert Lambert             11/ 13  35:20 
  5  Lucy Feek                         RAFO W16  42:56 
  6  Chloe Marden                      RAFO W16  45:15 
     -------------Yellow standard--------------
  7  Joy Hopper                         DVO W65  46:27 
  8  Charlotte Fox                      LOG W12  49:44 
  9  Ivan Smith                         DVO M10  52:57 
 10  Robyn Jarvis                       LEI W10  55:25 
 11  Paige, Daniel and Josh Nealov/Collins RAFO 132:14 
     Eddie James                            M2   rtd   Missing nos 1,3-6,11-13

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index

Orange (length 2.4km, climb 40m, 13 controls)

  1  Ben O'Donnell                      DVO M12  31:36 
  2  Harrington Leake                   LEI M12  35:01 
  3  Finlay Lowthian                    NOC M10  35:39 
  4  Jake O'Donnell                     DVO M10  35:53 
  5  Anne Leake                         LEI W45  36:32 
  6  Sarah Raisen                           W21  37:48 
n/c  Chris O'Donnell                    DVO M45  38:07 
  7  Anne Cunningham                    DVO W50  38:12 
  8  Maria and Jordan Lockie /Bertalaso    RAFO  41:13 
  9  Alex De Barr                      RAFO M16  42:40 
 10  Kyle McLean                       RAFO M18  43:01 
 11  Josef Pankhurst                   RAFO M18  43:05 
 12  Katie and Kirsty Mowatt/Burnham       RAFO  45:03 
 13  Ben Bishop                         LEI M16  46:32 
     -------------Orange standard--------------
 14  Hannah Mather                      LOG W10  48:11 
 15  Pat Marston                        SYO W65  68:15 
mp   Matthew Whitmill                   IND M45  56:52 Missing no 13
mp   Christine Williams                 SYO W60  62:06 Missing no 5

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index

Light Green (length 3.0km, climb 60m, 16 controls)

  1  Michael Napier                     NOC M60  28:01 
  2  Esther Revell                          W21  34:09 
  3  Jordan Avery                      RAFO M18  40:30 
  4  Samuel Davis                       DVO M14  43:13 
     -----------Light Green standard-----------
  5  Reed Lydon                         LEI W14  47:04 
  6  Lynette Devlin                     LOG W65  59:51 
  7  Sarah Parkin                       DVO W40  61:14 

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index

Short Green (length 3.2km, climb 65m, 17 controls)

  1  Bruce Bryant                        OD M55  31:37 
  2  David Bray                         LEI M60  40:39 
  3  Martin Wheeler                     LOG M60  43:01 
  4  Jim Mitchell                       PFO M70  46:58 
  5  Richard Torr                       NOC M60  47:09 
  6  Simon Warrener                     NOC M18  48:22 
  7  Claire Selby                       DVO W40  49:05 
  8  Dave Skidmore                      DVO M70  49:48 
  9  Ruth Ellis                         DVO W65  55:26 
 10  Dave Radmore                       NOC M60  55:56 
 11  Ann Armistead                      DVO W65  56:58 
 12= Grace Pennell                      DVO W16  57:10 
 12= Jean Lochhead                     EPOC W70  57:10 
 14  Ernie Williams                     LEI M70  58:17 
 15  Max and Tyler Crowley / De Barr   RAFO M18  58:19 
 16  Christine Middleton                DVO W70  60:38 
 17  Rod Ryall                          BOF M70  61:03 
     -----------Short Green standard-----------
 18  Luke Jones                        RAFO M18  61:22 
 19  Jen Gale                           DVO W70  62:22 
 20  David Parkin                       DVO M80  64:07 
 21  Isoldt Harris                     HALO W55  65:42 
 22  Jackie Page                       EPOC W65  66:40 
 23  Nick Lyons                         LOG M60  66:58 
 24  Laurie Fluck                       LEI M65  67:51 
 25  Stephen Beresford                 MDOC M65  67:57 
 26  Jane Payne                        EPOC W60  67:59 
 27  Alison Hayes                       DVO W50  68:32 
 28  John Woodall                       NOC M75  70:12 
 29  Alison Slater                      NOC W60  78:41 
 30  Julie Starkey                      LEI W55  84:04 
 31  Gillian Rowan-Wilde                PFO W70  84:50 
 32  Molly Smith                        LEI W70  88:04 
mp   Jane Burgess                       DVO W55  45:01 Missing no 8

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index

Green (length 3.4km, climb 110m, 16 controls)

  1  John Mather                        LOG M45  36:32 
  2  Paul Armstrong                     DVO M60  36:37 
  3  Amanda Roberts                     LOG W50  37:14 
  4  Roger Edwards                      LEI M65  38:16 
  5  Richard Llewellyn                  NOC M60  41:13 
  6  Liz Phillips                        OD W50  41:22 
  7  Glynn Smith                        LEI M70  41:31 
  8  Alex Brunco                      SHUOC M20  42:29 
  9  Mark Sherriff                      LEI M50  43:51 
 10  Ashleigh Howells                   LEI W16  44:13 
 11  Ari Hodgson                      SHUOC M20  45:53 
 12  Stuart Swalwell                    DVO M65  46:28 
 13  Helen Parkinson                    NOC W50  46:55 
 14  Colin Drury                        SYO M65  47:26 
 15  Stuart Wicks                       DVO M50  47:44 
 16  Andy Portsmouth                    LEI M60  47:59 
 17  Simon Wilson                       NOC M45  48:04 
 18  Neil Devlin                        LOG M65  48:37 
 19  Jane Booker                        NOC W60  48:49 
 20  Kim Buxton                         DVO W55  49:25 
 21  Andy Hawkins                       DVO M65  49:53 
 22  Judy Johnson                        BL W65  49:57 
 23  Chris Kirkham                     MDOC M65  50:19 
 24  Ursula Williamson                  LEI W50  51:21 
 25  Simon Davis                        DVO M50  51:32 
 26  Julie Webster                      NOC W50  51:34 
 27  Marcia Bradbury                    SYO W55  52:07 
 28  James Peet                         NOC M16  52:15 
 29  Jane Dring-Morris                  LEI W45  52:51 
 30  Bob Hatfield                       NOC M65  54:19 
 31  Donald Flynn                       NOC M16  54:24 
     --------------Green standard--------------
 32  Peter Chick                        LEI M70  54:57 
 33  Peter Leake                        LEI M75  55:13 
 34  Isobel Avery-Phipps              SHUOC W20  57:47 
 35  Roseanne Field                     SYO W50  59:00 
 36  David Dickinson                    NOC M50  59:25 
 37  Megan Wilson                     SHUOC W21  62:45 
 38  Dawn Moore                         DVO W60  63:20 
 39  Kathryn Lambert                    LOG W40  66:56 
 40  Anne Gibbs                         LOG W70  69:24 
 41  Rosie Shaw                        SMOC W65  69:47 
 42  Geoff Gibbs                        LOG M75  71:23 
 43  Amanda Price                       DVO W50  73:20 
 44  Karen Bedwell                      DVO W45  75:07 
 45  James Bedwell                      DVO M14  78:06 
 46  Wendy Foster                       NOC W50  78:57 
 47  Stephen Wells                      LOG M55 123:32 
mp   David Cooke                        NOC M65  41:57 Missing no 9
mp   Keith Davies                       BOF M50  45:47 Missing no 4
mp   Ben Mather                         LOG M14  48:42 Missing no 8
mp   Rich Tinsley                       DVO M21  55:09 Missing no 16

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index

Blue (length 5.4km, climb 165m, 22 controls)

  1  Richard Parkin                     DVO M45  46:30 
  2  Andrew Llewellyn                   NOC M21  51:46 
  3  Steve Dempsey                     MDOC M50  52:24 
  4  Paul Johnson                        BL M65  54:39 
  5  Andrew Ridgway                     NOC M50  55:47 
  6  Dave Denness                       LOG M55  56:44 
  7  Andy Sykes                         DVO M50  57:27 
  8  Richard Naish                      DVO M50  58:42 
  9  Ian Howells                        LEI M50  58:54 
 10  Richard Payne                     EPOC M65  59:12 
 11  Paul Hudson                        NOC M50  59:18 
 12  Paul Bradbury                      SYO M55  61:11 
 13  Mike Gardner                       DVO M55  61:47 
 14  Gary Peet                          NOC M45  62:18 
 15  John Hurley                        DVO M60  62:30 
 16  Nicholas Evans                     NOC M55  63:30 
 17  Murray White                       DVO M50  63:38 
 18  Iain Phillips                      LEI M45  64:09 
 19  John Hopper                        DVO M65  65:00 
 20  Richard Leake                      LEI M50  65:07 
 21  Marcus Lancastle                   LOG M50  65:57 
 22  Robert Parkinson                   NOC M55  66:12 
 23  Derek Gale                         DVO M70  67:08 
 24  Amanda Crawshaw                   EPOC W45  67:26 
 25  Yasmin Field                       SYO W18  67:44 
 26  Joe Field                          SYO M16  68:23 
 27  Robert Haskins                     LEI M65  69:18 
 28  Mick Lord                          NOC M50  69:24 
 29  Joanne Nell                       RAFO W50  69:30 
 30  Michael Nell                      RAFO M65  69:32 
     --------------Blue standard---------------
 31  Peter Hornsby                      LEI M60  71:06 
 32  Elizabeth Bedwell                  DVO W18  71:45 
 33  Russell Buxton                     DVO M55  72:09 
 34  Graham Thorne                      NOC M45  72:33 
 35  Simon Starkey                      LEI M55  72:42 
 36  Jonathan Cundill                   DVO M50  73:49 
 37  Andrew Wallace                     NOC M55  74:56 
 38  Tracey Brookes                     LEI W50  74:57 
 39  Rachel White                       HOC W35  75:13 
 40  Peter Harris                      HALO M55  75:22 
 41  Gerry Spalton                       OD M70  75:51 
 42  Alastair Flynn                     NOC M18  76:02 
 43  Rachel Davis                       DVO W50  77:01 
 44  Peter Cholerton                    NOC M60  77:13 
 45  Chris Bosley                       LEI M65  77:38 
 46  Alastair Paterson                  LEI M45  77:42 
 47  David Sissons                      NOC M40  78:01 
 48  Michael Lindsay                    DVO M65  78:08 
 49  Graeme Huggan                      NOC M55  78:49 
 50  David Booker                       NOC M60  79:20 
 51  Jessica Dring-Morris               LEI W16  88:07 
mp   Ben Dempsey                       MDOC M14  62:26 Missing no 18
mp   Trish Lydon                        LEI W45  67:50 Missing no 17
     David Hepworth                    HALO M60  rtd   Missing nos 8-11,14-16,18-20,22

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index

Brown (length 7.4km, climb 240m, 29 controls)

  1  Nicholas Barber                    SYO M21  57:38 
  2  Tim Tett                           SYO M55  57:46 
  3  Richard Dearden                    HOC M45  63:13 
  4  Dai Bedwell                        DVO M45  63:58 
  5  Finn Lydon                         LEI M18  64:07 
  6  Philip Johnston-Davis             RAFO M40  69:07 
  7  Robert Smith                       DVO M50  69:33 
  8  Rob Moody                        POTOC M21  69:34 
  9  Jake Field                         SYO M20  73:51 
 10  David Pettit                       DVO M21  78:31 
 11  Dean Field                         SYO M50  82:10 
 12  Andis Ozols                        DVO M35  83:44 
 13  James Lowthian                     NOC M16  84:09 
 14  Steve Green                        NOC M60  85:27 
 15  Nigel Lydon                        LEI M50  86:09 
 16  Alan Le Moigne                     DVO M40  86:13 
     --------------Brown standard--------------
 17  Matthew Green                      NOC M21  93:24 
 18  Martin Picker                      DVO M45  95:52 
 19  Ian Wells                         RAFO M60  96:12 
mp   Helen Chiswell                     DVO W35  82:57 Missing no 1

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index


Results software provided by Michael Napier, e-mail mnapier @ cix.co.uk