Skip to main content
11 Oct 15Shirebrook Wood
18 Oct 15Harlow Wood
8 Nov 15Thoresby North and West
19 Dec 15Langold Country Park
20 Dec 15Bramcote Hills and The Hemlockstone
14 Jan 16Bevercotes Pit Wood
24 Jan 16Rufford Country Park
7 Feb 16Clumber Park
14 Feb 16Bestwood Country Park
19 Mar 16Colwick Woods

Results for NOC EM League, Boundary Wood and Haywood Oaks, 03/01/2016

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to index

White (length 1.8km, climb 30m, 12 controls)

  1  Felix Jarvis           LEI M6   26:00 
  2  Ella Rose Barber       IND W5   26:16 
  3  Alexa Lindsay          DVO W10  27:44 
  4  George Rennie          LEI M10  29:58 
     --------White standard--------

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index

Yellow (length 2.3km, climb 30m, 10 controls)

  1  Daisy Rennie           LEI W10  28:41 
  2  Ivan Smith             DVO M10  30:26 
  3  James Ferraro          IND M10  33:25 
     -------Yellow standard--------
  4  Robyn Jarvis           LEI W10  51:08 
  5  Xavier Footitt         IND M5   52:19 

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index

Orange (length 2.7km, climb 50m, 10 controls)

  1  Harrington Leake       LEI M12  27:09 
  2  Benjamin Squire        NOC M12  30:17 
  3  Anne Leake             LEI W45  39:40 
  4  Daniel Ferraro         IND M10  42:12 
  5  Anne Cunningham        DVO W50  43:38 
     -------Orange standard--------
  6  Matthew Whitmill       IND M45  48:44 
  7  Hannah Mather          LOG W10  52:52 
mp   Jennifer Bood          IND W16 145:13 Missing nos 8-9
     Alyssia Griffiths-Gray NOC W18  rtd   Missing nos 1-10

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index

Light Green (length 3.2km, climb 80m, 13 controls)

  1  Charlie Rennie         LEI M14  28:57 
  2  Rachel Duckworth       DVO W14  28:58 
  3  Sophie Vincent         DVO W14  41:34 
  4  Peta Jarvis            LEI W16  43:03 
     -----Light Green standard-----
  5  Oscar Ferris           LEI M14  43:54 
  6  Kirstie Turner         IND W21  44:21 
  7  Samuel Davis           DVO M14  47:15 
  8  Reed Lydon             LEI W14  56:18 

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index

Short Green (length 3.0km, climb 75m, 14 controls)

  1  Ashley Buxton          IND M21  36:18 
  2  Martin Wheeler         LOG M60  37:09 
  3  Hilary Palmer          NOC W65  41:53 
  4  David Bray             LEI M60  42:45 
  5  Dave Skidmore          DVO M70  43:48 
  6  Jane Burgess           DVO W55  45:00 
  7  Christine Elliott      NOC W55  47:03 
  8  Grace Pennell          DVO W16  47:29 
  9  Sue Bicknell            OD W70  49:26 
 10  Jim Mitchell           PFO M70  49:34 
 11  Christine Middleton    DVO W70  49:37 
 12  Viv Macdonald          DVO W60  50:07 
 13  Ruth Ellis             DVO W65  50:40 
 14  Ranald Macdonald       DVO M60  51:14 
 15  Christine Robinson     SYO W50  51:33 
 16  Jen Gale               DVO W70  51:56 
 17  Helen Finlayson        DVO W70  52:55 
 18  Ben Mather             LOG M14  53:12 
 19  Ann Armistead          DVO W65  53:43 
     -----Short Green standard-----
 20  Rod Ryall              BOF M70  54:45 
 21  Jane Payne            EPOC W60  56:00 
 22  John Woodall           NOC M75  56:20 
 23  David Parkin           DVO M80  56:33 
 24  Isoldt Harris         HALO W55  58:24 
 25  Ernie Williams         LEI M70  60:41 
 26  Chris Phillips         LEI M65  61:33 
 27  Dave Radmore           NOC M60  62:21 
 28  Donna Hawkins          DVO W55  64:51 
 29  Jim Harrison          EBOR M65  67:29 
 30  Alison Hayes           DVO W50  76:30 
 31  David Winser           NOC M65  77:40 
 32  Laurie Fluck           LEI M65  79:03 
     Robert Parkinson       NOC M55  dnf   No finish time

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index

Green (length 4.2km, climb 95m, 14 controls)

  1  Simon Elliott          NOC M60  41:39 
  2  Richard Payne         EPOC M65  41:55 
  3  Steve Schofield        NOC M50  43:27 
  4  Amanda Roberts         LOG W50  45:59 
  5  Sarah Duckworth        DVO W16  47:44 
  6  Chris Heaton           LEI M35  48:27 
  7  Helen Parkinson        NOC W50  48:57 
  8  Adam Kent               OD M45  52:18 
  9  Paul Stothard          LEI M50  55:22 
 10  Stuart Swalwell        DVO M65  55:34 
 11  Robert Hatfield        NOC M65  56:43 
 12  Roger Edwards          LEI M65  58:01 
 13  Ursula Williamson      LEI W50  58:09 
 14  Andy Portsmouth        LEI M60  58:50 
 15  Stephen Chafer         LEI M45  58:51 
 16  Liz Godfree            DVO W65  59:21 
 17  Kim Buxton             DVO W55  59:28 
 18  Ann-Marie Duckworth    DVO W50  60:28 
 19  Julie Webster          NOC W50  60:46 
 20  John Ward               OD M70  61:21 
 21  John Marriott          LEI M65  61:50 
     --------Green standard--------
 22  David Dickinson        NOC M50  62:44 
 23  David Anderson         LEI M75  66:51 
 24  Clare Hanna            LOG W50  69:06 
 25  Simon Wilson           NOC M45  74:58 
 26  Jane Dring-Morris      LEI W45  75:37 
 27  Simon Davis            DVO M50  77:07 
 28  Donald Flynn           NOC M16  78:21 
 29  Anne Gibbs             LOG W70  79:57 
 30  Roseanne Field         SYO W50  80:24 
 31  Geoff Gibbs            LOG M75  82:06 
 32  Jackie Barnes        CLARO W70  89:11 
mp   Trish Lydon            LEI W45  46:30 Missing no 10
mp   Jeffrey Baker          LOG M65  51:55 Missing no 10
mp   Peter Chick            LEI M70  77:30 Missing no 10
     Richard Llewellyn      NOC M60  rtd   Missing nos 3-6

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index

Blue (length 6.0km, climb 130m, 20 controls)

  1  Paul Murgatroyd        LOG M45  49:23 
  2  Richard Parkin         DVO M45  50:59 
  3  Tony Udris             SYO M45  55:34 
  4  Jamie Rennie           LEI M45  55:47 
  5  Michael Napier         NOC M60  57:58 
  6  Paul Bradbury          SYO M55  60:24 
  7  Dave Denness           LOG M55  63:16 
  8  Liz Heaton             LEI W35  64:16 
  9  William Parkinson      NOC M20  65:11 
 10  Alan Billington        IND M40  65:44 
 11  Mark Webster           NOC M50  66:07 
 12  Joe Field              SYO M16  66:27 
 13  Mick Lucking           NOC M55  66:33 
 14  John Mather            LOG M45  66:46 
 15  Mike Gardner           DVO M55  67:24 
 16  Nigel Owens            SYO M50  67:25 
 17  Graham Thorne          NOC M45  67:36 
 18  Paul Hudson            NOC M50  67:53 
 19  Andrew Middleton       DVO M65  68:05 
 20  Stephen Bones          LOG M35  69:39 
 21  Mike Godfree           DVO M65  69:49 
 22  Alison Hardy           LEI W50  71:20 
 23  Peter Harris          HALO M55  71:29 
 24  Luis Perdigao          NOC M40  71:38 
 25  Tracey Brookes         LEI W50  72:26 
 26  Mark Hardy             LEI M45  73:14 
 27  Alastair Flynn         NOC M18  73:19 
 28  Chris Bosley           LEI M65  73:47 
     --------Blue standard---------
 29  Richard Leake          LEI M50  74:48 
 30  Julie Ferris           LEI W45  75:00 
 31  Russell Buxton         DVO M55  75:04 
 32  Yasmin Field           SYO W18  75:39 
 33  Tanya Taylor           LOG W45  76:00 
 34  Steve Corrigan        EBOR M55  77:03 
 35  David Sissons          NOC M40  78:07 
 36  Alastair Paterson      LEI M45  82:55 
 37  Derek Gale             DVO M70  83:54 
 38  Sean Harrington        LOG M55  84:12 
 39  Rachel Davis           DVO W50  84:40 
 40  Karl Kingsman          HOC M50  85:17 
 41  Alan West              LEI M55  85:20 
 42  Tony Davies          SELOC M65  85:28 
 43  Allen Barnes         CLARO M70  86:01 
 44  John Worth             LEI M50  86:42 
 45  Michael Lindsay        DVO M65  89:44 
 46  Andrew Ridgway         NOC M50  90:17 
 47  Stephen Round        SELOC M65  90:28 
 48  Robert Haskins         LEI M65  93:28 
 49  Andrew Wallace         NOC M55  94:13 
 50  Murray White           DVO M50  95:00 
 51  Keith Downing         SMOC M60 101:17 
 52  Peter Cholerton        NOC M60 104:04 
 53  Robert Bood            IND M50 118:46 

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index

Brown (length 9.1km, climb 170m, 25 controls)

  1  Anthony Squire         NOC M35  67:01 
  2  Zachary Field        SHUOC M21  67:24 
  3  Rich Pigott          POTOC M35  73:37 
  4  Finn Lydon             LEI M18  73:48 
  5  Joe Taunton            NOC M21  74:25 
  6  Robert Smith           DVO M50  77:36 
  7  Liam Harrington        LOG M21  77:50 
  8  Martin Pigott        POTOC M40  82:51 
  9  David Bennett          DVO M40  83:45 
 10  Jake Field             SYO M20  85:10 
 11  Francesco Lari         NOC M50  86:36 
 12  Tim Wiegand            SYO M45  89:50 
 13  Dean Field             SYO M50  90:01 
     --------Brown standard--------
 14  Jack Cryer             PFO M18  90:36 
 15  Lucy Wiegand           SYO W45  94:54 
 16  Matthew Green          NOC M21  95:10 
 17  Steve Green            NOC M60  99:42 
 18  Keith Lowthian         NOC M45 100:49 
 19  Nigel Lydon            LEI M50 104:40 
 20  David Vincent          DVO M55 106:30 
 21  John Franklin          SYO M65 107:21 
 22  ian wells             RAFO M60 111:28 
 23  Martin Picker          DVO M45 115:39 
     Karl Marshall          SYO M45  20:09 
     James Lowthian         NOC M16  rtd   Missing nos 20-25

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index


Results software provided by Michael Napier, e-mail mnapier @ cix.co.uk