Skip to main content
23 Jul 16Rushcliffe Country Park
17 Sep 16Colwick Park
16 Oct 16Brierley Country Park
4 Dec 16Byron's Walk
18 Dec 16Walesby Forest
12 Feb 17Harlow Wood
5 Mar 17Silverhill Wood
1 Apr 17Bramcote Hills and The Hemlockstone
29 Apr 17Wollaton Park
13 May 17The University of Nottingham and Highfields Park
Return to class index
Goto previous class Black, next class Brown
Splits for course BLU

Results for Class Blue
Length 6.8km, 75m climb, 15 controls (course BLU)

  1  David Vincent (M55)      DVO     51:09   7.5 m/km
  2  Jaimie Buckley (W35)     SYO     52:00   7.6
  3  Mike Pedley (M55)        EPOC    52:21   7.7
  4  Kevin Lomas (M60)        NOC     52:33   7.7
  5  Barry Elkington (M60)    OD      52:39   7.7
  6  Mick Lucking (M60)       NOC     53:55   7.9
  7  Paul Morris (M60)        NOC     55:35   8.2
  8  Simon Elliott (M60)      NOC     56:46   8.3
  9  Andy Sykes (M50)         DVO     57:00   8.4
 10  Ian Gamlen (M50)         COBOC   57:42   8.5
 11  Lesley Ross (W50)        OD      58:46   8.6
 12  Paul Hudson (M55)        NOC     59:02   8.7
 13  Russell Buxton (M60)     DVO     59:11   8.7
 14  Ray Collins (M60)        WCH     59:35   8.8
 14  Ian Howells (M50)        LEI     59:35   8.8
 16  Ryan Elliot (M18)        SYO     59:51   8.8
 17  Tony Carlyle (M65)       AIRE    59:53   8.8
 18  Michael Napier (M60)     NOC     60:08   8.8
 19  Mike Derbyshire (M60)    BAOC    60:33   8.9
 20  Bill Hanley (M60)        SYO     61:48   9.1
 21  Andrew Yeates (M55)      WCH     62:00   9.1
 22  Chris Cookson (M21)      RAFO    62:55   9.3
 23  Elizabeth Bedwell (W20)  DVO     63:19   9.3
 24  Mike Gardner (M55)       DVO     63:44   9.4
 25  Neil Harvatt (M60)       HALO    63:50   9.4
 26  Alison Hardy (W50)       LEI     63:52   9.4
 27  Stephen Fellbaum (M55)   MDOC    64:03   9.4
 28  Alastair Flynn (M18)     NOC     64:26   9.5
 29  Anne Straube (W40)       OD      66:04   9.7
 30  Paul Bradbury (M60)      SYO     66:25   9.8
 31  Graham Johnson (M60)     DVO     66:41   9.8
 32  Andy Ellis (M55)         PFO     67:10   9.9
 33  Imogen Wilson (W18)      LEI     67:38   9.9
 34  Trish Lydon (W45)        LEI     67:53  10.0
 35  Julian Pieters (M45)     SYO     68:20  10.0
 36  Stan Alexander (M65)     OD      68:32  10.1
 37  Kevin Ross (M50)         OD      68:40  10.1
 38  Jeff Harris (M60)        EBOR    70:28  10.4
 39  Keith Downing (M60)      SMOC    71:39  10.5
 40  Janet Evans (W55)        NOC     71:44  10.5
 41  Alastair Paterson (M50)  LEI     72:10  10.6
 42  Peter Harris (M55)       HALO    72:17  10.6
 43  Robert Brandon (M65)     OD      72:20  10.6
 44  Chris Bosley (M70)       LEI     72:30  10.7
 45  Steve Green (M60)        NOC     73:41  10.8
 46  Mark Hardy (M50)         LEI     74:29  11.0
 47  David Sissons (M40)      NOC     74:30  11.0
 48  Richard Leake (M50)      LEI     75:02  11.0
 49  Andrew Wallace (M60)     NOC     76:49  11.3
 50  David Booker (M60)       NOC     77:43  11.4
 51  Tereza Maria Rush (W35)  BOK     77:49  11.4
 52  David Thomas (M55)       IND     78:02  11.5
 53  Jill Emmerson (W50)      OD      78:11  11.5
 54  Yasmin Field (W18)       SYO     78:19  11.5
 55  Simon Warrener (M18)     NOC     79:07  11.6
 56  Peter Cholerton (M60)    NOC     79:46  11.7
 57  John Marriott (M65)      LEI     81:36  12.0
 58  Alan West (M55)          LEI     94:43  13.9
 59  Graeme Huggan (M60)      IND     98:35  14.5
 60  Paul Watterson (M65)     HOC    110:15  16.2
 61  Nick Taylor (M65)        HOC    111:15  16.4
mp   Amanda Crawshaw (W45)    SYO     68:38      

Return to Top, class index
Goto previous class Black, next class Brown
Splits for course BLU

Results service provided by MERCS