Skip to main content
23 Jul 16Rushcliffe Country Park
17 Sep 16Colwick Park
16 Oct 16Brierley Country Park
4 Dec 16Byron's Walk
18 Dec 16Walesby Forest
12 Feb 17Harlow Wood
5 Mar 17Silverhill Wood
1 Apr 17Bramcote Hills and The Hemlockstone
29 Apr 17Wollaton Park
13 May 17The University of Nottingham and Highfields Park
Return to class index
Goto previous class Brown, next class LtGrn
Splits for course G

Results for Class Green
Length 4.8km, 40m climb, 11 controls (course G)

  1  Sebastian Mobus (M16)    SYO     45:26   9.5 m/km
  2  David Cooke (M65)        NOC     45:58   9.6
  3  Sarah Duckworth (W16)    DVO     46:47   9.7
  4  Mike Hampton (M70)       OD      48:21  10.1
  5  Paul Graetz (M70)        POTOC   49:15  10.3
  6  Robert Seddon (M16)      SELOC   49:27  10.3
  7  Helen Pedley (W55)       EPOC    49:46  10.4
  8  Mark Webster (M50)       NOC     51:38  10.8
  9  Laura Harrison (W16)     EPOC    52:04  10.8
 10  Colin Best (M70)         SYO     52:22  10.9
 11  Liz Godfree (W65)        DVO     52:24  10.9
 12  Claire Selby (W45)       DVO     52:55  11.0
 13  Martin Wheeler (M60)     LOG     53:22  11.1
 14  Margaret Willdig (W60)   OD      53:23  11.1
 15  Sheila Carey (W70)       OD      53:32  11.2
 16  George Carley (M16)      NOC     53:33  11.2
 17  Richard Naish (M50)      DVO     54:07  11.3
 18  Barrie Speake (M75)      EBOR    54:09  11.3
 19  Julie Couch (W55)        EPOC    54:25  11.3
 20  Russ Fauset (M70)        HOC     54:26  11.3
 21  Gareth Phoenix (M40)     SYO     54:51  11.4
 22  Clive Wilson (M60)       SYO     55:24  11.5
 23  Pippa Dakin (W20)        SYO     55:40  11.6
 24  Rachel Davis (W50)       DVO     55:44  11.6
 24  Paul Jackson (M70)       EPOC    55:44  11.6
 26  Ben Mather (M14)         LOG     55:49  11.6
 27  Simon Ford (M70)         LEI     56:18  11.7
 28  Malcolm Spencer (M60)    DVO     56:22  11.7
 29  Ashleigh Howells (W18)   LEI     56:23  11.7
 30  Derek Gale (M70)         DVO     56:25  11.8
 31  Karen Blackburn (W70)    BL      56:28  11.8
 32  Richard Llewellyn (M60)  NOC     56:52  11.8
 33  Wendy Carlyle (W60)      AIRE    56:53  11.9
 34  Bob Hill (M60)           RAFO    56:55  11.9
 35  Jane Burgess (W60)       DVO     57:00  11.9
 36  Moira Chapman (W45)      SYO     57:19  11.9
 37  Kim Buxton (W55)         DVO     57:27  12.0
 38  David Lloyd (M65)        EBOR    57:49  12.0
 39  Viv Macdonald (W65)      DVO     58:06  12.1
 40  Gill Harrington (W55)    SYO     58:37  12.2
 41  Donald Flynn (M18)       NOC     58:46  12.2
 42  Dave Skidmore (M70)      DVO     59:20  12.4
 43  Philip Kirk (M60)        OD      59:26  12.4
 44  Chris O'Donnell (M45)    DVO     59:52  12.5
 45  Bronwen Doyle (W50)      SYO     60:35  12.6
 46  Toby Manning (M65)       LEI     61:54  12.9
 47  Jacky Dakin (W55)        SYO     62:21  13.0
 48  Val Johnson (W55)        DVO     62:35  13.0
 49  Jeffrey Baker (M65)      LOG     62:58  13.1
 50  Judy Johnson (W65)       BL      63:11  13.2
 51  Grace Pennell (W16)      DVO     63:59  13.3
 52  Trevor Simpson (M75)     OD      64:16  13.4
 53  Beverley Inkson (W45)    SYO     64:31  13.4
 54  Ann Harris (W60)         SMOC    64:50  13.5
 55  Lester Hartmann (M55)    SYO     65:16  13.6
 56  Ranald Macdonald (M65)   DVO     65:27  13.6
 57  Lynden Hartmann (W60)    SYO     65:41  13.7
 58  Fiona Sellar (W60)       DVO     66:16  13.8
 59  Rose Hartmann (W21)      SYO     66:28  13.8
 59  Oscar Ferris (M14)       LEI     66:28  13.8
 61  Elaine Smith (W60)       NOC     66:29  13.9
 62  Jane Stew (W60)          OD      67:06  14.0
 63  Christine Collins (W55)  WCH     67:38  14.1
 64  Felicity Manning (W60)   LEI     67:56  14.2
 65  Rod Williams (M70)       HALO    68:13  14.2
 66  Ruth Ellis (W65)         DVO     68:35  14.3
 67  Lesley Ward (W45)        SYO     69:43  14.5
 68  Alex Forrest (M50)       SYO     70:00  14.6
 69  Ian Watson (M70)         MDOC    70:04  14.6
 70  Caitlin Chafer (W16)     LEI     70:12  14.6
 71  Rosie Shaw (W65)         SMOC    71:29  14.9
 72  Philip May (M65)         OD      72:30  15.1
 73  Chris Dwyer (M65)        OD      73:01  15.2
 74  Fred Ross (M70)          EPOC    74:34  15.5
 75  Vivianne Lawson (W50)    OD      75:01  15.6
 76  Susan Allard (W50)       DVO     76:26  15.9
 77  Julie Webster (W50)      NOC     77:24  16.1
 78  Margaret Keeling (W70)   DVO     77:34  16.2
 79  Tim Murphy (M60)         DEE     80:58  16.9
 80  Christine Elliott (W55)  NOC     82:36  17.2
 81  Chris Kirkham (M70)      MDOC    84:12  17.5
 82  David Winser (M65)       NOC     86:52  18.1
 83  Jim Knight (M70)         WCH     87:40  18.3
 84  Chris Horsewill (W55)    NOC     88:55  18.5
 85  Wendy Foster (W55)       NOC     93:32  19.5
 86  Pauline Wilson (W65)     SYO     95:09  19.8
mp   Colin Drury (M70)        SYO     64:39      

Return to Top, class index
Goto previous class Brown, next class LtGrn
Splits for course G

Results service provided by MERCS