Skip to main content
10 Jun 17Wollaton Park
17 Jun 17The Meadows
24 Jun 17The University of Nottingham and Highfields Park
8 Jul 17Bramcote Hills and The Hemlockstone
6 Aug 17Rushcliffe Country Park
16 Sep 17Teversal
22 Oct 17Newstead & Annesley
5 Nov 17Shirebrook Wood
19 Nov 17Oxclose Wood

Results for NOC Autumn Event, Clifton Campus, 10/09/2017

Courses A, B, C, Introduction
Return to index

A (17 controls)

  1  Richard Robinson               NOC M35  13:17 
  2  Paul Murgatroyd                LOG M50  15:53 
  3  Pauls Liepins                 AIRE M21  16:10 
  4  Francesco Lari                 DVO M50  16:53 
  5  Paul Morris                    NOC M60  17:56 
  6  Graham Johnson                 DVO M60  18:33 
  7  Sally Calland                  DVO W40  18:37 
  8  David Bennett                  DVO M40  18:49 
  9  Andrew Ridgway                 NOC M55  19:05 
 10  Rachel Duckworth               DVO W16  19:10 
 11  Alastair Flynn                 NOC M18  19:24 
 12  Michael Napier                 NOC M60  19:26 
 13= Richard Naish                  DVO M50  19:29 
 13= David Vincent                  DVO M55  19:29 
 15  Mike Capper                   WAOC M60  20:47 
 16  Jakob Von Raumer               IND M21  21:02 
 17  Johnathan Coussens             IND M21  21:31 
 18  Benjamin Squire                NOC M14  21:40 
 19  Mark Thomson                   BOF M50  21:43 
 20  Doug Dickinson                 DVO M70  22:21 
 21  Ian Wells                     RAFO M60  23:14 
 22  Andis Ozols                    DVO M35  23:20 
 23  Ben Marchant                   NOC M45  23:47 
 24  Andrew Wallace                 NOC M60  24:07 
 25  Mark Sherriff                  LEI M55  24:21 
 26  Rex Bleakman                   DVO M70  25:23 
 27  Kevin Gallagher                LEI M65  26:08 
 28  David Bray                     LEI M60  27:22 
 29  Ann-Marie Duckworth            DVO W50  28:50 
 30  Valdis Intsons                 IND M40  29:21 
 31  Derek Gale                     DVO M70  29:22 
 32  Maureen Webb                   LEI W60  31:04 
 33  John Palmer                    NOC M70  31:24 
 34  Rosie Shaw                    SMOC W65  31:34 
 35  Jane Booker                    NOC W60  31:44 
 36  John Shaw                     SMOC M65  31:59 
 37  Ruth Ellis                     DVO W65  33:08 
 38  Peter Leake                    LEI M75  33:43 
 39  Jen Gale                       DVO W70  34:54 
 40  Dave Skidmore                  DVO M70  34:55 
 41  John Woodall                   NOC M75  35:32 
 42  John Suthers                   IND M35  38:31 
 43  Ernie Williams                 LEI M75  42:27 
 44  Bill Sheppard & Catherine Rowe IND M21  61:13 
mp   Edward Nicholson               NOC M60  32:56 Missing no 17
mp   Gerry Spalton                   OD M70  32:58 Missing nos 10-11
mp   Thelma Spalton                  OD W65  41:28 Missing no 3

Courses A, B, C, Introduction
Return to Top, index

B (15 controls)

  1  Richard Robinson               NOC M35  12:39 
  2  Paul Murgatroyd                LOG M50  14:36 
  3  Pauls Liepins                 AIRE M21  14:41 
  4  Francesco Lari                 DVO M50  14:53 
  5  David Bennett                  DVO M40  16:16 
  6  Benjamin Squire                NOC M14  16:39 
  7  Matthew Litchfield             NOC M35  16:48 
  8  Sally Calland                  DVO W40  17:10 
  9  David Vincent                  DVO M55  17:16 
 10  Andrew Ridgway                 NOC M55  17:25 
 11  Michael Napier                 NOC M60  17:45 
 12  Paul Morris                    NOC M60  17:50 
 13  Jakob Von Raumer               IND M21  18:05 
 14  Richard Naish                  DVO M50  18:14 
 15  Mike Capper                   WAOC M60  18:44 
 16  Graham Johnson                 DVO M60  18:50 
 17  David Booker                   NOC M60  19:33 
 18  Mark Thomson                   BOF M50  20:06 
 19  Andrew Wallace                 NOC M60  20:34 
 20  Peter Hao                      NOC M35  20:50 
 21  Doug Dickinson                 DVO M70  20:57 
 22  Derek Gale                     DVO M70  21:09 
 23  Mark Sherriff                  LEI M55  21:17 
 24  Ian Wells                     RAFO M60  21:49 
 25  Johnathan Coussens             IND M21  22:02 
 26  Rex Bleakman                   DVO M70  22:07 
 27  Kevin Gallagher                LEI M65  22:41 
 28  Ben Marchant                   LEI M40  23:26 
 29  Valdis Intsons                 IND M40  23:34 
 30  Sian Deller                    IND W21  24:15 
 31  Gerry Spalton                   OD M70  24:49 
 32  Graeme Watson                  NOC M50  24:56 
 33  Christine Elliott              NOC W55  25:41 
 34  David Bray                     LEI M60  25:42 
 35  Ruth Ellis                     DVO W65  26:07 
 36  Maureen Webb                   LEI W60  27:20 
 37  John Palmer                    NOC M70  27:21 
 38  Sue Bicknell                    OD W70  28:30 
 39  Dave Skidmore                  DVO M70  28:42 
 40  Liz Godfree                    DVO W65  30:07 
 41  Jen Gale                       DVO W70  32:25 
 42  John Woodall                   NOC M75  33:35 
 43  John Pickles                   NOC M70  34:32 
 44  Miranda Smith                  NOC W21  43:28 

Courses A, B, C, Introduction
Return to Top, index

C (15 controls)

  1  Richard Robinson               NOC M35  11:28 
  2  Pauls Liepins                 AIRE M21  14:13 
  3  David Bennett                  DVO M40  14:57 
  4  David Vincent                  DVO M55  15:20 
  5  Francesco Lari                 DVO M50  15:28 
  6  Sally Calland                  DVO W40  15:34 
  7  Benjamin Squire                NOC M14  16:20 
  8  Michael Napier                 NOC M60  16:39 
  9  Alastair Flynn                 NOC M18  16:53 
 10  Matthew Litchfield             NOC M35  17:04 
 11  Andrew Ridgway                 NOC M55  17:07 
 12  Andis Ozols                    DVO M35  17:11 
 13  Graham Johnson                 DVO M60  17:20 
 14  Mark Thomson                   BOF M50  17:47 
 15  Doug Dickinson                 DVO M70  17:59 
 16  Richard Naish                  DVO M50  18:05 
 17  Mike Capper                   WAOC M60  19:42 
 18  Andrew Wallace                 NOC M60  19:52 
 19  Mike Godfree                   DVO M65  20:19 
 20  Ian Wells                     RAFO M60  20:29 
 21  Ben Marchant                   LEI M40  20:31 
 22  Mark Sherriff                  LEI M55  21:42 
 23  Rex Bleakman                   DVO M70  21:45 
 24  Hilary Palmer                  NOC W70  22:09 
 25  Jakob Von Raumer               IND M21  22:25 
 26  Sophie Vincent                 DVO W16  23:38 
 27  Graeme Watson                  NOC M50  24:41 
 28  Sue Bicknell                    OD W70  26:13 
 29  Liz Godfree                    DVO W65  26:19 
 30  Ruth Ellis                     DVO W65  26:48 
 31  Jane Booker                    NOC W60  27:14 
 32  David Booker                   NOC M60  27:17 
 33  Peter Leake                    LEI M75  29:06 
 34  John Shaw                     SMOC M65  31:03 
 35  Christine Elliott              NOC W55  31:49 
 36  Sian Deller                    IND W21  33:06 
 37  John Woodall                   NOC M75  33:29 
mp   Rosie Shaw                    SMOC W65  26:34 Missing no 10

Courses A, B, C, Introduction
Return to Top, index

Introduction (20 controls)

  1  Jakob Von Raumer               IND M21  15:45 
  2  Jonathan Coussens              IND M21  16:42 
  3  Peter Hao                      NOC M35  26:46 
  4  Alexander Barker               IND M6   35:14 
  5  Benjamin Barker                IND M4   35:20 
  6  Miranda Smith                  NOC W21  36:20 
  7  Rory & Charlotte Squire        NOC M10  37:31 
  8  John Sutherns                  IND M35  38:47 
  9  Bill Sheppard & Catherine Rowe IND M21  56:23 
mp   Aleksejs Truberkojs            IND M21  35:39 Missing nos 1,14; 1 out of order

Courses A, B, C, Introduction
Return to Top, index


Results software provided by Michael Napier, e-mail mnapier @ cix.co.uk