Skip to main content
1 Jul 07Bramcote Hills and The Hemlockstone
8 Jul 07Brierley Country Park
15 Jul 07Rufford Country Park
22 Jul 07Silverhill Wood
12 Aug 07Oxclose Wood
6 Oct 07Brierley Country Park
14 Oct 07Blidworth Woods
11 Nov 07Byron's Walk
16 Dec 07Walesby Forest
9 Feb 08Rufford Country Park

Results for NOC Local Event, Burntstump Country Park, Sun 23rd Sep 2007

White
Yellow
Orange
Technical
Organiser's Comments
Planner's Comments
Controller's Comments
White

  1.0 km  9 controls

  1 Laura Hindle                                                 8:51
  2 Chung Jae Pack                            M12     NOC       10:01
  3 Beth Critchley                            W10               45:28
  ------------------- White certificate -----------------------------

Back to Contents




Yellow 1.5km 10 controls 1 Jordan M12 8:05 2 Henry M12 8:58 3 Chung Jae Pack M12 NOC 9:29 4 Jason Cox NOC 10:33 5 Caroline Hindle 11:10 6 Nick Malton M12 NOC 11:58 7 Rachel Schaaning 12:49 8 Zac and Mac M12 NOC 13:06 9 Henry / Jordan M12 14:00 10 Webster 1 16:08 ------------------- Yellow certificate ----------------------------- 11 Harry and Andrew 16:11 12 Heather James 23:07 13 Webster 2 24:09 14 JCH 27:06 15 Matilda Smith W9 29:36 16 Jamie Lowthian M6 35:08 17 Ann and Lynda NOC 52:41 Ruth Garside w5, m7 A.N. Other lost card Back to Contents


Orange 2.7km 15 controls 1 Anthony Horn 23:02 2 Val Johnson W45 DVO 24:58 3 Jess Garrigan 25:32 4 Steve Emery M45 NOC 25:44 5 Pauline Olivant W55 NOC 27:07 6 Danny Brown M12 30:51 7 Max Elliott 31:50 8 Ben Lord M12 31:51 9 Chris Elliott NOC 35:50 10 Hazel Hindle 35:52 11 Hannah Horsewill W12 NOC 39:31 -------------------- Orange certificate ---------------------------- 12 Kay and Jackson 41:38 13 Jack Lord 41:56 14 John Woodall M65 NOC 43:01 15 Pip Gilbert 48:35 16 Oscar Smith 60:31 17 Jill Baker 55:01 18 JCH 107:00 19 John Perry 108:01 20 Donna Yeomns 108:01 Elaine Smih w11, w12 Terry Yeomns m14 Back to Contents


Technical (40 mins limit, minus 5 points per minute over) ( Orange plus Score) 1 Stuart Thomson M16 FVO 120 26:55 2 Mick Lucking M50 NOC 120 32:36 3 Mark Thomson M40 FVO 120 34:27 4 Craig Woods NOC 120 36:17 5 K. Lowthian NOC 120 39:09 6 Trevor Hindle 115 40:43 7 Ian Wells M50 LEI 110 38:06 8 Hilary Palmer W60 NOC 110 39:24 9 Bob Alderson M65 NOC 70 34:59 10 David Olivant M55 NOC 70 37:13 11 Steve Green M50 NOC 70 37:22 12 Gilbert 60 37:10 13 Joe Elliott M14 50 37:25 14 Hazel Rice W50 NOC 45 40:02 15 Samuel Horsewill M14 NOC 35 40:43 16 Dave Cooke M55 NOC 25 58:35 17 Andrea 10 61:53 Alan Beardsley M55 NOC w11 Back to Contents





Organiser's Comments Paul Morris
Planner's Comments Richard Beadle
Controller's Comments Tony Buckland

Back to Contents